Ostatné Chladné Zbrane


Projekt KaTALON
Ako som už v úvode naznačil tento projekt spája viac nástrojov v jednom a to karambit, bodec a čepeľ noža. Pri štúdii tohto hybridu som narazil na zaujímavé dizajnovo pekne zladené modely ako aj ich prevedenie. Jedná sa teda o mierne zahnutý bodec na konci, ktorého je karambitové oko, ktoré obsahuje ostrú čepeľ.
KaTALON je vyrobený s nerezovej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon a Stonewash.
Nástroj obsahuje hrot kosoštvorcového tvaru a radou otvorov pre zníženie celkovej hmotnosti nástroja. Na konci nástroja je veľký otvor, ktorý nám slúži pre držanie nástroja ako u karambitu a tak znemožňuje vyrazenie s ruky. Prstenec obsahuje s vonkajšej strany krátku ostrú čepeľ s hlavným dutým výbrusom a bočnými falošnými výbrusmi pre zvýšenie penetrácie hrotov hlavného výbrusu. Obvod nástroja je kombinovaný pričom vonkajšia časť je zaoblená a je doplnená o drážkovanie pre bezpečnejší úchop a vnútorná časť, ktorá je kolmá na plochu čepele tak aby bolo minimalizované pretočenie nástroja v ruke.
Puzdro KaTALONu je vyrobené s kydexu full čiernej farby. Puzdro je možné nosiť za pomoci spony typu Pistols. Samotné puzdro je možné nosiť vertikálne aj horizontálne no už jeho konštrukcia ho predurčuje k tomu druhému spôsobu nosenia.
Čepeľ 47mm, hrot 50mm, oko priemer 25mm, hrúbka 7,3mm, celková dĺžka 135mm, váha nástroja 111g, váha kompletu 175g.
Projekt BlackOut Knuckles
Ako som už v úvode naznačil tento projekt bude o jednom s pestrejšom dizajnovo vytvoreným nástrojom, ktorým je Boxer alebo viac známi ako Brass Knuckle.
Jeho história siaha už do staroveku no najväčšiu slávu získal v občianskej vojne v US kde si vojaci vytvárali rôzne odliatky boxerov. Časom pribudli rôzne ostré doplnky alebo ako súčasť strelnej zbrane. V US počas 1. Svetovej vojny USArmy vytvorila dva modely nožov, ktoré obsahovali boxer no tie vznikali i v iných krajinách mnohých modifikáciách a kombinácií.
Dnešnej dobe je to zbraň v niektorých krajinách zakázaná preto treba zvážiť jej nosenie v cudzine! U nás je povolene ju nosiť skryto no treba zvážiť použitie je to veľmi účinná zbraň no zároveň si musíte byť vedomý následkov.
Boxer je možné vyrobiť prakticky s akéhokoľvek materiálu no najčastejšie sa používa mosadz a bronz. Ale tiež jeho možno vidieť s dreva, ocele, titánu, rôznych zliatin hliníka alebo kompozitné materiály ako G10, Carbon Fiber, Micarta a rôzne kombinácie týchto materiáloch.
Boxery projektu BlackOut sú vyrobené s bronzu CuSn8, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou a dobrou koroziodolnosťou. Mne osobne sa bronz ako materiál viac páči ako mosadz keďže bronz tak neoxiduje ako mosadz... Bronz CuSn8 sa tiež volá ako cínový alebo červený a to je aj dôvod prečo som ho zvolil... pri povrchových úpravách je možné dosiahnuť odtiene červeného nádychu čo v kombinácií s čiernením vo finále veľmi pekne ukáže. Tento bronz i keď je to zložitý proces je možné rôznymi spôsobmi povrchovo upraviť. Všetky modely sú vybrúsené na 400Grit a dôkladne opieskované balotinou. Po tejto úprave je možné boxery povrchovo upraviť povrchom Freezer alebo rovno namoriť černidlom na mosadz a bronz čím sa dokáže vytvoriť platina rôznych odtieňov. Bronz je možné aj zafarbiť plameňom pri tomto sa zvýrazni farba Mede obsahujúca v zliatiny bronzu.
Keďže samotný boxer má svoju váhu u niektorých modeloch bola požiadavka vytvorenia puzdra pre nosenie na opasku. Puzdrá sú vyrobené s kydexu a nosenie je orientované horizontálne tak ako i tasenie boxeru s puzdra. S prednej strany je vybranie pre dva stredové otvory a dva bočné slúžia ako istenie boxeru v puzdre proti vypadnutiu keďže puzdro je samosvorné hlavne kvôli dizajnu  ale i rozmeroch a váhe boxeru. Zo zadnej strany puzdro je doplnené o vetriace otvory. Aby sa puzdro dobre nosilo na opasku je za potreby platformy na, ktorú je možné upnúť prakticky všetky dostupné typu spôn, klipou pre nosenie na opasku ale aj bez neho alebo aj na molle systéme. Platforma okrem možnosti širokého výberu nosenia zabezpečuje aj vyvážené a pri jemné nosenie boxeru.


Projekt BLACKOUT KNUCKLE - Bad MotherFucker

Projekt BLACKOUT KNUCKLE - BlackOut


   
Projekt BLACKOUT KNUCKLE - Brass Desert
 


Projekt BLACKOUT KNUCKLE - Brass Moon
 

Projekt BLACKOUT KNUCKLE - Dark Brass
 Projekt BLACKOUT KNUCKLE - Good NightProjekt BLACKOUT KNUCKLE - VIKTORIA

IMAG Training Tools
Ako som už v úvode spomenul cvičné zbrane ako Kris Sword, Ginunting Sword alebo Sansibar Sword som už v minulosti vyrobil no dizajn sa stále vyvíja a vylepšuje ako jeho ostrá verzia tak hlavne ergonómia rukoväte. Ako by to bolo keby každý projekt neobsahoval aspoň jednu novinku a ňou je Kris Dagger.
Tak ako predošlé vyrobené cvičné zbrane i tieto sú vyrobené s duralu EN AW 6082 a zatiaľ som nenašiel vhodnejšiu náhradu ani lacnejšiu. Keďže sa jedná o dlhé cvičné zbrane je ich zložité opieskovať a preto je ich povrch hrubo brúsený pričom obvod čepelí je zaoblený a vysoko leštený tak aby cvičenie s nimi bolo čo najviac bezpečné. Hroty tak ako u všetkých modeloch sú výrazne zaoblené aby nedošlo k náhodnému bodnutiu a tak poraneniu súpera.  
Črienky sú vyrobené s bukového dreva brúsené do hladka a impregnované olejom. Črienky sú upnuté torx nerez skrutkami pre prípadné poškodenie a následnú výmenu za nové. Rukoväť je ergonomický tvarovaná tak aby sa čo najviac priblížila k dizajnu ostrých verzií a bol tak nejak zachovaný základný dizajn.
Skutočnou výzvou bol práve nový model Kris Dagger. Prvou výzvou bola vlnená čepeľ, ktorej obvod bolo treba zaobliť a druhou bola samotná ergonómia rukoväte, ktorá je pištoľového typu. Konštrukcia dýky nie je fulltang ale časť rukoväte je zasadená do drážky v rukoväti a spojené torx nerez skrutkami. Tým sa uľahčila práca a hlavne ušetril materiál. I napriek zložitej ergonómie sa mi rukoväť podarilo krásne vytvarovať a dizajnovo zladiť s čepeľou. Všetky čepele nesú logo školy IMAG tvorené laserom. Samozrejme váha cvičnej a ostrej zbrani je rôzna no rozmerovo aj dizajnovo veľmi identické čo pridáva na vierohodnosti pri cvičení s tými to cvičnými zbraňami.
Kris Dagger 


Kris Swords 


Ginunting SwordsSansibar Swords 


TARTAR Banshee Push Dagger
Tento druhý kolega s dvojice tlačných dýk projektu TARTAR je identický v dizajne aj konštrukcií. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným, ktorý je po celej jeho dĺžke.
Rukoväť je s G10 Brown/White/Black a s povrchom Termit Progres Camo. Musím povedať, že u týchto dvoch modeloch sa mi mimoriadne pekne podarilo tuto povrchovú úpravu vytvoriť. S časti je to vďaka prepracovanému postupu vytvorenia samotného povrchu a s časti je to použitá kombinácia farieb materiálu. Najlepšie je to vidieť práve pri troch a viac farbách materiálu. Všetko je to jemne vypieskované a tak dosiahnutý zaujímavý dizajn materiálu rukoväte. Tak ako u prvého modelu i tento ma ergonomický tvarovaný obvod tak aby bolo úchop pohodlný, istý a hlavne bezpečný.
Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Banshee a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o koženú sponu typu Pistols.

Celková dĺžka 115mm, celková šírka 80mm, hrúbka 5mm, váha bez puzdra 107g, váha s puzdrom 127g.

