Sekery


FVA SCOUT - Kryptek Orange Hunter
Tento model je dizajnovo rovnaký ako všetky s tohto projektu FVA - Scout. No i napriek tomu sa v detailoch líšia ako i u tohto modelu. Hlavnou zmenou tohto modelu je hlavný výbrus. Tento model má hlavný výbrus vysoký konvex brúsený do stratená. Konvexný výbrus je najvhodnejší pre sekanie. Tak ako ostatné modely i tento je vybavený bočnými falošnými výbrusmi pre zníženie trecej plochy a pre zvýšenie penetrácie hrotov. Horná časť čepele je vybavená hrotom a otvorom pre krátky uchop. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260 o tvrdosti 56-57 HRc s povrchom Cerakote Black.
Rukoväť je odľahčená o otvory s vyvážením ťažiska sekerky dopredu a na konci je rukoväť doplnená o veľký otvor určený pre upnutie na karabíny alebo hrubšieho lana pri práci vo výškach. Tento otvor ide použiť aj ako kotva pre pritiahnutie vecí. Črienky sú vyrobené s FR4 Black a Orange Liner. Keďže na detailoch mi záleží je povrch črienkou povrchovo upravený OBSIDIAN pričom obvod je zaoblený a tým sa rukoväť príjemne drží aj pekne vyzerá.
Puzdro u tohto modelu je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Orange Micro a zo zadnej strany Black. Puzdro je samosvorné a nie je potrebné dodatočné istenie a iné otravné zapínania. Puzdro je doplnené dutými nitmi medzi, ktorými sú vybrania pre zníženie hmotnosti, bezpečnejší uchop pri vyberaní a samozrejme zaujímavý dizajn. Puzdro je doplnené o Kydex sponu pre možnosť nosenia na opasku.  
Čepeľ šírka 90mm, čepeľ výška 145mm, hrúbka 5,8mm, otvory 25mm, celková dĺžka 300mm, váha 660g, váha kompletu 727g.
FVA SCOUT - Black Hunter
Tento model je už tým, ktorý sledujú moju tvorbu dobre známa. FVA je projekt, ktorý obsahuje mnoho modelov a ich varianty ako i použitie rôznych materiálov ako a čepeľ tak na črienky alebo puzdier. SCOUT je jeden s najdlhších modeloch a vhodný na ťažkú prácu.
Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 s povrchom Cerakote Black. Čepeľ je vybavená hlavným konvexným výbrusom a bočnými klinovými pre zvýšenie penetrácie hrotov hlavného výbrusu. Horná časť čepele je vystrojená hrotom a dva otvory jeden v prednej časti určený na krátky uchop a na konci rukoväte pre upnutie karabíny alebo paracord okolo zápästia. Porisko alebo rukoväť je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy sekerky. Črienky sú vyrobené s FR4 Black a G10 Orange Liner s povrchom OBSIDIAN pričom obvod je zaoblený pre príjemnejší uchop. Puzdro je vyrobené s kydexu full Black a samosvorné bez potreby popruhov alebo zapínania. Puzdro má po obvode nity s otvormi pre prevlečenie paracord šnúry alebo rôzneho príslušenstva pre nosenia na opasku.
Čepeľ šírka 90mm, čepeľ výška 145mm, hrúbka 5,8mm, otvory 25mm, celková dĺžka 300mm, váha 660g, váha kompletu 727g.

EDC Fenrir Glutton Ax
Tento model je zhrnutie tých všetkých modeloch, ktoré za ten čas vznikli. Myšlienka bola vytvoriť malý kompaktnú verziu sekerky vhodnú do malých brašny, chlebníkov alebo prídavných káps ruksaku. EDC preto lebo je možné ju nosiť celý deň bez toho aby ste o nej vedeli a to hlavne vďaka rozmerom a hmotnosti.
Čepeľ tohto modelu je vytvorená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s kombinovaným povrchom Silver Moon a Silver Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a bočnými falošnými výbrusmi pre zvýšenie rezných vlastnosti a pre drobnú prácu. Hlava čepele je doplnená drážkovaním a tak ako plocha čepele tak aj obvod je doplnený povrchom Silver Freezer, ktorý slúži zároveň ako protišmyk.
Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená tvormi pre zníženie celkovej hmotnosti sekerky. Črienky sú vytvorené s G10 a to ArmyGreen/Tan/ODGreen/Grey/Fr4Black. Povrch črienkou je vybavený Termit Progres Arrow  v hlbšom prevedení keďže je predpoklad použitia rukavíc pri hrubšej práci. Črienky sú upnuté torx skrutkami s povrchom DLC čo krásne dopĺňa celkový dizajn.
Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany HexCam Spectre a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o kydex sponu pre jednoduché zavesenie aj bez potreby opaska.
Čepeľ 90mm, šírka čepele 125mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 185mm, váha sekerky 412g, váha kompletu 490g.
Projekt Fenrir Glutton Tactical
Tento projekt je odnož projektu Fenrir Glutton hlavne kvôli taktickému dizajnu samotných modeloch. Rozmerovo sú rovnaké a aj dizajnovo v základe s malými rozdielmi hlavne čo sa týka v samotného dizajnu čepelí jednotlivých modeloch. Tento projekt obsahuje tri modely a to Black Spotter, Carpenter a Black Hatchet.

FGT - BLACK SPOTTER
Tento model je rovnaký ako model Outdoor Ax len s tým rozdielom, že čepeľ neobsahuje dieru. Už čo sa týka samotných použitých materiáloch je všetko tak aby vskutku bolo možne povedať, že sa jedna o tactical dizajn. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 kalená parciálne pričom čepeľ má tvrdosť 55-56HRc a s povrchom, ktorý je ošetrený povrchovou úpravou Cerakote Black. Čepeľ je vybavená hlavným konvexným výbrusom, ktorý je oddelený drážkou od plochy čepele čim sa znižuje trecia plocha výbrusu. K tomu prispievajú i falošné výbrusy po bokoch čepele. Horná časť je vybavená mini hrotom pre prípadne drobné páčenie. Čepeľ v rukoväti je odľahčená o otvory pre lepšiu vyváženosť sekerky. Črienky sú vyhotovené s G10 OD Green/Black s novou povrchovou úpravou Camo Termit. Táto povrchová úprava je tvorená ako samotná povrchová úprava Termit ale je tak tvarovaná aby vo finále farebná kombinácia samotnej G10ky pripomína maskovanie. Celý povrch črienkou je pieskovaný čo zvýrazňuje samotnú povrchovku a G10ku.
Puzdra predošlých sekeriek som zväčša robil s ABS plastu alebo s kože. Tento krát som použil kydex vo farebnej kombinácií a to s pohľadovej strany OD Green a zo zadnej strany Black. Samotný výlisok je tak presný a tak dobre tvarovaný, že nie je potrebne žiadne dodatočné poistenie proti vypadnutiu sekerky s puzdra. Puzdro navyše obsahuje i Platform Kydex na ktorú je možné upnúť veľký Teklock, mollelock alebo v prípade potreby vyhotoviť na mieru zaves Klasic s kože alebo Duo Pistols Sponu.
Šírka čepele 143mm, dĺžka ostria 94mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm, váha bez puzdra 597g, s puzdrom a platformou 678g.
FGT - CARPENTER
FVA - Scout bola jedna s met, ktorá sa mi podarila dosiahnuť pri vývoji full tang sekier no i keď tomuto konceptu nič nechýba chcel som u tohto projektu niečo nového vytvoriť a to hlavne čo sa tykalo dizajnu čepele. Vždy sa mi páčili široké tesárske alebo mäsiarske sekery, ich dlhé ostria či to boli rovné alebo ináč tvarované. Pri týchto typoch sekier som sa často stretol, že mali pomerne krátke porisko niektoré dokonca len o niečo dlhšie ako rukoväť väčšieho noža. Toto všetko mi pekne zapasovalo do nového dizajnu a vznikla tak sekerka tohto projektu pod názvom Carpenter. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 parciálne kalená o tvrdosti 55-56 HRc s povrchovou úpravou Cerakote Black. Samotná čepeľ je vybavená dlhým ostrím, ktoré je vybavené konvexným výbrusom popri ktorého je oddeľovacia drážka. Táto drážka je mnohokrát omylom špecifikovaná ako odľahčovacia /napr. pri bajonetoch/ ale pravý zmysel je zmenšiť treciu plochu a viac chrániť zvyšok povrchu čepele. K tomu všetkému prispievajú i falošné výbrusy, ktoré okrem zníženia trenia slúžia aj na taktické resp. obranné potreby.
Základná ergonómia rukoväte je rovnaká ako u jeho kolegoch s jedným rozdielom, ktorým je uhol voči čepeli tak aby uchop bol pre konkrétnu čepeľ čo najviac vyhovujúci. V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy sekerky. Samotné črienky sú vyrobené s G10 OD Green s povrchom pozdĺžnym vrúbkovaním a komplet hĺbkovo pieskované čím sa mi podarilo dosiahnuť zaujímavý dizajn povrchu pripomínajúci maskovaciu sieť.
Puzdro je rovnakého konceptu ako u modelu Spotter. Základ je tvorený s kydexu a to s  pohľadovej strany OD Green a zo zadnej strany Black. Samozrejme nemôže chýbať platforma Kydex určenú hlavne pre veľký Teklock, mollelock a samozrejme všetky moje príslušenstva. 
Šírka čepele 128mm, dĺžka ostria 119mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm, váha bez puzdra 617g, s puzdrom a platformou 709g.

