PuzdraDressler Flobert TRAMP - Holstex Sheath
Ako bývalý vojak mám k strelným zbraniam pozitívny vzťah a aj napriek tomu, že sa už streľbe dlho nevenujem resp. všeobecnosti strelným zbraniam. No keď mám možnosť vyrobiť na strelnú zbraň puzdro alebo tuning a to hlavne črienky rukoväte neváham... Je to zaujímavé vidieť daný model naživo ohmatať a preskúmať spracovanie samozrejme len na oko... Nie som ani som nebol zbrojár, takže môj záujem je čisto teoretický a dizajnový.
Dressler Flobertu som už nejednu robil a vždy to bol zaujímavý projekt. Zaujímavý hlavne tým, že som mal možnosť na tak krásnu zbraň robiť puzdro. Ja viem nie je to žiadna 9mm Luger ani 45 ACP ale i napriek tomu je radosť tuto flobertku držať v ruke.
Tento krát som mal možnosť robiť puzdro na model TRAMP revolver. Škoda len, že som nemal možnosť výroby aj nových črienkou ale iba puzdra. Preto som použil materiál Holstex, ktorý ma povrchovú úpravu napodobneniny kože v hnedej farbe takže k revolvery krásne zapasoval. Všetky časti, ktoré by prekážali vyberaniu flobertky s puzdra boli vyplnené a vytvarované tak aby puzdro minimálne poškodzovalo povrch zbrane. Zároveň je tvarované tak aby bolo možné natiahnuť kohútik a pri tasení už len vystreliť. Keďže spúšť je celá chránená puzdrom nie je možnosť vystreliť. Samozrejme je nutnosť dodržať zásady pri takomto tasení ako u všetkých pištoli. Puzdro je doplnené o plastové klipy SpeedEasy. 

EDC súprava na každodenné nosenie
Táto súprava sa skladá s dvoch puzdier a to s puzdra na zatvárací nožík Victorinox a puzdra pre baterku. Puzdra sú vyrobené s kože, ručne šité a v hnedej farbe s 3 x impreg. vrstvou. Tento set sa dá nosiť osobitne za pomoci nerez spôn, ktoré netreba navliekať na opasok alebo ako komplet za pomoci Leather Platform. Táto platforma je vybavená systémom drážok podobným Molle Systémom a dvomi zvislými drážkami za moci, ktorých je možné LP nosiť na opasku. Na LP sa za pomoci spôn prichytia jednotlivé puzdra a tak je možné mať na opasku viac veci pri sebe podľa aktuálnej potreby alebo spôsobu nosenia či oblečenia. Na túto Leather Platform je možné i bez puzdra upnúť rôzne nástroje resp. všetky, ktoré majú sponu. Ako baterky, nože, taktické perá alebo rôzne multitool nástroje. Leather platform je možné ľubovoľne upraviť drážkovanie a veľkosť tak aby bolo možné nosiť všetky veci ako vertikál tak i horizontál.


Custom Flobert Derringer Rex L
Nie  je mnoho príležitosti mať možnosť pracovať na dizajnovej úprave strelnej zbrane no ak sa vyskytne treba využiť lebo to môže byť zaujímavá skúsenosť čím práve tento projekt bol. Na strelne zbrane som už mnoho krát robil kydex alebo kožené puzdra a tento prípad nebol ničím výnimočný až kým neprišla reč na možnosť vylepšenia nielen nosenia tejto pištoľky ale hlavne úchopu zbrane vo väčšej ruke.
Keďže puzdro malo byť robené s kydexu črienky použité na rúčke s orechového dreva by spolu moc neladili a tak skrsla myšlienka vyrobiť ich s G10 Toxic/Black no keď už tak odrazu i predlžiť keďže pôvodne má pištoľka pomerne krátku rukovať  a v prípade hrubších prstov bolo držanie dosť nepríjemné a preto som vytvoril predlženie rukoväte tak aby pištoľku bolo možné držať min. dvoma prstami. Na koniec sa mi podarilo vytvoriť takú ergonómiu, že vyšlo i na malíček. Výhoda je v bezpečnejšom úchope ale hlavne tak menej trpí ruka pri dlhšom držaní pištoľky. Samotné črienky sú tvorene s dvoch hlavných časti a to s bočných črienkou medzi, ktorými je vymedzenie s FR4 Black. Toto vymedzenie zároveň slúži ako predĺženie rukoväti a je spojené s črienkami carbon tyčkami. Všetko je zlepené a tak tvoria všetky súčasti jeden komplet. I napriek tomu, že nová rukoväť je ergonomický veľmi zložitá niečo tomu stále chýbalo a tým bola povrchová úprava Termit Progres. Nielen, že sa zlepšil úchop ako taký ale hlavne sa stal protišmykový čím sa zvýšila bezpečnosť pri manipulácií zo zbraňou. Ku tomu všetkému bolo prispôsobené i samotné puzdro, ktoré ako som už spomenul je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany s potlačou Kryptek Mandrake zo zadnej strany kydex Black. Puzdro samotné je doplnené o sponu typu Pistols vyrobenú s kože v čiernej farbe. I keď custom tejto pištoľky dal dosť zabrať finálny výsledok a hlavne vzhľad samotnej pištoľky je viac než zaujímavý je hlavne jedinečný.
Súprava pre Hubára
Ako som už v úvode napísal tato súprava bola robená pre môjho otca, ktorý je vášnivý hubár ale aj rád chodí do prírody. Keďže ma výročie chcel som mu niečo pekného darovať ale hlavne ručne vyrobené...  Niečo čo by skutku využil. Súpravu tvorí brašna vyhotovená komplet s kože, opasok s kože a sponou, ktorá ma vyobrazenie lovu bizónov potom je to hubársky nôž vyrobený J. Plichtíkom a puzdro je moja práca. Súčasťou súpravy je i sadá ploskačka a poháriky puzdro ktorých som robil tiež ja. Tak a pojme si postupne jednotlivé súčasti predstaviť ;-).

Turistická brašna
Táto brašna je vyrobená komplet s hovädzej hladenice o hrúbke 3,5 - 4mm. Brašna je obohatená raznicovým vzorom, ktorý predstavuje mušle ako na goralskom klobúku a doplnený o kvetové ornamenty, ktoré sú typické pre slovensky národ. V prednej časti je signatúra môjho otca PJ, ktorú obklopuje ľudový ornament používaný na ľudových krojoch. Tento ornament prechádza pozdĺž celej brašny až dozadu kde sa spája. Tento ornament je tvorený s dvoch a to ornamentu používaný na nohavice a ornamentu používaný na zadnú stranu vesty, košele alebo kabáta. Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho no vytvoriť niečo takého bola hotová alchýmia a výsledok je neskutočný aj vďaka zdobeniam vytvorene raznicami. Farba brašne je tieňovaná tak ako opálené drevo v hnedých a mahagónových  odtieňoch. Toto tieňovanie je použite na všetky súčasti tejto súpravy. Brašna ma jeden vnútorný priestor o rozmeroch šírka cca 200mm, hĺbka 250mm a hrúbka 80mm. Zapínanie je na kolík pričom vrchná časť ma dve dierky tak aby bolo prípade potreby cez brašnu možné prehodiť napr. Bundu... Popruh je vybavený prackou pomocou, ktorej je možné nastaviť výšku nosenia brašne.Opasok lov bizónov
Ďalšia súčasť súpravy je opasok, ktorý ma americky typ zapínacej spony. Asi sa pýtate prečo nie sponu nejakú typu Slovenského používanej na valaských opaskoch?!... Odpoveď je jednoduchá ;-). Otec je veľký fanda western filmov a keď som zháňal niečo zaujímavého na opasok hneď mi tento model padol do oka. Spona je prepracovaná a zdobenie veľmi pekne vyjadruje svoju podstatu. Opasok samotný je vyrobený s kože o hrúbke 4 - 4,5mm o dĺžke 120mm. Opasok je zdobený kvetovým ornamentom tak aby ladil s ostatnými súčasťami súpravy.