TARTAR Highlander Push Dagger
Ako som už napísal v úvode je to už nejaký čas čo som vytvoril posledný model tlačnej dýky s projektu TARTAR. Tento model má čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým  výbrusom a falošným výbrusom po celej jeho dĺžke. Povrch je Silver Freezer a tak ako u posledných zverejnených nožov aj u tohto modelu je povrch odstupňovaný. Tlačná dýka nie je v konštrukcií full tang ale je čepeľ zapustená do rukoväte. Táto konštrukcia ma dve hlavné výhody! Prvá je úspora materiálu a druhá výhoda je celková váha tlačnej dýky.
Rukoväť je tvorená s G10 v kombinácií farieb ODGreen/Tan/Black a Black Liner s povrchom Termit Progres Camo. Obvod rukoväte je ergonomicky tvarovaný, pričom jedná strana je vybavená dvomi vybraniami na prsty a druha strana bez vybrania a zaobleným hrubším koncom pre bezpečné a pohodlné držanie viacerými spôsobmi.
Puzdro tohto modelu je vytvorené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Mandrake a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o koženú sponu typu Pistols s možnosťou nosenia vo viacerých polohách.
Celková dĺžka 115mm, celková šírka 80mm, hrúbka 5mm, váha bez puzdra 112g, váha s puzdrom 132g.
Projekt I.M.A.G - Stingray Dagger
Vytvárať niečo nového je vždy pre mňa dobrodružstvo a tak nejak nedočkavosť ako to bude vo finále vyzerať a hlavne či to bude funkčné. Keď som prvýkrát videl koncept, ktorý som mal vytvoriť bol som tak nejak skeptický lebo už v základe bol dizajn dosť náročný. Najväčší problém mi robila rukoväť lebo pôvodná mi jednak nepasovala ani dizajnovo ani držaním tak som sa pustil do hľadania tej správnej no všetko to bolo buď malé alebo príliš veľké a nemotorné. Nakoniec som zvolil vlastnú ergonómiu použitú napr. na noži Rigid Scamp. Táto ergonómia rukoväte je vhodná pre nože od celkovej dĺžky 250 do 300mm no po určitých úpravách bolo ju možné použiť i pre tento model, ktorý ma celkovú dĺžku cca 400mm.
Čepeľ
Je vyrobená s dural zliatiny EN AW 6082 s povrchom pieskovaným alebo brúseným. Čepeľ je v konštrukcií full tang a s typom bowie. Pomyslené ostrie čepele je zaoblené a vysoko leštené tak ako zaoblený hrot a falošné ostrie na chrbte čepele. To čo najviac zaujme je práve záštita tohto noža. Tá je tvorená s dvoch zbraní a to motýlí meč a karambitu. Vzniká otázka prečo práve tieto dva nástroje!... Motýlie meče tvoria pár a sú efektívnymi sečnými krátkymi mečmi využívanými v bojovom umení Wing-Chun. S karambitu bolo použité práve jeho oko typické pre tento nástroj. Horná časť záštity je predĺžená pričom jej začiatok plynule prechádza do vybratia v chrbte čepele a tak je vytvorený priestor pre možné blokovanie zbrane súpera napr. palice. Spodná časť záštite je vybavená okom, ktoré je zároveň súčasťou ergonómie rukoväte ako je to u modeloch nožov s projektu Air Cobalt Team. Toto oko má funkciu nielen údernú ale hlavne bezpečnostnú a to proti vyrazeniu zbrane s ruky tak ako je to u karambitu.
Rukoväť
Najväčším problémom bola rukoväť a jej dizajn ako som v úvode napísal nakoniec som zvolil ergonómiu s noža Rigid Scamp s tým, že bola upravená veľkosť ako i zakomponovanie oka záštity ale i záštitu ako celku. Hlavná podmienka bola aby sa Stingray nielen dobre držal ale hlavne bezpečne a to všetko táto ergonómia spĺňa. Črienky sú vyrobené s FR4 Black s povrchom hlboko pieskovaným pričom obvod črienkou je zaoblený a vybratie na prst ako i oka je doplnené o hlboké výbrusy pre lepšiu kontrolu Stingray v ruke. Koniec rukoväte je doplnený o otvor pre prevlečenie šnúry okolo zápästia.
Puzdro
ABS puzdra som mal už možnosť robiť na rôzne nože a zbrane či chladné alebo strelne no na tak zložitý dizajn cvičného noža ešte nie. Samozrejme ako by to bolo keby niečo nebolo tak ako si to predstavujeme. U tohto puzdra bol najväčší problém práve záštita no i tu sa našlo riešenie len bolo treba trochu poštudovať a premyslieť všetky možnosti. Puzdro je pri hrote vybavené otvorom pre odvod vody s puzdra. Nosenie je zabezpečené zavesom Klasic s kože v čiernej farbe a 3 x impreg. vrstvou.
Čepeľ 230mm, hrúbka 6mm, celková dĺžka 400mm, váha bez puzdra 333g, váha s puzdrom 500g.NFK - Kubotan Neptux
Tento projekt ako som spomenul v úvode vznikol s poškodenej čepeli karambitu. Pričom zostala prakticky iba rukoväť. Tento model je veľmi náročný na rozmer materiálu a tým pádom je veľká škoda keď sa niečo podobného stane. Mnoho krát skončil v odpade a až pri výrobe novej čepeli som vytvoril finál dizajn čepele. Tá pozostáva s troch jemne konvexných výbrusov, ktorých začiatok a koniec je ukončený ostrím hrotom. Všetky tri výbrusy prechádzajú na ostrie bez fazetky čím je celková účinnosť ostria neskutočná. I napriek počiatočnému pesimistu som vo finále bol prekvapený akú to ma rezivosť. Výbrusy sú vysoko leštené pričom povrch čepele je Silver Moon. Samotná čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy kubotana.
Rukoväť má všetky parametre a dizajn zachovaný ako u NFK karambitoch. Črienky sú vyrobené s FR4 Black s povrchom Vrub a všetko hlboko pieskované. Ako vytvorenie nového dizajnu čepele bolo zaujímavé vytvoriť i samotné puzdro a poviem Vám pravdu, že to nebolo na prvý ani na druhý krát!... Najväčším problémom bola spodná časť čepele, ktorá pôvodne slúžila ako záštita a keďže samotná čepeľ bola pomerne krátka na klasik dizajn puzdra bolo treba iný spôsob nájsť. Po viacerých nezdaroch a boja s dizajnom som nakoniec použil koncept puzdra ako u projektu Kubotan Combat Defender Sharp. I keď v tomto prípade dizajn puzdra najviac zapasoval je potrebná určitá postupnosť tasenia no i napriek tomu je nástroj dobre chránený a hlavne užívateľ.
Čepeľ šírka 50mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 148mm, váha s puzdrom 158g, váha bez puzdra 132g.

Direkt KOTVA Steel
Tento projekt vychádza priamo s projektu Direkt KOTVA. Dizajnovo sa líšia v detailoch kedže Kotva Steel sú vybavené črienkami s G10 namiesto paracord šnúry a aj vonkajší obvod prstenca kde drážkovanie bolo nahradené obojstranným výbrusom.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli 1.4034 o tvrdosti 55-56 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená jemným konvexným výbrusom, ktorý plynule prechádza na ostri. Čepeľ je v mieste rukoväti odľahčená otvorom pre zníženie váhy. Črienky sú vyrobené s G10 ODGreen/Black a FR4 Black.  Oba modely majú  povrch črienkou typu Vrub s hlbokým pieskovaním a upnuté nerez torx skrutkami. Kedže Kotvy majú čepele vybavené výbrusom je potreba ho chrániť proti zraneniu užívateľa. Preto sú Kotvy vybavené kydex puzdrami na krk a to vo farbe Black a ODGreen. Puzdra sú doplnené o paracord šnúry určené na krk. Ale je ich možné nosiť i na opasku a výstroji keďže paracord šnúry sú voľné a je tak možné Kotvu upnúť prakticky na čokoľvek.Direkt KOTVA Steel Black
šírka čepele 32mm, dĺžka rukoväte 80mm, hrúbka 3mm, priemer otvoru 26mm, váha bez puzdra 67g, váha s puzdrom 89g.
Direkt KOTVA Steel ODGreen  
šírka čepele 32mm, dĺžka rukoväte 80mm, hrúbka 3mm, priemer otvoru 26mm, váha bez puzdra 68g, váha s puzdrom 90g.
Direkt Defense Steel
Ako som v úvode už naznačil tieto obranné prostriedky prešli zmenou použitého materiálu. A to nielen čepele ale i rukoväte. Dizajnovo a rozmerovo sú rovnaké ako ich predchodcovia.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli 1.4034 o tvrdosti 55-56 HRc s povrchom Silver Moon. Direkt Defense je vybavený dvomi otvormi pre prsty pričom vonkajšia úderná plocha je drážkovaná pre zvýšenie bolestivého účinku pri tlaku. Vonkajšie dva obvody prstencov sú oddelené  drážkou pre zvýšenie účinnosti.
Rukoväť je v mieste čepele odľahčená o otvor pre zníženie celkovej hmotnosti Direktu. Črienky sú vyrobené s G10 Black a G10 ODGreen. Oba modely majú povrch črienkou ergonomický tvarovaný a hlboko pieskovaný čím sa odkryla krásna štruktúra materiálu črienkou.
Keďže Direkt Defense Steel je po vonkajšom obvode vybavená pomerne ostrím drážkovaním bolo by to nebezpečné ho bez puzdra nosiť pri sebe preto má puzdro s kydexu a tak možnosť nosenie okrem na krku i na opasku za pomoci vhodnej spony napr. Pistols.

Direkt Defense Steel Black
- čepeľ 1.4034 o tvrdosti 55-56 HRc povrch Silver Moon, črienky G10 Black s povrchom hlboko pieskovaným, puzdro kydex Black, paracord šnúra.
- čepeľ 63mm, hrúbka 3mm, priemer otvorov 26mm, váha bez puzdra 71g, váha s puzdrom 98g.
 

Direkt Defense Steel ODGreen   
- čepeľ 1.4034 o tvrdosti 55-56 HRc povrch Silver Moon, črienky G10 ODGreen s povrchom hlboko pieskovaným, puzdro kydex ODGreen, paracord šnúra.
- čepeľ 65mm, hrúbka 3mm, priemer otvorov 26mm, váha bez puzdra 73g, váha s puzdrom 100g.