FGT - BLACK HATCHET
Posledný model tohto projektu je krátky model tomahawka. Podobný koncept som robil u projektu Wec Tomahawk Tactical Sharp a mal som možnosť vyskúšať tomahawk i v tejto dĺžke. Preto keď vznikal tento projekt tak koncept tomahawku nemohol chýbať. Dizajn čepele je iný ako som doteraz vytvoril a samotný vznik bol opačný ako u jeho kolegoch. To znamená, že najprv vznikla rukoväť a k nej bola vytvorená čepeľ. Ako máte možnosť vidieť samotná rukoväť ma oproti čepele dva uhly tento uhol alebo náklon rukoväte smerom dole bol závislý od typu čepele tak aby sa zo sekerkou alebo tomahawkom dobre manipulovalo nielen pri sekaní ale hlavne napr. pri obrane. Rukoväť tvoria črienky s G10 OD Green/ Black/ Tan s povrchom Termit Progres vo veľkom ale veľmi podarene vytvorené a všetko hlboko pieskované.
Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 55-56 HRc s povrchom Cerakote Black. Čepeľ je vybavená hlavným konvexným výbrusom pozdĺž, ktorého je oddeľovacia drážka, ktorá sa prelína s falošnými výbrusami po boku čepele a  hrotom, ktorý je  opatrený falošným výbrusom.
Puzdro je v rovnakom koncepte ako u jeho kolegoch a to samosvorné s kydexu pričom s pohľadovej strany je použitý OD Green kydex a zo zadnej strany Black kydex. Puzdro je vybavené platformou pre upnutie veľkého teklocku, Mollelock ako aj Duo Pistols Spona a Klasic zaves.
Šírka čepele 173mm, dĺžka ostria 89mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm, váha bez puzdra 629g, s puzdrom a platformou 717g.
Projekt Fenrir Glutton - Outdoor Ax
Ako som napísal v úvode vrátil som sa na začiatok tejto cesty kde počiatočná myšlienka bola vyvinúť vlastnú malú sekerku, ktorá by nebola len zaujímavá dizajnom ale hlavne by bola funkčná. Ďalšou požiadavkou bola skladnosť. Keď som slúžil u armády nemali sme skoro žiadnu riadnu vystroj resp. nástroje ako bol bojový nôž alebo sekerka a tak efektívne plniť rôzne úlohy. Keďže už v tej dobe bola možnosť si kúpiť nejaké tie veci tak som si zadovážil bojový nôž BK7 a malú outdoor sekerku od firmy Outdoor Life. Tato sekerka mi hodne pomohla hlavne keď trepalo plniť úlohy v rámci rôznych cvičeniach v teréne kde trepalo rýchlo a dôsledné zamaskovať techniku. S touto sekerkou nešlo kálať stromy no pre drobné prace kde nôž by mohol byť poškodený bola doma a plnila svoju úlohu na jednotku. Ďalšou výhodou bola jej veľkosť, ktorá bola vhodná do malej poľnej takže prakticky nebudila pozornosť nadriadených tak ako to bolo u bojového noža BK7.  Ďalšou výhodou bola samotná  váha, ktorá bola zanedbateľná pri všetko čo sme mali zo sebou... To bol i prvý impulz kto mu aby som začal nad niečím podobným rozmýšľať a som rád, že som mal tu možnosť dosť sa až ku tomuto projektu. Cesta to bola dlhá ale nie zbytočná ani márna a to len kvôli tomu, že som mal možnosť vyvinúť mnoho zaujímavých modeloch fulltang sekier.
Čepeľ
Prvý model tohto projektu je Fenrir Glutton - Outdoor Ax. Základný dizajn vychádza s modelu FVA - Scout, hlavne čo sa týka čepele. Ta je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 57 - 58 HRc s povrchom hrubo brúseným a černením. Hlavný výbrus je jemne konvexný. Tak ako u sekeriek s projektu GH hlavný výbrus sa oddeľuje od plochy čepele žliabkom a vďaka bočným falošným výbrusom sa zmenšila trecia plocha hlavného výbrusu. Čepeľ na hlave obsahuje hrot, ktorý nie je ostrý a je vybavený falošnými výbrusmi tak je možné tento hrot použiť ako páčidlo. Čepeľ okrem toho je vybavená dierou ako u modelu Scout pre krátky uchop pri drobnej prací. Hlavný výbrus ako i ostatne falošné výbrusy sú vysoko leštené.
Rukoväť
Ta  má novú ergonómiu prispôsobenú k veľkosti sekerky. Táto ergonómia s menšími úpravami bola použitá i u ostaných modeloch v tomto projekte. Ako u predošlých modeloch základná konštrukcia je full tang s jedného kusu ocele. Ergonómia je tak tvarovaná aby bolo možné sekerku držať nielen klasicky ale i na krátko a tak bolo možné zo sekerkou robiť drobnejšie veci pohodlne. Črienky tohto modelu sú výrobne s kvalitného čerešňového dreva a upnute nerez torx skrutkami aby v prípade opotrebovania alebo poškodenia ako povrchovej úpravy čepele tak samotných črienkou bola jednoduchá výmena oprava ale i samotná údržba. Črienky sú impregnovane a samotný povrch je ergonomicky tvarovaný tak aby uchop bol čo najbezpečnejší a pohodlnejší pri dlhšej prací. Pre bezpečnejšiu prácu hlavne keď sú mokre ruky sú črienky vybavene povrchovou úpravou Kozorožec.
Puzdro
To samozrejme nemôže chýbať! Puzdro je jedna s dôležitých veci a to hlavne kvôli tomu, že chráni samoty nastroj pred poškodením ako i pred poranením užívateľa alebo okolia. Puzdro hlavne chráni časť čepele sekerky kde sa nachádza hlavný výbrus. Materiál je  koža s 3 x impreg. vrstvou. Tieňované tak aby dizajnovo ladilo s odtieňom črienkou. Povrch puzdra je opatrený raznicovou štruktúrou, ktorá dodá jemný luxusný dizajn.
Šírka čepele 90mm, výška čepele cca 145mm, hrúbka 5mm, priemer oka 25mm, celková dĺžka 250mm, váha s puzdro 564g, váha bez puzdra 514mm.Projekt GLUTTON HATCHET
Tento projekt je výnimočný nielen svojim novým dizajnom ale i tým, že napriek svojmu vzniku pred vyše 4 rokmi bol až teraz realizovaný. Hlavným dôvodom bol problém s kalením pravé použitej oceli Sleipner. Pri každom tepelnom spracovaný vznikajú deformácie materiálu, t.j. materiál sa ohýba a krutí čo treba pri tepelnom spracovaní sledovať a v prípade potreby rýchlo napraviť a vyrovnať kalený materiál. Tento proces vyrobí je veľmi dôležitý lebo ovplyvňuje finálnu funkčnosť nastroja ako i celkový dizajn. Vďaka pomoci dvoch ochotných kolegoch Robika a Menema a ich trpezlivosť s mojimi otázkami sa mi spracovanie tejto oceli podarilo a tak i za pomoci nich mohol vzniknúť tento projekt za čo im týmto veľmi pekne ďakujem :-).

Ako som  už spomenul tento projekt obsahuje dva modely, ktoré sa líšia šírkou ostria čepele a použitou drážkou. Konštrukčné sa jedna o systém Keira pričom materiál poriska je FR4 Black, všetko lepene epoxidom a fyzicky znitovane nitmi s antikoróznej oceli 17241.

Čepeľ
- je ako som už spomenul vyrobená s vysoko legovanej nástrojovej ocele Sleipner o tvrdosti 57-59 HRc s povrchom pieskovaným. Čepeľ je vybavená hlavným jemným konvexným výbrusom, ktorý je oddelený od plochy čepele drážkou, ktorá slúži hlavne na zníženie trecej plochy ale i na odľahčenie váhy čepele. Bočné falošné ostria nie sú len dizajnový doplnok, ktorý je prevzatý s modeloch projektu Fenrir. Ako drážka i bočné falošné ostria slúžia na zníženie váhy čepele ale i na zmenšenie trecej plochy hlavne výbrusu. Obvod čepele je riadne odihlovaný tak aby bol uchop čepele čo najbezpečnejší a zároveň 100% pohodlný. Dizajn samotných čepeli je prevzatý s projektu Sus Scrofa a líši sa od Fenrir sekier tým, že hlavný výbrus je viac vložený pod porisko teda smerom ku koncu rukoväti tak aby nastroj bolo možné použiť na drobné prace ako robenie drobných stružlín na oheň alebo sťahovanie kože.

Rukoväť
- je v konštrukcií typu Keira čo je konštrukcia kde samotný mohutný trň čepele je zapustený do presnej drážky poriska. To je vyrobene s FR4 Black s povrchom jemne pieskovaným. Čepeľ s poriskom je spojená s antikoróznymi nitmi 17241 a fyzicky zanitovane. Tie slúžia zároveň ako prevlek šnúry pre bezpečnejší uchop nastroja pri prací. Keďže tento nastroj vyžaduje malú údržbu všetko je lepene a tmelene epoxidom takže je minimalizovaná možnosť znečistenia drážky medzi čepeľou a rukoväťou. Samotná rukoväť alebo porisko je ergonomicky tvarovane tak aby bola minimalizovaná možnosť vykĺznutia nastroja z ruky v prípade sekania pričom v prednej časti sa porisko v priereze zväčšuje a je opatrene výbrusom zo spodnej časti, ktorý zároveň zaisti bezpečný uchop sekerky pri drobných prácach.

Puzdro
To je vyrobene s kydexu 2mm hrubého a v čiernej farbe. Hodne sa špekulovalo aké puzdro by bolo na tomahawk alebo sekerku vhodne... na internete je možné vidieť mnoho modeloch vytvorených s kydexu, ktoré je možné nosiť na opasku alebo na taktickej veste... Položme si otázku!... Je to vôbec nutne a potrebne? Hneď na to vzniká ďalšia otázka... Na čo mi je potom sekerka keď ju nemôžem nosiť pri sebe!?... s osobných skúsenosti a s postrehov užívateľov jednoznačné vyplýva, že najlepší spôsob nosenia sekerky je v ruksaku alebo za pomoci popruhov alebo jednoducho paracord šnúry na ruksaku. Nosenie sekerky ako takej na opasku alebo na molle veste mnohý potvrdili, že je nepraktické keďže nosia pri sebe iné potrebne veci. Napr. v prípade lovca je to samotný nôž, puzdra s nábojmi poprípade záložňa pištoľ, ďalekohľad či samotnú pušku. U príslušníkoch ozbrojených síl je časte nosenie taktickej vesty s mollej systémom pričom majú tiež dosť veci na nej a sekerka navyše nie je zrovná výhoda. I keď na fotkách na nete to vyzerá dobre v skutočnosti je sekerka považovaná za záložný nastroj použitý na dlhú pracú ako prípravu ohňa, prístrešku alebo spracovania ulovenej zvery a konečnom dôsledku i ako záložná zbraň... Preto som na tieto modely vytvoril nové kydexové ochranne puzdra, ktoré dobre chránia nastroj pri nosení v ruksaku alebo pri manipulácií a pritom je ich jednoduché dať dole a nastroj tak okamžite použiť bez potreby nejakých zapínaní. Puzdro je po celom obvode odihlované ako i vstup tak aby čo najmenej poškodilo plochu nastroja, pri manipulácií užívateľa a jeho vystroj.

Zaver
Často sa stretávam s požiadavkou o výrobu univerzálneho nastroja, ktorým by bolo možné robiť všetko... Zväčša sa jedna o dlhé nože do 400mm dĺžky a neskutočných hrúbkach 7 až 8mm čo sú hrúbky určené skôr pre sečné nástroje ako je sekerka alebo sekáč a nie na nôž. Jednak je zbytočná váha noža a tým i horšie nosenie na opasku ale i nevhodne na drobnú pracú. Samozrejme existujú takzvane mačety alebo polo mačetové nože, ktoré som i ja vytvoril v projektu JASON - tactical machete knives no ich hlavne určenie je pre presekávanie sa hustými porastmi napr. v mojom okolí sú husté porasty černicových krikov a tŕnok, pri vode vŕby a dlhý trávnatý porast alebo hustých lesíkoch tvorene prevažné Lieskami  a Osikami. Kde síce je možné využitie sekerky ale vhodnejšie sú pravé tieto TMK nože. Preto treba vždy dobre zvážiť do akého terénu, prostredia a podnebia ideme a podľa toho voliť vhodnú kombináciu nástrojov ;-).

Glutton Hatchet Hunter
Šírka čepele 105mm, dĺžka čepele 127mm, hrúbka čepele 6mm, celková dĺžka cca 250mm, váha bez puzdra 586g, s puzdrom 620g.

Glutton Hatchet Tactical
Šírka čepele 95mm, dĺžka čepele 128mm, hrúbka čepele 6mm, celková dĺžka cca 250mm, váha bez puzdra 575g, s puzdrom 607g.WEc Tomahawk Tactical Sharp
Tento model som Vám už predstavil v predošlom projekte WEc Tomahawk Sharp. Od svojho predchodcu sa líši hlavne svojou dĺžkou a povrchov úpravou, ktorá mala byť antireflexná. S počiatku sa rozmýšľalo nad povrchov úpravou DLC no bohužiaľ neochota firiem a stále vysoká cena a rôzne obmedzenia počtom kusov a množstvami som zostal pri klasike. Plocha čepele je hrubo brúsená pričom hlavný výbrus, falošné bočné výbrusy tak výbrusy hrotu sú brúsené na 400Grit. Všetko je to čierne tak aby povrch bol antireflexný. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 56-57HRc o hrúbke 5mm čím sa znížila celková váha tomahavku. K zníženiu váhy neprispel len tenší materiál ale i nové odľahčovacie otvory v rukoväti. Črienky rukoväte sú vyrobene s G10 Black s povrchom rubkovaným a hlboko pieskovaným povrchom. Črienky rukoväte sú upnute nerez nitmi a sú fyzicky zanitovane. Tomahavk je vybavený ochranným puzdro ako čepele tak hrotu. Puzdra sú vyrobene s ABS plastu a poistene koženým zapínaním. Čepeľ šírka 65mm, výška čepele 165mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm. Váha bez puzdra cca 445g, s puzdrom 479g.

Tactical Rhino Knife Sharp
Keďže tato séria ma niesť taktické prvky ako antireflexný vzhľad tiež bol vynechaný i červený fiber aby bol nôž čo najmenej nápadný. I keď kvôli svojmu dizajnu ide to veľmi ťažko J. Tento model až na drobné detaily je dizajnovo i funkčné rovnaký ako jeho predchodca. Rozdiel je len v hrúbke materiálu, v povrchovej úprave a v odľahčovacích dierach pre zníženie váhy celkového noža. Čepeľ ako u jeho predchodcu je vyrobená s perovej oceli 14260.3 kalenú na 57-58HRc s povrchom hrubo brúseným pričom výbrusy čepele sú brúsené na 240Grit a všetko miernené. Rukovať je vybavená novými odľahčovacími dierami pre zníženie váhy a črienky ako u jeho predchodcu s G10 Black. Povrch črienkou je rubkovaný pričom obvod je zaoblený podľa obvodu rukoväti tak aby všetko pasovalo do ruky a nič neomínalo... Puzdro je rovnakej konštrukcií i použite materiály ako u jeho predchodcu. Samotne puzdro je s ABS plastu a zapínanie, popruh sú s kože. Čepeľ cca 120mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm. Váha bez puzdra 250g, s puzdrom 329g. 


Projekt WEc&Rhino Sharp
Ako som už v úvode naznačil tento článok bude o novom dokončenom projekte WEc&Rhino Sharp. Predchodca je Projekt cvičných tomahavkov a nožov určených pre bojove umenia v ktorých sa tieto dva nástroje používajú ako osobitne tak spoločne. Zaujímavosťou tohto projektu je to, že je to prvý projekt, ktorý bol robený podľa cvičných setov a nie naopak ako sme u mňa zvyknutý. Bolo to i o niečo zložitejšie lebo predsa pre cvičné nástroje sú kladené iné podmienky hlavne bezpečnostné ako u ostrých kde treba brat do úvahy viac faktorov. Vždy som tvrdil, že cvičný nastroj by mal byť čo najvernejšej kópii ostrého nastroja no v tomto prípade keďže bol skôr vyrobený cvičný ako ostri to neplatí. Ale to už si priblížime bližšie v jednotlivých riadkoch tohto článku.

Tomahawk WEc Sharp
Tento Tomahavk je trochu mimo všetkých Hatchetoch, ktoré som doteraz vyrobil a to hlavne svojou váhou a rozmermi. Jedna sa o veľmi štíhli a pomerne ľahký nastroj v tento kategórii full tang. Základná konštrukcia je s jedného kusu materiálu, ktorým je perová oceľ 14260,3 o tvrdosti cca 56-57HRc s povrchom hrubo brúseným a čiernením. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a bočnými falošnými výbrusmi pre zvýšenie prieraznosti koncoch hlavného výbrusu. Samozrejme vzniká otázka! Prečo dutý výbrus na sekeru? To je nezmysel! Nuž áno pokiaľ by sa jednalo o pracovný nastroj bol by to nezmysel no v tomto prípade sa jedna o tomahavk určený hlavne ako chladna zbraň takže jej zmysle je bojový. Viete si predstaviť britvu ako sekeru? Hm... presne! Dutý výbrus ma oveľa vyššiu rezivosť ako konvexne alebo klinové ostrie a tým i hlbšie prenikanie materiálmi. Mnoho ľudí mi hovorilo no veď ale i tak sa tomahavkom seká! Áno seká ale nie do dreva ide o zbraň nie o pracovný nastroj a to je veľmi veľký rozdiel. Dnešnej dobe moderných zbraňových systémoch je nôž alebo iná chladna zbraň na poslednom mieste no keď sa dotyčný dostane do boja muž proti muži musí byť na to pripravený a tomahavk je veľmi účinná dlhá chladna zbraň i kvôli svojej dĺžke ale hlavne kvôli svojim devastačnými účinkom. Pre nič za nič nebol Tomahavk obľúbenou zbraňou indiánov. A konečnom dôsledku i iné varianty bojových sekier v iných obdobia a kultúrach po celom svete. Ako každý tomahavk i tento ma oproti hlavne čepeli hrot. Resp. na hlave tomahavku aby sme boli presný J. Hrot je obojstranne vybavený konvexným výbrusom a nabrúsené teda bojaschopný hrot. Rukovať tohto tomahavku je s G10Black plastu a RedFibru. V rukoväti sú odľahčovacie otvory tvare elíps a spojene je to nerez trubkovými nitmi, ktoré sú zanitovane tak aby bol dosiahnutý pevný spoj. Črienky nie sú lepene ako u iných predošlých modeloch takže v prípade poškodenia je možné ich vymeniť za nové. Povrch je hrubo rubkovaný pričom obvod je adekvátne zaoblený podľa ergonómie rukoväte a všetko pieskovane okrem samotnej čepeli tá ma obvod hrubo brúsený a povrchovo upravený tak aby všetko dizajnovo pekne ladilo. O zvýšenú bezpečnosť pri prevoze a nosení sa starajú ochranne puzdra s ABS plastu, ktoré sú vybavene koženým zapínaním. Čepeľ šírka cca 65mm, výška čepele cca 165mm, hrúbka 5,8mm, celková dĺžka cca 400mm. Váha bez puzdra cca750g, s puzdrom cca796g.
Combat Knife Rhino Sharp
Tak ako v predošlom projekte cvičných WEc&Rhino i u tohto projektu nemôže chýbať ostrá verzia noža Rhino. Výroba tejto potvory bola veľmi náročná hlavne kvôli tak výraznému zahnutiu časti čepele. Návrh bol robený podľa požiadaviek pána Weckaufa a som osobne rád, že som mal možnosť vyrobiť i tuto ostrú verziu čo bolo pre mňa ako dizajnéra veľmi zaujímavá skúsenosť a práca. Rhino nie je podstate ničím výnimočným od iných modeloch v dizajne darkdakrness. Dizajn je rovnaký ako u tomahavku tak aby spolu pekne ladili a tvorili tak dokonalý pár. No predsa par veci je na tomto noži zaujímavých a tým je hlavne zahnutá čepeľ, ktorá je vyrobená s perovej oceli 14260,3 o tvrdosti cca 58-59HRc. Čepeľ je vybavená jemným konvexným obojstranným výbrusom pričom oba sú bojaschopne. Výbrusy sú brúsené na 400Grit a vysoko leštené tak ako u tomahavku čo dodáva veľmi zaujímavý temný kontrast. Povrch je hrubo brúsený a ošetrený čiernením. Všetko to dodáva zaujímavý vzhľad pričom to nie je jednotvárne a oči sa dokážu na tieto nástroje dívať i hodiny. Tieto kombinácie sa mi veľmi páčia a sú pre mňa oveľa zaujímavejšie ako napr. len vyleštená komplet čepeľ alebo všetko upravene jednou povrchovou úpravou. Rukovať je vybavená elipsovými odľahčovacími otvormi a črienkami s G10 Black/RedFiber. Povrch ako u tomahavkov je aj u Rhina hrubo rubkovaný spojený bez lepenia nerez trubkovými nitmi a všetko vypieskovane. Puzdro ako u tomahavku i na Rhino bola použitá kombinácia ABS plast a koža. Navyše je vybavene nosným popruhom pre opasok. Čepeľ cca 120mm, hrúbka 5,8mm, celková dĺžka cca 250mm. Váha bez puzdra cca280g, s puzdrom cca365g.

Fenrir Viking Ax - Scout
Ako každý projekt i tento sa neustále vyvíja. Projekt Fenrir Viking Ax je ako chobotnica, ktorá ma mnoho chápadiel. Tak je to i u tohto projektu len s tým rozdielom, že ma každé chápadlo iné lepšie dokonalejšie výkonnejšie. Fenrir Viking Ax Scout (FVAS) jeho nový dizajn a konštrukcia ho posúva oveľa ďalej ako doteraz preto poďme si postupne predstaviť jednotlivé vylepšenia.
Čepeľ
- ta je vyrobená s pružinovej oceli 14260,3 o tvrdosti 57-59HRc s povrchom hrubo brúseným a čierneným. Ako mame možnosť vidieť čepeľ je dizajnovo podobná jeho predchodcami no doplnená o otvor v čepeli, ktorý okrem vyváženia slúži pre skrátený uchop pri drobnej práci tak i ako nosný otvor pre istenie na molle systém. Čepeľ je vybavená hlavným konvexným výbrusom a bočnými falošnými ostriami, ktoré zmenšujú treciu plochu pri sekaní. V prípade bojovej verzií sú tieto falošne bočne ostria bojaschopne a tak je čepeľ vybavená hneď tromi ostrými výbrusmi a je možne použiť viac rezných technik naraz. Hlava čepele je v tvare mierneho hrotu nie je tak výrazný ako u Hatchet tomahavkov no svoju funkciu splní i keď je vybavený len falošnými výbrusmi. Prípade bojovej verzií je i tato hlava resp. hrot nabrúsený takže čepeľ je vybavená ďalšími dvoma ostriami.


Rukoväť
- vyrobiť fulltang sekerku nie je až taký problém keď mate riadny kus materiálu, ktorý je potrebný. Bohužiaľ nech by sme počítali akokoľvek nevyhneme sa veľkému odpadu preto používam pružinovú oceľ, ktorej zvyšky sa dajú využiť na rôzne nástroje poprípade upraviť vo vyhni kovaním na potrebný tvar. Rukoväť je náročná na tvar no výsledok je veľmi dobrý. Samotná rukoväť je odľahčená o diery tak aby ťažisko bolo čo najviac vpredu pri tomto prototype sa mi podarilo ťažisko dostáť medzi tretiu a štvrtú dieru nitovania črienkou. Koniec rukoväte je opatrený otvorom podobným ako na karambite. Jeho účel nie je ako na noži ale skôr ma slúžiť pre zapnutie skoby resp. priviazanie lana a tým nám sekerka slúži ako kotva. Osobne to využívam  hlavne vtedy keď potrebujem pritiahnuť nejaký konár liesky. Tato drevina je veľmi pružná a je možne ju využiť na provizórny luk alebo na rôzne pasce. Samotná rukoväť je doplnená o črienky s G10 Black/RedFiber a upnute nerez trubkovými nitmi. Povrch je hrubo vrúbkovaný pričom obvod črienkou je adekvátne zaoblený.


Puzdro
- novinka na celom projekte nie je len dizajn a konštrukcia sekerky ale i samotne puzdro a jeho súčasti. Čo je ale zaujímavé je kombinácia koža a kydex alebo ABS. V tomto prípade sa jedna o ABS a kožu. Ochranné puzdro je vyrobene s ABS plastu a znitovane. Keďže táto sekerka je náročná na tvar vyberanie s puzdra je dosť komplikovane. Doteraz som používal kožene ochranne puzdra no dizajnovo to nebolo úplne ono niečo hitech mi tam chýbalo.  Vyrobiť s kydexu alebo ABS plastu puzdro nie je problém no iba vtedy ak mate dostatok materiálu lebo tak ako u samotnej sekerky i u puzdra treba rátať s dosť veľkým odpadom. Ja som použil ABS plast lebo ten mam v dostatočnom rozmere a cenovo je prístupnejší ako kydex. Problém, ktorý ma ale trápil bol ako zaistiť čepeľ proti vypadnutiu s puzdra? Samotne vylisovanie bolo presne ale keďže čepeľ neobsahuje v blízkosti hlavného výbrusu žiadny otvor, ktorý by slúžil ako poistka zostávalo mi iba vybaviť výlisok puzdra koženým zapínaním. Len problém bol ďalší a tým bolo nitovanie, ktoré spájalo puzdro zo zapínaním s vnútornej strany sa otieralo o plochu čepele a tým vytváralo nepríjemne stopy po vyťahovaní. Po viacerých pokusoch a behaní po nete sa mi podarilo problém vyriešiť tak, že v miestach pre nit a zapínanie som vytvoril priehlbinu nad úrovňou plochy čepele tým som dosiahol, že sa nit ani zapínanie nebude dotýkať čepele v puzdre ani pri tlaku naň a tým nebude vytvárať  stopy pri vyberaní. Sekerka je vybavená novým montážnym uchytením na molle systém. Použitý materiál ABS plast a koža.


Zaver
Novy dizajn a hlavne rozmery určite potešia všetkých nadšencoch pre outdoor, hunting, alebo military. Celkovo ma tento posledný model očaril a dúfam, že očarí i Vás ;-).

Šírka čepele 90mm, dĺžka čepele cca 150mm, hrúbka 5,8mm, celková dĺžka cca 300mm, váha sekerky 686g, váha kompletu 774g.

Fenrir- FVA Drudger Vermin
Drudger Vermin to  je posledka sekerka v tomto projekte a myslím, že stoji za to... Všestrannosť tohto nastroja je veľmi veľká a to od využitia v ozbrojených tak záchranných zložkách, pre voľný čas ako je outdoor, poľovníctvo celkovo pobyt v prírode no i doma pre domácich majstroch a farmároch. Samotný dizajn je viac prepracovaný a založený na praktických skúsenostiach užívateľov sekier ako OFA, FVA a SOA. Dizajn Hatchet je nový a skúsenosti sa len pomaly zbierajú ale Drudger priamo vychádza s jeho predchodcu OFA sekerky a spojene zo skúsenosťami  sekier FVA a SOA. Vytvoriť naozaj univerzálny nastroj je prakticky nemožné ale nie je na škodu sa o to aspoň  pokúsiť a priblížiť sa k tomuto cieľu čo najbližšie... Drudger Vermin nesie zaslúženie svoje meno čo v preklade znamená niečo ako pracant hávede :-D.
A čo je univerzálne na tejto sekerke? Nuž hlavne je to tvar čepele, ktorá nemá hrot ako Hatchet ale malú rovinu plochu, ktorú v núdzi môže slúžiť ako kladivo. Netreba ale zabudnúť, že čepeľ je celá kalená takže nejaké psycho ako zabíjať štiepacie kliny nepripadá do úvahy keďže by mohlo dôjsť ku poškodeniu čepele... Samotná čepeľ obsahuje špeciálne konvexne ostrie. Špeciálne je preto lebo od predne strany smerom ku rukoväti sa uhol ostria zmenšuje... výsledkom je, že ostrím je možné pohodne rúbať drevo a zároveň robiť drobné prace ako napr. zo sťahovacím nožom. Tento typ ostria bol použitý už u niektorých sekerkách v tomto projektu a samotná práca je zaujímavá vyjadriť to slovami sa nedá jednoducho si to treba vyskúšať... J Ďalšia univerzálnosť je, že prakticky a jednoducho sa dá čepeľ držať keď treba robiť jednoduché veci. Ťažisko ide na hlavne ostrie čepele takže práca je pohoda pričom ťažisko samotnej sekerky je pri začiatku rukoväti. Práca i na krátko je preto pohodlná a váha sekerky je rovnomerná. Veľký spodný oblúk, ktorý prechádza do vydutého rádiusa ku hrotu nám neslúži len pri drobnej prací ale i pre uchop čepeľ a tak môžeme sekerku použiť napr.  ako nastroj na sťahovanie kože zvery. Vybratia v prednej časti nie sú len na ozdobu ale reálne slúžia pre lepší uchop čepele napr. pri šúpaní kôry stromu alebo vyhladenie povrchu dreva... Ja som na mojej pracovnej sekerke to používal na šúpanie drevených lát na plot a zahladzovanie ostrých hrán dosiek. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 56-57 HRc povrchovo upravená hrubým brúsením a následné čiernená. Hlavne ostrie ako i bočné falošné sú vysoko leštené.
Konštrukcia rukoväte systému Keira s príložkami G10 Black a rubkovaným. Rukoväť je ukončená mini páčidlom. Toto mini páčidlo pôvodne malo byť i na niektorých Hatchet sekerkách no výsledok po vypálení nebol dobrý z dôvodu nepochopenia a museli byť odstránené zo sekier čo mi je veľmi ľúto keďže to vyzeralo veľmi zaujímavo... Bohužiaľ som zvolili síce správnu firmu ale neochotných ľudí v nej... Preto i toto mini páčidlo je upravovane aspoň na takýto spôsob... Rukoväť ako som spomenul je povrchovo upravená rubkovaným.    Kritici hovoria, že tento typ povrchovej úpravy nie je dobrý pre dlhšiu pracú lebo pravé to rubkovanie môže spôsobiť poškodenie dlane ruky... Preto som si urobil prieskum a zistil som že 95% ľudí používa ochrane rukavice... Samozrejme tých dôvodov bolo viac prečo ich nosia ale ani jeden nebol ako dizajnový doplnok... Osobne tiež používam ochrane rukavice nielen v prací ale i v povolaní a nie je to pre parádu... chrániť si ruky pred poškodením ako vibrácie stroja alebo otrasom pri kovaní či rezným poraneniam je dôležité a ty, ktorý hovoria opak tak sa môžu tešiť na tŕpnutie rúk, poškodenie nervov alebo kĺbov.... Ja som bol tiež skeptik na čo som doplatil nuž nie je neskoro a problém treba riešiť v zárodku... Preto nie je problém zvoliť i takúto povrchovku. Na noži je to už iná vec keďže s nožom robím zväčša bez rukavíc je tu väčší predpoklad tvorenia pľuzgierov čo nie je dobre v tom prípade volím obvod zaoblený a hladký.

Zaver
Ako mame možnosť sa dočítať je to len malá časť toho na čo je možné využiť tento typ sekerky.. nuž len praktické skúsenosti ukážu jej široké využitie...
FVA Drudger Vermin: čepele 94mm, výška čepele 150mm, hrúbka 8mm, celková dĺžka 315mm, váha 974g 

Fenrir - FVA Hatchet Combat
Ako som už v úvode napísal názov Combat je iba rozpoznávací. Dizajn  Fenrir  a konštrukcia systému Keira sú rovnaké... Rozdiel je vo váhe a celkovej dĺžke tomahavku. Čepeľ tomahavku je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 56-57 HRc s povrchom hrubo brúseným a následné čiernený aby bol dosiahnutý vysoký kontrast. Hlavne ostrie čepele je jemný konvexný výbrus a po jeho bokoch sú falošné ostria pre zmenšenie trecej plochy pri prací. Výbrusy hrotu sú vybavene tiež falošným ostrím pričom postupne prechádzajú ku hrotu. Všetky tieto prvky ako i samotne ukončenie rukoväte hrotom sú vysoko leštené a tak je dosiahnutý spomenutý vysoký kontrast. Rukovať je s G10 Black pričom sa skladá s puzdra a príložiek, ktoré sú potrebne pre dosiahnutie dostatočnej hrúbky rukoväte. Povrch je rubkovaný a jemne pieskovaný...
Hatchet Combat - šírka čepele 97mm, výška čepele 170mm, hrúbka 8mm, celková dĺžka 340mm, váha 1020gFENRIR - FVA HATCHET
Projekt Fenrir FVA Hatchet obsahuje viaceré konštrukcie sekier prevažné moderného dizajnu. Prvým modelom bola sekerka Hatchet Fire. Jej následníkmi sú Hatchet Tactical a Hatchet Battle. Názov sekier je zvolený hlavne kvôli tomu, že majú rôznu váhu a celkovú dĺžku inač sú dizajnovo rovnaké.

Fenrir FVA Hatchet Tactical & Battle
Tieto sekerky alebo tomahavky  majú dizajnovo rovnakú čepeľ ako jeho predchodca Hatchet Fire. Hlavný rozdiel je v konštrukcii. Hatchet Fire mal čepeľ zapustenú do rukoväti pričom Hatchet Tactical & Battle je full tang so zafrézovanými príložkami známy systém KEIRA. Tento spôsob rukoväte ma mnoho výhod ako napr. odľahčenie rukoväti a obvod rukoväte je plný materiál, takže v zime ruka nechladí od kovu. Samotná rukovať je vyrobená s viacerých kusoch G10 Plastu čiernej farby. Prvá časť tvory presne vyfrézované puzdro v ktorom je usadená odľahčená rukovať sekeriek a druha časť sú príložky, ktoré doplňujú potrebnú hrúbku rukoväte. Príložky sú spojene s čepeľou nerezovými nitmy a všetko zletene epoxidom. Základná ergonómia je tvorená do ihlana pričom najväčší priemer je pri konci rukoväti a postupne sa zužuje smerom ku čepeli. Hrany sú zaoblene aby držanie bolo čo najbezpečnejšie a príjemnejšie. Ku bezpečnejšiemu úchopu prispieva i hlboké rubkovanie a jemne pieskovanie odkrýva zaujímavú štruktúru materiálu čo veľmi pekne ladí celkovému dizajnu. Tento určuje hlavne povrchová úprava čepeli, ktorú sa mi podarilo zvýrazniť čiernením. Samotný povrch čepeli je brúsený na cca 40-50 Grit následné zahladený brusným rúnom 180 Grit. Po čiernení je povrch vyhladený na 3000 Grit čím sa odkryla zaujímavá štruktúra čepeli. Hlavne ostrie, falošné bočné ostria a ostria hrotu sú brúsené na 400Grit a následné vyleštené tak je dosiahnutý veľmi výrazný kontrast medzi plochou  čepele a ostriami... Tento spôsob  nie nový a často je vidieť u US kolegoch... Je mnoho možnosti ako s kombinovať povrchy ako napr. pieskovaný povrch čepele a vyleštené ostrie... tých kombinácii je mnoho už len zvoliť tu správnu, ktorá je vhodná pre daný dizajn... Osobne dávam prednosť tejto kombinácii i preto, že celkový pohľad na finál čepeli je zaujímavejší ako len povrch jednej technológie napr. pieskovaný alebo leštený či brúsený.... Sekerky majú čepeľ vyrobenú s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 56-57 HRc pričom je čepeľ celá kalená nie ako u Hatchet Fire kde čepeľ bola kalená parciálne... Sekerky majú rukovať ukončenú hrotom, ktorý slúži ako úderná plocha ale zároveň chráni príložky rukoväte pred poškodením...
Fenrir FVA Hatchet Tactical - šírka čepele 98mm, výška čepele 170mm, hrúbka 8mm, celková dĺžka 390mm  
Fenrir FVA Hatchet Battle - šírka čepele 98mm, výška čepele 170mm, hrúbka 8mm, celková dĺžka 400mm 

FENRIR FVA HATCHET TACTICAL
FENRIR FVA HATCHET BATTLEFenrir - Future Vikings Axes by DEK
Projekt Fenrir priamo nadväzuje na predošlé projekty, ktoré sa spojujú do jedného. Fenrir bola sekerka, ktorú som vytvoril v spolupráci s kolegom Jirkom Javurkom. Základný alebo hlavný dizajn nových Fenrir sekeriek vychádza s projektov SOA a OFA. V spojení týchto troch projektoch vznikol nový dizajn Fenrir sekeriek. Projekt bol pripravovaný po dobu deviatich mesiacoch a dizajn bol neustále pretváraný až na finál verzie.
Projekt Fenrir - future vikings axes obsahuje niekoľko modeloch no základne sú dve a to:
 1. Fenrir - FVA Drudger
 2. Fenrir - FVA Hatchet

Fenrir - FVA Drudger
Drudger v preklade znamená pracant čo asi najviac vystihuje tento typ sekeriek. Sú to sekerky, ktoré majú rovnú hlavicu čo nám môže čiastočné slúžiť ako kladivo. Čepeľ ma hlavne ostrie opatrene vysokým konvexným ostrím a bočnými falošným ostriami, ktoré nám slúžia ako odľahčenie váhy čepele a zároveň zmenšujú treciu plochu čepele. Ergonómia čepele je riešenia tak aby bola multifunkčnosť tohto nastroja čo najvyššia a pritom nebola zbytočné zvyšovaná váha. Čepeľ je zapustená do rukoväte alebo poriska tŕňom, ktorý je presne zafrézovaný v puzdre a spojený tromi nerezovými nitmi v 8mm. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 parciálne kalená po popúšťaní by malo mat ostrie tvrdosť cca 56-57HRc. Povrch sekeriek je hrubo brúsený pričom hlavne, falošné ostrie a obvod sekerky je brúsený na 600Grit. Čepele sú povrchovo upravene Čiernením pričom  väčší model Drudger Long ma viac prekombinovanú úpravu J.
Rukoväte sú vyrobene s G10 plastu pričom  u Drudger small je kombinácia FR4/FR4 u Drudger Long je to ARV/FR4. Kombinácia týchto typov plastov nie sú náhodné, jednak som chcel vyskúšať i iné druhy ale hlavne som chcel aby váha poriska bola primeraná ku rozmerom  a váhe čepeliam. Výsledok je slušná Váha a zároveň primerane rozmery a ergonómia rukovätí. Povrch je hladký ergonomicky tvarovaný jemne pieskovaný tak aby odkryl peknú štruktúru čiernej G10 a zároveň pri prací nevadil. Porisko je spojene nerez trubkovými nitmy materiál je 17241.
Drudger small ma celkovú dĺžku cca 300mm, dĺžka poriska 260mm, šírka ostria čepele 92mm, hrúbka 8mm, výška čepele 150mm, váha 930g.
Drudger long ma celkovú dĺžku cca 410mm, dĺžka poriska 375mm, šírka ostria čepele 92mm, hrúbka 8mm, výška čepele 150mm, vaha 1100g.
FENRIR - FVA DRUDGER SMALL


FENRIR - FVA DRUDGER LONGFenrir - FVA Hatchet Fire
Hatchet Fire je druhy typ sekerky s tohto projektu. Rozdielom od Drudgerov je Hatchet Fire vybavený hrotom namiesto rovnej hlavici. Zakladá myšlienka nebola vytvoriť tomahawk ale multifunkčnú sekerku štýle starých Požiarnych sekierok. Dalo by sa povedať, že priamo s tohto koncept Hatchet Fire vychádza. Aký je rozdiel medzi tomahawkom a touto sekerkou? Hlavne je to v rozmeroch čepele a dĺžky hrotu. Tomahawk máva dlhy hrot, ktorý je navyše dosť úzky rozdielom do požiarnej sekerky kde hrot je kratší hrubší a pevnejší. Čepeľ je širšia ako u klasického tomahawku  a kratšia aby celková šírka čepele bola kompaktnejšia ale hlavne aby čepeľ bola viac ovládateľnejšia ako dlhá a úzka čepele tomahawku. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 a parciálne kalená s povrchovou úpravou čiernením. Hrot i ostrie je kalene parciálne a línie sú nezávislé na sebe. Čepeľ je vybavená špeciálnym konvexným ostrím pričom od zadného hrotu smerom dopredu sa uhol ostria zmenšuje čím sa mi podarilo vytvoriť univerzálne ostrie. Prednej časti je konvexne ostrie jemne vďaka čomu je možné robiť jemne prace a zároveň smerom ku koncu poriska sa uhol zväčšuje čo môže byť výhoda pri štiepaní dreva napr. J. Podobný typ ostria je obvykle vidieť na moderných tkz. Tactical tomahawk napr. M48 firmy United cultery. Čepeľ je vybavená bočnými falošnými ostriami pre odľahčenie váhy čepele ale i na zmenšenie trecej plochy hlavného výbrusu. Hrot je vybavený falošnými ostriami tak, že hrot je v priereze v tvare kosoštvorca čo nám zvyšuje prieraznosť hrotu.    
Čepeľ je upevnená v presnej drážke a upevnená štyrmi trubkovými nitmy s nerezu 17241 o priemere 8mm.     Rukoväť tejto sekerky je podobnom zložení ako u Drudger Small a to G10 plast  Fr4/Fr4. Jednotlivé časti sú spojene epoxidom a znitovane nerez trubkovými nitmy s 17241 ocele. Povrch poriska je hlboko rubkovaný pričom  obvod je zaoblený, takže i pri dlhšej prací porisko nebude omínať v ruke. G10 plast ma mnoho výhod a jedna z nich je ta, že v prípade prací vo vode alebo v daždi povrch G10 sa chova ako protišmyk a tým je uchop i bez rukavice veľmi istý a bezpečný. J  
Hatchet Fire má celkovú dĺžku cca 385mm, dĺžka poriska 360mm, šírka ostria čepele 95mm, hrúbka 8mm, výška čepele 170mm, váha 1050g.

Záver

Fenrir - Drudger ako i Hatchet Fire sa síce klasickým sekerám nevyrovnajú  vo váhe ale majú svoje výhody a to sú pravé poriska s G10. Plast je odolný do určitej miery i Acetónu čo je dosť agresívna kvapalina v prípade zašpinenia poriska smolou zo stromu alebo iným bordelom nie je problém očistiť. Celková hrúbka sekerky nepresahuje 3cm, dĺžky sú prispôsobené pre možnosť nosenia na ruksakoch.  

Drakkar - Full tang Viking Axe

Všetci vieme kto boli Vikingovia okrem toho, že boli vynikajúci moreplavci a bojovníci boli i zručný remeselníci a to nielen v stavbe lodi ale hlavne vo výrobe zbrani. Neodmysliteľnou súčasťou vikingského bojovníka bola bojová sekera. Ta mala rôzne tvary čepele a dĺžky poriska. Tento typ či dizajn sekery som už mnoho kráť použil pri tvorbe nového dizajnu sekerky. Keďže ručné kovať klasickú konštrukciu vikingskej sekerky je trochu prácne hlavne bez pomocníka alebo použitia bucharu som sa rozhodol vytvoriť full tang sekerku, ktorá bude mat rukovať na trň. Dizajn mojej sekerky je odvodený od  hlavy draka , ktorý bol súčasťou vikingských lodi. Čepeľ je vyrobená s pružinovej oceli 14260.3 kovaná a kalená parciálne. Tvrdosť by mala byt cca ostrie 57-56 HRc, stred čepele a hlava až po trň cca 54-55 HRc. Povrch som nechal pôvodný kovaný a povrchovo upravený čiernením. Obvod sekerky je zaoblený pre pohodlnejšie držanie a manipuláciu. Ostrie je brúsený na 400Grit, výbrus je jemne konvexný. Porisko alebo rukovať je zložená z G10/koža/G10 a koncovka bronzAL povrchovo upravená. Rukovať je opatrená hlbokou ergonómiou vďaka, ktorej sa zamedzí, že sekerka nám vykĺzne s ruky. Puzdro sekerky je vyrobene z kože v prírodnej farbe a dvojitou impregnáciou. Puzdro je vybavene odopinacím  pútkom na opasok vďaka čomu je sekerka i s puzdro spratnejšia i do malých ruksakoch alebo poľných chlebníkoch... Čepeľ šírka: 74mm, dĺžka čepele po hlavu: 123mm, hrúbka čepele: cca 5-6mm, celková dĺžka: cca250mm.


DEK - Special Outdoor Ax( SOA)
Dnes by som chcel Vám predstaviť nový koncept outdoor sekerky. Ako mame možnosť vidieť sekerka nie je iba dizajnovo nová ale i použité materiályh a konštrukcia. Nový dizajn vychádza s predošlého projektu OFA – Outdoor Future AX. Základná konštrukcia bola ponechaná a výrazné odľahčená od svojho predchodcu. Materiál poriska je osvedčený plast G10-FR4 farby žlto-slabo zelenej. Porisko sa skladá s dvoch časti G10 pričom miesto kde je čepeľ sekerky je zafrázovane s oboch strán a tak isto i v samotnej čepeli čím som zvýšil pevnosť čepele v porisku. Spoj poriska a čepele sekerky tvoria dve antikor trubky o priemere 10,5mm, na ktorých koncoch sú roznitovane. Hrúbka poriska je 20mm o celkovovej dĺžke 370mm. Samotne porisko je spojene 4 trubkovými nitmi s povrchom rubkovaným a jemne pieskovaným. Čepeľ je vyrobená s nástrojovej oceli K720 parciálne kalenej a popúšťaná cca na 57 HRc. Povrch čepele je jemne brúsený a povrchovo upravený čiernením. Výbrus je konvexný s postrannými falošnými ostriam čo dodáva čepele futuristický vzhľad. Hrúbka čepele je 6mm a v mieste kde je spojená s poriskom je hrúbka cca 4mm, široká 57mm a dlhá 138mm. Keďže je to nový koncept chcel som i niečo nového na puzdro chcel som vyrobiť puzdro na štýl ako sú puzdra pre Fiskars sekerky. Materiál mal byt ABS plast no nakoniec som zvolil kožu. Hlavný dôvod bolo vyberanie sekery s puzdra. Keďže je predpoklad, že sekerka bude používaná skôr na hrubšiu pracú kde by nôž nestačil a predpoklad rýchleho tasenia by bol zbytočný. Koncept je jednoduchý a riešený tak aby sekerka v puzdre bola dokonale fixovaná a dostatočné zabezpečená pred vypadnutím alebo poranením užívateľa. Puzdro je ručné šité, vyrobene s hovädzej hladenice s trojitou impregnáciou. Na hornej časti puzdra sú 4 otvory pre celkove vetranie vnútornej strany puzdra. Pri hlavici sekerky je zapínanie pomocou dvoch cvokov. Puzdro je možné nosiť i na opasku alebo za pomoci Paracord šnúry na výstroji, batohu. SOA je malý viac účelový nastroj, ktorý je na poly sekerka na poly tomahawk. Vďaka svojej váhe 700g a rozmerom je to vhodný nastroj na outdoor ale i na bežnú pracú hlavne tu drobnú. 


Fenrir Viking Axe -  Fenrir Vikingská sekera
Fenrir je meno novej vikingskej sekery, ktorá vznikla v spolupráci s vynikajúcim kováčom Jirkom Javurkom. Klasicky tvar sekery hovorí nielen o svojom pôvode ale hlavne o univerzálnom využití v  modernej dobe. Spojiť moderny dizajn s klasickým storočiami overeným tvarom je niekedy dosť náročné keďže zväčša v minulosti sekery plnili svoju úlohu nielen ako pracovný nastroj ale hlavne ako zbraň.... Dnešnej dobe je sekera skôr pracovný nastroj ako bojový no vhodnými kombináciami dizajnu a ergonómii poriska (rukoväte) je možné využiť i tieto legendami opradene vikingske sekery, ktoré po stáročia nestrácajú na svojom tajomnom  až mystickom vzhľade  v ruke statočného bojovníka... Fenrir je prvom rade koncept modernej outdoor sekery kde hlavnou myšlienkou bola maximálna univerzalita čo tato sekera aspoň podľa mňa spĺňa. Čepeľ sekery je vykutá s ocele 14160 o šírke ostria 117mm, dĺžke cca 165mm, porisko drevo jaseň povrchovo upravene rubkovaným vzor chaos technológia ala Jan Plichtík a celková dĺžka cca 440mm. Porisko je moderného vzhľadu rovne mi nijak nevyhovovalo a keďže ja hľadám za každým niečo nového tu som zvolili ergonómiu niečo medzi kanadskou sekerou a poriskom používam na starých hasičských sekerách s každého kúsok a vznikol Fenrir vlk, ktorý sa nebál ani samotného veľkého  Odina :-). Sekeru vďaka nízkej váhe je jednoduché nosiť ako v ruksaku tak vďaka koženému puzdru i na opasku alebo upnúť na výstroj a hlavne chráni pred jedovatým konvexným ostrím.
O.F.A. - Outdoor Future Axe
OFA sekerka s dizajnom budúcnosti  alebo skôr s hviezdnych vojen :-D... I napriek tomu jak divoký je dizajn nie je na úkor funkčnosti a to je dobre  lebo spojiť divoký dizajn s funkčnosťou je niekedy nemožné. Buď to je klasika  bežné vidieť na internete alebo ako dizajny s PC hier, ktoré skôr slúžia ako dekorácia v byte ako funkčná zbraň, nastroj na bežné použitie pri zaujímavom neobvyklom dizajne.... J čo je na tejto sekerke neobvykle je konštrukcia porisko je vyrobene osobitne od čepele sekerky... oceľ 17029-Ak5 54HRc, povrch pieskovaný. Čepeľ je 420MoV 56-57 HRc povrch leštený, obrys čepele pieskovaný. Črienky zeleno – žltý sklotextit/ texti. Skrutky nerez, podložky bronzAl, istiace koliky  čepele  bronzCu. Čepeľ dĺžka 135mm, šírka ostria 65mm, celková dĺžka s poriskom 300mm. Hunter Set by DarkEdge

Valašska sekerka (Valaška)

Valaška alebo Valašska sekerka bola často používaná pastiermi oviec na Slovensku. Hlavný predstaviteľ  Juraj Jánošík preslávil tento nastroj, o ktorom je mnoho príbehov, legiend... V minulosti sa Valaška používala ako nastroj na bežnú pracú ako i zbraň na obranu, keďže ju používali chudobný pastieri oviec mala veľmi jednoduché tvary mala zväčša úzku a predlženú čepeľ a dlhé porisko, ktoré slúžilo ako čakan. Časom sa Valaška stala súčasť ľudového kroja kde pribudli i jednoduché tepane ornamenty čí rytiny... Dnes už nájdeme len malo s tych pravých Valašiek a informácii je veľmi malo. 90 rokoch 20.storocia už originál Valasky skoro neexistovali. Robili sa už len ako ozdoby. Čepele boli často odlievane s hliníku alebo s mosadze tie kvalitnejšie s bronzu alebo i s niečoho ako nerez... Osobne som sa s týmito typmi Ozdobnými Valaškami stretol ako učeň v škole a nadšenie mi zostalo až dodnes :-) Čepeľ Valašiek je vyrobená s bronzCu odliatku opracovaný do final tvaru následné buď gravírovaný alebo rytý, poriska sú zväčša jaseňové i s mahagónu, slivky, buku...  
Galéria Sekery bude slúžiť pre foto sekier vyrobených v spolupráci s inými remeselníkmi alebo vlastnej výroby...

8 komentárov:

 1. Dobrý deň , je možnosť predaja sekery : FENRIR - FVA DRUDGER LONG alebo : Fenrir - FVA Hatchet Fire za odpoveď ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zdravim Vas poslite mi email v zbierke mam Fenrir - FVA Drudger Long.... ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. demien@centrum.sk

   Odstrániť
  2. Pozdravujem mal by som záujem o kúpu FENRIR - FVA DRUDGER LONG ak by to bolo možné
   moj imail je danosotak@gmail.com

   Odstrániť
 3. Zdravím, zcela náhodou jsem narazil na tento blog. Právě sháním menší sekyrku jako náhradu za velký nůž a velice mě zaujala Fenrir Viking Ax - Scout. Zajímalo by mě zda je možné tento model zakoupit. Budu rád za info. Můj email ctvrtnik.miroslav@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Dobry den, tiez ma velmi zaujala sekera Fenrir Viking Ax-Scout. Mal by som zaujem o kupu ak je to mozne. Dakujem za info o cene a pod. Moj e-mail: tstoliga@centrum.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dobrý deň,
  veľmi ma zaujala vaša sekera Fenrir Viking Ax - Scout. V súčastnej dobe som hľadal nejakú malú sekeru do prírody a na bushcraft :)
  Ak by jej kúpa bola možná, prosím napíšte mi na arraart@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Dobrý deň mal by som záujem o sekerku z Vašej dielne ak by sme sa vedeli dohodnúť tak môj kontakt je simonperez@centrum.sk Vopred ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť