Zatváracie Nože


Projekt MARLIN - Friction Lock Pro Knife
Tento model vznikol podľa predlohy modelu Anakonda Dark Special, ktorý som v minulosti vyrobil a patril medzi prvé friction lock zatváracie nože vyrobené v mojom dizajne. Keď som dostal požiadavku na vytvorenie podobného modelu tak som trochu váhal či ísť do tak extrémne tenkej a dlhej čepeli sa pustiť. No výzva je výzva a ak človek chce napredovať musí výzvu prijať a tak vznikol nový model Marlin. Meno tento model získal podľa jednej ryby, ktorá ma dlhý špicatý zobák alebo nos.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným čiastočným klinovým výbrusom a jemným falošným  výbrusom. Stredový čap je s mosadze a vymedzovacie podložky s FosforBronz. Ostaná drobné súčiastky s nereze vrátane poistného kolika čepele. Črienky sú s G10 Tan/ODGreen/Black s povrchom Termit Progres Arrow a všetko hĺbkovo pieskované tak aby sa odkryla krásna štruktúra tohto materiálu. Ako vymedzenie čepele som použil Fr4 Black aby krásne zapadal ku črienkom rukoväte.
Keďže sa jedná o Friction Lock je dobre tento zatvárací nôž nosiť v puzdre hlavne kvôli bezpečnosti a pohodliu. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Micro Higlander a zo zadnej strany Black. Nosiť je ho možné za pomoci platformy 360° zo sponou typu Pistols.
Čepeľ 115mm, hrúbka 2,7mm, celková dĺžka v zatvorenom stave 179mm, v otvorenom stave 256mm, váha noža 100g, váha kompletu 171g.

Prototyp ORCA S.U.K. Cutter Blue
Vytvoriť niečo nového na prvý krát sa málokedy podarí a preto sa vytvorí prototyp, ktorý sa následne testuje a odhaľujú sa nedostatky vo výrobnom procese ako aj jeho limity ale hlavne praktické využitie. Ako bonus je možné pri týchto modeloch si nacvičiť aj rôzne spôsoby nosenia, tasenia a samotného otvárania a možno i spôsob jednoručného otvorenia.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Keďže som chcel aby bola čepeľ veľmi ostrá a zároveň dostatočne pevná zvolil som kombi klinový výbrus použitý u zatváracieho noža Scrux Hazard Friction Lock. Čepeľ je na chrbte u hrotu doplnená o falošný výbrus a jemným drážkovaním pre bezpečnejší úchop.
V zadnej časti čepele je nalisovaný vodiaci čap zo závitom pre uchytenie aretačnej matice. Za pomoci tejto matice je možné čepeľ zaistiť v piatych polohách a to v zatvorenej polohe a ostatné štyri polohy sú pre nastavenie pracovnej dĺžky čepele.
Na čo som patrične hrdý je rukoväť samotná. A to, že sa mi podarilo konštrukciu rukoväte tak prispôsobiť aby veľkosťou pasovala k čepeli a hlavne bola možná ergonómia rukoväte ako v obvode tak časti s G10. Rukoväť samotná sa skladá s dvoch hlavných častí a to s G10 u tohto modelu je to Blue/Black a s antikoróznej oceli AISI 304. V časti rukoväte s k G10 je po celej dĺžky vodiaca drážka pre čepeľ a drážkou pre vodiaci čap. S vonkajšej strany je päť zahĺbení pre aretačnú maticu a zabezpečujú presnú, stabilnú polohu čepele pri silnejšom reze aj bodnutí do materiálu. Na druhej časti rukoväte. Ktorá je s AISI304 je vodiaca drážka pre čap a slúži pre možné pretočenie čapu pri potrebe silnejšieho dotiahnutia aretačnej matice. Tak ako čepeľ ktorá obsahuje zaujímavý kombi klinový výbrus tak aj povrch oboch časti rukoväte sú opatrené mojimi obľúbenými povrchovými úpravami a to Termit Progres Arrow a Silver Freezer. Jedna s vecí, ktorú som chcel aby tento model obsahoval bola diera na šnúru, ktorá je na konci rukoväte a prechádza obidvoma časťami rukoväte pričom na konci čepele je výbrus alebo otvorený otvor a tak nezamedzuje šnúre a ani čepele na úplné zatvorenie. I keď som chcel pôvodne tento model bez klipu nakoniec som ho tam zakomponoval a bola to dobrá voľba. Klip nie je moja výroba je to od firmy Schrade ale svoj účel zvláda v pohode a celkom dobre zapasoval do celkového dizajnu ale hlavne ergonómie rukoväte takže i napriek klipu sa veľmi dobre drží v ruke.
I keď nôž obsahuje klip na nosenie vo vrecku nohavíc alebo kapsy chcel som aby bola väčšia možnosť nosenia tak som vytvoril pre tento model aj puzdro pre nosenie na krku keďže nôž je neskutočne ľahký ale aj na opasku za pomoci malého Teklocku pre opasok šírke 38mm. Samotné puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany s potlačou Kryptek Neptune Micro a zo zadnej strany Black. Puzdro obsahuje tri diery pre malý Teklock a tak je možné puzdro nosiť nielen vertikálne ale aj horizontálne.
Čepeľ poloha1 - 20mm, poloha2 - 40mm, poloha3 - 63mm, poloha4 - 83mm, hrúbka čepele cca 2mm, celková dĺžka v zatvorenom stave  125mm, v otvorenom stave na max. dĺžku čepele 206mm, váha bez puzdra 91g, s puzdrom 106g.    
ORCA S.U.K. Cutter Carbon
Kým model ORCA CutterBlue bol prototyp ORCA Cutter Carbon je prvá vylepšená verzia i keď konštrukciu rukoväte ma opačnú ako je to u prototypu. Chcel som to vyskúšať aj na druhú stranu ako to bude vyzerať a hlavne sa držať v ruke.
I keď ide o prvú vylepšenú verziu chcel som aby bola niečím iná ako prototyp a tak som použil na konštrukciu rukoväte Marble Carbon. Je to veľmi zaujímavý materiál škoda len, že nie vhodný na pieskovanie a pri zvýraznený štruktúry materiálu je potreba hodne trpezlivosti a vysoké zrnitosti v mojom prípade až na 1500 Grit a následne jemne preleštené čo zvýraznilo štruktúru materiálu a dodalo tomuto modelu patričný luxusný dizajn. K tomu všetkému bolo potreba prispôsobiť aj ostatné súčasti rukoväte. A keďže všetky súčiastky sú s antikoróznych materiálov tak som zvolil farbenie plameňom čím som dosiahol tmavší odtieň skrutiek tak aj Aretačnej matice i vodiaceho čapu. Tak isto som upravil aj druhú časť rukoväte, ktorá navyše je doplnená o povrchovú úpravu Silver Freezer. Tu ale už som nemohol upraviť samotný klip keďže je s kalenej oceli a došlo by k zníženiu pružnosti. No i napriek tomu to pekne zapasovalo lebo čepeľ má rovnakú povrchovú úpravu takže Silver Moon.
Čepeľ samotná je dizajnovo rovnaká ako u prototypu. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60HRc s povrchom Silver Moon. Vybavená je kombinovaným klinovým výbrusom a falošným na chrbte čepele u hrotu. Samozrejme nemôže chýbať drážkovanie pre prst ako i otvorený otvor na konci čepele pre voľné prevlieknutie šnúry cez otvor v rukoväti. Jediná zmena, ktorá bola na čepeli vytvorená bola vodiaca časť, ktorú som sa snažil čo najpresnejšie vybrúsiť a s presnejšou vodiacou drážkou v rukoväti znížiť vôľu čepele. Táto vôľa je praktický u všetkých nožov typu Sliding alebo Front resp. OTF nožov. Mne osobne výšková vôľa nevadí tak ako bočná to znamená, že keď na čepeľ má výkyv do strán. U tohto typu som s tým počítal a bol som milo prekvapený, že práve ten výkyv do strán je minimálny aj vďaka aretačnej matice za pomoci, ktorej je čepeľ blokovaná v potrebnej polohe.
U puzdra neboli potrebné žiadne úpravy a ukáže iba čas a skúsenosti majiteľov či táto konštrukcia bola tá vhodná voľba. Netreba ale zabudnúť pripomenúť fakt, že možnosť nosenia je tu naozaj rozsiahla a to ako za pomoci malého Teklocku, tak na krku alebo za pomoci klipu jednoducho vo vrecku. Toto puzdro je vyrobené tiež s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Raid Micro a zo zadnej strany Black.     
Čepeľ poloha1 - 20mm, poloha2 - 40mm, poloha3 - 64mm, poloha4 - 83mm, hrúbka čepele cca 2mm, celková dĺžka v zatvorenom stave  125mm, v otvorenom stave na max. dĺžku čepele 206mm, váha bez puzdra 86g, s puzdrom 104g.   SCRUX HAZARD - Friction Lock Pro Folding Knife
Vytvoriť nový dizajn nie je možné bez toho aby som si nerobil prehľad o novinkách a nápadoch ľudí, ktorý ako ja sa zaoberajú výrobou noža či profesionálne alebo len tak pre radosť ako koníček. Jeden s aktuálnych trendov sú takzvané Bushcraft nože, fínske nože alebo Yakut nože. I keď počiatočný úmysel bolo vytvoriť typ ostria podľa posledného typu noža a to Yakuta no až po kalení som si uvedomil, že som to zle vybrúsil a už nebolo možné nápravy. I napriek tomu som ho dokončil a som nadmieru spokojný hlavne čo sa týka jeho rezných vlastnosti ale i celkového konceptu aj napriek tomu, že sa jedná o zatvárací nôž bez poistky.
Čepeľ
- tá je vyrobená s práškovej oceli ELMAX o tvrdosti 60-61 HRc s povrchom v kombinácií Chrom Moon a Silver Moon. Čepeľ je vybavená kombi výbrusom a to s jednej strany vysokým klinovým a s druhej strany škandinávskym typom. Prakticky by sa dalo povedať, že sa jedna o dlátový typ výbrusu no stred ostria nie je na jednu stranu ale v strede hrúbky čepele. Určite vzniká myšlienka... Aký to má vlastne zmysel?... Dlátový výbrus dobre funguje ak je čepeľ tenká. Opak je ak je hrubá s niektorých dôvodov napr. konštrukčných alebo ak je to potrebné vzhľadom na dĺžku čepele. Ak je ostrie v strede hrúbky čepele, uhol výbrusov je menší i pri hrubšej čepeli a tým je zvýšená rezivosť pri zachovaní dostatočnej pevnosti čepele ale hlavne je príjemnejšie na držanie ako tenká čepeľ a to hlavne ak sa jedná o zatvárací nôž typu Friction Lock. Výstupok čepele je opatrený drážkovaním pre bezpečnejší úchop ako i spodná časť pri konci ostria. Chrbát čepele je vybavený falošným výbrusom pre zvýšenú penetráciu hrotu ale aj prispieva k celkovému dizajnu čepele.
Rukoväť
- je spojená s čepeľou mosadzným čapom a s bronzovým vymedzením. Konštrukčné črienky sú vyrobené s G10 Toxic/Black s povrchom Termit Progres a všetko hlboko pieskované. Vymedzenie rukoväte je s Kirinite Glow a všetký časti spojené nerez skrutkami. Koniec rukoväte je vybavený otvorom pre prevlečenie šnúrky. Tvar rukoväte je presná kópia pevnej verzií SCRUX okrem ergonómie, ktorá bola prispôsobená pre veľkosť zatváracieho noža. Rukoväť je doplnená o otvor pre poistný kolík za pomoci, ktorého sa zablokuje čepeľ a tak je možné zatvárací nôž použiť ako pevný.
Puzdro  
- je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Hexcam 5 Echo 3D a zo zadnej strany Black kydex. Puzdro je určené okrem zatváracieho noža aj pre poistný kolík. Puzdro je doplnené o kydex záves s dierovaním určeným pre montáž veľkého Teklocku, Mollelock alebo všetky dostupne DEK doplnky s kože.  
Dĺžka čepele 68mm, hrúbka 3,5mm, dĺžka zatvorenom stave 130mm, v otvorenom stave 170mm, váha bez puzdra 123g, váha kompletu 201g.
DarkStar Camo - Friction Lock Pro Folding Knife
Tento model vychádza priamo s dizajnu pevných nožov projektu DarkStar. Je to také zhrnutie vývoja tohto modelu a všetky jeho prednosti zohľadnené práve v tomto projekte. Samozrejme niektoré prvky základného dizajnu DarkStar museli byť prispôsobené na veľkosť a konštrukciu zatváracieho noža.
Čepeľ je vyrobená s práškovej oceli ELMAX o tvrdosti 60-61 HRc s povrchom SilverMoon. Hlavný výbrus čepele je jedovato dutý pričom hrot je vybavený jemným konvexným výbrusom bez fazetky. Čepeľ je doplnená o falošný konvexný výbrus tak ako to býva u pevnej verzií DarkStar. Tento model nemá poistku a preto Friction Lock no jeho možné zaistiť kolíkom pomocou, ktorého zaistíme čepeľ a tak nám vznikne pevný nôž. Využitie je to hlavne pri dlhej a drobnej práci. U tohto modelu je výstupok bez drážkovania keďže by v mieste oporného čapu bol oslabený. No vďaka hlbokej ergonómie rukoväte a povrchu črienkou je úchop dostatočne istý a bezpečný. Ku bezpečnosti prispieva i drážkovanie na spodnej časti čepele pri začiatku ostria. Čepeľ je spojená s rukoväťou mosadzným čapom a vymedzená bronz podložkami.
Konštrukcia rukoväte je identická s prvým modelom tohto projektu a Pioneer BushCraft ArmyGreen Folding. Rukoväť u tohto modelu je G10 v trojfarebnom prevedení a to ODGreen/Tan/Black s povrchom Termit Progres Camo a všetko hlboko pieskované. Vymedzenie je vytvorené s Kirint Glow, ktoré v tme svieti a dopomáha jednoduchšie dohľadaniu noža v tme a aj zamedzenie jeho strate. Skrutky a dorazový čap sú s nerez ocele povrchovo upravené tak aby ladili k dizajnu noža.
Tak ako u jeho kolegu i tento model má puzdro vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Mandrake a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o záves s kydexu o hrúbke 3mm s možnosťou upnutia veľkého Teklocku ako i MolleLocku a samozrejme sponu typu Pistols alebo iné vhodné upnutie podľa požiadaviek a potrieb užívateľa. Samozrejme nemôže chýbať priestor pre poistný kolík vyrobený s AISI 304 a tak ho mať vždy po ruke.   
Dĺžka čepele 90mm, hrúbka 3,5mm, dĺžka zatvorenom stave 153mm, v otvorenom stave 208mm, váha bez puzdra 123g, váha kompletu 201g.Pioneer Bushcraft Army Green - Friction Lock Folding Knife
Tento typ zatváracieho noža som už v minulosti robil. Prakticky by sa dalo povedať, že to bol môj prvý typ zatváracieho noža, ktorý som vytvoril a bol to projekt Vydra následne pokračovali ďalšie projekty s inými typmi poistkami. Každý projekt musí vyzrieť a u mňa to trvalo skoro 6 rokov a nakoniec po dlhom zvažovaní som sa rozhodol vytvoriť nové modely zatváracích nožov práve v tomto type, ktorým je Friction Lock Pro.  Určite Vám prebehla myšlienka prečo práve tento typ! Nuž odpoveď je veľmi jednoduchá ;-). Friction Lock Pro (FLP) zatvárací nôž i napriek tomu, že nemá poistku ako u back locku alebo liner locku a prakticky sa otvára ako britva PRO verzia je doplnená o poistný kolík, ktorým sa zafixuje čepeľ a tým sa stane zo zatváracieho noža pevný čo má výhodu hlavne pri jemnej práci alebo pri dlhej práci.
Dizajn noža som sa snažil čo najviac napodobniť originál pevnej verzií samozrejme som zvolil aj nejaké tie prvky s iných projektoch, ktoré zvýšili bezpečnosť a hlavne komfort pri manipulácií s nim.

ČEPEĽ
- je vyrobená s vysoko kvalitné práškovej oceli ELMAX o tvrdosti 60-61 HRc s povrchom Silver Moon. Vybavená je hlavným jedovatým dutým výbrusom a namiesto falošného výbrusu je chrbát čepele od hrotu až po prvé drážkovanie zaoblené čo veľmi pekne dopĺňa dizajn čepele. Zvyšok chrbta čepele a jej výstupok je vybavený prerušovaným drážkovaním v troch miestach pričom boky sú s brúsené a tým je držanie príjemné a drážkovanie netlačí do dlane ruky ale aj nepoškodzuje kydexové puzdro a nevznikajú piliny, ktoré nielen, že špinia samotný nôž ale hlavne rušia celkový dojem. Spodná časť čepele je tiež drážkovaná a to hlavne kvôli bezpečnejšiemu úchopu čepele na krátko pri jemnej práci. Čepeľ je doplnená o otvor pre vloženie poisťovacieho kolíka za pomoci, ktorého sa čepeľ zaisti a je možné  zatvárací nôž použiť ako pevný. Samotná čepeľ chodí na mosadznom čape a kĺže po bronzových podložkách.

RUKOVÄŤ    
- konštrukcia rukoväte je vytvorená komplet s G10 ArmyGreen s povrchom brúseným a hlboko pieskovaným. Ergonómia rukoväte presne kopíruje tvar pevnej verzií Pioneer Bushcraft okrem veľkosti, ktorá bola prispôsobená celkovému dizajnu noža. Vymedzenie je vytvorené s Kirinit Glow a všetko je to spojené tromi nerez torx skrutkami. Kirinit Glow je skvelý doplnok hlavne keď je tma a pri práci často odkladáme nôž na zem. V prírode je to veľká pomoc hlavne pri strate noža. Vymedzenie je zo všetkých strán odkryte takže sa dostatočne nabije a potom svieti dostatočne dlho. U Beacom to bolo myslím niečo cez hodinu. Rukoväť  je doplnená o otvor na prevlečenie šnúry okolo zápästia alebo pre ozdobnú korálku.

PUZDRO  
- keďže tento typ zatváracieho noža neobsahuje poistku ako Linerlock alebo Backlock klip by bol trochu zbytočný preto je za potrebu vytvoriť puzdro a to je u tohto typu zatváracieho noža veľký problém. Ten problém je fakt, že čepeľ nemá žiadnu poistku v zatvorenom stave môže sa otvoriť a tak poraniť užívateľa. Preto je za potreby puzdro pre bezpečné nosenie. Zväčša sa stretávam s puzdrami s kože čo nie vždy pasuje dizajnu noža hlavne keď je vyrobený s moderných materiáloch ako v tomto prípade. Preto som sa snažil vytvoriť puzdro s kydexu. Po viacerých nezdarených pokusoch som zvolil typ puzdra, ktoré som vytvoril pre projekt Kubotan Combat Defender Sharp. Keďže tento model obsahuje aj poistný kolík bolo potrebné ho nejak zakomponovať do puzdra a práve zvolený typ puzdra mi to umožnilo perfektne. Puzdro na tento model je s pohľadovej strany s kydex Infantry Green a zo zadnej strany Black. Tento krát som nezvolil typ nosenia platformu kydex ale vytvoril som záves s 3mm kydex Black s možnosťou namontovania veľkého Teklocku, Mollelocku a samozrejme všetky štandardné príslušenstvo ako sponu Pistols alebo zaves Klasik vyrobené s kože. Takto je možné puzdro nosiť nielen vertikálne ale aj horizontálne a zo správnym doplnkom nosiť prakticky na čomkoľvek.
Dĺžka čepele 86mm, hrúbka 3,5mm, dĺžka zatvorenom stave 150mm, v otvorenom stave 200mm, váha bez puzdra 115g, váha kompletu 190g.PenDragon by DEK
Vytvoriť niečo v skutku zaujímavé a funkčne je mnohokrát dosť náročné hlavne keď Vám chýba dostatočné technické vybavenie. To však nie je jediný  problém pri vytváraní takého skvostu ako je PenDragon. Síce neprekoná DarkGoata ale dýcha mu na chrbát dosť intenzívne a tak mame tu konkurenciu. Rozdiel od DarkGoata je Pendragon väčší a zároveň ľahší. Otváranie je zabezpečené ako drážkou na čepeli tak za pomoci flipperu, ktorý síce funguje dobre no pri použití teflonových podložiek je potrebne jemne použiť i zápästie no i tak je otváranie lepšie ako u DarkGoatu alebo Protectu. Osobne skôr preferujem zatváracie nože bez Flipperu lebo mi ta plutva zavádza no hlavne pri takto veľkých čepelí je otváranie miernym švihnutím zápästia otázka momentu J. Čo sa tyká samotnej vyrobí zatváracieho noža s flipperom je oveľa komplikovanejšia ako u noža bez neho no hlavne je za potreby oveľa viac materiálu pravé kvôli flipperu. Výsledkom som osobne spokojný no bola to tŕnistá cesta, keďže osobne sa moc zatváracími nožmi nezaoberám. Hlavný problém je vo vytvorení prípravkou na samotnú výrobu noža, ktoré zabijú veľmi hodne času a energie. Šanca, že sa Vám to podarí na prvý pokus je dosť mala a celodenná príprava a práca môže byť veľkým fiaskom. No problémy sú na to aby sa riešili a nájsť ten správny liek je dosť komplikovaný až bádateľský skoro by som to mohol prirovnať ku skladaniu pazzl :-D. Zatvárací nôž od pevného sa skladá z viacerých súčiastok, ktoré musia na seba nadväzovať ako presnosťou i dizajnovo tak aby prispeli ku celkovej funkčnosti a dizajnu noža. Či sa mi to i v tomto prípade podarilo nechám na posúdenie Vás a majiteľa tohto nádherného jedinečného zatváracieho nožaJ.
Pendragon je vyzbrojený poistkou Nested Liner lock vyrobenú s titanu a zatvorenom stave je čepeľ istená guľôčkou. Čepeľ je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a s povrchom brúseným na 800 Grit následné jemne pieskovaný. Rukoväť je vytvorená z G10 plastu a zároveň tvorí i nosnú časť pre poistku a čepeľ. Vymedzovacie podložky sú vyrobene s AK5-17029 nekalene, istiaci kolík čepele je tiež s tohto materiálu no kalený a následné popúšťaný na tvrdosť 48-50HRc. Klip noža je vyrobený s titanu. Puzdro je s kože s 3x impreg. vrstvou. Dĺžka zatvorenom stave 145mm, dĺžka v otvorenom stave 256mm, dĺžka čepele 110mm, hrúbka čepele 4,2mm. 

Protector Of Secrets
Protector Of Secrets - ochranca tajomstva je presný preklad nového zatváracieho noža. Tento nôž je tajomstvami opradený ako najstaršie legendy tohto sveta by začal úvod príbehu no názov som skôr zvolil kvôli tomu, že je z hľadiska dizajnu noža konštrukcie a nového poistného systému čepele noža  mojim ďalším krokom do tajomstiev tak krásneho remesla akým je nožiarstvo. Kedysi sa moje okolie pýtalo prečo pravé nožiarstvo veď sú to zbrane veď je toľko iných koníčkoch?! Odpoveď je jednoduchá! Nožiarstvo nie je iba výroba noža ako takého ale je to remeslo, ktoré sa skladá s ďalších mnohých remesiel ako je kováčstvo, rezbárstvo, rytectvo, kožiarstvo  a atď. Človek keď hra akýkoľvek šport po čase dosiahne výsledky tu najvyššiu úroveň a tým príde i koniec kariéry, cieľu, cesty... Nožiarstve je to nemožné lebo kde jedna cesta konci tam iná začína  a človek ide do neznámeho no zo skúsenosťami s minulosti čím sa viac zdokonaľuje a vytvára svoju legendu majstra nožiara. To je i mojim cieľom a čí sa mi to darí? To nechám na posúdenie môjho okolia. Protector Of Secrets je jedna s mojich nových ciest v tomto pestrom remesle novy dizajn, nove nápady...Tento nôž je vyzbrojený čepeľou s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným, otvor na otváranie jednou rukou a protišmykovými drážkami na opierke prsta. Rukovať je vyrobená s kvalitného oteruvzdorného hliníka (duralu). Vnútornej časti konštrukčných črienkou je vyfrézované puzdro pre titánovú vložku, ktorá tvorí poistku čepele liner lock. Názov tohto typu istenia čepele som hľadal dlhé hodiny na internete no nič podstatného som nezistil iba, že podobný systém istenia vyvinul Michael Walker, ktorý stoji za vznikom poistného systému liner lock preto som zvolil na radu kamaráta názov Nested Liner Lock. Črienky sú s overeného materiálu G-10 s jednoduchou ergonómiou rukoväte, ktorá je s vrchu a so spodnej časti zaoblená a vytvarovaná tak aby uchop bol maximálne pohodlný a bezpečný. Cely nôž je jemne pieskovaný primerane ku danému materiálu tak aby všetko ladilo oku. Ostatne súčiastky ako torx skrutky vymedzovacie podložky a koliky sú s antikoru. Spojenie čepele s rukoväťou zabezpečuje presný čap s teflonovými podložkami v maximálnych priemerov čím je dosiahnutá maximálna presnosť, ľahkosť chodu čepele. Čepeľ 100mm, hrúbka 4mm, rukovať 135mm, celkovo 235mm.Klip antikor oceľ Ak5-17029 kaleny na 55-56HRc, povrch hrubo brusený a jemne pieskovaný.DARK GOAT
Čierny Cap názov zatváracieho noža tak temného, že i tá najtemnejšia myšlienka je len hmla, ktorá braní aby noc vystriedala deň! Tak by začal príbeh o Čiernom Capovi, no v skutočnosti tento nôž vo svojej podstate vyjadruje temnú dobu, v ktorej žijeme. Mnohý sa ma pýtajú kde chodím na názvy nožov a ako dokážem vyrobiť taký čí onaký nôž... Odpoveď je jednoduchá...Nepozerám sa len priamo ale i okolo seba;-). Vyrobiť dnešnej dobe v nožiarstve niečo naozaj zaujímavé, na prvý pohľad chytľavé, dizajnovo a technicky prepracovane je tak ťažké ako zbaviť ľudí sebeckosti, nenávisti, pokrytectva alebo len pomôcť inému... Niekto by si mohol povedať, že som pesimista no opak je pravdou považujem sa za realistu a ako každý som ovplyvnený okolím, životnými skúsenosťami a atď. Všetko sa to odráža v dizajne a tento nôž nie je výnimkou... Dark Goat bol navrhnutý za účelom šokovať, zaujať a hlavne vyskúšať nove materiály, technológie a obrátiť teóriu linerlock poistky s titanu do praxe! Čepeľ tohto mohutného zatváracieho noža je vyrobená s RWL-34 kalená na 60HRc s popisom a jemne pieskovaná. Hlavne ostrie je opatrene dutým výbrusom ukončený jemným klinovým a falošné ostrie konvex. Čepeľ je pri rukoväti doplnená o drážky pre otvorenie jednou rukou ako i protišmykové drážky na opierke prsta. Črienky rukoväte sú vyrobene s G-10/RedFiber drážkované s povrchom do vydutého tvaru a hlboko pieskovane čo slúži ako protišmyk v mokrej dlani. Konštrukčné črienky a linelock poistka je s titanu hlboko pieskovaný povrch ladí ku celkovému dizajnu noža. Plocha poistky a čepele sú brúsené na zrnitosť 600 Grit ako i miesta pre podložky čepeľ, pričom jedna je bronzova a druha teflonová v maximálnom priemere čim je dosiahnutá vysoká pevnosť čepele v mieste čapu. Ostatne súčiastky ako vymedzovacie podložky v rukoväti, kolík pri čepeli, podložky pod skrutkami na črienkach sú s antikoru tiež jemne pieskovane. Istenie čepele v zatvorenom stave zabezpečuje oceľová guľôčka čo považujem ako ďalší krok ku zlepšeniu vo výrobe poistného systému linerlock. Človek sa jednoducho učí stále a v tomto remesle to platí 100-nasobne. Puzdro DarkGoata je vyrobene s koze s novou technológiou impregnácie zatiaľ len v čiernej farbe. Puzdro je tvarovane len ja jednu stranu a uchyt  na remeň je multifunkčný teda i na vertikálne i horizontálne nosenie plus puzdro na multitool nôž v mojom prípade Leatherman charge. Celý komplet je v osobnom testovaní. Čepeľ 100mm, hrúbka 5mm, rukovať 125mm, celkovo 225mm, váha 200g.BLACK MARTEN&BLACK MARTEN
Čierna Kuna dvojičky zatváracích nožov s poistkou Frontlock rovnaké na pohľad a predsa rozdielne...Úprimné musím sa priznať, že výroba týchto nožov mi dala riadne zabrať. Otázka... Prečo? Je na mieste! A prečo vlastne? No hlavne preto, že zaoberám sa skôr výrobou originálu jedného kusu nie série. Ma to svoje výhody i nevýhody. Povedal by som, že skôr veľa nevýhod lebo musím na každý nôž robiť osobitne prípravky ako samostatný technologický postup. Pri série sa vyrobia prípravky, šablóny a vyrába sa. No mne osobne vadí pravé ten stereotyp a časom je to pre mňa nezaujímavé. Je to podobný pocit ako keď Archelog objavy mincu a ďalšiu a ďalšie... no nič zaujímavé neobjavuje iba mince. Pre mňa je výroba originálu cesta poznania, cesta dobrodružstva. Preto som sa dosť obával, čí podmienka podobnosti bude zachovaná a aspoň rovnaká. Výsledok je dobrý i keď na jedno s nich som mal malé technické problémy s pružinou poistky, ktoré boli odstránené a funguje tak ako jeho dvojník. Názov Black Marten nie je opletený žiadnym príbehom ale skôr vychádza so základného dizajnu rukoväte s  projektu Kuna. Samozrejme s úpravami ako sú zaoblene ostré výstupky, ktoré sú pri noži QueenOfMarten oveľa výraznejšie. Nôž je doplnený o klip s Ak5-17029 o tvrdosti 55-56 HRc, vybrúsený s jedného kusu s povrchom jemne pieskovaným. Črienky s G10 Plastu upravovane rubkovaním a červeným fíbrom. Konštrukčné črienky sú s nekalenej Ak5-17029 antikorovej ocele. Poistka Frontlock je s N695 Bohler kalená na tvrdosť 57-58 HRc, držiak pružiny N695 Bohler, pružina oceľový drôt 2x3mm stredne kalený. Čepeľ je vyrobená s kvalitnej švédskej práškovej oceli RWL-34 kalená na tvrdosť 60HRc, povrch jemne pieskovaný. Rozdiel od predchádzajúcich zatváracích nožov kde čepele boli opatrene drážkami pre otvorenie čepeľ pri týchto je to systém Emerson. Za pomoci výstupku na chrbte noža, ktorý sa zachytí o okraj vrecka alebo výstupku na puzdre sa čepeľ otvára.  Je to určené pre rýchle pasenie i keď povedzme si na rovinu pokiaľ na to nemáme urobený priestor a podmienky i to nám nepomôže hlavne keď mate na sebe hodne výstroje ako policajt čí vojak. Osobne by som videl využitie tohto systému hlavne tam kde je potreba rýchleho otvorenia noža ako záchranár alebo pilot... teda skôr ako záložne nože. Čepeľ 95mm, rukoväť 130mm, hrúbka 4mm, celkovo 225mm.CAPRICORN
Kozorožec toto zviera je veľa spájané s horoskopom a hviezdami ale hlavne patri do rodu Capra po slovensky by sa dalo povedať, že patri do rodu Koza. Ale to nechajme na iných odborníkoch J ja som toto meno noža zvolil hlavne preto, že dizajnový koncept vychádza s projektu GOAT čo v preklade znamená Cap. Capricorn je na prvý pohľad rovnaký ako Goat no v honosnejšom prevedení prvky darkdarkness dizajnu sú zachovane kombinácia oblých tvarou s ostrými dodávajú nožu tu správnu dávku nadvlády nad zákerným a temným dizajnom Goatu. O to viac tomu pridáva rôzne prepracovane časti noža hlavne silne kontrasty materiálov ako je bronzCu a antikor, brúsené a vysoko leštene časti noža. Dovolím si tvrdiť, že Capricorn bol projekt alebo skôr vysoká škola s technológie leštenia a brúsenia materiálov. Bez presného technologického postupu a hlavne poradia jednotlivých procesov by to nebolo možné. Organizácia v tomto prípade musela byt viac než 100% a to hlavne kvôli tomu aby celkový fakt bol viac než dokonalý. Ty ktorý boli na tohtoročnej výstave v Bratislave mali možnosť na vlastne oči vidieť tie silne kontrasty medzi leštenou a brúsenou časťou materiálu ale hlavne zladenie jednotlivých materiáloch, ktoré vytvárajú jedinečný pohľad na nôž ako umelecké dielo pri zachovaní praktického využitia. Čepeľ tohto noža je vyrobený s RWL-34 o tvrdosti 60 HRc, povrch jemne pieskovaný. Pero poistky ako i držiak poistky je s N695 Bohler kalene na 57-58 HRc. Konštrukčné črienky sú s bronzuCU, črienky drevo Rosenwood, skrutky nerez a podložky bronzCu. Čepeľ 95mm, rukoväť 130mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 225mm.

QUEEN OF MARTEN
Kráľovná kún je preklad názvu  ďalšieho zaujímavého zatváracieho noža s poistkou FrontLock. Túto poistku často využíva firma Spyderco ako i rôzne modifikácie Coldsteel. Určíte sa pýtate prečo Kráľovná? Odpoveď je viac než jednoduchá J. A to preto lebo je to prvý zatvárací nôž v dizajne darkdarkness s poistkou frontlock ale i preto, že na tento nôž sú použite prvotriedne materiály a hlavne vyžarujúca jednoduchá honosnosť noža. Základný dizajn čepeľ je prevzatý od kolegu Martina Hlinu (MAT) prepracovaná na danú konštrukciu rukoväte. A prečo Kuna? Mnoho ľudí, ktorý sa zaujímajú o dizajn i ho uvádzajú do praxe si berú príklad s veci okolo nich. Mne do oka padlo zvieratko Kuna, ktoré jedného večera šikovným a ladným pohybom skúmala terén, okolie bola tak krásna, že mi to nedalo a chvíľu som ju sledoval keď som si záznam s mobilu prehrával spätné obrys jej tieňa ma tak zaujal, že mi to nedalo a nakreslil som ho ku tomu som prikreslil čepeľ, poistku a čím som viac nad tým dumal tým viac sa mi to páčilo až sa mi podarilo urobiť komplet výkres v mierke 1:1. Keďže mi to nedalo a bola možnosť vyrobil som tento nôž. Samozrejme s úpravami tak aby to bol hlavne prakticky až potom esteticky dizajn... Čo sa pri konečnom výsledku nepotvrdilo ani nevyvrátilo bol fakt, že rukovať sa veľmi nepríjemné držala. Bol tam ten nepríjemný nie bezpečný uchop. Ten som dosiahol až hlbokou ergonómiou črienkou s dreva čím som dosiahol vysoký komfort uchopu hlavne bezpečný všetkých polohách. Tak sa mi podarilo vyrobiť zaujímavý dizajn rukoväte s vysokým percentom využitia a hlavne zvýšil esteticky kontrast rukoväte. Čepeľ noža je vyrobená s RWL-34 o tvrdosti 60HRc, dutý výbrus hlavného ostria a konvex falošného ostria. Čepeľ je opatrená typickými drážkami pre otvorenie čepele jednou rukou. Povrch je ručne brúsený na 360 Grit. Novinkou je popis na čepeli Laserom. Bolo to skôr posledne možné východisko keďže mi odpadla možnosť gravírovania ale myslím že konečnom dôsledku to neubralo na krase noža ako takého. Poistka frontlock ako držiak pružiny je s N695 Bohler pričom pero je kalene na tvrdosť 57-58 HRc. Konštrukčné črienky sú s AK5-17029, črienky rukoväte výberové drevo Oliva s krásnou kresbou. Skrutky a podložky nerez. Puzdro QK je vyrobene s kože farbene na čierno s 3x impregnáciou. Čepeľ 95mm, rukoväť 130mm, hrúbka 4mm, celkovo 225mm.  


Anakonda Dark Special
Tato krásavica je pokračovanie projektu Anakonda. Rozmerovo je rovnaká ako jej predchodkyňa, rozdiel je v použitých materiáloch a samozrejme v novom dúfam, že lepšom a zaujímavejšom dizajne... Ono každý nôž ma niečo do seba no muším sa priznať, že tato potvorka ma chytila za srdce kombinácia materiálov bronzCu a G-10 som spočiatku myslel, že bude nesprávna cesta no zaujímavý dizajn a zvedavosť mi nedala, výsledok ma viac než prekvapil J. Celkový dizajn  noža vychádza s jedného nerealizovaného projektu, keďže pôvodný dizajn bol veľmi otrepaný nezaujímavý trochu som ho zmenil do štýlu darkdarkness čím vznikol veľmi zaujímavý  zatvárací nôž J. Čepeľ je vyrobená s N695 Extra Bohler  o tvrdosti 59 HRC, povrch jemne pieskovany, poistka je FrictionLockPlus, konstrucne črienky sú vyrobene s bronzuCu ako i vypodloženia, podložky, koliky a istiaci kolík, črienky G-10, všetko jemne pieskovane...ANAKONDA – Friction lock folding knife
Krásny až vražedný vzhľad a pritom tak falošné krásna a lákavá jak Anakonda... Nie nie našťastie nie je až tak mohutná jak jej menovkyňa i keď tak na prvý pohľad vyzerá ;-). Tento zaujímavý zatvárací nožík vznikol len náhodou nebol v plané skôr by som povedal že bol zabudnutý v minulosti a ako Anokonda vyliezla na svetlo sveta jak praveké monštrum  :-D. Čepeľ je istená poistkou friction lock povrch jemne pieskovaný, výbrus klin. Príložky alebo konštrukčné črienky sú s kvalitného duralu, podložky cap vypodloženia sú s bronzuAl. Črienky noža sú s prvotriedneho orecha s nádhernou kresbou s matným povrchom...Dĺžka čepeľ 93mm, hrúbka 4mm, zatvorenom stave cca 150mm, celkovo 223mm.
DARK UNIQUE – EDC&Camp;Outdoor folder knife 
Dark Unique  robustný zatvárací nôž s poistkou linerlock. Základný dizajn vychádza s protopytu Dark Hornet s využitím  technických vylepšení napr. podľa noža firmy Outdoor Edge Magna čiastočné dizajnové prvky nožov Sig Saur (sigArms) samozrejme vložené do dizajnu DarkDarkness, či sa mi podarilo vyrobiť nôž, ktorého styčná plocha tvorí teflonové vložky o priemere až 18mm čím sa dosahuje celkom vysoká pevnosť čepele pri relatívne hladkom chode. Poistka linerlock je opatrená guličkou  na zaistenie čepele. Čepeľ je vyrobená s práškovej oceli RWL-34 o tvrdosti 59 HRc, povrchovo upravená jemným pieskovaním. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom, falošné ostrie je brúsené do kovexu ukončené oblúkom aby sa nôž v zatvorenom stave lepšie držal. Hrot noža je zosilnený, pri ricosscu je vytvorene drážkovanie na otvorenie čepele jednou rukou. Poistka linerlock a konštrukčné črienky sú vyrobene s 420 MoV o tvrdosti 56 HRc, povrchovo upravene jemným pieskovaním . Črienky sú vyrobene s G-10/cerveny fiber alebo záložne črienky  červeno/čierna micarta od HAIMA. Podložky pod skrutky, vymedzovacie podložky sú vyrobene s antikorovej ocele 17241, imbusne skrutky antikor A2 a Glass Breaker N695 Bohler o tvrdosti 60 HRc. Puzdro noža je pištoľového tvaru lisovane s koze, morene na čierno, napúšťané olejom kvôli lepšej flexibilite a povrchová úprava apretúrou proti vonkajším vplyvom. Dĺžka čepele je 110mm, hrúbka 4mm, dĺžka rukoväte 150mm + glass breaker 155mm, celková dĺžka 265mm, zatvorenom stave 155mm.
Queen Of The Otter 
Tento záujmavý zatvárací nôž je ďalšia časť mojej matúri :-D. Úloha bola jasná vyrobiť zatvárací nôž, ktorý by bol s poistkou frictionlock patrične zdobený, správne zvolené materiály aby všetko ladino. Navyše zdokonaliť tuto jednoduchú poistku. Nápad s kolíkom je asi tri roky starý no realizácia bola možná až teraz, keďže treba na to patrične stroje.... Konečný výsledok prekonal moje očakávania... chod čepele je hladký pričom dobre drží v zatvorenom i otvorenom stave plus poistenie kolíkom, ktorý je upevnený na koženej šnúre. Čepeľ tejto krásnej kráľovné Vydier je vyrobená so švédskej práškovej oceli RWL-34 o tvrdosti 60HRc, povrch pieskovaný ostrie a falošné ostrie vysoko leštené, vybrús dutý. Konštrukčné črienky sú vyrobené s bronzuCu ako i čap čepele, poistný kolík, ostatné koliky, vypodloženia a podložky pod imbus skrutky. Črienky sú s kravské rohu a čierneho fíbru. Čepeľ je cca 100mm, hrúbka 3mm, rukoväť 135mm, zatvorenom stave dĺžka 155mm.


Dark Hornet Folder Knife
Zatvárací nôž s poistkou linerlock je to prototyp EDC zatváraka. Dark Hornet je projekt, ktorého realizácia bola trochu komplikovaná no výsledok je neuveriteľný :-). Ako každý rok i tento rok si dávam ciele vyrobiť niečo výnimočného taká matura s nožiarstva preverím si to čom sa naučil za tento rok a či teória sa rovná praxi. Ako ale býva praktické skúsenosti robia majstra a pritom to remesle sa to ani ináč nedá len to vyskúšať... Nôž má čepeľ s práškovej oceli RWL-34 o tvrdosti 60HRc. Konštrukčné črienky linerlock poistka je s Ak5- 17029 o tvrdosti 54 HRc, vymedzovacie podložky koliky sú s nereze, čap bronzCu. Črienky G-10/červený fíber nerez imbusy i podložky... Všetko je jemne pieskované čo dodáva celkovému dizajnu darkdarkness moderný vzhľad ;-). Čepeľ 100mm, rukovať 135mm, hrúbka čepele 4mm, celkovo 235mm.Romuald – Outdoor Folder Knife
Veľký veľmi veľký zatvárací nôž ROMUALD. Tento outdoor nôž vzhľadom na svoje rozmery je veľmi dobre ovládateľný vďaka vyváženiu čepele voči rukoväti a samozrejme jednoduchému dizajnu. Na prvý pohľad si človek povie no áno ďalší zatvarák?! No oproti sériovo vyrábaných nožoch ma tento nôž hneď niekoľko výhod... je to ručne vyrobený nôž s osobitným dizajnom, konštrukčne je riešený tak aby bola demontáž čo najjednoduchšia v prípade poškodenia ale čo je hlavne pri údržbe noža. To je i jedna z mojich hlavných myšlienok pri výrobe každého zatvaráka... Čepeľ a pero tohto noža je vyrobená s kvalitnej rakúskej oceli N695 BOHLER o tvrdosti 58-59 HRc, črienky drevo oliva opatrená zdrsnením, konštrukčné črienky nerez, poistka Back Lock. Čepeľ 108mm, rukoväť 135mm, hrúbka čepele 4mm, celková dĺžka 243mm.
Hrdzavá Vydra – Brownish Otter
Toto je druha vydra zo série OTTER. Tato vydra je trochu v inom elegantnom dizajne ako jej predchodkyňa. Čepeľ je vyrobená zo sendvičového damašku od Jirka Javurku 76 prekladaný damašok + 19312 + 76 prekladaný damašok o tvrdosti 57-58 / 60 / 57-58 HRc. Konštrukčne črienky, vymedzovacie krúžky, koliky a skrutky mosadz a bronz, črienky Ovanglov drevo zdobené a impregnované. Puzdro koža s dvojitou impregnáciou. Rozmery čepeľ 75mm, rukoväť 130mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 205mm.
Vydra – Otter I.
Prvý prototyp zaváracích nožov je hotový. Čepeľ je vyrobená s uhlíkového damaskového sendviču od Jirka Javurku. Zloženie čepele je 76 prekladaný damašek + 19312 + 76 prekladaný damašek s troch druhov materiálu, pričom boky majú tvrdosť cca 57-58 HRc a stred 19312 cca 60 HRc. Čepeľ je leptaná v chloride železitom s klznou plochou, ktorá je brúsená na zrnitosť 2500 Grit. Konštrukčné črienky, vymedzenia, koliky a skrutky sú vyrobené s mosadze a bronzu. Črienky s domácej micarty so silnej latky a pojiva Epoxid 120o, vo farbe zeleno-hnedá. Puzdro koža s dvojitou impregnáciou. Rozmery čepeľ 80mm, hrúbka 4mm, rukoväť 120mm, celkovo 200mm.

13 komentárov:

 1. ZDRAVIM TA MAJSTRE.PRAVE SI PREZERAM TVOJE KNIFE GALERY.CHCEM SA TA SPYTAT CI BY SI MY VEDEL VYROBIT ISTY DRUH BALISONGU NA ZAKAZKU.POZRI SI PROSIM TA NA YOU TUBE VIDEO - Balibalistic Perfection Redefined. ISLO BY TU O MOTYLIK KTORY BY BOL VYROBENY Z KVALITNYCH MATERIALOV. CEPEL TYPU TANTO VYROBENY Z OCELE RWL-34 KALENE NA 59-61HRC. RUCKY,CLIPS,ZATVARACI MECHANIZMUS Z TITANIA.KED JE TO ZREALIZOVATELNE OSTATNE DETAILY CEZ MOBIL.ODPIS MY PROSIM TA DO KOMENTAROV ZATVARACIE NOZE PRIBLIZNU CENU A CAS ZHOTOVENIA A JA SA TI OZVEM.VOPRED DAKUJE -knifemaker31-

  OdpovedaťOdstrániť
 2. zdravim ta knifemaker31,
  Video som si pozrel zaujimave je ze tento noz nema stredovy cap medzi crienkami ale vnutry co sa mi zda byt dobre riesenie hlavne ked sa opotrebuju tak sa to da jednoducho vymenit... posli mi email a ostatne veci ti napisem tam... ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. zdravim ta majstre.nadherne noze.nieco uzasne.velmi sa mi pacia a mal by som zaujem aspon o jeden kus.chcem sa opytat n ceny nikde nevidim cennik,alebo to robis na objednavku.pacia sa mi zatvaracie noze skoro vsetky zaujima ma cena.aspon orientacne ja viem nepytam sa na konkretny kus ale vseobecne .dakujem.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ceny nie su tu preto, lebo noze nerobim na predaj ale do vlastnej zbierky a raz za cas nieco pustim... Alebo robim po vzajomnej dohode... Zaoberam sa vyvojom ako noza samotneho tak i vyvojom technologii na jeho vyrobu takze kazdy noz je original, prototyp, jeden kus. Je to konicek jednoducho :-)A tento blog je taka moja kniha kde informujem verejnost ako, ktory noz vznikol alebo preco sa vola tak ci onak a co ma viedlo ku takemu ci onemu dizajnu ;-)Posli mi email :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. dobry den, nakolko ma hodne zaujali konktretne bratia JACK a JAMMES tak bi som sa chcel spitat pokial je to mozne na cenovu relaciu?? a ci je mozne vyrobit tretieho brata napriklad Georga:)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. J&J pribeh nekonci a pripravuje sa pokracovanie len treba byt trpezlivy lebo je tomoj konicek nie povolanie ;-) Ale mozem potvrdit ze Banda J&J sa rozrastie o dalsich ale dostanu i konkurenciu... :-D:-) bude to skutocny suboj jak zo starych filmov ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Nemozem nepochvalit oku lahodiaci design DarkEdge vyrobkov! Padla mi sanka, najkrajsie noze ake som videl... a este aj kvalita spracovania a materialy su super, proste krasna robota, len tak dalej :) Daju sa noziky niekde vidiet aj nazivo??? Dufam, ze raz sa mi podari aspon jeden kusok vlastnit :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Dakujem pekne za slova chvaly :-) Vidiet DEK je mozne len na vystave v Bratislave, ktora je zaciatkom kazdeho roku cca april-maj alebo po osobnom dohodnuti u mna v zbierke.... :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. fakt krásne nože a kvalita spracovania :-) klobúk dole .

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Môžem sa opýtať čo by stálo kydexove puzdro na Fs commandos?s pozdravom Matej Vrlik

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Zdravím Vás prepáčte ale neviem prečo nešlo mi komentovať až som musel zmeniť prehliadač :-( pošlite mi email alebo napíšte na messenger som tam ako Pavol Dark

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ostatným ďakujem za komentáre a prajem všetko dobré do nového roka ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Veľmi pekne noze ten prvý. Sú výnimočné.

  OdpovedaťOdstrániť