Projekt Kubotan Combat Defender Sharp
Ako som už spomenul v podrobnom úvodnom článku všetky modifikácie boli zhrnuté do tohto projektu a pribudni i novinky. Tieto novinky boli už predstavené u cvičných modeloch. Jedna sa o predĺžený hrot pri Prstenci, nový dizajn vonkajšieho obvodu prstenca a keďže sa jedna o ostrú verziu hlavný hrot je ostrí a pre zvýšenie prieraznosti hrotu je vybavený obojstranným výbrusom ako u kopije. Tak ako u jeho predchodcoch i tieto modely majú prstenec vybavený drážkovaním pre zvýšenie citlivosti údernej plochy.  Konštrukcia KCD je full tang a vyrobená s nerezovej oceli 1.4034 o tvrdosti 55-56 HRc s povrchom Silver Moon.
Samotná čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti Kubotanu keďže KCD rozdielom od ich predchodcoch majú rukoväte vybavené črienkami s G10 materiálu. Samotné črienky sú vybavené hlbokou ergonómiou a doplnené povrchovou úpravou ako je hlboké pieskovanie, Termit Progres alebo Termit Progres Camo.
Najväčšou výzvou neboli samotné Kubotany ale aj puzdra na mne. Vyrobiť kydexové puzdro už dnes nie je taký problém hlavne keď je samotný kydex dostupnejší aj v iných rozmeroch a farbách. Ja som mal tú možnosť vyskúšať kydex s novou potlačou Kryptek. Táto potlač nie je žiadna novinka no často samotná štruktúra bola pre malé puzdra nepoužiteľná a keď sa naskytla táto príležitosť bolo  jasné akú kombináciu použijem. Môj problém nebol ani tak vzhľad puzdier ako ich princíp funkčnosti. Keďže som chcel vytvoriť viac polohové puzdro bolo potrebné viac sa pohrať a mnoho krát to nechať uležať aby vo finále bolo puzdro podľa mojich predstav o funkčnosti spojene s celkovým dizajnom Kubotanu a puzdra. Základný koncept tvorí samosvorné puzdro použité napr. pri poslednom projekte FGT. Tak je možné Kubotany pohotovo vytasiť smerom hore a dopredu. Tento náročný koncept je veľmi potrebný keďže Kubotany majú veľmi výraznú ergonómiu ako obvodu čepele tak samotného povrchu črienkou. Nosenie Kubatonov som musel tiež trochu viac prepracovať keďže som chcel aby bolo možné ich nosiť na opasku. Nosenie zabezpečuje Pistols Spona Nerez upnutú na kydex základni, ktorá obsahujem pozdĺžne drážky pre polohové upnutie puzdra. Vďaka týmto drážkam je možné puzdro nosiť ako vertikálne tak horizontálne.

Kubotan Combat Defender Blue
- čepeľ 1.4034, Silver Moon; rukoväť G10 Black/Blue Liner, povrch hlboko pieskovaný; puzdro kydex Kryptek Neptune/ Black, spona KydexSteel.
- čepele 40mm, celková dĺžka 180mm, hrúbka 3mm, prstenec 26mm, váha bez puzdra 121g, s puzdrom 196g.
Kubotan Combat Defender Yellow
- čepeľ 1.4034, Silver Moon; rukoväť G10 Black&Yellow, povrch Termit Progres; puzdro kydex Kryptek Mandrake/ Black, spona KydexSteel.
- čepele 40mm, celková dĺžka 180mm, hrúbka 3mm, prstenec 26mm, váha bez puzdra 116g, s puzdrom 191g.Kubotan Combat Defender Red
- čepeľ 1.4034, Silver Moon; rukoväť G10 Red&Black, povrch Termit Progres; puzdro kydex Black, spona KydexSteel.
- čepele 45mm, celková dĺžka 185mm, hrúbka 3mm, prstenec 26mm, váha bez puzdra 123g, s puzdrom 200g.
     

Kubotan Combat Defender Tan
- čepeľ 1.4034, Silver Moon; rukoväť G10 Black&Tan, povrch Termit Progres Camo; puzdro kydex Kryptek Highlander&Black, spona KydexSteel.
- čepele 45mm, celková dĺžka 188mm, hrúbka 3mm, prstenec 26mm, váha bez puzdra 125g, s puzdrom 203g.


Projekt Kubotan Combat Defender Training
Kubatony Avalon Strike prešli už mnohými úpravami, ktoré s tohto jednoduchého nástroja na obranu vytvorili efektívneho pomocníka. Základná myšlienka bola vytvoriť obranný prostriedok vo vlastnom dizajne čo sa aj podarilo no vďaka poznatkoch užívateľoch bol dizajn stále vyvíjaný a zdokonaľovaný až vznikla posledná verzia, ktorá nesie názov Combat Defender Training.
Zrejme vzniká otázka prečo nesie vo svojom mene aj slovíčko training... Je to hlavne kvôli tomu, že tieto modely boli tvorené ako prototypy ostrím verziám, ktoré Vám predstavím v ďalšom článku. No škoda by bolo ich využiť iba ako nejaké prototypy a preto boli vyrobené s kvalitného duralu s parametrami ako u predošlých modeloch tak aby bolo ich možné využiť pri sebaobrane.
Ako som už spomenul každý projekt priniesol niečo nového a u tohto to nie je ináč. Nové Kubotany majú pridané tlačne a úderné plochy. Prvou úpravou bol vonkajší tvar prstenca, ktorý bol predĺžený do jednej strany čím nám vznikla výrazná tlačná plocha s drážkovaním, ktoré zvyšuje efekt. Druhou úpravou bolo výrazne predĺženie horného výstupku resp. hrotu vďaka, ktorému je možné Kubotan efektívnejšie obojstranne použiť.
Toto predĺženie okrem samotnej funkcií má ešte jednu a to na predĺženie úchopu Kubotanu čím sa zvyšuje efektívnosť a bezpečnosť pri držaní. Konštrukcia je ako u predošlých modeloch čo je full tang. Materiál je použitá zliatina hliníka EN AW 6082 s povrchom pieskovaným. Úchop je tvorený paracord výpletom. Keďže Kubotan nie je určený len na training tak bol doplnený o puzdro s kydexu a paracord šnúrou pomocou, ktorej je možné Kubotan  nosiť na krku. Celková dĺžka 175-185mm, priemer oka 25mm.

Projekt Future Tactical Kama
Ako som v úvode už naznačil dizajn Future Tactical Kama je moderny až futuristicky čo mam veľmi rád. Na internete sa nenájde mnoho moderných dizajnoch no najbližšie by to mohlo byť ku modelu vytvorený firmou United Cutlery alebo American kami. Pre mňa to bolo  zaujímavé lebo o výrobe tejto zbrane som už dávno uvažoval no bol tu problém. Tým hlavným bol zvoliť tu správnu konštrukciu lebo jedna s podstatných veci je celková váha nastroja a ta musela byť čo najnižšia potom vytvoriť naozaj zaujímavý a funkčný dizajn. Všetko to je v tomto projekte a myslím, že sa to vydarilo veľmi dobre. No pojme si predstaviť jednotlivé súčasti tohto zaujímavého nastroja.
Čepeľ
- pôvodne mala byť čepeľ vyrobená zo Sleipneru no nakoniec som zvolil 14260.3 keďže som zároveň tento nastroj robil podľa požiadaviek budúceho užívateľa, ktorý ma tiež svoj podiel na vzniku dizajnu Kamy. Tvrdosť čepele je cca 57-58 HRc s povrchom čiernením pričom hlavný výbrus a falošné ostrie je vysoko leštené. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a konvexným falošným ostrím. Koniec čepele je vybavený výstupkom a ma slúžiť ako kladivo. Samotná konštrukcia je typu Keira. Pričom čepeľ nie je za frézovaná do presnej drážky ale preplatovaná FR4 materiálom.
Rukoväť (Porisko)
- to je vytvorene s materiálu FR4 Black s povrchom rubkovaným a všetko jemne pieskovane. Všetko je fyzicky znitovane trubkovými nerez nitmi. Tato rukovať či porisko je najdlhšia čo som zatiaľ vyrobil s FR4 materiálu čo bolo dosť náročné nielen vytvarovať ale i povrchovo upraviť no výsledok stoji za to. Pôvodný zámer bol použiť na Kamu podobný dizajn i tvar poriska ako u tomahavkoch Weckauf no mne to nejak nepasovalo a bolo dobre, že sa zvolila druha varianta, ktorá dokonale zapasovala do celkového dizajnu Kamy ale hlavne dodala moderny Future vzhľad.
Puzdro
Samotná kapitola tohto projektu je pravé puzdro na Kamu. Keďže som Kamu robil prvýkrát nevedel som čo bude ten najlepší typ puzdra. Hlavne šlo o to ako čo najbezpečnejšie vyberať Kamu s puzdra a zároveň bol nastroj chránený ako i samotný užívateľ. Nakoniec som zvolil klasicky typ puzdra, ktorý používam na bežné nože. S tým, že čepeľ je cela v puzdre pričom istenie v puzdre je vytvarovane na hlavne čepele kde je kladivo. Samotne puzdro je vyrobene s ABS plastu v čiernej farbe. Puzdro je vybavene otvormi po jeho obvode pre upnutie na vystroj. Puzdro ma len základnú vlastnosť a tou je ochrana nastroja a užívateľa.
Dĺžka čepele 200mm, šírka čepele 50mm, hrúbka 5,8mm, celková dĺžka cca 500mm, váha s puzdrom 837g, váha bez puzdra 779g.


Tréningová mačeta Barong Future
Vytvoriť model cvičného nastroja nie je až taká veda ako vytvoriť model podľa, ktorého by mohla vzniknúť i ostra verzia je trochu iná káva. Aby to bolo v budúcnosti možné musel som zvoliť na tuto mačetu ergonómiu, ktorá by bola vhodná na ostrú zbraň. A keďže som chcel isť na istotu skúšal som niektoré modely rukoväti, ktoré by boli vhodne... Jedna s tých bola ergonómia použitá na modeloch Rigid Scamps. Pravé toto spojenie dodalo zaujímavý dizajn novému konceptu mačety typu Barong. Čepele je v konštrukcií fulltang  a materiál bol použitý EN AW 6082 s povrchom pieskovaným. Pomyselné ostrie je zaoblene ako i hrot a vysoko leštený tak aby pri nácviku nedochádzalo k poškodeniu odevu ale hlavne cvičiacich osôb. Všetky hrany ako rukoväte tak čepele sú odihlované tak by spĺňali všetky požiadavky tréningového nastroja. Črienky sú fyzicky zanitovane a nelepene aby v prípade poškodenia bola možná rýchla oprava i vo väčšom rozsahu bez minimálneho poškodenia samotnej čepele. Črienky sú vyrobene s Jasena povrch brúsený a lakovaný. Čepeľ 400mm, hrúbka 6mm, celková dĺžka cca 550mm.Direkt - Kotva
Tento nový obranný prostriedok priamo vychádza zo svojho predchodcu Direkt Fist. Názov Kotva vznikol na základe dizajnu, ktorý ju pripomína. Dizajn otvoru bol zachovaný a oproti Direktu Fist je tento model vybavený obojstrannými výstupkami, ktoré slúžia ako stabilizátory v ruke ale môžu sa použiť i ako tlačné plochy pri technikách ako u Kubotanoch. Vďaka týmto dvom výstupkom je Kotva stabilnejšia no zas rozmerovo väčšia ako DF no na kráse jej to neuberá naopak pridáva trochu nežnosti J. Kotva je vyrobená s EN AW 6082 s povrchom jemne pieskovaným. Obvod diery je vybraný drážkou ako i vonkajšia nárazníková časť, ktorá je navyše vybavená rôznym drážkovaním. Celý obvod DK je odihlovaný tak aby nedošlo ku poraneniu užívateľa. V časti rukoväti je vytvorene vybratie na prevlečenie paracord šnúry, ktorá okrem dizajnu slúži i na stlmenie nárazu do dlane ale i zvyšuje stabilitu v ruke. Priemer diery cca 26mm, celková dĺžka cca 80mm, celková šírka s paracord šnúrou cca 60mm, hrúbka 6mm.
Direkt Denfense & Fist
Tieto dva modely Vám extra nemusím predstavovať. No vylepšovať je stále hodne veci i keď sa jedna o tak drobné vecičky J. Nové Direkty majú zväčšený otvor cca 26mm, hlbšie drážkovanie ako obvodu otvoru tak vonkajšiu nárazníkovú časť. Podarilo sa mi zohnať i iné farby paracord šnúr, ktoré okrem dizajnu slúžia i ako tlmiče nárazu do ruky. U Direktu Fist bol výstupok skrátený tak aby zasahoval cca do ¾ priemeru prsta a tak netlačil na ďalší čo bola zväčša pripomienka užívateľoch.
Direkt Defense: celková dĺžka 62mm, celková šírka s paracord vypletom cca 56mm, hrúbka 6mm.
Direkt Fist: celková dĺžka cca 58mm, celková šírka s paracord vypletom cca 56mm, hrúbka 6mm.

Kubotan Avalon Strike 2.gen
Nové Kubotany sú ako som spomenul v úvode len v detailoch rozdielne od posledných zverejnených modeloch... Hlavným rozdielom je použitá farba paracordu a použitý výplet, ktorý je len jednou šnúrou. Často sa ma pýtajú prečo sú tieto vecičky vypletene tak výraznými farbami... Nuž je to hlavne kvôli tomu aby ho samotný užívateľ mohol rýchlo zaregistrovať keďže viac farieb neobvyklých kombináciách oko človeka skôr zaregistruje ako napr. často používaná čierna... Ďalšia vec je, že veľmi často sa tento typ KAS ale i prakticky všetky obranné DEK prostriedky porovnávajú s boxerom čo by bolo možné len v prípade Direkt Defense a Fist. Ostatne sú určené hlavne pre použitie ako Kubotan. Oko, ktorým sú vybavene slúži hlavne k znemožnenú vyrazenia s ruky tak ako je to v prípade karambitu. Samotne oko je tak navrhnuté ako jeho nárazníková časť, ktorá je preto vybavená jemným drážkovaním a niektoré doplnené o deliace väčšie drážky aby bola dosiahnutá intenzívnejšia bolesť na tlačenú plochu. Ako každý Kubotan i tento je vybavený dvoma hrotmi. Hrot u oka  ma väčší rádius a je určený na tlačné techniky a druhy hrot je určený pre tlačné ale hlavne páky, preto ma rádius menší a hrany ostrejšie ako celkový obvod Kubotanoch. Vnútorné drážkovanie  oka znižuje hrúbku materiálu a tak prispieva ku kvalitnejšiemu úchopu. Vonkajšia drážka nárazníkovej plochy nám zužuje plochu v hrúbke a tak s efektívni tlačné techniky. Vnútorné vybratie Kubotanoch neslúži len na zníženie celkovej váhy ale i na možnosť vytvorenia výpletu s paracord šnúry, ktorá zároveň slúži ako tlmič nárazoch ale i ako protišmyk. Kubotany sú vyrobene s EN AW 6082 čo je potravinársky dural, ktorý je antikorózny. Povrch je jemne pieskovaný. Celková dĺžka cca 150mm, hrúbka 6mm, priemer oka cca 26mm.   Tréningové meče  - Laring&Ginunting
Už mnohokrát sme mali možnosť sa presvedčiť, že nožiarstvo sa nedá zaškatuľkovať len ako remeslo o výrobe noža ako nastroja či zbrane.... Je to síce najjednoduchšie vyjadrenie no v skutočnosti sa v tomto remesle združuje viac než by sme si na prvý pohľad mohli myslieť. Jedným takým odvetvím tohto remesla je i výroba cvičných chladných zbrani. Ja som začal sa týmto odvetvím venovať hlavne preto lebo som potreboval pri niektorých modeloch ostrých chladných zbrani vidieť polotovar v mierke 1:1 a tak som začal si vyrábať s rôznych lačnejších materiálov tzv. šablóny nakoniec s ktorých vychádzajú prvé cvičné zbrane. Pre samotného užívateľa, ktorý svoj nastroj nenosí len pre parádu je tu možnosť vlastniť repliku svojho spoločníka s ktorou môže bezpečné nacvičovať obranné a útočné techniky niektorého druhu bojového umenia. Ja som mal tu možnosť sa podieľať na pokračovaní projektu  a to na výrobe mečov typu Laring a Ginunting. Zaujímavé a pre naše končiny neobvykle krátke meče... nie je divu keďže sa jedna o tradičné filipínske zbrane.

 Laring Sword
Asi najviac čo mňa osobne zaujalo na týchto modeloch mečov bola rukovať i keď u tohto typu nie je až tak zložitá ako u jeho kolegu Ginuntingu. Základná konštrukcia Laringu je fulltang s materiálu EN AW 6082 povrchovo upravená pieskovaním. Črienky rukoväte sú s Jaseňového dreva profesionálne naformátované pre poriska na sekery. Črienky sú spojene dural nitmi bez lepidla. Čepeľ ma ostrie zaoblene a vysoko leštené tak aby nedošlo ku poraneniu sparinng partnera. Laring ma dva hroty pričom hlavný, ktorý sa spája zo sečnou časťou meča je zaoblený a horný kopíruje tvar čepele. Tento rozdiel som zvolil preto aby bolo užívateľovi jasne, ktorý hrot je hlavný a ktorý pomocný.... Celý obvod meča i rukoväte je zaoblený tak aby bolo minimalizovane poranenie užívateľa. Celková dĺžka cca 615mm, hrúbka čepele 6mm.
Ginunting Sword
Filipínske chladne zbrane ma hneď na prvý pohľad zaujali ergonómiou rukoväti a Ginunting je vybavený jednou najzložitejšou ergonómiou rukoväte akú poznám. V čom je zložitá? Jej zložitosť spočíva vo vybraniach na prsty. Každý nôž, meč, sekera či akýkoľvek iný nastroj vybavený touto ergonómiou pasuje len určitému kruhu užívateľov. Všetko závisí od veľkosti prstov a dlane ruky. Tak ako aj tvar Kubotanoch i u tohto krátkeho meča je dôležité aby nastroj pasoval čo najväčšiemu kruhu užívateľoch.... preto boli výstupky medzi jednotlivými vybratiami znížené a vytvorene jemne prechody. Najzaujímavejšou časťou rukoväti je hlava alebo koniec rukoväte tzv. kohutia hlava. Tuto tzv. kohutiu hlavu používam i ja  hlavne na mačetách a dlhších nožoch sa veľmi dobre osvedčila... Ginunting ma vyrobenú čepeľ s EN AW 6082 s povrchom pieskovaným. Ostria sú zaoblene a vysoko leštené tak aby pri sparing tréningu bolo minimalizovane zranenie cvičiacich. Črienky rukoväte sú s Jaseňového dreva a vybavene hlbokou ergonómiou rukoväte. Povrch je lakovaný tak aby nedošlo k poraneniu užívateľa. Črienky s čepeľou sú spojene trubkovými nitmi. Nity sú fyzicky zanitovane keďže črienky nie sú lepene. Predpokladá sa, že pri cvičení môže dosť ku poškodeniu črienkou a výmena v tomto prípade je jednoduchšia ako keby boli črienky lepene. Celková dĺžka cca 625mm, hrúbka čepele 6mm.

Projekt Tomahawk & Dagger 
Človek si povie! Ach veď je to iba na cvičenie!... No áno sú to nástroje len na cvičenie no aby potrebná technika bola zvládnutá presne a precízne je za potreby kvalitne náradie. Tak ako ja potrebujem kvalitne nástroje na zvládnutie niektorých technických a technologických procesoch vyrobí nožov, učeň resp. cvičiaci potrebuje kvalitný nastroj na zvládnutie danej techniky. To iste je ako športovec potrebuje kvalitnú vystroj aby dosiahol čo najlepší výsledok... a pre záujemcu bojových umení je dôležitá čo najpresnejšia kopia ostrej zbrane aby mohol čo najvierohodnejšie vykonať daný cvik. Tréningové nástroje musia spĺňať niektoré bezpečnostné prvky ako napr. že čepele musia mať tupé ostria tak isto dostatočné tupé hroty aby nedošlo ku poraneniu sparing partnera. Mnoho kráť je mi kladená otázka... Prečo sú ostria leštené alebo rukoväte doplnene o výrazné paracord šnúry? Nuž odpoveď je viac než jasná! Jedna sa o tréningové nástroje. Ide o to aby cvičiaci dokazili čo najpresnejšie vykonať určený cvik a pritom si boli 100% istý, že neporania svojho partnera. Výrazné farby paracord šnúr prispievajú ku tomuto pocitu keďže je jasne vidieť, že sa jedna o tréningový nôž a nie o ostrú verziu. Leštené ostria sú kvôli tomu aby materiál nezanechával stopy na oblečení alebo na tele. Preto treba si vždy skontrolovať daný nastroj či náhodou nemá nejaký kúsok odštipnutý hlavne sa to tyká nástrojov, ktoré sa dostanú do kontaktu s iným nástrojom. Takže i počas cvičenia je možné na leštenom ostri skôr zbadať ostrú hranu a tak minimalizovať poranenie sparing partnera.

Training Tomahawk 
Tento tomahawk ma rovnakú konštrukciu ako Tomahawk WEc. Porisko je ručné vybrúsené s kvalitného jaseňového dreva, ktoré je odborne naformátované a tak určené výlučné pre výrobu poriska. Povrch je hladký a lakovaný. Porisko je spojene s čepeľou tromi trubkovými nitmy. Samotný spoj je bez lepenia tak aby v prípade poškodenia poriska bola jednoduchšia oprava. Čepeľ je vyrobená s hliníkovej zliatiny EN AW 6082 čo je zliatina odolná voči korózii a je dostatočné tvrdá a pružná. Povrch čepele je jemne pieskovaný. Hroty ako i ostria sú zaoblene a vysoko leštené tak ako i všetky značenia na povrchu čepele. Celková dĺžka cca 400mm, hrúbka čepele 6mm, šírka čepele cca 70mm, dĺžka čepele cca 190mm.
Training Dagger 
Koncept Dagger  je podobný ako u Rhina. Čepeľ je fulltang konštrukcia pričom v rukoväť má drážku pre prevlečenie paracord šnúry. Čepeľ je vyrobená s hliníkovej zliatiny EN AW 6082 s povrchom jemne pieskovaný. Ostrie a hrot je zaoblený a vysoko leštený. Znaky a popis na povrchu je vysoko leštený tak aby bol dosiahnutý čo najväčší kontrast od samotného povrchu čepele. Rukoväť je vybavená dvoma druhmi paracord šnúry a to Reactor a Outbreak. Celková dĺžka 245mm, max. šírka čepele 32mm, hrúbka 6mm.


Direkt Fist
Vznikol ako jeho predchodca Direkt s odpadu resp. s nepodarku. Tento nepodarok bol použitý ako testovací a nastavovací kus pre Direkt Defense nakoniec sa mi to zapáčilo a vznikol nový model obranného prostriedku s názvom Direkt Fist ( Direct Fist). DF je vyrobený s hliníkovej zliatiny EN AW 6082, ktorá je odolná voči korózii a zároveň dostatočné pevná. Povrch je jemne pieskovaný. DF obsahuje iba jednu dieru a krátky koniec či chvost aby nastroj bol dobre ovládateľný a pevný v dlani. Vnútorný obvod diery je drážkovaný čím sa znížila hrúbka materiálu a zároveň bolo možné zachovať malý priemer diery čím sa DF dobre drží a zároveň neotláča prst.... Samozrejme všetko závisí od hrúbky a dĺžky prstov dlane. DF je vybavený odľahčujúcim otvorom v rukoväti, ktorým je prepletená paracord šnúra v rožných farbách a tak uchop je o to príjemnejší a bezpečnejší... Šírka cca 55mm, hrúbka 6mm, celková dĺžka 65mm.

Direkt Defense
Direkt vznikol ako nepotrebný odpad... No i napriek veľkej skeptike nasledovalo mnoho užitočných diskusii a tak nejak som vytvoril nový model Direktu. Základný koncept bol zachovaný až na niektoré detaily, ktoré bolo nutne zmeniť. Úpravou prešli i samotne diery, ktoré sú bližšie k sebe tak aby bola medzera medzi nimi čo najmenšia a tak bol uchop čo najprirodzenejší... Predná strana Direktu je vybavená rožným drážkovaním a rubkovaním tak aby tlačná plocha bola čo najefektívnejšia. Koniec tlačná časť Direktu je vybavená paracord šnúrou v rožných farbách. Materiál samotného Direktu je EN AW 6082 s povrchom jemne pieskovaným. Šírka 55mm, dĺžka cca 6 - 6,5mm, hrúbka 6mm.Kubotan Avalon Strike 2.gen
Už som myslel, že to bude finál dizajn a nebude čo nového vylepšiť.. No na šťastie som sa veľmi mýlil a som rad lebo mam tu česť Vám predstaviť nové modely 2.generacie Kubotanoch s projektu Kubotan Avalon Strike (KAS).
Čo je vlastne nového na KAS?

Prvom rade je to nová dĺžka, ktorá je dlhšia cca 150mm, hrúbka 6mm a otvor 25mm boli zachované. Základný dizajn a vnútorné vybratie bolo zachované. Kubotany majú nový dizajn výplatu, ktorý je s paracord šnúr, rôznych farbách tak aby bolo viditeľné, že nejde o ostrú bodnú zbraň a povrch jemne pieskovaný. Samotne oko je doplnene o drážkovanie po obvode diery s vnútra tak čiastočné s vonkajšej strany, ktorá je zároveň vybavená rôznym vzorom drážkovania a rubkovania tak ako to je zvykom u KAS. Všetky hrany ako vnútorné i vonkajšie sú zaoblene  tak aby samotný uchop bol príjemný a nič nerezalo a netlačilo pri manipulácii. Celkovo tento posledný dizajn sa mi veľmi páči a pôsobí dokonale darkdarkness. :-)Projekt WEc & Rhino
Málokedy ma človek moznost byť súčasťou nejakého zaujímavého projektu na konci, ktorého je pocit, že všetka ta drina a štúdium neboli merne... I keď tento projekt nie je o ostrých nástrojoch ale cvičných pre mňa to bol veľký zážitok a hlavne veľmi dobra skúsenosť a prakticky i štúdium...
Nožiarstvo ako také je tak širokospektrálne remeslo, že ani po 15 rokoch štúdia si nie človek istý či všetko vie vytvoriť. Cvičné chladne zbrane spadajú tiež do tohto druhu remesla keďže sa jedna prevažné o repliky ostrých zbrane upravene pre bezpečnú manipuláciu a hlavne čo najvernejšie precvičovať  techniky daného bojového umenia. Výrobou cvičných zbrani sa zaoberám veľmi krátko na to aby som mohol tvrdiť, že i tuto časť mam zvládnutú a preto som sa pustil do realizácii tohto projektu. 
Tento projekt obsahuje dva modely jeden je tomahawk WEc a druhy je nôž Rhino.  A sú určené pre bojove umenie WKFC a boli realizovane v spolupráci s pánom Petrom Weckaufom. Čo je vlastne zaujímavé na tomto projekte? Je to hlavne konštrukcia tomahawku a zároveň to bol oriešok, ktorý trebalo nielen rozlusknúť ale i zrealizovať.

Tomahawk WEc
Toto nie je prvý tomahawk, ktorý som vyrobil ako cvičnú zbraň no prvý v tejto konštrukcii. Základná požiadavka bola kombinácia dreva a iného materiálu na čepeľ. Ja som použil jaseň na porisko, ktoré je odborne naformátované ako pre porisko na ostrú sekeru. Čepeľ je vyrobená s kvalitného duralu EN AW 7075 s povrchom jemne pieskovaným. Časti čepele, ktoré predstavujú ostria a hroty sú zaoblene a vysoko leštené tak aby boli minimalizovane poškodenia ako oblečenia tak poranenia tela cvičiacich. Čepeľ je čiastočné zapustená do poriska a spojená tromi hliníkovými nitmy s materiálu EN AW 6060 a zanitovane tak aby bola dosiahnutá maximálna pevnosť spoja. Samotne porisko je adekvátne zaoblene a vybrúsené do hladka. Povrch je ošetrený lakom na drevo. Celková dĺžka 400mm, šírka čepele 60mm, dĺžka čepele cca 160mm, hrúbka čepele 6-6,2mm. 

Rhino
Zaujímavá výroba bola i cvičného noža ako sparing partner  ku tomahawku WEc. Rhino je klasicky koncept cvičného noža, ktorý som už použil predošlých projektoch rozdiel je len v dizajne, ktorý bol robený na mieru a k danému bojovému umeniu WFKC. Čepeľ ma vyrobenú s kvalitnej duralovej zliatiny EN AW 7075 s povrchom jemne pieskovaným. Časti čepele, ktoré predstavujú ostrie sú zaoblene a vysoko leštené. Rukoväť je opatrená paracord šnúrou. Celková dĺžka cca 250mm, hrúbka 6-6,2mm.
Kubotan Avalon Strike
Kubotany s projektu Avalon Vám nemusím predstavovať tak ako ich využitie... Ako to býva existuje obdobie kedy sa Vám nechce ničoho v mojom prípade to nebola lenivosť ale strašná nuda čo ma nútila slepo surfovať po internete až som narazil na nejaké video o morských zvieratách medzi, ktorými bol i Morsky koník. Čo mňa ale zaujalo bol jeden zaber pravé morského koníka a jeho obrys ma tak zaujal, že mi to nedalo a vznikol nový dizajn Kubotanoch Avalon - Strike. Aký je vlastne rozdiel od pôvodného dizajnu?... Nuž hlavný a podstatný rozdiel je, že Kubotan Avalon Strike (KAS) sú doplnene o oko podobne ako na karambitoch. Prakticky cely systém je podobný tomu používanému na nožoch karambit. Celková dĺžka Kubotanoch bola predlžená aby boli dostatočné dlhé konce, hroty. Samotne oko je vybavene rôznym drážkovaním alebo rubkovaním, ktoré neslúži len ako dizajnový doplnok ale hlavne pre s efektívnenie tlačnej plochy oka.  Vďaka tomu je prakticky nemožné vyraziť Kubotan s ruky. Kubotan v samotnej rukoväti je odľahčený výrezom tak aby bola čo najnižšia celková váha no zároveň dostatočné hrubá aby Kubotan nepružil v ruke. Po dĺžke je rukoväť opatrená vypletom s paracordu zväčša viac farebným aby bolo jasne vidieť, že sa nejedna o  ostrú bodnú zbraň. Zároveň výplet s paracordu slúži ako tlmič proti nárazom do dlane a samozrejme zlepšuje celkový uchop Kubotanu. Pri predošlom projekte Kubotanov bol použitý ako materiál kalená Ak5 oceľ u tohto je použitý materiál EN AW 7075 čo je zliatina hliníka (dural). Povrch je pieskovaný a niektoré povrchovo upravene rýchlo čiernením... Celkove dĺžky od 130mm do 145mm, priemer oka 25-26mm, hrúbka 6-6,2mm.


Direkt
Dalo by sa povedať, že sa jedna o polovičný boxer resp. boxer na dva prsty. Nerád robím tieto obranne prostriedky hlavne kvôli tomu, že koľko rúk toľko rôznych priemeroch prstov a nie každému to vyhovuje. S morálneho hľadiska originál boxery absolútne nemusím keďže ich efektivitu v praxi som mal možnosť vidieť naživo. Direkt vznikol skôr s dôvodu vyplnenia materiálu aby nebol veľký odpad... Je vyrobený s duralu EN AW 7075 s povrchom pieskovaným a následné ošetrený rýchlo čiernením. Rukoväť ma odľahčenú a opatrenú paracord šnúrou. Celková dĺžka cca  73mm, hrúbka 6-6,2mm, priemer otvorov cca 26mm.


Projekt JASON - Tactical Machete Knives
Jedna sa o takzvane Tactical machete Knives. Nože v tejto kategórii sú prevažné robustne a dlhé, ktoré presahujú celkovú dĺžku 350mm. Primárne využitie majú ako kedysi zákopové bajonety. Nie je to len zbraň na blízko ale hlavne pomocník pri prechode hustými porastmi v prírode. Kombinácia mačety a noža je veľmi zaujímavá u mnohých modeloch no ja som chcel viac menej čo najjednoduchší nastroj na osekávanie vytvoriť s trochou dávkou dizajnu darkdarkness. Ako to býva u mňa zvykom nakoniec s toho vyšli riadne potvory, ktoré by v pohode mohli hrať i v nejakom tom horore :-D.

TMK - JASON I.
Prvý model s názov Jason I. je trochu viac v dizajne darkdarknes a to hlavne kvôli celkovému dizajnu, ktorý je ladený do čierna. Čepeľ ma vyrobenú s kovanej peroviny a kalenú parciálne pričom ostrie ma cca 57-58HRc. Hlavný výbrus je klinový s falošným ostrím. Povrch čepele je pôvodný od kovania navyše povrchovo upravený čiernením aby bola zvýraznená štruktúra povrchu. Konštrukcia noža je fulltang a črienky rukoväte sú s G10 Black. Povrch je Rubka a obvod podľa ergonómie zaoblený. Poslednom čase sa mi zapáčila kohútia hlava na konci rukoväti a u týchto mačetách to nemôže chýbať. Črienky noža sú spojene nerez trubkovými nitmy o priemere 8mm čo nám dáva možnosť pretiahnuť firefly dopredu ako dozadu takže nie je treba ďalších dier, ktoré by rušili celkový dizajn. Črienky ku čepeli sú nalepene a nity navyše zanitovane aby všetko riadne držalo. Obvod čepele je brúsení na 320 Grit čo dáva zaujímavý kontrast oproti povrchu čepele ako i povrchom výbrusu. Puzdro je vyrobene s kože a 2x impreg. vrstvou. Úchyt na opasok je odopínateľný a tak mame možnosť pohodne za pomoci paracord šnúry upnúť TMK prakticky kdekoľvek na vystroj.
Čepeľ: 260mm, hrúbka 6mm, celková dĺžka 417mm, váha 626g s puzdrom.
TMK - JASON II.
Tento model prakticky ani nemal vzniknúť no potreboval som nejakého obetného baránka aby sa Jason I. podaril na prvý kráť... Hlavne šlo o kovanie ostria čepele ako i tepelne spracovanie. Konečnom dôsledku i kvôli rukoväti keďže som chcel kohútiu hlavu na konci a vhodnú ergonómiu pre tak dlhy nôž. Na koniec i s tohto vyšiel celkom pekný a zaujímavý model JASON II. Ako Jason I. i tento ma kovanú čepeľ s peroviny a parciálne kalenú. Tvrdosť ostria je cca 57-58 HRc. Povrch čepele je pôvodný kovaný s tým, že je dodatočné čiernený kvôli výraznejšiemu kontrastu čepele voči hlavnému klinovému výbrusu a obvodu  noža. Rukoväť je podobná ako u predošlého modelu a podľa tejto bola finálne robená. Črienky sú s G10 Yellow/Green a konštrukcia ako i úchyt črienkou je ako u modelu Jason I. Rozdiel je ale v puzdre pričom u jason I. je puzdro s kože no u Jason II. som použil ABS 2mm. Je to najväčšie puzdro, ktoré sa mi podarilo vyrobiť s termoplastu. Bohužiaľ potrebnú veľkosť kydexu som nezohnal ale klasicky ABS je veľmi vhodný materiál. Mačeta veľmi dobre drží v puzdre a zároveň sa ľahko vyťahuje. Puzdro je z nitovane krúžkovými nitmy po obvode medzi, ktorými sú diery určené pre montáž popruhu Molle alebo použitie paracord šnúry. Popruh Molle je veľmi dobra vec hlavne pre tých, ktorý si zvykli nosiť vesty s týmto systémom. Výhodu ma hlavne v rýchlom odopnutí s vesty alebo ruksaku a tak je možné mačetu bezpečné nosiť v kufru auta alebo v prípade častejšieho použitia v ruke....
Čepeľ 280mm, hrúbka cca 6mm, celková dĺžka 430mm, váha 684g bez puzdra.Training knives by DEK
Tréningové nože môžu byť vyrobene s akéhokoľvek materiálu, ktorý je dostatočné pevný a nahradí základný tvar ostrej zbrane. Mnohý si myslia, že cvičný nôž alebo sekerka by mala byt vyrobene s ocele a mať tu istú váha a tak ďalej... Áno teoreticky by to bolo dobre len v ruke neskúseného bojovníka by to mohlo viest ku skorému poraneniu sparing partnera. Preto je najvhodnejšie drevo alebo rôzne plasty, gumy a ich kombinácie a samozrejme niektoré kovy hlavne hliník, ktorý je jednoducho opracovateľný a náklady na výrobu  nie sú tak vysoké ako v prípade repliky s ocele. Moja nová séria je vyrobená s materiálu Polykarbonátu čo je materiál používaný na výrobu nepriestrelných okien či bezpečnostných štítov poriadkových služieb. Tento materiál je veľmi húževnatý i napriek tomu, že sa jedna o plast opracovateľnosť je neskutočné namáhavá ale výsledok stoji za to ;-). Tento materiál je vhodný z mnohých hľadísk hlavne s technických a výrobných čo sa odráža na bezpečnom použití... tento materiál je možné rezať, vŕtať či frézovať. Opracovateľnosť je náročná ale pokiaľ sa zvoli správna technológia i tu sa to ta bez drahých technológii.. Polykarbotán je materiál vhodný z mnohých hľadísk... napr. je ohybný takže v prípade priľahnutia je minimalizovaný úraz. Ohyb je len v šírke nie v hrúbka. Pri kontakte s podobným materiálom nedochádza ku odštepovaniu materiálu či tvorba pilín, ktoré by mohli ublížiť užívateľom.  Obvod čepeli resp. miesta, ktoré naznačujú reálne ostrie sú zaoblene na hrubo s tým, že všetky hroty majú rádius aby sa minimalizovalo poranenie sparing partnera. Povrch čepeli je buď pieskovaný, brúsený alebo kombinácia pieskovaný/jemne brúsený povrch. Rukoväte sú vypletene paracord šnúrou 550 rôznych farbách... Veľkosti a rozmery sú autentické podľa originálu. 

Training knives by DEK
Tréningové nože je kategória, v ktorej ide hlavne o bezpečnosť a čo najhodnovernejší dizajn ostrej zbrane. Prečo pravé dizajn a bezpečnosť? Nuž dizajn hlavne kvôli tomu aby si užívateľ nemusel zvykať na inú  ergonómiu či dĺžku zbrane. V bojových podmienkach je to najmenej používaný predmet no zároveň posledná šanca!... Preto je veľmi dôležité vedieť správne ovládať svoj nôž. Na trhu je možné kúpiť akékoľvek tvary a dizajny lenže je Vám to na prd keď to nie je dizajn noža taký aký používate vy. Predsa ste na svoj nôž zvyknutý ako váhovo tak rozmerovo. Preto som  vyrobil par prototypov cvičných nožov podľa vlastných originálov ako je Nutron, DarkStar alebo karambity DPK či ChM. Čepele sú všetky fulltang konštrukcie s materiálu 424413 (AlMg3) Hliník. Tento typ hliníka ma dobru antikoroznosť a je odolný i voči morskej soli... Povrch čepeli je pieskovaný a obvod čepele je zaoblený a vysoko leštený. Zaoblenie zaznačuje ostrie skutočného noža. Samotná rukovať je tvorená s výpletu paracord šnúry rôznych farbách a prevedení. Cvičný nôž musí byt riadne rozpoznateľný od skutočného modelu! Preto som zvolil výrazné farby rukoväti a samozrejme pre bezpečný kontakt je hrot čepele zaoblený ako v šírke tak v hrúbke. Dĺžky nožov oproti originálom sú menšie no zvyšok je v mierke 1:1. Cvičný  nôž je veľmi dobra vec hlavne ak človek chce vedieť viac než s nožom krájať slaninku. :-)

Defence Wallet  by DeK
Ľudská fantázia nemá hranice a to platí aj v oblasti obranných prostriedkov. Dnes by som Vám chcel predstaviť veľmi zaujímavý projekt, ktorý som mal možnosť realizovať. Peňaženku poznáme každý mame v nej doklady, ale hlavne peniaze. Ty ktorý ich nemajú veľa majú v peňaženke viac drobných a v mene Euro je ich požehnané... I keď sa to nezdá mnohokrát je to dosť veľká záťaž jak by sme mali pri sebe mešec dukátov :-D. Peňaženka sa však dá využiť i inač ako len na nosenie peňazí a dokladov. Môže nám poslúžiť ako obranný prostriedok. Základný koncept vychádza s policajného obúcha používaný u policajných zložkách hlavne začiatkom  20.storočia. Samotný obuch ma tvar pretiahnutej hrušky na konci, ktorej je remeň na prevlečenie cez ruku čo nám  zabezpečí pevný uchop. Model, ktorý som vyrobil je menší ako na šírku tak na dĺžku. Tvar ma polhrušky pričom na rovnej strane je našitý kovový zips na konci je pútko pre bezpečný uchop. Mince sa vkladajú do vnútra peňaženky a zipsom sa zaistia proti vypadnutiu. Mince nám tvoria záťaž keďže bez záťaže by samotná peňaženka resp. obuch bol dosť neprakticky. Peňaženka je vyrobená s 3,5 - 4mm hrubej hovädzej hladenice s 3x impreg. vrstvou. Celková dĺžka je 200mm, šírka 70mm a hrúbka od 10 - 20mm.


Parang by DEK
Pôvodne tento veľký nôž mal byt len obyčajný okresávak konárov no bohužiaľ sa mi to nepodarilo L za to vznikol tento pekný parangJ. Ako u každého môjho projektu ani pri tomto nemôžu chýbať nejaké tie dizajnové novinky. Parang ako taký ma čepeľ vykutú zo starého pilníka a parciálne kalenú. Čepeľ ma hlavný jemne konvexný výbrus s falošným ostrím na chrbte čepele u hrotu. Chrbát a spodná časť pri ricossu až po začiatok ostria je zaoblene pre príjemnejšie držanie noža na krátko. Rukovať je na trň zložení G10 záštita, kožené krúžky a hlavica G10 záslepka alebo koncovka je s bronzu AL povrchovo upravená tak aby ladila s dizajnom rukoväte. Koža rukoväte je naimpregnovaná olejom  a šelakovým voskom. Záštita a hlavica je hlboko pieskovaná čí som dosahom zaujímavú kresbu G10. Tato kombinácia materiálov G10/koža sa mi osobne veľmi páči a to nielen s hľadiska dizajnu ale hlavne s praktického. Tento dizajn ma ďalšiu výhodu a to tu, že nezvyšuje váhu rukoväte oproti čepele, takže ťažisko noža je pri záštite čo ma vplyv na dobre vyváženie a manipulácia je s nim veľmi dobra. Puzdro Parangu je vyrobene s kože s dvojitým šitým po dĺžke a jedným šitím na šírku. Novinka je, že tento typ puzdra je univerzálny ako pre praváka tak ľaváka a to i v horizontálnej  a vertikálnej polohe bez toho aby užívateľ bol nejakým  spôsobom obmedzovaný jedným alebo druhým typom nosenia. Puzdro obsahuje dva popruhy pre horizontálne nosenie, ktoré sú k puzdru upnute Chigaco skrutkami. Na horný horizontálny popruh sa navlečie popruh pre nosenie vertikálne. Keďže samotne zapínanie noža nie je na pevno ale prevlečené cez puzdro je možné nôž bezpečné nosiť ako ľavák tak pravák. Čepeľ: 210mm, hrúbka 5-6mm, celková dĺžka cca 345mm.

Tartar - Push Dagger by DEK
Ako vieme mnohý zaraďujú tlačnú dýku do kategórie zákerných zbrani alebo inač ako špinavé zbrane. Áno konečnom dôsledku je toto tvrdenie pravdivé ale nie úplné! Prvom rade je to s môjho pohľadu umelecké dielo a ďalší smer vo vývoji môjho remeselného umu. Na výstave v Bratislave som často videl v očiach ľudí nejaký taký odpor alebo povrchnosť voči tomuto nástroju a pritom na moju otázku ako vznikla tlačná dýka mi malo kto vedel odpovedať... prvá teória hovorí o tom, že predchodca tlačnej dýky bol Katar. Druha teória hovorí o tom, že predchodca tlačnej dýky bol sťahovací nôž používaný pôvodnými obyvateľmi Aljašky a v dobe zlatej horúčky sa tento nastroj zmenil na tlačnú dýku a bola používaná ako lovcami tak hazardnými hráčmi. Vďaka tomu získala titul špinavá zbraň alebo zákerná zbraň. Nuž nech je to zo samotným vznikom tohto účinného nastroja akokoľvek vždy závisí čo za človeka ho drží v ruke!...
Názov Tartar som zvolil pravé kvôli povesti tejto chladnej zbrane. A prečo Tartar? Tartar bol grécky boh večnej priepasti tmy v ktorej boli uväznený ty najhorší s najhorších ľudí, ktorý páchali zlo na zemi. Okrem ľudí tam končili i neposlušný titanovia, ktorých tam uväznil sám Zeus. Tieto tlačné dýky sú ruky boha Tartara!..

Základný koncept Tartaroch vychádza priamo s Dark Thunder - Push Dagger by Dek projektu. Materiálovo sú tiež rovnaké ako ich predchodca a to čepele s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, s povrchovou úpravou jemne pieskovaná a u tej druhej povrchová úprava ShSW. Rukoväte majú vyrobene s G10 plastu, povrchy jedna rubkovaný a druha hrubo brúsená. Obvod rukoväti je zaoblený a všetko hlboko pieskovane. Puzdra sú s kydexu zo sponou  na opasok. Čepeľ: cca 76mm, hrúbka 4,2mm, celková dĺžka 136-137mm, šírka rukoväte 95-100mm. 
Kubotan Avalon & Reed by DEK
Dnes by som chcel Vám predstaviť ďalšie modely v kategórii obrane prostriedky Kubotany. Predstavovať vám  tieto vecičky nemusím už ste mali v minulosti možnosť o nich sa dočítať na tomto blogu. A čo je nového u týchto modeloch? Je toho viac tak pojme poporiadku ;-). 

Kubotan Avalon
- tato séria predstavuje nový dizajn Kubotanov, ktoré vychádzajú zo základného konceptu ich predchodcov, ktoré boli vyrobené s G10 plastu. Základ zostal zachovaný a bol doplnený o nové poznatky vďaka niektorým užívateľom a ich pripomienky boli adekvátne zohľadnené tak aby nové Kubotany neboli len zaujímavé dizajnom no i lepším využitím v praxi. Kubotany Avalon sú opatrene novými povrchovými úpravami Stonewash. Kubotany Avalon sú vyrobene s antikorovej oceli 17029 - Ak5 kalené o tvrdosti 54-55HRc. Povrch Kubotanov je rubkovaný  180 Zrnitosť, obvod je zaoblený tak aby sa prijemne držal v ruke. Vybratia na prsty sú hlboké s rôznymi úpravami podľa použitého dizajnu. Za pomoci dier sú Kubotany odľahčené na únosnú mieru. Povrchová úprava je jemne pieskovaná, SiSW, DSW, ShSW. Celková dĺžka je od 130 do 140mm, hrúbka cca 5-6mm.
Kubotany Reed
- tento typ Kubotanov som  robil prevažné s G10 plastu a preto som zvolil teraz kalenú antikorovú oceľ 17029 - Ak5 o tvrdosti 54-55 HRc. Povrch majú upravený rubkovaným v kombinácii brúsením povrchom  a finál úpravami ako jemne pieskovaný, SiSW, DSW, ShSW. Kubotany Reed sú tvare šípky alebo strely pričom hrot je ukončený pologuľatým tvarom a nie je ostrý. Hrot od tela Kubotana delí vybratie pre lepšie držanie. Koniec Kubotanu je doplnene o radu dier, ktoré neslúžia len ako dizajnový doplnok ale umožňujú kubotan nosiť na kľúčoch. Celková dĺžka je 110 a 120mm, hrúbka cca6mm.Tréningové nože - Karambity
Existujú rôzne bojove umenia, ktoré nás učia ako zaobchádzať s chladnými zbraňami a tak je to i pri karambitoch. Karambit je veľmi účinná zbraň, ktorej techniky sú náročné na prevedenie a v neskúsenej ruke začiatočníka pri ostrom noži si môže spôsobiť nepríjemné zranenia. Pri cvičení s ostrím karambitom treba dávať veľmi veľký pozor aby sme nezranili svojho sparing partnera a je to podľa mňa nevhodná metóda ako sa začať učiť narábať s nožom. Preto sa vyvinuli tréningové nože, ktoré sú zväčša vyrobene s rôznych plastoch, tvrdého dreva, hliníku alebo i s ocele. Všetky majú niekoľko veci spoločných a to, že hrot noža je zaoblený a zväčša dĺžka noža je o niekoľko milimetroch kratšia ako skutočný nôž. Ostrie tréningového noža nie je ostré je zaoblene a upravene tak aby pri cvičení nemohlo dosť ku poraneniu sparing partnera. Tréningový nôž je prakticky verná kopia originál nožu spomenutými rozdielmi. Karambity, ktoré Vám predstavujem  sú vyrobene s pevného materiálu G10 plastu o hrúbke 5mm, farby čiernej. Sú robene ako šablóny pre budúce ostré nože, keďže výroba karambitu vyžaduje v niektorých prípadoch až dvojnásobok materiálu ako na normálny EDC nôž je výroba o to drahšia a náročná. Preto  robím s rôznych materiáloch ako je polykarbonat, ABC plast čí G10 šablóny, ktoré sa dajú upraviť jednoduchšie ako oceľ a hlavne je to menej nákladné. Keďže ja sa zaoberám originálom šablóna mi zostava nevyužitá no po úprave hrotu, ostria a zaoblení hrán rukoväte je možné šablónu použiť ako tréningový nôž. Čo zvyšuje možnosť použitia originál noža a hlavne bezpečnejšie, presne ovládanie v kritických situáciách.


Kubotan G10 HITech
Kubotan je zaujímavý obranný predmet a zároveň i ozdoba o ktorom som tu už písal. Kubotan, ktorý Vám dnes prestavujem ma také iste využitie ako jeho predchodcovia len je použitý materiál G10 a ergonómia je oveľa hlbšia prepracovanejšia. Samozrejme zámer nebol vyrobiť kubotan ale využiť odpad! Tak ako pri výrobe puzdier i pri výrobe črienkoch  mi často zostava pomerne veľký odpad. Je to spôsobené hlavne tým, že využívam  náročné dizajny hlboké ergonómie rukoväti a atypické rozmery čím mi vzniká odpad. Keďže tento materiál je dosť drahý snažím sa využiť každý kúsok. Po upratovaní v dielni som par takých našiel a a podarilo sami vytvoriť s toho sériu mini kubotanov ako i dva veľké. Kubotany ako je už zrejme s názvu sú vyrobene s materiálu G-10 čo je plast so skleneného vlákna s epoxidovým pojivom je to veľmi pevný a odolný materiál. Ergonómie sú robene hlboké aby bol maximálne fixovaní uchop v ruke dĺžku je možné predlžiť Paracordom alebo malou skobou, kľúčovým krúžkom. Povrch je rubkovaný následné hlboko pieskovaný čím sa dosiahol  dizajn darkdarkness. Kubotany sú rôznych tvaroch podľa možnosti odpadu prispôsobené tak aby boli využiteľné. Za pomoci dier je kubotan odľahčený a na zväzku kľúčov ho nie je ani pomaly cítiť. To iste je pri osobitnom nosení v bunde čí v nohaviciach.... Hrúbka je cca 8mm, dĺžky sú rôzne najmenší cca 50mm a tie najdlhšie 120mm a 130mm.Viem, že moc nepomôžem ochrániť prírodu od množstva odpadu no i ta kvapka v oceáne ma zmysel a hlavne môžem urobiť niekomu radosť maličkosťou, ktorú prípade napadnutia môže efektívne využiť na svoju obranu alebo obranu iných.... a to je pocit neuveriteľný :-).

Dark Thunder - Push Dagger by DEK
Tlačné dýky (nože) sú výnimočný artikel i napriek tomu, že získali meno zákernej chladnej zbrane no malo kto vie, že prvé tlačné dýky (nože) sa používali na spracovanie masa rýb a zvery. Časom si našla cestu ku poľovníkom  a konečnom dôsledku i ku ľuďom do mesta kde si získala svoju prezývku zákernej zbrane. Ja to beriem s umeleckého hľadiska osobne sa mi tato zbraň páči a výroba novej tlačnej dýky čí noža je niečo výnimočné. Prečo? No hlavne kvôli tomu, že je tu veľký problém s nejakým novým konceptom alebo vylepšením i keď vždy sa niečo nájde. Tento hrom je výnimočný svojou konštrukciou, ktorá je robená podľa typu noža KEIRA. Dýka nie je z jedného kusu ako to často býva ale iba s časti... je to robene kvôli ušetreniu materiálu kde pri full konštrukcii potrebujete dostatočné široký plat ocele, no v mojom prípade štandard šírku napr. 40mm. Časť   je za frézovaná do črienkou rukoväte s G10 ktorej vystupuje čepeľ. Správnou technológiou je to spojene nerez skrutkami čím vznikne tlačná dýka v dizajne darkdarkness. Podobná technológia je použitá i u mojich predošlých výtvorov no prvý kráť na tlačnú dýku pričom tato konštrukcia funkčnosť  tlačnej dýky neovplyvňuje a dosiahne sa nižšia váha a hlavne ekonomické riešenie výroby tejto zaujímavej chladnej zbrane. Čepeľ je opatrená dutým výbrusom s jednej strany a na druhej falošným výbrusom spojený klinovým ostrím pričom sa vytvorí zaujímavý dizajn hrotu. Šírka rukoväte 100mm, dĺžka čepele 100mm, celková dĺžka cca 164mm.

KUBOTAN by DARKEDGE KNIVES
Kubotan japonská obranná zbraň vyvinutá pánom  Takayuki Kubota. Tuto zbraň môžeme na internete nájsť rôznych  tvarov a prevedení ako i použitých materiáloch. Ja som si tuto zbraň urobil skôr kvôli tomu aby som nemusel vyhodiť veľký kus materiálu, ktorý už nebol vhodný na nôž. Keďže ma nič nenapadalo tak som to  vybrúsil, prebrúsil, prekreslil a až s toho vznikol Kubotan podľa  mňa :-). Človek by si povedal, že s takou tyčkou chlapa nezloží no bol som sám prekvapený keď po naštudovali teórie som to vyskúšal na kamarátovi, ktorý je o dve hlavy odo mňa väčší. Tiež bol skepticky no výsledok bol prekvapujúci a pre kamaráta trochu bolestivý. Ja osobne to mam na kľúčoch ako ozdobu takú hračku nie ako zbraň i keď si myslím, že použiť ju v správny čas na správnom mieste ľudskom tele dokáže splniť svoj hlavný účel obrannej zbrani. Použitý materiál pri tomto Kubotanu je AK5-17029 kalená na 53-54HRc, povrch jemne pieskovaný, dĺžka 120mm, hrúbka 5mm, šírka cca18mm.

DARK HAMMER
Tento Pästný nôž  na prvý pohľad nie je ničím výnimočný od ostatných nožov v tejto kategórii... No prvý dojem môže klamať ;-) Čo je na tomto noži tak výnimočné? Nebudem Vás ťahať za nos :-D je to čepeľ!  Teda výbrus čepele ktorý je obojstranne konvexný ale i rôzna hrúbka čepele. To znamená, že rukoväť až po začiatok ostria je o hrúbke 4mm ďalej klesá na úroveň 3mm do ¾ dĺžky čepele potom stúpa na hrúbku 3.5mm a klesá až k hrotu čepele. Tento zvláštny tvar som odpozoroval s jeden indickej kópií a tak sa mi to zapáčilo, že som to vyskúšal výsledok ma prekvapil nuž ako sa to overí v praxi nechám už na používateľa tohto krásneho noža... Čepeľ je vyrobená s kvalitnej antikoróznej ocele N695 Bohler s tvrdosťou 59 HRc a povrchom jemne pieskovaným. Črienky rukoväte G10/RedFiber, vložka textit uchytene nerez imbus. Puzdro pištoľové farba čierna, dvojitá impregnácia. Ešte jedna zaujímavosť toto je prvý nôž na ktorom bolo vyskúšané gravírovanie na CNC – Fréze na jednej strane je desing a znak a na druhej strane materiál a tvrdosť čepele.  Dĺžka čepele  65mm, celková dĺžka 135mm, šírka rukoväte 70mm, hrúbka 4, 3, 3.5mm.    
V tejto galérii budem pridávať foto ostatných chladných zbraní ako sú kópie, ninja hviezdice, meče, vrhacie nože....

6 komentárov:

 1. Tak jsem se právě stal šťastným majitelem Nutronu (podle ručky zřejmě jeden z těch prvních co jsi vyrobil). Jsem naprosto unešený. Takovou ruční práci jsem ještě neviděl!
  S tím souvisí i můj dotaz a prosba. Nezbyl Ti ještě nějaký tréningový Nutron? Je jedno jestli z hliníku, nebo polykarbonátu. Byl bych moc rád, abych se s tou nádherou ještě více sžil...
  Díky Flash

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nazdar Libor,
  som rad, ze si spokojny s Nutronom nech uz akejkolvek verzii je to velmi sikovny nozik a hlavne pomocnik. S tych mnohych v mojej zbierke je to noz, ktory je najviac pouzivany samozrejme hlavne ako EDC. Viem, ze zatvarak je pohodnejsi ale pevny noz je pevny noz :-) Ohladom toho treningoveho mi posli email dohodneme sa... ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Neskutečná krása tenhleten Kubotan Combat Defender Red!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Vedeli by ste navrhnúť nejaké typy kamrambitov?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Prepáčte konečne sa mi podarilo pridať po dlhom čase komentár... Napíšte mi email a doriešime karambit podľa vašich požiadavok Pekný deň prajem

   Odstrániť