Hubársky nôž
Ten je vytvorený mojim tútorom J. Plichtikom,  keďže som bol v časovej tiesni poprosil som ho o spoluprácu a vytvoril tento mali šikovný  nožík. Ten ma čepeľ s N690 o tvrdosti 58 - 59 HRc a s povrchom vysoko lešteným. Rukoväť je na trň a zložená s duralovej záštity, jelenieho parohu a hlavice s duralu ukončenú štetkou na čistenie hríbov. Puzdro je vyrobene s kože pričom jeho povrch je obohatený o kvetový ornament ako na ostatných súčastiach tejto súpravy. Puzdro je možne nosiť ako na opasku tak za pomoci krúžku je možne ho nosiť aj na popruhu brašne.
 


Zaver
Vyrobiť niečo také to nie je ani taký problém ako vytvoriť koncept a navrhnúť jednotlivé súčasti a všetko spojiť tak aby to pekne zapadlo do seba a ladilo. Snáď sa mi to podarilo a dar sa bude páčiť J.

Kydex a Leather puzdra v novom šate!
Ako ide čas tak i u nás pomaly ale isto je možné zohnať rôzne druhy materiáloch. Problém nebol ani v minulosti no nie každý vie po anglicky alebo má dostatok financií a objednať to zo zahraničia. Problém u mňa bolo, že ja som potreboval rôzne druhy kydexu v malom množstve a tým, že i u nás existuje obchod ako www.nanoze.sk mám možnosť vyskúšať rôzne druhy materiálu bez toho aby som musel kupovať vo veľkom. A keď sa nájde človek, ktorý sa nebojí experimentovať je radosť na takom projekte pracovať... tak sa mi podarilo vyrobiť puzdro na nôž od firmy Coldsteel Tanto alebo Fallkniven A1.
Mne osobne sa veľmi páči kydex s potlačou a kombinácia pohľadová strana s potlačou a zadná čierna dáva zaujímavý koncept puzdra a tak napr. Spony Duo pistols alebo závesy Klasic moc nekričia ako by to bolo keby puzdro bolo s oboch strán s potlačou. Na CS tanto bol použitý Kydex Skull pričom zadná strana je s Kydex Black zo závesom Klasic. U Noža od firmy Fallkniven to bola kombinácia s pohľadovej strany Kydex s potlačou Mandrake čo je moja najobľúbenejšia s maskovacích farieb. Zadná strana je s kydex Black a zo závesom typu Klasic.


I keď si už  často poviem tu sa nedá nič vylepšiť tak na šťastie sa vždy milým. A tak tomu bolo aj u nového koženého puzdra, ktoré malo byt nosené nielen na opasku ale hlavne na výstroji. Tu som narazil na problém keďže v minulosti som prevliekacie diery nechal bez ničoho a majitelia sa ma často pýtali ako by sa to dalo vylepšiť. Jedno s riešení bolo použiť trubkový nit! Nuž zohnať dostatočne dlhy nit bol problém a samotne nitovanie tak trochu o ničom keďže koža nie je tak pevná ako kydex. No keď som prednedávnom riešil originál nitovanie pre kydex puzdra kde treba veľmi drahé lisovacie matrice na nity napadlo ma, že niečo podobne by sa dalo použiť i u kožených a tak som začal testovať a vďaka sklamania s nepodarkov sa mi podarilo všetko vyladiť a hlavne s optimalizovať tak aby výsledok bol nielen dizajnovo pekný ale hlavne funkčný.

Aký je základ? Nuž základ toho sú dva krátke obuvnícke nity, ktoré do seba zapadajú i keď len troška. Po vložení do pripravenej diery sú pod určitým tlakom zlisovane dokopy čím sa výtvory vnútorný bombír a okrúhly tvar hlavičiek sa vyformujú do lievikoch. Tento spoj je pevný  vo vnútri hladký a dostatočné veľký na prevlečenie paracord šnúry. Toto puzdro som robil na lovecký nôž bez značenia a majiteľ potreboval nôž nosiť na vystrojí. Tu sa naskytla možnosť hlavne pre tých, ktorý nemajú radi nože s moderných materiáloch ale často používajú vystroj s molle systémom ako napr. Poľovníci, lovci alebo outdoor nadšenci. Puzdro je vyrobené s kože povrchovo upravené 3x impreg. vrstvou v čiernej farbe. Dvojité ručné šitie zabezpečuje pevne a bezpečne spojenie puzdra. Nôž je dva kráť istený  zo zapínaním okolo záštity tak okolo rukoväte.

ABS puzdro na revolver Zoraki R1
Ako to býva... keď sa človekovi niečo podarí vyrobiť chce isť vyššie a skúsiť niečo náročnejšie ako bol projekt pred tým. U mňa to bolo úspešné zvládnutie vyrobí ABS puzdra na pištoľ M906 a keďže som chcel tak nejak latku posunúť vyššie i v tejto sfére, rozhodol som sa vyrobiť puzdro na revolver.
Prečo pravé revolver? Nuž je to síce jednoduchá zbraň no tvarovo je dosť zložitá a osobne som bol zvedavý či technológiu vyrobí puzdra s termoplastu ako je ABS alebo kydex dokážem. Výsledok môžete vidieť na fotkách J. Samotná výroba bola komplikovaná hlavne v presnom spracovaní ABS-ka a samotnom lisovaní. Dnešnej dobe je akákoľvek nová výroba dosť jednoduchšia ako tomu bývalo pred niekoľkými rokmi. Hlavne sú dostupnejšie informácie a ľudia sa podelia zo svojimi skúsenosťami na odborných fórach čo samotnú výrobu dosť uľahčuje no i tak treba nejaký ten pokus/omyl. V mojom prípade sa mi to podarilo na 5 - krát no s výsledkom som nadmieru spokojný a dúfam, že v budúcnosti budem mať možnosť ďalšieho tak zaujímavého projektu ako bol tento.

Ako som už spomenul samotne puzdro je vyrobene s materiálu ABS plastu o hrúbke 2mm. Konce alebo ako ja tomu hovorím uši J sú ergonomicky prispôsobené k obvodu pasu. Kraje alebo Uši sú spojene krúžkovými nitmy medzi, ktorými sú diery pre upnutie úchytov alebo prevlečenie paracord šnúry. Úchyty sú vyrobene s kože a impregnovane. Upnute sú jednou Chicago skrutkou tak aby bolo možné úchyt nastaviť podľa remeňa a tak bolo nosenie pohodne. Vďaka dieram na ušiach je možné puzdro upnúť na akúkoľvek vystroj za pomoci paracord šnúry a tým mať zbraň po ruke tak ako to každému vyhovuje. Puzdro je otvorene t.j. hlaveň revolvera nie je zakrytá čím je vnútorné čistenie puzdra jednoduchšie.  ABS puzdro na Zoraki M906
Materiál ABS plast čoraz častejšie používam na rôzne náročné tvarovane výlisky a hlavne dlhé nástroje ako to bolo u TMK, či rôzne iné nože napr. od Jura Trnku. Tak nejak vzniká otázka prečo vlastne používam ABS plast a nie kydex, ktorý ma lepšie vlastnosti a tak ďalej... Nuž odpoveď je veľmi jednoduchá a dá sa zhrnúť do jedného slova DOSTUPNOSŤ! Áno áno dostupnosť kydexu u nás je mizerná resp. je možné kúpiť iba v obmedzených rozmeroch, ktoré sú absolútne nevhodne na výrobu náročných výliskoch alebo pre dlhšie chladne zbrane. Preto som začal používať ABS plast čo je podstate kydex len bez prísady, ktorú kydex obsahuje a tou je PVC. Puzdra na rôzne strelne zbrane som mal možnosť už robiť len na žiadosť užívateľov neboli zverejnene čo bolo škoda... Zväčša sa jednalo o kožene puzdra rôznych konštrukcii typické pre pištoľové puzdra no ja som chcel trochu pokročiť a tak som si na svojho krpca Zoraki M906 vyrobil samosvorné puzdro s ABS plastu. Tento materiál ma výhodu, že pokiaľ je súčiastka náročná na tvar dokáže ju lepšie okopírovať ako kydex a pri používaní nedochádza ku poškodeniu povrchu pri používaní ako pri kydexe. Podľa doterajších skúsenosti som zistil, že keď kydex nie je riadne vypodložený tak vznikajú škrabance. Výlisok sa vypodloží aby bola dosiahnutá určitá prijateľná vôľa medzi plochou nastroja a plochou kydexu no ak je tato medzera veľká nastroj v puzdre sa hýbe resp. klepe. Pri ABS plastu tiež vznikajú škrabance ale oveľa jemnejšie a zväčša sa jedna o nečistoty v puzdre ako od materiálu. Dôvod týchto škrabancoch je ten, že Kydex, ktorý obsahuje prísadu PVC po tepelnom spracovaní vzniknú na hladkej strane výstupky pridaného materiálu napr. PVC, ktorý je tvrdý a potom škrabe plochu materiálu. ABS plast je bez prísady iného materiálu je mäkší a lepšie sa prispôsobuje povrchu nastroja. Po tepelnom spracovaní je hladka plocha rovnaká ako pre spracovaním a tým je nižšie trenie ako pri kydexu. Samozrejme treba poznamenať, že kydex ma výrazné výhody hlavne kvôli svojej prísade no i ABS plast je vhodný na výrobu puzdier a je využiteľný nožiarstve ako i puškárstve. Puzdro na pištoľ Zoraki M906 sa skladá s dvoch časti, ktoré sú spojene trubkovými nitmi medzi ktorými sú diery pre prevlečenie paracord šnúry za pomoci, ktorej je možné puzdro upnúť prakticky na čokoľvek. Ja tento spôsob často využívam lebo je lacný a rýchlo realizovaný tak ako je to možnosť vidieť na fotkách. K puzdru je vyrobený nový úchyt a upnutý skrutkami a tak je možné pištoľ nosiť na opasku. Len škoda, že tuto pištoľ nevyrábajú i v ostrej verzii... Dizajnovo sa mi veľmi páči :-).


Puzdro na Derringer Rex od puškára Jirku Dresslera
Vše treba zmenu a keď sa tato možnosť naskytne treba ju využiť. Takáto zmena je dobra hlavne preto aby sa bežná tvorba moc neprejedla a nenastal stereotyp. Keď som mal možnosť vytvoriť puzdro na tuto malú pištoľku tak som neváhal a šiel som do toho. Hlavne ma zaujímalo či to vôbec som schopný vyrobiť a ak áno ako vyriešiť upnutie na opasok. Puzdro je vyrobené s presného výlisku kože o hrúbke cca 3,5 - 4mm pričom sú miesta, ktoré sú ťažko tvarovateľné. V týchto miestach je koža s užená tak aby pri tvarovaní čo najviac kopírovala povrch pištole. Keďže Derringer je dosť masívny na hrúbku musel som puzdro vypodložiť kúskom kože tak ako sa to robí u klasických puzdier na nože. Puzdro je ručné zošité ľanovou dratvou kde každý steh je previazaný. Zapínanie je riešené za pomoci cvoku pričom je súčasťou výlisku puzdra. Úchyt alebo pútko na opasok je prinitovane dvomi nitmi ku puzdru. Všetko je to morene do hneda tak aby farba puzdra ladila s črienkami pažby pištole. Puzdro je naimpregnovane olejom a finál úprava je šelakový vosk. Trochu som bol skepticky na výsledok no vo finále ma to prekvapilo i samotne nosenie... :-)
Nové brnenie pre sekerky s projektu Fenrir Viking Axe
Konečne sa mi podarilo dokončiť nové koncepty  puzdier určené pre sekerky projektu FVA. Materiál bol použitý koža o sile 3,5-4mm. Povrch puzdier je povrchovo upravený s 3 x impreg. vrstvou.

Puzdro na FVA - Drudger small
Sekerka ma hlavne puzdro na ochranu ostria, keďže čepeľ neobsahuje hrot. Jedná sa o najmenší model s projektu FVA je vybavený okrem ochranného puzdra i závesom za pomoci, ktorého je možné sekerku nosiť na opasku. Zaves je vybavený dvomi zapínacími cvokmi a prevlekom na 5cm široký opasok. Ochranne puzdro sekerky je nezávislé na závesu, takže v prípade potreby jednoducho sekerku odopneme zo závesu a môžeme vložiť do ruksaku bez toho aby ste potrebovali ďalšie ochrane  puzdro na ostrie sekerky.
Puzdro na FVA - Drudger Long
Sekerka je príliš dlhá na to aby sa pohodne nosila na opasku i keď zas netvrdím, že to nie je možné ;-). Tato sekerka ma len ochranne puzdro a prakticky je dizajnovo rovnaké ako na Drudgery Small. Keďže je v testovaní mam ku nej vyhotovene popruhy zo suchého zipsu. Samotný popruh sa skladá s dvoch suchých zipsoch. Jeden sa zapína okolo rukoväti  a druha časť napr. na molle systém taktickej vesty alebo ruksaku. Popruhy na fotkách sú určené na molle systém ale mam v riešení i univerzálne pre možnosť upnutia napr. na bicykel. Univerzálnosť prototyp popruhov je v tom, že obidve časti sú na sebe nezávislé a tým sa dá nastaviť i ľubovoľná poloha. Viac prezradím až to bude otestovane a vo finál verzii... ;-)

Puzdro na FVA - Hatchet Fire
Samozrejme ako by to bolo aby som nemal nejaký ten bonus v zálohe ;-). Samotná sekerka je zaujímavá no jej brnenie ma tiež svoje nielen dizajnové ale hlavne technické čaro. To sa skladá s ochranného puzdra a závesu na nosenie sekerky horizontálne a vertikálne.
Ochranne puzdro kryje hlavne ostrie a hrot sekerky. Tieto dve časť sú spojene guľatou gumou, ktorá tvorí zapínanie na druhej strane puzdra vid. foto. Vďaka gumenom zapínaní nám tieto dve časti držia proti sebe a tým ani keď nie je cvok zapnutý držia na svojich miestach. Nové zapínanie pritom nezavádza ani nezväčšuje hrúbku celkového kompletu. Ochranne puzdro je nezávislé od závesu, takže v prípade potreby nie je problém sekerku bezpečné vložiť do auta alebo do ruksaku bez toho aby ste potrebovali ďalšie puzdro.

Záves je robený podľa starej konštrukcii používaná na hasičských sekerkách. Tato konštrukcia sa najviac podoba závesu používaného u bajonetoch s prvej svetovej vojny. Zaves je nezávislý od ochrany puzdra a je ho možné nosiť ako horizontálne tak vertikálne. Na horizontálne nosenie nám slúžia dva popruhy, ktoré sú upnute ku závesu chigaco skrutkami, takže nie je  problém ich od montovať tak aby nezavadzali pri nosení vertikálne. Na vertikálne nosenie nám slúži prevlek, ktorý je určený pre opasok o šírke 4,5-5cm. Prevlek obsahuje samotne zapínanie, ktoré isti sekerku v závese. Celý komplet vyzerá trochu viac komplikovaný ale je to iba zdanie, ktoré klame...Univerzálne puzdra pre praváka i ľaváka
Poslednom čase sa stretávam  s požiadavkou na puzdro bez kompromisoch. Nuž neviem či také puzdro vôbec existuje a ak áno tak je to spletenec šnúr, všelijakých zapínaní a konečnom dôsledku puzdro je pomaly ťažšie ako nôž. Jednoduchosť nadovšetko a to je veľká výhoda pravé v tomto novom koncepte. V čom je ten fígeľ?
Poďme po poriadku!...
Prvom  rade puzdro je vybavene popruhmi na horizontálne nosenie, ktoré je upnute dvoma chigaco skrutkami ku puzdru. Dĺžka popruhov závisí od šírky používaného opasku no štandard šírka je 5cm. Na horný horizontálny popruh je možné nasadiť popruh pre vertikálne nosenie ak sa jedna o dlhšiu rukovať ako napr. u BackSmithu tak sa doplna o zapínanie okolo rukoväte pre pohodlnejšie a bezpečnejšie nosenie.
Druhom rade je tu samotne zapínanie noža, ktoré je voľne takže nie je pevno nanitované ku puzdru. Výhoda je, že môžeme si zapínanie presunúť na druhu stranu a tak prispôsobiť ku požiadavkám pre ľaváka alebo naopak pre praváka. Tým  sa nám zvyšuje univerzálnosť a hlavne pohodlnosť používania noža, keďže žiadna s veci nie je na sebe závislá.

Samozrejme keby sa niekto posnažil tak by našiel nejaký spôsob, ktorý by nebol možné splnia týmto puzdro ale keď sa tak zamyslime najčastejší potrebujeme  alebo nosíme nôž vertikálne alebo horizontálne.  No u týchto puzdier sa dá ísť ďalej a to, že je tu možnosť puzdro upnúť na molle systém, takže na taktickú vestu alebo vystroj, ktorá obsahuje tento systém. A už nehovorím  o použitý paracord šnúry čí sa použitie puzdra len rozširuje a pritom stále zostáváme pri rozumných rozmeroch puzdra jeho váhe a hlavne jednoduchosti. 

Kydex puzdra a Paracord výplety Kubotany a Neck by DEK
Paracord šnúra je veľmi silný materiál hlavne keď potrebujeme niečo zviazať uviazať či previazať :-D. Myslím, že nie je za potreby vysvetľovať čo kde a ako vznikol Paracord. Informácii je na internete dosť ;-) i po slovensky. Na šťastie existujú už obchody, ktoré tento materiál ponúkajú ako i výrobky s neho a nie je problém si ho objednať a vďaka internetu je možné si nájsť mnoho tutorialoch ako čo si vyrobiť. Ja to nerobím inač vedieť všetko naspamäť by mi asi hlava praskla a inak tomu nebolo ani pri tvorbe mojich spletencoch na Kubotany a Necky. Otázka znie!... „Na čo mi je vlastne Paracord na noži alebo Kubotane!“ Nuž hlavnú výhodu to ma, že keď ste v prírode mate pri sebe viac veci a niekedy sa môže stať, že v noci niečo stratíte či je to firesteel, neck alebo kubotan... Vďaka tomu mate na noži paracord vo výraznej farbe nie je problém  nastroj alebo vec jednoducho dohľadať. Ďalšia výhoda paracordu je jeho nosná sila a pevnosť v ťahu. V prípade núdze je možné zo šnúrou upevnenou na puzdre noža uviazať čokoľvek. Ja osobne som nebol veľký zástanca šnúr na rukoväti noža ale názor som zmenil keď na jednom cvičení som hlavný nôž stratil... Samozrejme v bojových podmienkach by tato nepozornosť mohla mať fatálne následky keďže nôž je potrebný hlavne na prežitie. Na šťastie sa paracord vyrába vo viacerých farbách nie je problém farbu prispôsobiť ku farbe vystroja alebo podmienkam v ktorých sa budem  pohybovať.
Paracord šnúry, ktoré som použil na moje Necky sú čiernej farby je to univerzálna farba do všetkých prostredí či aktivity. Dĺžku ma cca 90cm a upnutá je na puzdrách Neckoch a Kubotanov. Keďže Kubotany a Necky majú menšiu dĺžku rukoväti ako je šírka dlane robia sa rôzne spletence šnúr aby sa tato dĺžka predlžila a zároveň nebola výrazné zvýšená hmotnosť noža alebo nastroja. Vďaka tomu, že Necky majú vybratie v črienkach a dostupnosť dier na prevlečenie šnúr je jednoduchšia a spletenec šnúr nerozširuje hrúbku rukoväti ale je cca v jednej línii s nožom čo ma hlavný vplyv na držanie noža. U kubotanoch Reed to ma zas iný efekt a to ten, že spletenec tvorí niečo ako hrušku a tým nám zamedzuje aby Kubotan nevypadol s ruky. U Kubotanoch Avalon je vytvorený spletenec medzi odľahčovacími dierami a neslúži nám len pre prípad straty ale hlavne ako dizajnový či módny doplnok :-).
Paracord je možné využiť ako náhradnú za tetivu pre provizórny luk, na založenie ohňa až po rôzne módne náramky na hodiny, remene a tak ďalej. Využitie paracordu je naozaj široké a každý si nájde svoj spôsob využitia. :-)
Nielen Chameleón dokáže meniť svoju podobu!
Dnes by som Vám chcel prestaviť nový typ puzdra určený pre všetky pevne nože. Typ puzdra som nazval podľa jedného zvieratka, ktoré šikovné mení svoje podoby a tak sa skrýva pred predátormi. Prestavujem Vám puzdro Chameleón.
Na prvý pohľad nie je toto puzdro ničím výnimočné od iných podobných... Materiál koža, 2x impreg. vrstva (olej, šelak) popruhy na vertikálne a horizontálne nosenie, puzdro na brusný kameň a firesteel. Ako som napísal ničím výnimočný sa nelíši ale iba do toho momentu keď treba upraviť polohu nosenia puzdra alebo sa zmení užívateľ, ktorý je ľavákom! Pri klasickom puzdra by to bol problém.... Klasické puzdro ma popruh pre nosenie horizontálne na pevno a zapínanie taktiež. Puzdro pre brusný kameň a firesteel bývajú tiež na pevno ale nie u tohto typu!... Ako je to možné? Najlepšie to uvidíte na fotkách... základ tohto typu puzdra je holá pošva noža bez popruhov a zapínania. Takže i s pravá i s láva je rovnaká. Za pomoci dier na okraji puzdra medzi dvojitým šitím upneme popruhy pre vertikálne nosenie za pomoci Chicago skrutiek. Na prvý popruh pripevnime zapínanie noža a tým nám nôž vo vertikálnej polohe nevypadne s puzdra. Puzdro na brusný kameň a firesteel sú tiež nezávislé a za pomoci spodného popruhu ho upneme ku puzdru. Dá sa to kombinovať podľa potreby pre praváka tak ľaváka. Pri nosení v horizontálnej polohe stačí na horný popruh zozadu nasunúť popruh zo zapínaním na rukovať noža a puzdro je možné nosiť horizontálne. Dá sa to ľubovoľné upraviť podľa potrieb užívateľa mení sa ako Chameleón J.

Multitool Outdoor Puzdra

Poznáte to mobil náprsnej kapse, pero v inom vrecku, kresadlo niekde v ruksaku... Sakra musím hore na lešenie no áno ale kde dám mobil? Sakra kde zas mám to pero?... Keď ho potrebujem nikdy nie je po ruke! Sakra že som si ja nenaplnil ten zapaľovač veď mam kresadlo hurá ale kde v ruksaku?... Sakra zamrznem kým ho nájdem! A tak ďalej :-D tak nejak som si ja hovoril pred časom  keď som bol v robote a bolo toho viac než dosť dva mobily pri sebe oba vibrovali v bunde až som s toho chytal nervy lebo zima jak v ruskom filme a furt sa rozopínať a hľadať kade tade mobil tak isto i pero... a tu žiarovka nad hlavou čo tak urobiť si puzdro!... multitool puzdro :-D. Puzdro, ktoré zavesím  na opasok dám doň mobil tak aby som mal pritom i pero a niečo pre outdoor človek nikdy nevie :-D;-). A tak vznikli Multitool Outdoor Puzdra (M.O.P.). Samozrejme, že nezostalo iba pri tomto zložení puzdra a pustil som sa i do iných modifikácii ako napr. puzdro na buzolu a Firesteel. Ale stále to bolo voľajaké nie dosť Multifunkčne  a ďalšie puzdro bolo na kompas, firesteel čo na prvý pohľad nie je nič nového od predošlých až kým sa nepozrieme na zadnú stranu kde nájdeme brusný kameň a Rescue nastroj. Úchyt na opasok je pripevnený za pomoci chigaco skrutiek a keďže nie vždy je možnosť použiť firesteel napr. na zapálenie cigarety tak puzdierko na benzínový zapaľovač alebo outdoor zapaľovač plynový. Zo zadnej strany je multitool v podobe kreditnej karty. Tieto puzdra sú vyrobene s kože s 3x impreg. vrstvou. Puzdra nie sú vhodne len pre nadšencoch outdooru ale i pre security, skladníkoch alebo i remeselníkov. 


Puzdra nielen na nože
Pištoľové puzdro na Glock 17 GAP
Vyrobiť puzdro na klasicky pevný nôž nie je problém hlavne kvôli jeho hrúbka a jednoduchému tvaru. Inak je to už pri zatváracom noži kde rozmery sú menšie a hlavne ak sa jedna o samosvorne puzdro bez istenia musím byt puzdro veľmi presne vylisovane a vytvarovane aby nôž v ňom sedel a nevypadal. Technológia výroby puzdra na nôž je možné upraviť na akýkoľvek predmet, ktorý chceme mať chránený alebo po ruke. Inač to nie je ani pri krátkych strelných zbrani. V mojom prípade som robil samosvorne pištoľové puzdro na Glock 17 GAP ako i na náhradný zásobník. Prečo pravé tento typ pištole? No hlavne kvôli tomu, že je dosť široká a hranatá bola to výzva J. Technológiu som  použil podobnú ako u predošlých puzdier tohto typu. Materiál bol použitý 3,5-4mm hovädzia hladenica čo je na tento typ puzdra dosť hrubý materiál. Ja som to vyriešil rôznymi tvarovacími drážkami kde hrúbka kože je cca 3mm dôsledku čoho som  zachoval optimálnu hrúbku na obvode puzdra tak dosiahol vysokej pevnosti v oblasti otvorov na remeň a zároveň dokázal vytvarovať puzdro tak aby nebolo za potreby ďalších istení zbrane v puzdre. Puzdro je čiernej farby s trojitou impregnáciou a ručné šité ľanovou dratvou. Puzdro sa dá nosiť len na opasku alebo v prípade potreby za pomoci Paracord šnúry na Molle veste vhodnej polohe. Puzdro zásobníka je oveľa jednoduchšie. Je to prakticky taká skladačka kde spodne hrany nie sú spojene a slúžia ako vetranie vnútri puzdra. Tak ako u puzdra na pištoľ je farby čiernej s trojitou impregnáciou.  
Special Outdoor Ax S.O.A
Tuto šikovnú sekerku som Vám už predstavil no nepredstavil som puzdro vyrobene na tento nastroj. Sekera ako nastroj je nám každému dobre známa a netreba žiadnu bližšiu špecifikáciu. Za posledných pár rokov sa dosť výrazné rozmohol Outdoor teda pobyt v prírode dlhší ako jeden deň niečo na spôsob prežitia v prírode. A tak nejak i za pomoci internetu prišla doba kedy všetci chceme niečo prežiť zažiť a celkovo trochu inač stráviť voľný čas. Za humnami posledných chalúp dediny je tak krásna Slovenska príroda, ktorá nás volá do svojho kráľovstva. Samozrejme i tu platia určíte zákony a tie netreba podceniť lebo porušenie môže stať nepripraveného turistu i život! Samozrejme teraz netvrdím, že nemusíte mať vo svojej výstroji hneď Outdoor sekerku to nie J ale ja jednu vždy mam pri sebe lebo nikdy neviete čo sa môže stať Vám alebo niekomu inému. Môže sa to zdať byt vtipne ale vrtochy dnešného počasia a arogantný postoj ľudí je dôvoď prečo sa stavajú nehody i niekoľko kilometrov od domova kde terén poznáme od detstva. Zväčša ide o podcenenie terénu orientácia v ňom, ďalej vystroja vyzbroj, ja keď idem na 2-3 hodinovú prechádzku  zo psami vždy mám nejakú tu outdoor výbavu pri sebe! Môže sa to zdať zbytočné no s vlastnej skúsenosti viem, že nielen turisti ale i všetci, ktorý vykonávajú nejakú činnosť v prírode od poľovníka po vojaka podceňujú silu prírody.  Outdoor sekerky sú zväčša malé ľahké  a jednoduchých tvarov. Ja ju nosím pripevnenú na ruksaku kde mi nezavádza a pritom je hneď po ruke. Na to aby sa sekerka mohla bezpečné nosiť je potrebne puzdro alebo aspoň ochrana na ostré časti tohto nastroja. Puzdro na SOA je vyrobene s hovädzej hladenice o hrúbke cca 3,5mm, čiernej farby s trojitou impregnáciou. Puzdro je možné nosiť na opasku ale i za pomoci Paracord šnúr upevniť na vystroj. Puzdro ma pri hlavici sekerky dva zapínacie cvoky a v hornej časti 4 diery na vetranie vnútorného priestoru puzdra.
Zaver
Nech je puzdro určené na čokoľvek dôležité sú tri veci a to správna technológia, kvalitne materiály a duch dýchnutý rukami remeselníka. Existujú rôzne napodobneniny ako kože tak iných materiáloch používané na výrobu puzdier (ABS, Kydex) a v teréne môžu spôsobiť značné problémy hlavne užívateľovi samotnému. Preto musia byt tak navrhnute aby ich využitie hlavne čo sa tyká upnutia bolo všestranné, zapínanie stopercentne, a samotne puzdro tak vyrobene aby nedochádzalo ku prebitiu, prerezanie v prípade pádu alebo vypadnutiu nastroja s puzdra čo by bolo nebezpečné ako na zdraví užívateľa tak i strata potrebného nastroja, zbrane. 


Kydexové puzdro na Derk
Kydex je termoplast s vynikajúcimi vlastnosťami a je porovnateľný s ABS plastom  obidva termoplasty sa využívajú v rôznych oblastiach priemyslu a sú vhodnej i ako materiál na výrobu puzdier strelných a chladných zbraní. Dnes Vám predstavím puzdro s kydexu o hrúbke 1,5mm farby čiernej, ktoré bolo robene ako test technológie na výrobu kydex a ABS puzdier pre nože. V mojom prípade je to EDC nôž DERK. Samotne puzdro je robene s dvoch platov kydexu a s nitovane trubkovými nitmy, ktoré majú vnútorný priemer diery 4mm. Puzdro ma po obvode okrem trubkových nitov i hole diery, ktoré slúžia na upnutie klipu (pútka) na opasok. Zväčša keď sa jedna o kydexové puzdro je úchyt na opasok riešený takz. Tek-lockom  čo je dobra vec no bohužiaľ i dosť drahá hlavne keď ho musíte kúpiť zo zahraničia keďže na Slovensko to malo kto dováža ak vôbec... No osobne s podobným zapínaním mam skúsenosti a hneď jedna vec bola nepraktická a to, že bolo ho možné upnúť iba na jednu stranu puzdra síce bolo ho možné upnúť i horizontál a vertikál no iba pod úroveň  záštity noža skoro až pod úroveň ricossa noža čo je už pri tomto EDC s taktického hľadiska nepraktické, keďže by som nôž mal moc vysoko upnutý nad úroveň opasku a tak z nemožné tasenie noža hlavne v prípade kedy som nosil bundu alebo taktickú vestu ešte jedna vec mi vadila a to, že moc odstaval od puzdra čím nôž v prípade nosenia ako súčasť taktického vybavenia bol dosť neprakticky a mne osobne viac zavadzal hlavne keď som mal samopal na chrbte... Tieto skúsenosti s minulosti som sa snažil využiť a vznikol klip či úchyt podobný úchytu puzdier určené pre strelnú krátku zbraň. Uchop na dve bočné široké drážky určené na prevlek opasku tie sú mierne ohnute tak aby kopírovali pas tela človeka a zároveň puzdro nebolo moc pri tele ale ani od tela. Medzi nimi je ďalší pár drážok, ktoré sú určené pre samotný úchyt na puzdro. Výhoda je že úchyt je možno nastaviť cca výškovo 15mm hore/dole a pod uhlom cca 30° vpravo/vľavo. V strede úchytu je vybrúsený rádius, ktorý nám dovoľuje nastaviť uchop do požadovanej polohy. Úchyt je upnutý dvoma nerez skrutkami s podložkami s duralu a povrchovo upravene pieskovaním. Nevýhoda tohto upnutia na opasok je, že nie je možno nôž nosiť horizontálne no i na to som myslel a zabezpečuje to paracord šnúra. Úchyt posunieme úplné hore smerom ku rukoväti tým sa nám odkryjú všetky diery a je tak možné bezpečné za pomoci paracord šnúry upnúť nôž ako horizontálne na opasok tak na vystroj. Na prvý pohľad puzdro vyzerá ako každé iné a ako som už spomenul postupov a dizajnov kydex a ABS puzdier je na internete mnoho. No teší ma, že sa mi konečne podarilo prvé kvalitne puzdro, ktorému nechýba univerzálnosť, a hlavne pasuje ku dizajnu darkdarkness.


Puzdra na Afru a Catiu, pirát Sea Rover nezostane tiež bez svojho kabáta
Nielen krásna Afra a catia majú svoj závoj zvodnosti i Drsný Pirát nemôže zostať bez svojho kabáta Sea Rover. Nôž bez puzdra je ako človek bez šiat. Holý!... Ako celkový dizajn noža i puzdro musí ladiť tak aby spolu tvorili nerozlučnú dvojicu. Krásny nôž musí mať i krásne puzdro no nemôže byt moc skromne ani moc prečačkané, keďže puzdro je ako vizitka slušné oblečeného človeka. Pri Afre a Catii som zvolil puzdra do 3/4tiny rukoväte je to samosvorne puzdro bez potreby zapínacieho pútka. Vďaka svojej ergonómii sedia v puzdre ako uliate a vyťahovanie noža je prijemné s ľahkým chodom. U Sea Rovera je to klasická konštrukcia puzdra v dizajne darkdarkness pričom farba puzdra je výraznejšia ako rukovať noža. Puzdro viac ladí so záštitou a hlavicou noža s drobným z farbením ako je farba rukoväte čím sa mi podaril vytvoriť zaujímavý vzor, ktorý môže pripomínať  žeravý popol J. Tieňovanie rôznymi farbami je zaujímavá vec ako maľovanie obrazu človek musí trochu vedieť čo očakáva  od výsledku a trochu je to i o skúsenostiach no výsledok ma vždy vie prekvapiť ako to je u puzdra na Sea Rover. Puzdra sú vyrobene s Argentínskej hladenice, ručné šité, morene, s dvojitou impreg. vrstvou pre zachovanie tvaru a životnosti.


 
Klasické puzdro pre výnimočné nože...
Mal som možnosť poslednom čase robiť puzdra na nože, ktoré som nevyrobil ja ale niekto iný. Minule som Vám predstavil puzdro na nôž od Jana Plichtíka a dnes by som chcel Vám ukázať puzdra na nože, ktoré majú na svedomí pán. Jozef Kubica – Bowiak a čepeľ od Fallknivenu v upravenej verzii s črienkami Olivy.

Nože od pána Kubicu som mal už možnosť spoznať naživo a poviem Vám i napriek tomu, že nie som priaznivec klasického dizajnu v tomto prípade som urobil výnimku a škoda by bola nezverejniť tak precízne spracovaný nôž. Vždy keď si robím puzdro na svoj nôž viem čo chcem od puzdra a hlavne ako ma vyzerať. Robiť puzdro na cudzí nôž je niekedy väčšia filozofia jak zistiť čí skôr bolo vajce a potom Sliepka alebo naopak. Vplyvov je tu hneď niekoľko... prvým a zásadným vplyvom je základný dizajn a pochopiť majiteľa noža čo vlastne chce a ako vlastne bude budúce puzdro vyzerať, potom či bude treba i nejakého zdobenia na puzdro akej farby bude finálne puzdro. Samozrejme človek si povie: Kurník puzdro!... jednoducho puzdro na nôž!... No áno len je rozdiel či puzdro ma hlavu i pätu alebo je robene ako univerzálne puzdro pre viac druhov nožov ako to mame možnosť vidieť u viacerých výrobcoch nožov. S fotografií mame možnosť vidieť, že bowiak ma rukovať s jelenieho parohu záštitu a hlavici leštenú s antikoru a čepeľ leštenú oceľ N690 Bohler. Ja som zvolil jemne poľovnícky dizajn hlavne kvôli rukoväti. Keďže záštita je obojstranná je tu možné vyrobiť zapínanie zo strany chrbta noža čo je veľká výhoda lebo nám minimálne hrozí, že by sa v budúcnosti mohlo zapínanie prerezať pri zasúvaní noža do puzdra. Signatúra robená s technológiou Kožokresby zvýraznená čiernou farbou a pokiaľ by ste to videli na živo obrysy písmen nie sú dokonale v línii ale nerovnomerne tak aby sa podobali pálenému písmu do dreva. O tieň puzdra som zvolil skoro rovnaký ako na veľkom Rusovi čo dodalo majestátnosť a zároveň zvýraznilo signatúru čím som dosiahol dizajn vhodný k tomuto mohutnému Bowiakovi a tak zvýraznil jeho jedinečnosť v klasickom vzhľade... :-)Druhým je nôž, ktorého čepeľ je od firmy Fallkniven. Rukoväť som v tomto prípade spracovával ja a samozrejme i predstavene puzdro. Rukoväť je robená s olivy impregnovaná tak aby zvýraznilo štruktúru dreva a zároveň zvýšilo jeho odolnosť. Puzdro je viac než klasické, jednoduché. Nemôže chýbať dvojíte šitie, tvarovaná časť v mieste zasunú čepele do puzdra. Mnohý sa ma pýtajú na čo je vlastne tam dobrý inač to nebolo i pri tomto puzdre... Mnohý si totiž zamieňajú tuto časť puzdra s časťou puzdra s kydexu a to, že zabezpečuje držanie noža v puzdre v prípade odopnutia zapínania ale je to omyl i keď nie až taký :-). Hlavnú funkciu spĺňa tu aby sa nôž pohodlne zasúval do puzdra takže niečo na spôsob vodítka. Ďalšiu dôležitú funkciu plní tu, že kopíruje tvar noža v mieste ricossa a záštity (začiatok črienku) čím sa zamedzuje aby nôž nebol pri tlaku s hora hlbšie zasunutý do puzdra a nakoniec i spomenutú funkciu ako u kydexového puzdra no nie je to 100% keďže sa jedna o kožu nie o kydex. No a je tu ešte jedno využitie a to, že pri tvorbe noža je možné s kombinovať s iným druhom istenia noža v koženom puzdre napr. ako sú robene Nutron puzdra. Pútko na opasok je pozdĺž celého puzdra rozdelene na tri časti a to, pútko na opasok stred pre skryte nosenie a koniec. Na konci puzdra je diera na paracord šnúru, ktorú je možné previazať medzi popruh resp. pútko a tak upnúť pevne na vystroj bez toho aby sila upnutia mala vplyv na vyberanie noža s puzdra, keďže šnúra nie je omotaná okolo celého puzdra. Ako sa mame možnosť dočítať i jednoduché puzdro ma svoje jedinečné vlastnosti... :-)

Zdobene Puzdro Kožokresbou
Vyrobiť dnešnej dobe kvalitný nôž pri určitom technickom vybavení v dielni nie je až taký problém no vyrobiť vhodne puzdro ku danému nožu je niekedy oveľa náročnejšie ako navrhnúť a zhotoviť nový dizajn noža. V čom je problém? Prvom rade treba brať do úvahy, že samotne puzdro ako také je oblek šitý na mieru noža! Dizajn musí ladiť s dizajnom noža a v druhom rade spracovanie samotne. Zväčša je to sériovo robene puzdro s nie zrovná vhodných materiáloch ako to bolo v prípade originálu tohto noža, ktorý Vám predstavím dnešnom príspevku. Jedna sa o kópiu veľkého loveckého noža od ruskej firmy NOKS. Ruske nože sú známe svojou účelnosťou, jednoduchosťou a praktickým využitím no to sa už nedá povedať o puzdrách. Keďže ako som už mnoho krát napísal pre užívateľa sú dôležité dve veci kvalitný nôž a kvalitné puzdro. Jedno bez druhého jednoducho nejde! Pri originály puzdro bolo zhotovene s tenkého plátna nylonu pričom vnútro puzdra bolo vystužené nejakým nepodareným plastom. Tato kombinácia nie je neobvyklá no spracovanie býva oveľa kvalitnejšia napr. puzdra pána Vladimíra Bradna alias Prapor (www.praporknives.com) podobne puzdra ako prvá firma u ktorej som ich zbadal bola Camillus Knives séria BK. No vráťme sa späť ;-) k nášmu predstavenému nožu. Nôž na ktorý som robil puzdro vyrobil Ján Plichtík a je to kópia veľkého loveckého noža od firmy NOKS materiál čepele ELMAX, hlavica 17241, a črienky hadie drevo. Už pri dizajnovom vzhľade noža som vedel, že bojový či outdoor štýl  ala Explorer, Nutron tu nebude pasovať a problém bol i dosť širokej čepeli s  tvarovaným dizajnom. Základný vzhľad som prevzal s pôvodného puzdra originálu ako i zapínanie. Samostatne puzdro je vyrobene s kvalitnej hladenice argentínskej kože, samozrejme ručné šité s dvojitou impregnáciou. Povrch bol prispôsobený tak aby ladil s farbami rukoväte, na prednej časti puzdra sú iniciály užívateľa  robene technikou Kožokresba. Iniciály sú čiernej farby a postupne okolie tieňované tak aby vo finálnej úprave ich zvýraznilo čo sa mi i podarilo zadná strana je jednej farby ako aj pútko na opasok. Takéto projekty robím veľmi rad hlavne kvôli tomu, že si môžem zopakovať technologické postupy pri výrobe ale i zdokonalenie sa v technike Kožokresby. :-)
Poľovnícke kreslo a taburetky
Ako som už mnoho krát napísal, povedal nožiarstvo ako remeslo nie je len o výrobe noža ale aj o výrobe puzdra s kože. Človek sa učí na vlastných chybách čo je najlepšia škola pre remeselníka lebo vie čo funguje a čo nie reálne bez štipky teórie. Základ je mať cieľ neustále sa zdokonaľovať i iných oblastiach, v ktorých sa môžem naučiť veci triky, ktoré využijem pri výrobe kvalitného noža s puzdrom. Tento  projekt bol pre mňa taká výzva, cieľ dokázať niečo tak zaujímavého umeleckého so štipkou výtvarníckeho cítenia. Môj známy  prišiel s netradičnou prosbou a to aby som mu o čalúniť kreslo teda sedačku a operadlo na ktorom  je kožokresbou vytvorený obraz jeleňa a dve taburetky. Kreslo bola moja prvotina následné som robil taburetky no trochu som zmenil technológiu hlavne čo sa tykalo ornamentu lebo sa mi to zdalo moc tmavé a jedno tvárne. Ornament na kresle som tieňoval dvomi farbami, čiernou obrysy a moridlom ostatne časti jeleňa. Pri taburetkách som zvolil viac farieb moridla a s kombinoval tak aby samotný ornament zvýraznilo a tak zamedzil strate v pozadí. Nie som výtvarník ani neviem kresliť, takže som zvolil podobný postup ako pri jeleňovi a ten istý postup volím i pri výrobe puzdier na nože. Materiál je rovnaký ako pri kresle tak pri taburetkách. Konštrukcia je s jeleních parohov, základ operadla a sedadla je smrekové drevo  v potrebnom tvare, vyplnene molitanom a očalúnené kožou, ktorá je namorená s dvojitou impreg. po obvode  obite ozdobenými klincami. Na operadle kresla je vytvorený obraz Jeleňa za pomoci technológie Kožokresby  podobne i na taburetkách len na nich je dubový list. Celkovo som s výsledkom spokojný na to, že nemám výtvarnícke nadanie J. Čo poviete? Podarilo sa?   Nutron puzdra
Séria Nutron nožov je Vám už známa Recon, Destruktor, Dark Kein i Karambit dostali novy oblek, ktorý zvyšuje univerzálnosť použitia týchto zaujímavých edc pomocníkov na každodennú pracú. Čože je tak nového keď puzdra sú zas s koze? Niekto by si povedal no nič nového pod slnkom a ma i trochu pravdu.... Ale! Nie všetko vyzerá tak jednotvárne ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať ;-). Keďže toto nie sú prvé EDC nože, ktoré som vyrobil s puzdrami s koze a za pomoci užívateľov predošlých projektov som zohľadnil pri výrobe ich vzácne pripomienky mi vnukli nie tak nový nápad.
Základ je vyrobený klasicky a to výlisok dvoch platov kože  vytvarovane podľa noža. Medzi tieto dva kusy je vložené vymedzenie v hrúbke zodpovedajúcej hrúbke čepele. Zošite po vnútornom a vonkajšom obvode do, ktorého sú prišite univerzálne pútka pre remeň. V mieste kde je záštita je vytvorený priestor pre poistný gumený krúžok, ktorý zamedzuje vypadnutiu noža s puzdra tým som dosiahol viac účelnosť puzdra a to znamená, že puzdro je vhodne pre ľaváka i praváka a je možné ho nosiť tak vertikál ako i horizontál s mnohými kombináciami nosenia noža. Čo ale mňa osobne najviac zaujalo bola možnosť pridať ku nožu napr. puzdro s baterkou alebo s multitool nožom čo je ďalšia vymoženosť nového konceptu týchto puzdier. Hovoriť, že je to niečo nového nemôžem tvrdiť na 100% to by bolo odo mňa nemorálne a hlavne sebecké! Koncept puzdra ako takého je môj dizajn to je jasne, poistný systém je podobný a prakticky som ho trochu tak napodobnil podľa fínskeho nožiara Peltonena , ktorý vyrába puzdra na nože sissipikklo M95. Nápad s týmto istením bol už dávno predtým ako s tým prišiel tento pán no chýbala technológia a hlavne vhodný nôž čím pravé EDC nože sú.

Rescue Tool victorinox
Ako nožiar, ktorý si robí sám i puzdra mam možnosť sa stretnúť zo zaujímavými nožmi okrem tých mojich na, ktoré robím puzdra Rescue od Victorinox nie je výnimkou. Puzdro je robene podľa klasiky vrchná časť puzdra je lisovaná a následné dotvarovaná podľa noža. Spodná časť jeden kus, ktorý uzatvára nôž v budúcom puzdre a zároveň  tvorí horu časť puzdra s cvokom na zabezpečenie noža proti vypadnutiu. Zo zadnej strany je našite univerzálne pútko pre nosenie vo vertikál či horizontál polohe.Espana od Coldsteelu
Veľmi zaujímavý pekný no moc na mňa mohutný a tak trochu nepoužiteľný na bežné veci i keď praktické využitie tomuto nožu nechýba no pre mňa moc veľký nôž... Neviem si prestaviť ako by som ho mal v robote 12 hodín nosiť J ale ako prezent je to zaujímavý nôž... ;-) No  nie o noži som chcel písať ale o puzdre, ktoré som robil na tento nôž. Ako je to zvykom puzdra robím zväčša s koze a čo najvyššej kvalite za rozumnú cenu tak aby kvalita bola vyrovnaná patričnej cene... pri tomto puzdre je použitá kvalitná 3,5mm hrubá argentínska hladenica farbená na čierno s 2x impregnáciou proti vlhkosti a prasnosti. Puzdro je dizajnovo rovnaké ako pri originál puzdre s malými rozdielmi čo je spôsobné hlavne odlišnou technológiou výroby a použitých materiálov hlavne hrúbka kože a povrchová úprava...
V galérii Puzdra budem pridávať foto vyrobených puzdier i zdobenie  tzv. KOŽOKRESBA...

15 komentárov:

 1. Neskutočne nadherna praca uplne som stratil reč, vlastniť jeden takyto nôž tak som asi v siedmom nebi...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dakujem snazim sa :-)Staci poslat email ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. zlaté ruky, prekrásna robota, vyšperkované detaily, skrátka chlap vie.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Naozaj krasna remeselnicka praca. Neuveritelne sikovny majster.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. parada :-) velmi sa mi pacia tie "multitool" puzdra na noze.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ono multitool puzdra je pekna vec ale treba spravne zvolit co vlastne ma byt sucast puzdra lebo zvacsa su to zbytocnost, ktore v konecnom dosledku uzivatelovi len zavadzaju.... ja osobne mam najrdsej ked noz ma ciste puzdro. max nosenie na molle veste alebo v pripade kydex puzdier moznost viacerych zavesov t.j. pistols sponu alebo klasic zaves....:-)

   Odstrániť
 6. Zdravim vedeli by ste spravit puzdro na noz Kizlyar Stalker s plastu ?? dakujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravim Vas poslite mi foto noza na moj email dohodneme sa ;-)

   Odstrániť
 7. Dobry rad by som vedel ci by ste vedeli spravit horizontalne puzdro z koze na noz Gerber LMF 2

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím Vás, prepáčte, že som nereagoval na Váš komentár no nešlo mi to komentovať až teraz sa mi to podarilo ak máte záujem tak mi pošlite email... Pekný deň prajem

   Odstrániť
 8. Márne hľadám na nete a zrazu som Vás našiel. Máte zlaté ruky a um na riešenie výziev. Hľadám kožené chrbtové opaskové pistolove púzdro na môj Tokarev TT 33. Našiel som v CZ pána Cihelku, ale ten vyrobil paskvil, lebo rukoväť pištole smeruje dohora. Ak by ste podumali, verím, že vypracujete opaskové chrbtové púzdro kombináciu koža-kydex, kvôli tomu, že by bolo samosvorne a koža by bola na tele. Púzdro je v takmer vo vodorovnej polohe na pevnom opasku.
  Jozef Majdák. zdravierelax@pobox.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdravím Vás pán Majdak,
   Nemal by to byť problém akurát je potreba zbrane pri výrobe... Napíšte mi email a dohodneme sa... Pekný deň prajem a ďakujem Vám ;-)

   Odstrániť
 9. Dobrý večer. Uznávam vysokú estetickú i funkčnú hodnotu Vašich prác. . Rád by som sa Vás opýtal, či sa Vám oplatí , resp. na koľko by ste nacenil.cca výrobu koženej "face mask" na motocykel- pre otvorenú prilbu, v štýle The Silence of the Lambs /Hanibal Lector- Antony Hopkins/. Predlohu mám ale je zo syntet. materiálu, /čo ma trochu rozčuľuje/ a trochu ma tlačí na chrbte nosa..v ostatných rozm. je O.K.. Ďakujem Vám za prípadnú odpoveď. S pozdravom a veľa zdaru. Havelka. vlrhvlk@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť