Pevne nože II.


DarkWood RECCE LONG
Tento projekt obsahuje dva rovnaké modely a to DADOG  a PRIEVAN. Mená sú na želanie majiteľa pre ktorého som tieto modely vytvoril na mieru. Tak ako som v úvode napísal tieto modely sú rovnaké dizajnovo no líšia sa jednou vecou a tou je použitá oceľ na čepeľ. DADOG má čepeľ vyrobenú s práškovej oceli ELMAX o tvrdosti 59-60 HRc a PRIEVAN s nástrojovej vysoko legovanej oceli K110 o tvrdosti 59-60HRc s týmto rozdielom je aj spojená hrúbka čepele pričom Prievan ju má užšiu. Oba modely majú rovnakú povrchovú úpravu, ktorou je Silver Moon. Čepele majú dizajn ako u modelu RECCE SHADOWS len bez drážky inak hlavný výbrus je jedovatý klinový a čepele sú doplnené pri hrote o falošný výbrus pre zvýšenie penetrácie hrotu do materiáloch. Na chrbte čepele je drážkovanie a v mieste rukoväte odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti nožov.
Rukoväť ako aj čepeľ je kópiou RECCE SHADOWS s tým rozdielom, že jej koniec je upravený podľa požiadaviek majiteľa nožov. Črienky nožov sú vyrobené s FR4 Black a G10 Black Liner s povrchom Obsidián pričom obvod je zaoblený a ergonomický tvarovaný tak aby bol uchop čo najpohodlnejší a zároveň bezpečný.
Puzdra oboch modeloch sú tiež rovnaké ako v dizajne tak použitých materiáloch. Tie sú zhotovené s kydexu Black a s novým typom koženého závesu typu Marbles. Tento záves je vyrobený s hrubej a veľmi tvrdej kože používaná v minulosti na podrážky prakticky až dodnes i keď len výnimočné hlavne na spoločenskú obuv a ručne šitú. Záves je farby čiernej s trojitou povrchov úpravou.

DarkWood RECCE Long DADOG
Čepeľ 140mm, hrúbka 5,2mm, celková dĺžka 271mm, váha noža 328g, váha kompletu 430g.  

    
DarkWood RECCE Long PRIEVAN
Čepeľ 140mm, hrúbka 5,2mm, celková dĺžka 271mm, váha noža 272g, váha kompletu 375g.  

Kitchen Knife ABELE
Tento model je rovnaký ako model Long s projektu BlackRed. Jediný rozdiel je v použitom materiály na črienky, ktorým je stabilizované drevo Topoľa a Black Liner G10. Pekná kresba dreva a povrchovej úpravy čepele dodáva elegantný vzhľad tohto modelu. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s kombinovaným povrchom a to brúsenou plochou a hlavným výbrusom s povrchom Chrom Moon.  
Čepeľ 175mm, Hrúbka 2,5mm, Celková dĺžka 293mm, Váha 207g.
Kitchen Knives Set - BlackRed Long
Tento model je najväčší s kuchynských nožov, ktoré som vytvoril a rozmery a proporcie sú najvhodnejšie pre krájanie veľkých kusov potravín. Vďaka zaoblenému ostriu je možné rýchlo nakrájať na jemno byliny alebo zeleninu. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s kombinovaným povrchom a to brúsenou plochou a hlavným výbrusom s povrchom Chrom Moon. Črienky noža sú vyrobené s FR4 Black a Red Linerom. Povrch črienkou je brúsený a jemne pieskovaný. I keď tento druh materiálu je neobvyklý alebo málo žiadaný na kuchynské nože jeho vlastnosti sú veľmi vhodné hlavne pre tých lenivejších užívateľov keďže tento materiál je veľmi odolný a je ho možné čistiť aj agresívnejšími prípravkami poprípade do umývačky riadu ale to iba v prípade zabudnutia osobne by som nôž umýval len ručne!
Čepeľ 175mm, Hrúbka 2,5mm, Celková dĺžka 293mm, Váha 230g
Kitchen Knives Set - BlackRed Small
Menší brat BlackRed Long v rovnakom dizajne len menší obratnejší a hlavne viac účelný! Tak ako jeho veľký brat má i on čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s kombinovaným povrchom a to brúsenou plochou a hlavným výbrusom s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je prakticky zmenšená kopia toho väčšieho pričom rukoväť je zachovaná aby sa užívateľ nemusel prispôsobovať inej ergonómie či rozmerom a samozrejme nemôžeme zabudnúť aj na rovnaký materiál na črienky keďže tvoria spolu set. Tým je FR4 Black a Red Linerom. Povrch črienkou je brúsený a jemne pieskovaný.
Čepeľ 131mm, Hrúbka 2,5mm, Celková dĺžka 245mm, Váha 186g
Chimera Monster - Black Moon
Tento model je v dizajne prvotnej verzií ChM. Prakticky sa od tej nemení okrem niektorých prvkov, ktoré som časom nahradil ako dutý výbrus za klinový a drážkovanie no ostatná veci zostali zachované keďže tento model bol vyrobený na želanie.
Čepeľ tohto modelu je vyrobené s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom. Čepeľ je doplnená a povrchovú úpravu Silver Moon, ktorá je veľmi jemná tak aby odkryla krásnu štruktúru tejto oceli. Táto štruktúra ocele s oceľou N690 je jedna s najkrajších, ktoré nie sú vytvorené s dvoch a viacerých typov oceli ako je to u prekladaných a damaškových ocelí. Čepeľ je na konci rukoväte doplnená o karambit prstenec, ktorý je taký rozpoznávacím znakom týchto modeloch. Črienky sú vyrobené s FR4 Black a G10 RedLiner. Povrch črienkou je doplnený o povrchovú úpravu Obsidian a hĺbkovo pieskované. Puzdro je vyrobené s kydexu v komplet Black farbe a zo sponou typu Pistols vyrobenú s kože. Puzdro je možné polohovať horizontál, 45°, a vhodné aj pre ľaváka.
Čepeľ 105mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 217mm, váha noža 163g, váha kompletu 205g.      
Projekt EOD Knives - Black Manta
Tento projekt vznikol pred rokmi keď som hľadal nejaké zaujímavé dizajny nožov pre iné projekty ako boli Nutron, DarkStar a podobne. No stále tomu niečo chýbalo a tým boli povrchové úpravy a materiál na črienky.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s kombinovanou povrchovou úpravou, ktorou je Silver Moon a Silver Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a horným výbrusom, ktoré je doplnené o Serrated Edge. Začiatok hlavného výbrusu je ukončený drážkou a drážkovaním. Chrbát je doplnený o drážkovanie opierky prsta.
Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Mojím najobľúbenejším materiálom je G10 to je bez debaty! No pre tento projekt som hľadal niečo iného originálneho, čo by krásne ladilo k puzdru noža. Tým je hybrid materiál Honeycomb Epoxid Resin vo farbách Kryptek Neptun. Základ tohto materiálu je epoxid farebne prispôsobený k farbe Kryptek Neptun a Honeycomb Alu fólie, ktorá je tvarovaná do vzoru Kryptek tak aby všetko vo finále ladilo oku i duši. Črienky sú podlepené black linerom a povrch je vysoko leštený tak aby sa odkryla nádherná štruktúra materiálu a zvýraznili sa jeho farby. Síce je to detail no hodne pridá na celkom dizajne, ktorým sú nerez skrutky s DLC povlakom. Ďalším detailom je korálka vyrobená s tohto materiálu a je krásny a hlavne praktickým doplnkom noža.
Puzdro noža je vyrobená s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Neptun a zo zadnej strany Black. Asi niektorých zarazí tvar puzdra no okrem dizajnu ma aj praktický význam! A to ten, že pri držaní puzdra v ruke je istejšie vyberanie noža s puzdra a hlavne bezpečnejšie a ďalšia výhoda je užší vzhľad a tak menej miesta zaberá a tak sa lepšie nosí ale hlavne krásne dopĺňa celkový dizajn tohto projektu. Puzdro je možné nosiť za pomoci UltiClipu alebo spony typu Pistols.
Čepeľ 111mm, hrúbka 3,6mm, celková dĺžka 230mm, váha noža 165g, váha kompletu 201g.

DEFCON LEVEL LONG Black
Ten to model je verná kópia modelu Defcon Level Camo. Jediný rozdiel je predĺžená čepeľ a prispôsobenie niektorých časti noža pre bezpečný a istý úchop noža vo všetkých polohách. Čepeľ je vyrobené s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom veľmi jedovatým a horným výbrusom, ktorý je plne funkčný. Čepeľ je dlhšia ako pri modely Defcon Level Camo a preto bola prispôsobená aj šírka čepele ako i rukoväte. Tá je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Samotné črienky sú vyrobené s FR4 Black a linerom G10 ODGreen. Povrch je brúsený a hlboko pieskovaný. Ergonómia rukoväte obsahuje tri vybrania pre prsty pričom štvrtý je polovičný. Tieto vybrania majú hlboké výbrusy v črienkou pomocou, ktorých rukoväť v ruke drží isto a bezpečne. Puzdro je vyrobené s kydex Black s oboch strán. Nosenie kompletu zabezpečuje spona typu Pistols vyrobenú s kože a v čiernej farbe.
Čepeľ 130mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 210, váha noža 163g, váha kompletu 252g.  


Projekt Tactical Izard Knives - TIK Equel Camo
Ako som už v úvode napísal tento projekt vznikol náhodne a hlavné požiadavka bola aby dizajn noža bol ako u modelu neck noža INK - Equel Camo ďalšia s požiadaviek bola celková dĺžka modelu cca do 250mm. Predĺžiť čepeľ a daný model nebol žiadny problém... tým bola dĺžka rukoväte a jej ergonómia. A keďže bola požiadavka zachovať dizajn neck noža museli byť zvážené, niektoré dizajnové zmeny rukoväte a k danej dĺžke čepele aj jej šírka tak aby všetko pekne ladilo ale hlavne čo najviac bolo zachované s pôvodného modelu INK -  Equel Camo. Veľkú časť pôvodného dizajnu robili aj použité povrchové úpravy ako čepele tak črienkou.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a s veľmi jedovatou fazetkou cca 0,3mm hrubú uhol ostria je 18,8° čo pri jej tvrdosti a hrúbke je veľmi ostrá a jedovatá do rezu. Horný falošný výbrus je na zvýšenie penetrácie hrotu čepele. Chrbát a spodná časť ricasso je doplnená o drážkovanie pre bezpečný úchop noža pričom hlavne to spodné nám slúži aby pri opačnom úchope napr. pri páraní sa prst nezošmykol na ostrie. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre vyváženie noža a zníženie celkovej váhy. Črienky tak ako u predlohy s ktorej vznikol tento prvý model má vyrobené s G10 trikolór ODGreen/Tan/Black s povrchovou úpravou Termit Progres Arrow a všetko hlboko pieskované.
Aby všetko do seba zapadalo je potreba zvoliť správny dizajn a všetko zladiť tak aby to vyzeralo ako umelecké dielo a aby to bolo kompletné umelecké dielo je treba vytvoriť puzdro vo farbách a dizajne vhodného k danému modelu noža. Mnohokrát dostávam otázku prečo jednoducho nedať komplet čierny kydex alebo kožené puzdro... Nuž odpoveď je veľmi jednoduchá.... Krásne puzdro pre nôž je tak dôležité ako krásne šaty pre človeka!... Tento model má puzdro vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Mandrake micro a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols ale je ho možné nosiť aj za pomoci ULTICLIPu.
Čepeľ 143mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 243mm, váha noža 190g, váha kompletu 279g.RIGID SCAMP LANDER - Grey Camo
Vytvoril som už nejeden krásny projekt a k ním patrí aj tento Rigid Scamp. Sú to stredne veľké nože, ktorými je možné vykonať i núdzové sekanie resp. hrubšiu prácu. Asi vzniká otázka prečo núdzové sekanie? Nuž osobne nôž ako taký nepoužívam na sekanie alebo rôzne hrubšie práce no niekedy nie je na výber a je treba nôž použiť i na takúto prácu. Na hrubšie práce ako je sekanie používam a odporúčam použiť iné vhodné nástroje lebo nie je nič horšieho ako v teréne prísť nevhodným použitím o nôž. Preto aj odporúčam aby užívateľ mal záložný nástroj. Keď som ešte slúžil u armády mávali sme rôzne cvičenia medzi, ktoré patrilo aj maskovanie techniky resp. iných veci. Nie je žiadnym tajomstvom, že čo sa týka výzbroje na prežitie resp. maskovanie neboli žiadne nože  resp. ako čo si kto zohnal aby mohol efektívne plniť svoje úlohy. Je to smutné ale bohužiaľ realita a myslím, že ani dnes to nie je inak. Moja osobná zostava tvorila veľký bojový nôž, malý zatvárací nožík, multitool a malú sekerku, ktorá mi vošla do malej poľnej keďže vtedy to bolo súčasť výstroje.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s práškovej antikoróznej oceli ELMAX o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Chrom Screen. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom pre zvýšenie penetrácie hrotu. Povrch Chrom Screen je vytvorený postupne takže ku ostriu je jemný. V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené s FR4 Black a G10 Grey Liner. Povrch črienkou je vybavený povrchom Obsidian a hĺbkovo pieskované. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Digital Grey a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o záves typu Klasik.
Čepeľ 150mm, hrúbka 4,8mm, celková dĺžka 280mm.Dark Protect Karambits - Tanto 
Ako som už v úvode napísal tento model patrí do projektu Nautilus a série DarkProtectKarambits. Táto séria obsahovala mnoho zaujímavých modeloch no tento s nich vyniká najviac. Ten detail, ktorý tento model robí výnimočným je práve jeho čepeľ. Tá je typu Tanto zo zachovanou ergonómiou rukoväte ako aj ricassa. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným klinovým výbrusom, ktoré spája klinový výbrus, ktorý zároveň tvorí Tanto hrot. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 58-59HRc s povrchom SilverMoon. Rukoväť je odľahčená v čepeli otvormi pre zníženie hmotnosti noža a doplnená o drážkovanú opierku na prst pre bezpečný uchop. Črienky sú vyrobené s G10 ODGreen/Black s povrchom Termit Progres Arrow a upnuté nerez skrutkami s povrchom DLC. Puzdro je vyrobený s kydex komplet Black a sponou typu Pistols. Sponu je možné nastaviť 360°.
Čepeľ 75mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 195mm, váha noža 162g, váha kompletu 221g.
DarkRed Set Kitchen Knives
Ako som v úvode napísal tieto dva modely boli doplnené ku veľkému kuchynskému nožu DarkRed Kitchen Knife. Tento set obsahuje zmenšený model veľkého brata a druhý model je úzky vykosťovací nôž.
Keďže sa jedná o set tak musí všetko pekne ladiť ako dizajnovo tak materiálovo. Oba modely majú čepele vyrobené s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59HRc s kombinovaným povrchom a to vysoko lešteným hlavným výbrusom a brúsenou plochou. Aby bolo všetko dokonalé ergonómia rukoväte bola zachovaná tak ako i použitý materiál, ktorým je Hybrid v červenej farbe a kukuričného šúpoľa a podlepený bielým linerom G10. Tento materiál ak je správne vyrobený a následne naformátovaný a dotiahnutý do finál tak výsledok je očarujúco krásny.
DarkRed Set Kitchen Knives - Small
Čepeľ 130mm, hrúbka 2,5mm, celková dĺžka 240mm, váha noža 149,5g.DarkRed Set Kitchen Knives - Boning  

Čepeľ 130mm, hrúbka 2,5mm, celková dĺžka 240mm, váha noža 124,6g.
DARKSIDE - GreyDesert
Ako som v úvode už spomenul tento projekt je výnimočný tým, že má jednu čepeľ no s dvoma pármi črienkou a dva puzdrami a tak je možnosť si prispôsobiť nôž k danému prostrediu v ktorom bude používaný bez nutnosti výroby druhej čepele.
Čepeľ je tohto modelu vyrobená s vysoko legované nástrojovej oceli K110 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom ShSW. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošný výbrus je nahradený zaobleným podľa požiadaviek užívateľa. Chrbát je opatrený drážkovaním pre bezpečnejší uchop noža tak ako na spodnej časti noža pri ricassu čepele.
Čepeľ je v mieste rukoväti odľahčená otvormi podľa zadania užívateľa. Ako som už spomenul v úvode tento model obsahuje dva páry črienkou a to s materiálu G10 Grey/Black a G10 Tan/Black s povrchom Termit Progres Arrow a všetko hlboko pieskované.
Puzdra sú vyrobené s kydexu a to v kombinácií Digital Desert/Black  a Typhon Micro/Black. Puzdra sú doplnené o sponu typu Pistols.
DarkSide - GreyDesert Varianta I.
Čepeľ 85mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka 200mm, váha bez puzdra 193g, váha s puzdro 268g.
DarkSide - GreyDesert Varianta II.
Čepeľ 85mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka 200mm, váha bez puzdra 195g, váha s puzdro 273g.


NORDIC Long - RedBlack
Pôvodne tento model mal byť malý nožík no postupne sa dĺžka čepele predlžovala až do najdlhšieho modelu, ktorým je práve tento. Čepeľ tohto modelu je vyrobená s K110 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom ShSW. Čepľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a zaobleným chrbtom čepele až po drážkovanie opierky na prst. Drážkovanie je aj spodná časť ktorá je oddelená od ostria hlbokou drážkou pre jednoduchšie brúsenie. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža.
Rukoväť je tvorená črienkami s FR4 Black a Red Liner. Ergonómia rukoväte je hlboká a povrchovo upravená štruktúrou Termit Progres Klasic. Všetko je to hlboko pieskované aby sa odkryla štruktúra materiálu, ktorá sa krásne prekrýva s povrchom Termit Progres Klasic. Koniec rukoväte je doplnený o otvor pre prevlečenie poistnej šnúry.
Puzdro je vyrobené s kydexu v klasickom dizajne a komplet Black farbe. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols za pomoci, ktorej je možné nosiť nôž vo viacerých polohách podľa potrieb užívateľa.
Čepeľ 108mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka 220mm, váha bez puzdra 193g, váha s puzdrom 273g.Projekt NIXON - Heavy Strike Camo 
Základný kameň dizajnu vychádza zo starého projektu KEIRA. Po rokoch zatratenia som mal možnosť vytvoriť nový dizajn noža na outdoor. Vytvoriť niečo zaujímavého je už dnes veľmi zložité no nie nemožné. Predná časť čepele je prevzatá s modelu Boar Craft a od nej je aj odvodený názov NIXON. Stredná časť a záštita s opierkou na prst je s iného projektu bez mena. Samotná dilema bola voľba ergonómie rukoväte, ktorá musela byť vhodná pre veľký dlhý nôž. Mal som niekoľko ergonómii no dizajnovo to nejak neladilo ku čepeli. Ďalší problém bola manipulácia noža vo viacerých polohách. Keďže som si nebol istý či nová ergonómia bude vyhovovať majiteľovi tak som použil ergonómiu s projektu Rigid Scamp a tú prispôsobil k veľkosti noža a tým vylepšil manipuláciu ako i bezpečný uchop noža.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freezer. Túto povrchovú úpravu som už mnohokrát vytvoril rôznom detaily. Tak trochu som si nebol istý ako to ukáže na tak veľkej ploche noža. No ako máte možnosť vidieť  na detail foto vyšlo to nádherne. Štruktúra je veľmi jemná a hĺbkovo odstupňovaná od ostria nahor takže samotná povrchová úprava nemá vplyv na rezné vlastnosti výbrusu. Tento spôsob som už zvolil u posledných zverejnených modeloch nožov.
Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným pre zvýšenie penetrácie hrotu. Aby ťažisko čepele bolo čo najviac vpredu zvolil som dizajn prednej časti podľa nožov s projektu Boar Craft. Ricasso zo spodnej časť čepele je opatrené výbrusom pre prst aby bolo možné robiť s nožom drobné a presne rezy. Keďže je rukoväť mimo osy čepele vytvoril sa zaujímavý dizajnový tvar, ktorý už nie je tak neznámy a je ho možné vidieť u viacerých výrobcoch nožov. Tento koncept ma niekoľko výhod napr. je menšie riziko pretočenia noža, rezanie je príjemnejšie ako aj presnosť pri sekaní a iných činnostiach spojene s nožom.
Ergonómia rukoväte je prevzatá s projektu Rigid Scamp a upravená tak aby vyhovovala k tomuto nožu. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory aby ťažisko noža smerovalo čo najviac dopredu. Črienky sú zhotovené s materiálu G10 ODGreen/Tan/Black s povrchom Termit Progres Arrow. Črienky sú ergonomicky tvarované a v kombinácií s povrchovou úpravou zabezpečujú pevný a istý uchop kto mu prispieva aj drážkovaná opierka na prst. Na konci rukoväte je otvorený otvor pre prevlečenie bezpečnostnej šnúry cez zápästie.
Samotná kapitola tohto projektu je samotné puzdro, ktoré je vyrobené s kydexu a to v kombinácií s pohľadovej strany Kryptek Highlander Micro a zo zadnej strany Black. Keďže sa jedná o dosť veľké puzdro pre mohutný nôž a zo širokou čepeľou bolo za potreby odľahčiť ho. To zníženie váhy a celkového zoštíhlenia vzhľadu puzdra som dosiahol výbrusmi medzi nitmi tiež to nie je novinka a viem už o tom dlho no nejak som nevedel na čo vlastne je to. Nuž človek prichádza na niektoré veci pomalšie ako ostatný a až teraz to pochopil a to, že okrem pekného vzhľadu ma to i svoju funkciu a to jednoduchšie vybrať nôž s puzdra hlavne pri rýchlom tasení. Keďže sa jedna o ťažký kaliber zvolil som na nosenie zaves typu Klasic.
Je užasne vidieť výsledok vašej práce keď všetko do seba zapadne ako skladačka a u tohto modelu je to krásne vidieť. Čepeľ 168mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 305mm, váha bez puzdra 441g, váha s puzdrom 598g.

Pioneer Bushcraft Knives No.6
Ako som už v úvode napísal tento model je trochu mimo dizajnovú líniu a to hlavne vyšším hlavným výbrusom, vynovenou povrchovou úpravou čepele, črienkami a poslednom rade i puzdro.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N695Extra o tvrdosti 58-59 HRc s novým typom povrchovej úpravy Silver Freezer v kombinácií Chrom Freezer. Keďže som sa mnohokrát stretával s laickým názorom ohľadom povrchových úprav čepelí, ktoré ovplyvnili názor ľudí, ktorým sa to páči no už si neboli tak istý... Tá novinka je postupných vrstvách a odstupňovaní hĺbky povrchu smerom od ostria čepele. Pri viacerých testoch som odstupnenie hĺbky výbrusu dosiahol no finál povrch sa i moc nepáčil keďže okolie ostria síce bol hladký no bez kresby čo vo mne budilo skôr nedokonalosť ako niečo výnimočné... Hlavný problém bol práve vo vrstvách. Základ sú tri vrstvy a to hladký lept, potom druhý s jemnou kresbou a nakoniec tretí finálny tým som dosiahol postupné vrstvenie leptov smerom od ostria hlbšie. Tým že predošlá vrstva je odkrytá sa nerovnomerne leptá stou predošlou a tým som dosiahol jemnú viditeľnú štruktúru a postupne hlbšiu až mám pocit 3D vzhľadu.  Čepeľ nesie všetky doplnky ako jeho kolegovia a to falošný výbrus, drážkovanú opierku prstu ako u ricossa jemné drážkovanie.
Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčené otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú u tohto modelu vyrobené s G10 ODGreen/Tan/Black a povrchovo upravené Termit Progres Camo s hlbokým pieskovaním.
Materiál a dizajn puzdra bolo zvolené podľa dizajnu noža tak aby všetko pekne pasovalo. Takže použitý materiál bol kydex a to s pohľadovej strany Kryptek Mandrake Micro a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols vyrobenú s kože.
Čepeľ 113mm, hrúbka 4,3mm, celková dĺžka 227mm, váha bez puzdra 210g, váha s puzdrom 284g.DeFOR - Defender Combat
Základný koncept tohto modelu bol vytvorený podľa noža, ktorý mal budúci majiteľ v užívaní. Keďže chcel niečo hodne blízko podobné dizajn noža som nemenil len som to dal do nejakého rozumného vzhľadu a kedže rukoväť nespĺňala určité parametre po dohode som vzhľad čepele doplnil o ergonómiu rukoväte s projektu DeFOR.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N695 o tvrdosti 58-59HRc s povrchom Silver Moon. Výbavu čepele tvorí hlavný klinový výbrus a falošný, ktorý je tiež ostrí. Tento model je doplnený tiež o hlboké vybranie na chrbte čepele ako aj drážkovanou opierkou na prst. Rukoväť od ostria hlavného výbrusu chráni extra dlhá záštita, ktorá je vytvorená podľa pôvodného modelu noža.
Ergonómia rukoväte je podľa modeloch DeFOR hlavne čo sa týka konca rukoväte, ktorá obsahuje takzvanú kohútiu hlavu. Tá je navyše doplnená o drážkovanie pre istejší reverzný uchop noža. Samotná ergonómia je hlboká a s črienkami tvory príjemný a hlavne bezpečný úchop noža. Črienky sú vyrobené s G10 ODGreen/Black s povrchom Termit Progres Klasic a hĺbkovo pieskovaný.
Puzdro je vytvorené s kydexu a to s pohľadovej strany ODGreen a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o popruh ktorý nesie dve plastové spony pre skryté nosenie.
Čepeľ 90mm, hrúbka 4,3mm, celková dĺžka 210mm, váha bez puzdra 217g, váha s puzdrom 319g.     
DarkRed Kitchen Knife
Tento model bol vyrobený na mieru. Nechcel som vyrobiť nejakú klasiku tak som sa snažil navrhnúť niečo neobvykle len to je u kuchynských nožoch trochu väčší problém ako by sa na prvý pohľad zdalo.
Čepeľ som zvolil podľa jedného kuchynského noža od Fiskars a rukoväť bola navrhnutá podľa požiadaviek budúceho majiteľa. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom brúseným. Hlavný výbrus je vysoký klin s povrchom brúseným na 3000 Grit a vysoko leštený. Nie je obvyklé, že čepeľ kuchynského noža má falošné ostrie na chrbte no v tomto prípade som to tak urobil a to hlavne pre zúženie hrotu a zvýšiť rezivosť prednej časti čepele.
Rukoväť je tvorená jednoduchými líniami pričom spodná časť rukoväte je rozdelená dvomi výbrusmi a tak je možné bezpečne nôž držať celou rukou ale aj na pol keď nôž držíme v prednej časti rukoväti čo najviac využite pri rezaní napr. zeleniny. Samotné črienky noža sú vyrobené s hybridu a to Kukuričného šúpoľa a epoxidu v krásnej červenej farbe. Črienky sú podlepené bielym linerom s G10 a brúsené na 4000Grit následné finiš povrch leštený čim sa odkryla krása hybridu.
Čepeľ 180mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 290mm, váha 244,3g.
DarkGreen Kitchen Knife
Keď vytváram dizajn nie vždy sa páči budúcemu majiteľovi a vytvorím podľa jeho predstav. No čo s návrhom pôvodným? Vyrobiť nevyrobiť?! No málo kedy odolám a takto bolo u tohto druhého modelu. DarkGreen Kitchen Knife bol teda prvotina po dlhom čase a som rád, že som sa do toho pustil. Tento model má identickú čepeľ ako jeho kolega DarkRed no s malými rozdielmi. Keďže tento model má vyšší výbrus nebolo potreba falošného výbrusu pri hrote. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom brúseným. Hlavný výbrus je vysoký klin s povrchom brúseným na 3000 Grit a vysoko leštený.
Rukoväť je tvorená s črienkou hybridu Kukuričného šúpoľa a zeleno - čiernym sfarbením epoxidom. Črienky sú ergonomocký tvarované viac ako i jeho kolegu  a to hlavne kvôli viac zahnutej ergonómie rukoväte v zadnej časti noža. Povrch črienkou je brúsený na 4000Grit a vysoko leštená čím sa odkryje krásna štruktúra a farebnosť hybridu.
Čepeľ 180mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 297mm, váha 269g.
NORDIC - Black Desert
Pôvodne som chcel aby tento projekt bol viac outdoor ako military dizajne no model NORDIC Brown Earth to vyvrátil a práve NORDIC Black Desert to potvrdzuje. A som i rád, že ľudia prichádzajú na chuť vlastniť niečo zaujímavého a hlavne praktické. Spojenie praktického a umeleckého diela.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s vysokolegovanej nástrojovej oceli K110 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom ShSW. Čepeľ je vybavená hlavným klinovými výbrusom a zaobleným chrbtom tak ako to bolo u modelu NORDIC Brown Earth. Drážkovanie opierky prsta u tohto modelu je rozdelené dvomi drážkami aby samotné drážkovanie bolo viac účinné hlavne v rukaviciach.
Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky rukoväte sú vyrobené s FR4 Black a Tan Liner s povrchom Termit Progres Classic. Tento základný tvar povrchovej úpravy črienkou je zaujímavý nielen samotný tvarom ale hlavne detailom a tým je priečne ryhovanie každej drážky a po vypieskovaní vznikne detail podobný rohu kozorožca. Tak ako u jeho kolegu aj tento model má spodnú časť drážkovanú a rozdelené od konca ostria drážkou pre jednoduchšie nabrúsenie.
Nie je to obvykle ale i také sú požiadavky a jedna s nich bola výroba dvoch puzdier pre tento model. Prvé puzdro je vyrobené s kydexu Black s oboch strán. A to druhé je s pohľadovej strany Digital Desert a zo zadnej strany Black. Obe puzdra sú doplnené sponou typu Pistols zo základnými polohami vertikál, horizontál, a 45°.
Čepeľ 98mm, hrúbka 4,8mm, celková dĺžka 208mm, váha bez puzdra 201g, váha s puzdrom 278g.
DARKSIDE - Pure Desert No.4
Skĺbiť dizajn noža s dizajnom puzdra je niekedy dosť veľký problém. Hlavne ak pracujete s materiálom s viacerých farieb. Áno klasika čierna farba kydexu a nie je čo riešiť ale to nie je nič výnimočné niečo čo zaujme nielen laika ale i znalca. Tak to mu bolo i u tohto posledného modelu.
I keď mnohokrát moje nože vyzerajú viac dizajnovo ako úžitkovo nezabúdam práve na tú úžitkovú stránku noža a jedinečný dizajn je bonus, ktorý poukazuje na moju zručnosť a hlavne plní účel.
Čepeľ tohto noža je vyrobená s nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s povrchom Silver Freezer a doplnení o povlak DLC čím sa vytvoril zaujímavý kontrast, ktorý som nečakal. Tento kontrast je tvorený povrchom čepele brúseným na 600Grit a leptanou štruktúrou Freezer. Následne je to jemne pieskované balotinou rozdiel v povrchovou zvýrazní povlak DLC a konečnom dôsledku sa dosiahne hladký povrch čo bola zväčša kritika ohľadom leptaného povrchu. Určite to nie je posledný model, ktorý bude takto upravený...
V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Ochranné prvky sú ako u jeho kolegu No.3 a to drážkovanie opierky na prst ako i pri záštite pri konci ostria výbrusu.
Rukoväť tvoria črienky vytvorené s trikolór G10 a to Black/Brown/Tan s povrchom Termit Progres Camo. Črienky sú upnuté nerez torx skrutkami povlakované DLC tak aby pasovali do celkového dizajnu noža.
Najväčšiu dilemu som mal s puzdra. A to aký kydex použiť aby všetko pekne ladilo... najprv som chcel len čierne ale s tým som sa nejak nemohol zmieriť, že by tá krása skončila po zasunutí noža do puzdra. No našťastie sa mi podarilo zohnať novinku Kryptek Banshee Micro. A myslím, že to bola správna voľba v kombinácií s čiernym kydexom zo zadnej strany. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols vyrobenú s prvotriednej koži s 3x impreg. vrstvou v čiernej farbe.
Nie vždy sa oplatí zvoliť si tú jednoduchšiu cestu a vytvoriť tak niečo nezaujímavého alebo znehodnotiť to výnimočné. Našťastie to nie je prípad posledného model s projektu DarkSide. Nôž nielen zaujme vonkajším vzhľadom krásneho Kryptek Banshee Micro ale aj zaujímavou štruktúrou črienkou až po samotný povrch čepele a to pri zachovaní úžitkovej hodnoty v plnom rozsahu.
Čepeľ 89mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 197mm, váha bez puzdra 149g, váha s puzdrom 222g.


DARKSIDE - Pure Kryptek Orange&Black No.3
Keď som zbieral čepele na povlakovanie rozmýšľal som, ktoré čepele zvolím a hlavne s akými povrchovými úpravami. Medzi tie prvé boli čepele s projektu Pioneer Bushcraft Knives no chcel som niečo tactical dizajne. DarkSide bola zaujímavá voľba a tak vznikol model No.3 a No.4.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s povrchom Silver Freezer a povlakované DLC čím sa vytvoril veľmi zaujímavý dizajn vo finále. Čepeľ sama o sebe by tak nevynikla keby nebola zvolená správna kombinácia materiálov a ich povrchové úpravy. Preto som zvolil na črienky FR4 s Orange Liner. Črienky sú ergonomicky tvarované s kombinovaným povrchom a to hrubo brúseným pričom obvod je doplnený o obsidián štruktúrou a všetko je to hlboko pieskované. Ako zaujímavý detail v dizajne sú aj torx skrutky použité na upnutie črienkou k čepeli a sú povlakované DLC.
Bez puzdra je nôž ako človek bez šiat! A tak aby muž ladil zo ženou a tvorili tak dokonalý pár i nôž musí s puzdro ladiť aby tvorili spolu dizajnový celok. Preto som na tento model zvolil na pohľadovú stranu nový kydex Kryptek Orange Micro a zo zadnej strany kydex Black. Puzdro je doplnené o sponu Pistols.
Čepeľ 90mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 193mm, váha bez puzdra 163g, váha s puzdrom 233g.


Pioneer Buschraft Knives No.5
Väčšina loveckých nožov určených pre rybárov sú nože s úzkou čepeľou skoro by som mohol prirovnať ku filetovaciemu nožu. No i rybár potrebuje zdatnejšieho pomocníka a to hlavne na prípravu ohňa, poprípade sa presekať k rieke. Samozrejme by to neurobil týmto modelom ale pre prípravu ohňa a praktický vecí ako u bushcraftu.
Čepeľ u tohto modelu je vyrobená s nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60 - 62 HRc s povrchom brúseným pričom hlavný výbrus a zaoblený chrbát čepele je leštený. Všetko je to ošetrené povlakom DLC. Na chrbte a pri konci výbrusu je čepeľ doplnené o drážkovanie pre bezpečnejší úchop. V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti noža.
Črienky rukoväte sú vyrobené zo stabilizovaného dreva nádor Javora v zelenej farbe. Je to naozaj nádhera a veľmi pekne to pasuje k celkovému dizajnu noža. Celkový zaujímavý dizajn dopĺňajú aj skrutky, ktoré sú povlakované DLC.
Puzdro noža je vyrobené s kože a samosvorné. S pohľadovej strany je puzdro doplnené o raznicovú štruktúru. Zo zadnej strany je upnutie na opasok riešené sponou pre upnutie na opasok bez potreby prevliekania a tak je tu možnosť rýchleho odopnutia od opasku a mať nôž stále bezpečne pri sebe aj pri práci.
Čepeľ 112mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 230mm, váha bez puzdra 179g, váha s puzdrom 288g.


Pioneer Bushcraft Knives No.4
Neznášam sériovú výrobu... už dva rovnaké kusy ma nebavia vyrobiť! Neviem čím to je ale skôr ako sériovú výrobu má rád skúšanie a vytváranie nové dizajny. Medzi tie naj činnosti má aj keď môžem vyskúšať nové materiály a povrchové úpravy a takto bolo i u tohto modelu.
Keďže som robil puzdra na nože, ktoré mali povrchovo upravené DLC chcel som to vyskúšať na moje čepele a tak jedna s nich bola i na tento model. Čepeľ je vyrobená s nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s kombináciou povrchov a to plocha brúsená a hlavný výbrus a falošný výbrus leštený. Všetko je to doplnene o DLC a výsledok je krásny. Čepeľ je doplnená ako u ostaných modeloch o drážkovanie pri konci hlavného výbrusu, ktoré od neho delí hlboká drážka pre jednoduchšie brúsenie a na chrbte ako protišmyk.
V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené zo stabilizovaného dreva Jelše s krásnym zafarbením. Črienky sú upnuté nerez skrutkami tak tiež povlakovo upravené DLC.
Puzdro noža je vyrobené s kože a samosvorné. S pohľadovej strany je puzdro doplnené o raznicovú štruktúru. Zo zadnej strany je upnutie na opasok riešené sponou pre upnutie na opasok bez potreby prevliekania a tak je tu možnosť rýchleho odopnutia od opasku a mať nôž stále bezpečne pri sebe aj pri práci.
Čepeľ 110mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 228mm, váha bez puzdra 191g, váha s puzdrom 305g.DARKSIDE - HexCam 5 Echo No.2 
Tento model je dvojča jeho predchodcu a je vyrobený s rovnakých materiáloch. Jediný rozdiel je práve dizajn resp. typ čepele, ktorým je Drop Point a hlbokým vybraním na chrbte čepele. Pre tých, ktorý sledujú môj blog vedia na čo je toto vybranie určené a pre tých čo nevedia toto vybranie má dva významy. Ten prvý je pre krátke držanie čepele pri drobných prácach a ten druhý význam je taktický keď vybranie slúži pri obrane pre odtiahnutie ruky útočníka resp. hákovanie.
Samotná čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a na chrbte falošným konvexným výbrusom pre zvýšenie prieniku hrotu. Okrem tohto falošného výbrusu je chrbát čepele doplnený o spomenuté vybranie a hlboké drážkovanie opierky na prst. Zo spodnej strany u konca hlavného výbrusu je ricasso oddelené drážkou pre jednoduchšie brúsenie a jemným drážkovaním pre zvýšenie bezpečnosti úchopu noža v ruke.
Rukoväť má rovnakú ergonómiu ako jeho brat ako i odľahčenie čepele otvormi. Črienky sú vyhotovené s G10  Yellow/Black s povrchom Termit Progres a hlboko pieskované.
Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany HexCam 5 Echo a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols vyrobená s kože a s 3x imperg. vrstvou v čiernej farbe. Samozrejme je možné nôž nosiť vo viacerých polohách vďaka dierovému systému vytvorenom na spone. Keďže spona je vyrobená s kože nie je problém pre užívateľa dodatočne si vyraziť diery podľa svojich potrieb.
Čepeľ 89mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 196mm, váha bez puzdra 153g, váha s puzdrom + príslušenstvo 231g.

DARKSIDE - HexCam 5 Echo No.1
Tento model je prvý s dvoch modeloch, ktoré boli robené na zákazku pre bratov a preto majú i rovnaké použité materiály. Jediný rozdiel je v dizajne čepele. Tento prvý model má typ čepele Clip Point. Samotná čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom. Ako štandard sa stalo drážkovanie spodnej časť čepele pri konci výbrusu ako zvýšenie bezpečnosti proti skĺznutia ruky na ostrie. Tak ako spodná časť čepele je i jej chrbát, ktorý je vybavený hlbokým drážkovaním pre zvýšenie bezpečnosti pri manipulácií s nožom v mokrej ruky.
Rukoväť noža je v mieste čepele odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené s G10 Yellow&Black, ergonomicky tvarované a vybavená povrchovou úpravou Termit Progres s hlbokým pieskovaním.
Nielen dizajn a použité materiály sú dôležite pre kvalitný nôž ale tiež kvalitné puzdro, ktoré okrem svojho hlavného účelom, ktorým je ochrana noža je aj jeho vzhľad. A vzhľad puzdra je veľmi podstatný lebo musí dizajnovo pasovať k dizajnu noža a tak tvoriť dokonalý celok. Toto puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany HexCam 5 Echo a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols s možnosťou nosenia ako vertikálne tak horizontálne a samozrejme i v iných polohách ako i obojstranne pre praváka i ľaváka.
Čepeľ 89mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 195mm, váha bez puzdra 160g, váha s puzdrom + príslušenstvo 236g.   
PIONEER Bushcraft Knives No.3
Tento projekt nie je výnimočný len dizajnom modeloch ale i materiálmi použitých. Výnimkou nie je ani tento model. PBK No.3 nie je krásny len svojou čepeľou ale hlavne črienkami. Čepeľ je vyrobená s nástrojovej vysokolegovanej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s povrchom čepele brúseným na 400 Grit a lešteným hlavným a falošným výbrusom. Čepeľ je vybavené hlavným klinovým výbrusom typu škandinávsky a falošným jemne konvexným výbrusom. Samozrejme nemôže chýbať drážkovanie na chrbte čepele tak ako na jej spodnej časti. Čepeľ je v konštrukcií fulltang pričom v mieste rukoväte je odľahčená za pomoci otvorov pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky rukoväte sú vyrobené zo stabilizovanej brezy v čiernom a modrom nádychu čo vo finále vyzerá veľmi pekne a zaujímavo. Navyše sú črienky vypodložené čiernym G10 linerom. Puzdro tohto modela bolo robené na želanie preto obsahuje iniciály užívateľa v kombinácií so štruktúrou tvorenou za pomoci razníc. Puzdro je vyrobené s prvotriednej koži a trikrát impregnáciou v tmavo hnedej farbe s tieňovaním do čiernej.
Čepeľ 110mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 227mm, váha bez puzdra 192g, váha s puzdrom 308g.Projekt PIONEER Bushcraft Knives
Tak ako iných nožiaroch ani mňa neobišiel dizajn nožov, ktoré nesú názov bushcraft knives čo podľa mňa je podobná kategória ako Outdoor Knives. Všeobecnosti sa jedna o nože používane na prežitie a pobyt v prírode. Ich hlavným znakom je jednoduchý dizajn, typ čepele Drop Point ale ten najvýraznejší znak je ich hlavný výbrus, ktorým je škandinávsky výbrus klinový. Mnoho týchto výbrusov je potiahnutých až na tzv. nulu. Čo je výbrus bez fazetky. U mojich modeloch výbrus je ukončený fazetkou, ktorá zamedzuje vyštrbenie ostria aj pri hrubšej práci. Ako je to zvykom u mojich modeloch nejaké tie novinky nemôžu chýbať! Ako som v úvode spomenul jednou s noviniek bola použitá u modeloch s projektu NORDIC. A tým je drážkovaná spodná časť pri konci výbrusu a ten je oddelený drážkou pre jednoduchšie nabrúsenie noža. Toto spodné drážkovanie nám zvyšuje nielen bezpečný uchop proti skĺznutiu čepele na ostrie ale tiež pri rezaní smerom k sebe keď nôž držíme s ostrím k sebe. Ďalšou novinkou je povrchová úprava čepelí, ktorou je kombinácia brúseného povrchu čepele a lešteného hlavného a falošného výbrusu. Samotný dizajn som zvolil skôr podľa seba ako by som mal kopírovať ten klasický pre mňa až nepríjemný dizajn bushcraft nožov. No či sa mi to podarilo nechám na posúdení Vás ;-).

PIONEER Bushcraft Knives No.1
Samozrejme, že mi to nedalo a aj napriek tomu, že som chcel zvoliť iný typ čepele nakoniec Drop Point bol ten základný pri tvorení základného ale i finál dizajnu nožov tohto projektu. Čepeľ je vyrobená s vysoko legovanej nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s kombináciou povrchov a to brúseným povrchom čepele a lešteným hlavným a falošným výbrusom. Tento kontrast povrchov sa mi veľmi páči a konečne sa mi ho podarilo vyrobiť podľa mojich predstav. Skúšal som rôzne povrchy no mal som pocit ako by sa hlavný výbrus v nich strácal hlavne tá horná ostrá línia výbrusu. I keď mnoho bushcraft nožov neobsahuje falošný výbrus mne osobne mi to chýba na nožoch a aj dizajnovo mi to nepasuje preto som svoje modely falošným výbrusom doplnil a urobil som dobre lebo to posunulo celkový dizajn na vyššiu úroveň. Čepeľ je v konštrukcií fulltang pričom v mieste rukoväte sú otvory pre zníženie celkovej váhy ale i kvôli vyváženiu noža. Črienky u tohto modelu sú vyrobené zo stabilizovaného dreva nádoru jaseňa a podlepené G10 Black Liner. Samotná ergonómia rukoväte je hybrid predošlých projektoch ako bol WAPITI alebo Dark Hunter a ďalších troch nezverejnených modeloch outdoor nožov. Povrch črienkou je brúsený do vysokých zrnitostí a následne leštený čím sa odkrýva krásna štruktúra nielen dreva ale i jeho zafarbenie čo je jedna s výnimočných vlastnosti tohto materiálu. Na konci rukoväte je otvor na prevlečenie šnúry, ktorý je otvorený pre pohodlnejšie nosenie poistnej šnúry. Puzdro je robené podľa požiadaviek užívateľa a u tohto modelu je to puzdro typu Klasic v hnedej farbe s raznicou DEK a znakom. Ako bonus je k tomuto kompletu vyrobené i puzdierko pre firesteel a keramic brúsny kameň 400/1200 Grit. Okrem toho puzdierko obsahuje ďalšiu kapsičku ak by sa to tak dalo povedať, ktorá je otvorená a je možne do nej uložiť napríklad vatu na jednoduchšie založenie ohňa. Puzdierko je možné nosiť ako vertikálne tak horizontálne pričom práve horizontál prevleky sú širšie a to v prípade, že by užívateľ potreboval pribaliť si  paracord šnúru, ktorá sa môže omotať cez vertikál prevleky a cez vnútornú časť puzdierka.
Čepeľ 110mm, hrúbka 4,3mm, celková dĺžka 230mm, váha bez puzdra 199g, váha s puzdrom 337g.
PIONEER Bushcraft Knives No.2
Tento model je druhý v poradí a je dosť podobný tomu prvému len tým rozdielom, že má typ čepele Clip Point. Ako u jeho kolegu i tento model má vyrobenú čepeľ s vysokolegovanej nástrojovej oceli Sleipner o tvrdosti 60-62 HRc s kombináciou povrchov a to brúsenou plochou na 400Grit a lešteným hlavným a falošným výbrusom. Koniec výbrusu je oddelený drážkou pre jednoduchšie brúsenie a drážkovaním pre bezpečnejší uchop, ktorému prispieva i plno funkčné drážkovanie na chrbte noža. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená otvormi pre zníženie hmotnosti noža ale i kvôli vyváženiu. Črienky u tohto modelu sú vyrobené zo stabilizovaného dreva Topoľa s veľmi peknou štruktúrou pričom je povrch  nevyleštený až do zrkadla ale skôr matne a G10 Black Liner čo pekne pasuje k celkovému dizajnu tohto modelu. Puzdro je vyrobené na mieru a podľa zvolených požiadaviek užívateľa. Puzdro je typu Fallk s raznicovou štruktúrou a monogramom užívateľa. Povrch puzdra je tieňovaný do hneda pričom monogram je svetlejšej farby aby sa nestratil v raznicovej štruktúre vytvorenej na ploche. Pôvodne ako u predošlého modelu aj u tohto malo byť puzdro doplnené o puzdro na firesteel a brúsny kameň no nakoniec bolo vytvorené osobitné puzdierko a to hlavne kvôli firesteelu a veľkosti brúsneho kameňa. Puzdierko je rovnakého typu ako u predošlého modelu s tým rozdielom, že je dizajnovo prispôsobené k danému modelu a to raznicovou štruktúrou na povrchu tak ako u prvého znakom DEK. Tak tvoria krásny a plnohodnotný komplet na pobyt v prírode.  
Čepeľ 112mm, hrúbka 4,2mm, celková dĺžka 232mm, váha bez puzdra 201g, váha s puzdrom 332g.Projekt VIPER Tactical Team
Ako som spomenul v úvode u tohto projektu som sa zameral a novú ergonómiu rukoväte aby bol zachovaný štíhly dizajn konceptu TDI noža a projektu NTT nožov. Veľmi nerád používam jednoduché ergonómie rukovätí hlavne na taktické nože. Dôvod je jednoduchý a to je, že pri takom noži je veľmi dôležitý 100% pevný úchop i v mokrej ruke a bezpečný proti zošmyknutiu v mokrej ruke. Samozrejme existujú aj pre jednoduché ergonómie bezpečnostné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť no nie úplne. Medzi tie hlavné prvky patria napr. drážkovaná opierka na prst, rôzne povrchové úpravy črienkou alebo dodatočné drážkovanie obvodu rukoväte ale to moc nerád robím lebo potom to môže byť na škodu resp. nepríjemné hlavne pri silnejšom rezaní kedy drážkovanie môže tlačiť do ruky až vytvoriť mozole čo je nepríjemné. Preto každú ergonómiu sa snažím doplniť nejakým vybraním resp. výstupkom pri ricasso aby bolo zamedzené skĺznutie ruky na ostrie noža.
Spodná časť rukoväte Viper Tactical Team (VTT) nôž je tvorená s troch vybraní pričom stredné vybranie je dlhšie s vhodné pre dva prsty, pri ricasso je jedno vybranie a druhé je na konci rukoväte. Týmto spôsobom som dosiahol univerzálnosť čo sa týka veľkosti ruky užívateľa a zachoval bezpečný úchop vo všetkých polohách a zároveň sa nôž príjemne drží keď ostrie smeruje k nám... napr. pri rezaní k sebe.
Ďalším dôležitým faktorom u správnej ergonómie rukoväti je vhodný prierez. Mnohokrát sa stretávam s nožmi kde prierez či v tvare elipsy alebo obdĺžnika je naopak to znamená na hrúbku a nie na šírku daného tvaru. Nesprávne zvolený prierez rukoväte nám spôsobuje pretočenie noža a tým i možné zranenie užívateľa a ak nie tak aspoň znepríjemní samotný pôžitok s práce.

VIPER Army
Tento model má vyrobenú čepeľ s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Typ čepele u tohto modelu je Spear Point s hlavným dutým výbrusom a falošným výbrusom na chrbte čepele. Ricasso je zaoblene v spodnej časti a na hornej je opierka na prst vybavená hlbokým drážkovaním pre zvýšenie bezpečnosti úchopu. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky rukoväte sú s G10 Army Green/Black Liner s povrchom VRub a všetko hlboko pieskované čím sa odkrýva zaujímavá štruktúra tohto jednofarebného materiálu. Obvod črienkou je zaoblený tak aby práca s nožom bola čo najpohodlnejšia.
Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany ODGreen a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols s kože a v čiernej farbe. Spona je nastaviteľná na niektoré najčastejšie polohy plus polohu pre nosenie noža horizontál.
Čepeľ 84mm, hrúbka 4,4mm, celková dĺžka 194mm, váha bez puzdra 161g, váha s puzdrom 235g.

VIPER Grey
Ako jeho kolega i tento model má vyrobenú čepeľ s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Tak ako u projektu NTT i tento projekt je vybavený dvoma typmi čepelí a Viper Grey je vybavená kombináciou Wharncliffe a Sneeps foot. Samotná čepeľ obsahuje ako u ostatných modeloch hlavný dutý výbrus a falošný výbrus. Chrbát čepele okrem špecifického vybrania pre krátky uchop čepele čo je hlavným znakom DEK nožov je drážkovaná opierka na prst pre bezpečnejší úchop. Čepeľ je v mieste rukoväti odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené s G10 Grey/Black s povrchom Vrub a všetko hlboko pieskované.
Puzdro je vyrobené s kydexu pričom pohľadová strana je s Kryptek Raid potlačou a zadná strana kydex Black. Puzdro je doplnené sponou typu Pistols s možnosťou nastavenia do základných polôh ako je vertikál, horizontál a 45°. Samozrejme je možnosť nosenia aj pre ľavú stranu a vo všetkých spomínaných polohách.
Čepeľ 84mm, hrúbka 4,4mm, celková dĺžka 190mm, váha bez puzdra 154g, váha s puzdrom 227g.
Projekt NATRIX Tactical Team
Ako som v úvode naznačil jedna sa o nože s kategórie TDI a základný koncept vychádza s projektu Air Cobalt Team. Vďaka zvolenému uhlu čepele voči rukoväti sa veľmi dobre držia a vďaka tomu je zápästie menej namáhané a v spojení s danou ergonómiou sa nám zvyšuje komfort držania, používania a tým aj použitie ako zbrane na obranu. 

NATRIX Vampirus
Tento model je vybavený čepeľou typu Spear Point vyrobenú s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom v kombinácií Silver Freezer a Chrom Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a konvexným falošným výbrusom. Chrbát čepele je doplnený o drážkovanú opierku na prst pre bezpečnejší úchop. Čepeľ v mieste rukoväti je odľahčená otvormi pre zníženie celkovej hmotnosti noža.
Ergonómia je prevzatá s projektu ACT a prepracovaná na štyri prsty bez otvoru ako to bolo u spomenutých nožoch projektu ACT. Uhol rukoväte je väčší aby zápästie bolo menej namáhané a práca ako ta bežná ale i v prípade núdze pohodlná a bolo by možné použiť nôž ako efektívnu obrannú zbraň. Črienky sú vyrobené s G10 Red&Black s povrchom Termit Progres vo veľmi zaujímavom dizajne a všetko hlboko pieskované.
Takou novinkou je použitý materiál na výrobu puzdra, ktorým je termoplast HOLSTEX Black s potlačou Carbon Fibre.  Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols s kože a v čiernej farbe.
Čepeľ 87mm, hrúbka 4,4mm, celková dĺžka 200mm, váha bez puzdra 158g, váha s puzdrom 232g. NATRIX Shadows
Vytvoriť koncept nie je zložité ak máte nejaké tie skúsenosti s tvorbou dizajnu nožov, no i napriek tomu vždy vytvorím viac kombinácií napr. danej ergonómie s viacerými typmi čepeli a tento projekt nie je výnimka. Preto Vám predstavujem druhý model s tohto projektu, ktorým je Natrix Shadows. Tak ako jeho kolega má čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Tento model ma kombináciu dvoch typov čepelí a to Wharncliffe a Sneeps foot. Samotná čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a jemným konvexným falošným výbrusom. Na chrbte je čepeľ doplnená o drážkovanie pre bezpečnejší úchop. V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža.
Rukoväť je vyrobená s G10 Grey&Black s povrchom Termit Progres v rovnakej štruktúre a ergonómie ako u Natrix Vampirus. Puzdro je tiež vyrobené ako u jeho kolegu a to s HOLSTEXu Carbon Fiber a zo sponou typu Pistols v čiernej farbe a samozrejme s možnosťou rôznych nastavení ako i na pravú a ľavú stranu nosenia.
Čepeľ 87mm, hrúbka 4,4mm, celková dĺžka 197mm, váha bez puzdra 156g, váha s puzdrom 230g.

Projekt NORDIC OUTDOOR KNIVES
Tento projekt vznikol náhle s kompromismi a tak trochu i s obavou ako to bude vyzerať vo finále. Žiadna šablóna, predloha ani čas nejak skúmať čo a ako by bolo dobre. No už keď som držal vyrezané čepele v ruke som vedel, že to budú ďalšie dizajnovo zaujímavé nože. Keďže ich spracovanie prebiehalo zároveň s pripravovaným projektom PIONNER prešli niektoré novinky aj na tieto modely a tak ich budem mať možnosť Vám ich predstaviť. Keď vytváram nejaký projekt zväčša obsahuje niekoľko modelov, ktoré majú spoločné napr. ergonómiu rukoväte ale rozdielne typy čepelí. U tohto projektu je to trochu ináč a jediný rozdiel je v ich celkovej dĺžke. Dizajnovo sú identické až na detaily, ktoré museli byť upravené podľa celkovej dĺžky noža a typu hlavného výbrusu.

NORDIC - Brown Earth
Tento model je ten dlhší s dvojice nožov, ktoré tvoria tento projekt. I keď som v úvode hovoril, že sa jedná hlavne o nože určené do lesa. Tento je vybavený s moderných materiáloch ako je G10 a kydex ale poďme po poriadku. Čepeľ tohto noža je vyrobená s vysoko legovanej  nástrojovej oceli K110 (D2) o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom ShSW. Samotná čepeľ je typu Drop Point čo je pre univerzálny outdoor nôž najlepšia voľba. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom  a na chrbte čepele nie je falošný výbrus ako to býva obvykle ale namiesto toho je časť chrbta čepeľ od hrotu po drážkovanie zaoblená. Toto zaoblenie som už použil v minulosti napr. u modeloch s projektu NARVAL. Okrem zvýšenia penetrácie hrotu čepele pri vnikú do materiálu je to i oveľa krajší dizajnový pohľad s hora ako keď je to u rovnej hrane. Hlavnou novinkou je drážkovaný koniec hlavného výbrusu, ktorý je oddelený hlbokou drážkou pre jednoduchšie brúsenie a jemné drážkovanie, ktoré má po jeho bokoch výrazné zrazenie hrán a to hlavne kvôli bezpečnosti užívateľa. Takto ukončenie výbrusu je kvôli tomu, že čepeľ neobsahuje záštitu a pri možnom razantnom bodnutí môže skĺznuť ruka na ostrie čepele a práve toto drážkovanie to má zamedziť ako i samotné drážkovanie na chrbte čepele. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Rukoväť je vybavená črienkami G10 Brown s povrchom Vrub a všetko hlboko pieskované. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Brown a zo zadnej strany Black. Puzdro je vybavené sponou typu PISTOLS v koži a v čiernej farbe.
Čepeľ 97mm, hrúbka 4,5mm, celková dĺžka 207mm, váha bez puzdra 210g, váha s puzdrom 282g.


NORDIC - Green Land
Tento model je ten menší od jeho kolegu a viac vhodný i ako EDC. Okrem samotnej dĺžky noža ma rozdiely len v detailoch a samozrejme v použitých materiáloch. Čepeľ je vyrobená s vysoko legovanej nástrojovej oceli K110 (D2) o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom ChromMoon. Výbava čepele je tvorená s klinového hlavného výbrusu a falošného výbrusu, ktorý je výrazne zaoblený. Čepeľ ako u jeho kolegu je doplnená o ochranné prvky ako je drážkovanie na chrbte čepele aj v spodnej časti čepele u Ricasso doplnené o Choil. Choil je hlboká drážka medzi ricassom a koncom ostria, ktoré nám slúži na lepšie nabrúsenie noža. Tých názor na to je mnoho no jedno osobne si myslím, že je to jedno ako má tvarovanú túto časť hlavne aby to pasovalo k dizajnu noža a nezavadzalo alebo ináč prekážalo v pohodlnom používaní noža.
Čepeľ je v mieste odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Na črienky je použité stabilizovaný koreň Jelše v zeleno - sivom nádychu. Povrch je hladký a vysoko leštený tak aby odokrylo nádhernú štruktúru stabilizovaného drevo.
Puzdro je vyrobené s kože v dizajne typu Fallk v čiernohnedej farbe a povrch je opatrený raznicovou štruktúrou, ktorá dodáva celému kompletu luxusný dizajn. Puzdro je vybavené dvojicou zapínania pre bezpečné nosenie aj v husto zarastených oblastiach našich lesov.
Čepeľ 87mm, hrúbka 4,5mm, celková dĺžka 197mm, váha bez puzdra 177g, váha s puzdrom 311g.


NORDIC Fire Land
Názov Fire Land som zvolil hlavne kvôli farebnej pestrosti stabilizovaných črienkou tohto modelu. Tie sú vyrobené zo stabilizovaného koreňa Jelše a v nádychu červenej čo vo finále ukázalo ako niektoré vyrezané časti našich hôr kde namiesto stromov je vysoká tráva. S pohľadu dizajnu na rukoväti je to krásne no v skutočnosti keď ste v prírode je to na zaplakanie... Keď vidíte ako sú hory nezmyselne likvidované L.
Čepeľ ako u jeho predchodcu je vyrobená s vysoko legovanej  nástrojovej oceli K110 (D2) o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom ChromMoon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným výbrusom. Tak ako u jeho kolegoch i tento model je doplnený o drážkovanie na chrbte aj na spodnej časti ricasso s choil.
Puzdro noža je rovnakého konceptu  typu Fallk a v hnedých odtieňoch tak aby všetko do seba pasovalo. Povrch puzdra je doplnené o raznicovú štruktúru čo dodáva celkový luxusný dizajn.
Čepeľ 87mm, hrúbka 4,5mm, celková dĺžka 196mm, váha bez puzdra 160g, váha s puzdrom 292g.Projekt DEFCON LEVEL
Tento projekt vznikol vďaka zaujímavej ergonómie použitej na neck nožov s rovnomenného projektu. Mal som nutkanie zistiť či je táto ergonómia vhodná i pre nože s dlhšou čepeľou ako 95mm. Nič nie je lepšie to zistiť ako vytvoriť model s potrebnými parametrami, prispôsobenou ergonómiou rukoväte a vhodný dizajn. Toto všetko som spojil do projektu Defcon Level a tak dokázal posunúť tento projekt na vyššiu úroveň.

DEFCON LEVEL Camo
Tento model je vybavený zahnutou čepeľou typu karambit pričom predná časť je viac rozšírená aby horný výbrus mal dostatok priestoru a bol funkčný prípade naostrenia. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom ChromMoon. Hlavnou výzbrojovou čepele je hlavný dutý výbrus a na chrbte vysoký falošný výbrus, ktorý v prípade potreby je možné nabrúsiť. Čepeľ je okrem výrazného falošného výbrusu vybavená na chrbte i výrazným vybraním pre efektívnejšiu obranu. Okrem týchto doplnkov je chrbát čepele v mieste opierky na prst opatrený jemným drážkovaním pre bezpečnejší uchop. Koniec hlavného výbrusu je mierne pretiahnutý k rukoväti a tak plní funkciu záštity resp. brzdy proti pretočeniu noža. Obvod čepele je opatrený povrchom SilverMoon a pekne dopĺňa vysoko leštenú čepeľ. Povrch Chrom Moon je nezvyčajný pre tactical typ noža no chcel som dosiahnuť maximálnu rezivosť a to je možné iba pri leštenej čepeli. Samotná rukoväť je v mieste čepeli odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy a vyváženie noža mierne dopredu. Črienky sú vyrobené s G10 Camo a povrchovo upravené hlbokým Termit Progres čo zabezpečuje maximálnu pevnosť úchopu aj v mokrých rukách ale hlavne v rukaviciach. Vybratia v spodnej časti rukoväti sú určené pre 4 prsty takže pre plnohodnotný úchop. Rukoväť je voči čepeli mierne prihnutá tak aby zápästie ruky pri dlhšej práci a hlavne pri obrane čo najmenej trpelo ale aj kvôli lepšej manipulácií pri tasení s puzdra. To je vyrobené s kydex Black a zo sponou typu Pistols. Táto spona je vyrobená s kože v čiernej farbe a z možnosťou nastavenia aj horizontál ako i pod 45° uhlom a samozrejme sa dá namontovať aj pre potreby ľavákov.
Čepeľ 104mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 197mm, váha bez puzdra 158g, váha s puzdrom 209g. DEFCON LEVEL Desert 
Aby som mohol odhaliť potenciál novej ergonómie je za potreby ju vyskúšať i s iným typom čepele a v tomto prípade je to typ čepele Drop Point. Čepeľ ako u jeho kolegu je vyrobená s antikoróznej oceli N695 EXTRA o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom ChromMoon. Samotná čepeľ noža je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným výbrusom cez ktoré sa  prelína jemné konvexné zakončenie ostria pri hrote. Chrbát noža je doplnený o jemné drážkovanie opierky pre zvýšenie bezpečnosti úchopu. V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža ale i jeho vyváženie. Črienky sú vyrobené s G10 trikolór a to Black/Tan/Brown s povrchom Termit Progres Camo. Tento materiál mám veľmi rád a to hlavne kvôli možnosti vytvoreniu práve spomenutej povrchovej úprave TPC. Je to nakoniec najlepšie vidieť na detail foto tejto povrchovej úpravy ako je možné tri farby pekne prekombinovať a tak dosiahnuť maskovací vzhľad, ktorý pekne zapadá do dizajnu daného modelu. Ďalšia výhoda tejto povrchovej úpravy je možnosť aplikovať na ergonomicky tvarovaný povrch črienkou aj veľmi náročných tvarov. Pekným príkladom bola rukoväť na flobert pištoľ Dressler. Tak ako u jeho kolegu i tento model má obvod čepele opatrený povrchom SilverMoon. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Highlander a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols a s možnosťou polohovanie ako horizontál tak pod uhlom 45°.   
Čepeľ 103mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 197mm, váha bez puzdra 163g, váha s puzdrom 211g.Dark Hawk II. - Army Green
Tento model noža bol ako druhý v mojej tvorbe ako EDC nôž v tom pravom dizajne. Antikorózna pieskovaná čepeľ a črienky s FR4 Black. Jeho predchodcom bol nôž s názvom SaN EDC a bola to prvotina, ktorá nasmerovala môj dizajn nožov. Dark Hawk bol vodítkom a ďalšie modely cestou dizajnu darkdarkness. Je zaujímavé sa vrátiť na začiatok a vidieť a čítať články ako to všetko začalo, vznikalo ako príbeh knihy J. Dark Hawk II. dizajnovo je prakticky identický s jeho predchodcom až na detaily, ktoré pribudli novými materiálmi ale hlavne skúsenosťami. Tak ako jeho predchodca i Dark Hawk II. má čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc no povrch je tu Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným výbrusom. Chrbát čepele je vybavený dlhým drážkovaním pre bezpečnejší úchop.
Čepeľ v mieste rukoväte je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Najväčšou zmenou prešla rukoväť a to jej ergonómia v spodnej časti, ktorá je viac tvarovaná a zadná časť zaoblená a rozšírená aby sa nôž lepšie ovládal. Črienky sú u tohto modelu vyrobené s G 10 Army Green s povrchom VRub a všetko hlboko pieskované čím sa odkryla ta povestná zaujímavá štruktúra tohto materiálu v kombinácií neobvyklej zelenej vojenskej farbe.
Puzdro je vyrobené s kydexu namiesto koženého ako to bolo u jeho predchodcu predsa len je to dlhá doba a možnosti sú dnes už oveľa väčšie ako tomu bolo v minulosti. Puzdro je komplet v čiernej farbe a vybavené sponami „S“ Hook a „J“Hook určené na skryté nosenie a vyrobené na mieru.
Čepeľ 90mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 195mm, váha bez puzdra 145g, váha s puzdrom 194g + „S“Hook.


Dark Hammer II. - Army Green
Pôvodný model rovnomenného projektu patril medzi prvé modely, ktoré začali cestu dizajnu darkdarkness. Cesta to bola dlhá a vďaka možnosti modifikovať tieto prvotiny ani tak skoro neskončí... Nový model Dark Hammer nemá len vylepšenú ergonómiu ale i nové materiály ako čepele ale hlavne črienkou. Kvôli tomuto projektu a projektu Dark Hawk o ktorom napíšem neskôr som objednal novú farbu G10 materiálu, ktorý sa volá Army Green. No poďme poporiadku ;-).
Pôvodný dizajn noža bol robený po starom a tak nebolo možné nejakého modelu v digitálnej forme v mierke 1:1 podľa, ktorého by sa mohla vytvoriť modifikácia. Takže nový model vznikal prakticky nanovo vďaka podrobným fotkám bolo možné celkom vierohodne odkopírovať model no vo finále tomu niečo chýbalo. Predsa dizajn pôvodného noža bol robený v začiatkoch kedy som nemal potrebné znalosti a tie som mohol využiť práve v novej modifikácií. Hlavným problémom bol pomer dĺžky čepele voči dĺžke rukoväti a hlavne ergonómia, ktorá musela aspoň trochu pasovať s pôvodným dizajnom. Konečnom dôsledku si myslím, že sa to veľmi dobre podarilo a celkový dizajn sa vydaril.
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N695 Extra o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným jedovatým dutým výbrusom. Chrbát čepele je zaoblený od hrotu až po drážkovanie opierky na prst. Čo dizajnovo veľmi pekne zapasovalo tomuto modelu a zachoval si tak pôvodný dizajn bez falošného výbrusu. Čepeľ v mieste rukoväte je odľahčené otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s novej G10 vo farbe Army Green za čo musím poďakovať Matúšovi Haščíkovi s www.nanoze.sk. Povrch črienkou je hlboko pieskovaný čím sa pekne odkryla vytvorená štruktúra materiálu.    
Črienky sú navyše vybavené hlbokou ergonómiou tak aby pasovala k ergonómie rukoväte a tak bolo dosiahnuté príjemné a bezpečné držanie noža v akejkoľvek polohe.
Puzdro noža je vyrobené s kydexu komplet v čiernej farbe no novinka je spôsob nosenia noža. Tou novinkou sú „S“Hook a „J“Hook spony určené na skryté nosenie. Tieto spony nie sú novinkou vo svete nožov no ja som to prakticky použil prvý krát na puzdro noža. Hook sú vyrobené s kydexu a parametrovo prispôsobené k opasku užívateľa teda vyrobené na mieru.
Čepeľ 88mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 194mm, váha bez puzdra 140g, váha s puzdrom 181g.


Nautilus Future Karambit - Black Soldier
Tento model je druhým v poradí s tohto projektu a dizajnovo je prispôsobený k potrebám užívateľa ako i použité materiály. Ako to niekedy býva i majster remesla sa utne a stane sa vec nepredvídateľná ako to bolo u tohto modelu. Keďže mi pri finál brúsení vošla čepeľ do brúsky a tak sa poškodila čepeľ bol problém na svete keďže som nemal ďalší polotovar a bolo potrebné čepeľ nanovo ručne vyrezať a vybrúsiť. I keď je to zdĺhavé a materiálovo náročné bol som rád lebo som mal možnosť vychytať detaily tohto modelu a tak vytvoriť i keď na prvý pohľad nie je vidieť  o niečo dokonalejší karambit NFK.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Tak ako jeho predchodca i Black Soldier má čepeľ vybavenú hlavným dutým  výbrusom a jemným konvexným výbrusom. Okrem toho je čepeľ vybavená záštitou na konci, ktorej sú hroty. Horná časť záštity tvorí vybranie na konci, ktorého je výrazný zub, ktorý zároveň je účasťou horného konvexného výbrusu. Toto vybranie je navyše vybavené ostrím a hlbokým drážkovaním.
Koniec rukoväte je vybavené okom typické pre karambity a jeho vonkajší obvod je doplnené o dva výstupky pre z efektívnenie úderu. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy karambitu. Chrbát  čepele v mieste rukoväti je vybavený protišmykovým drážkovaním ako na jej začiatku tak i na konci pri oku rukoväti. Črienky sú vyrobené s FR4 Black s povrchom Vrub a hlboko pieskovaným.
Puzdro prešlo najmenšou inováciou dalo by sa povedať, že je totožné ako u Green Soldier až na to, že je komplet s Black kydexu a neobsahuje platformu Kydex ale iba sponu typu Pistols s kože v čiernej farbe.
Čepeľ 90mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 180mm, váha bez puzdra 206g, váha s puzdrom 273g.Rigid Scamp Spear Point
Projekt Rigid Scamp bol vytvorený s predošlých modifikácií základného projektu Chimera Monster. Ergonómia, ktorá bola prevzatá s predošlých modeloch bola upravená a prepracovaná do detailoch. Výsledkom je veľmi príjemný a bezpečný úchop noža prakticky akejkoľvek polohe. Tento model bol tak trochu upravovaný podľa potrieb užívateľa a to hlavne sa týkalo čepele resp. typ hrotu, ktorým je Spear Point. Čepeľ je u tohto modelu vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená čiastočným klinovým výbrusom a falošným výbrusom pre zvýšenie priebojnosti hrotu. Na chrbte je čepeľ opatrená jemným drážkovaním pre bezpečnejší uchop noža. V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre vyváženie noža ale hladne pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené s G10 ODGreen/ Green Liner s povrchom hlboko pieskovaným. Rukoväť je hlboko ergonomický tvarovaná a tak zabezpečuje príjemný ale hlavne bezpečný úchop. Koniec rukoväte je odkrytý a vybavený dierou pre prevlečenie paracord šnúry. Puzdro je vyrobené s kydexu vo veľmi zaujímavej kombinácií ODGreen a Brown s popruhom Klasic v hnedej farbe a upnutý skrutkami k puzdru. Klasika čierna kombinácia nie je zlá ale kombinácia ako napr. v tomto prípade hneď padne do oka a hlavne celkovo pasuje k nožu a tak vyzdvihuje tento model na vyššiu úroveň.
Čepeľ 130mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 267mm, váha bez puzdra 322g, s puzdrom 456g.


SWEEPER Toxic Bowie
Spojenie dizajnu Chimera Monster a nového dizajnu odľahčovacej drážky bola správna voľba lebo som mal možnosť vytvoriť ďalší model s čepeľou typu bowie a na to som sa veľmi tešil hlavne na finál výsledok, ktorý je skvelý.
Základný dizajnový koncept je podobný ako u jeho kolegu Sweeper Toxic no rozdiel je akurát v type čepele. Materiál čepele je antikorózna oceľ N690Co o tvrdosti 58-59HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom pozdĺž, ktorého je odľahčovacia drážka, cez ktorú plynule prechádza falošný výbrus. Týmto spôsobom je dosiahnutý zaujímavý dizajn čepele k čomu prispelo i konvexné ukončenie ostria k hrotu. Chrbát čepele je vybavený dlhším drážkovaním pre pohodlnejší a bezpečnejší úchop. Rukoväť je v mieste čepele odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Okrem tohto odľahčenia je čepeľ na jej konci vybavená okom typického pre modely typu Chimera Monster. Črienky sú vyrobené s G10 Toxic s povrchom Vrub a všetko hlboko pieskované. Puzdro je vyrobené s kydexu s platformou pre upnutie veľkého Teklocku, Mollelocku. S pohľadovej strany je Kydex Toxic Skull a zo zadnej strany Black Kydex.
Čepeľ dĺžka 95mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 217mm.          

Destruct Explorer - Wood Bowie
Poslednom čase sa mi často stáva, že mám možnosť sa tak nejak vrátiť do minulosti a použiť nové materiály ako i technológie pri výrobe a  tým je i tento projekt Destruct Explorer. Je zaujímavé vidieť hotové dielo teraz a mať možnosť porovnať s noži s minulosti a tak vidieť ten pokrok, posun vpred mojej zručnosti. Dizajn tohto modelu bol prispôsobený k sekerke s projektu Fenrir Glutton - Outdoor Ax a to nielen použitým materiálom na čepeľ ale i materiálom na črienky ako i na puzdro tak aby tvorili pekný set.
Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260.3 o tvrdosti 55-56 HRc. Tá ma plochu a obvod čiernení pričom hlavný a falošný výbrus je leštený čím som dosiahol vysoký kontrast plochy oproti lešteným častiam čepele. Samotná čepeľ je vyzbrojená hlavným klinovým výbrusom a falošným konvexným výbrusom. Chrbát má drážkovanie pre bezpečnejší uchop. V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža ale i pre vyváženie pričom ťažisko noža smeruje k hrotu.
Rukoväť je tvorená črienkami upnutými nerez torx skrutkami a samotné črienky vyrobené s čerešňového dreva s povrchom Savage Goat a podlepené vulkanizovaným fíbrom Black. Črienky nie sú zo stabilizovaného dreva no sú ošetrené zmesou ľanného oleja a včelieho vosku. Povrch črienkou je ergonomický hlboko tvarovaný na konci, ktorých je diera v čepeli za pomoci, ktorej je možné na nôž upnúť paracord šnúrou s nejakou peknou korálkou.
Puzdro je vyrobené s kože a 3 x impreg. vrstvou bez zdobeného povrchu a v odtieni čo najbližšie k odtieňu puzdra sekerky. Dizajn je klasicky a veľmi dobre chráni samotný nôž a jeho užívateľa.
Čepeľ 165mm, hrúbka 5,5mm, celková dĺžka 310mm.
 Projekt Dark Wood Knives
Tento projekt som si vskutku užil a to hlavne kvôli tomu, že som mal možnosť využiť nové dizajnové prvky a technológie. Ako som v úvode už spomenul tento projekt priamo vychádzka s projektu Dark Hunter. Ako je to zvykom nemôžu chýbať i nejaké tie novinky a u tohto projektu je ich hneď niekoľko. Projekt celkovo obsahuje niekoľko modeloch a postupne budú doplnené. Konštrukčne sú rovnaké no hlavne sa líšia v dizajne čepeli a použitých materiáloch na črienky. Čo majú spoločné je ergonómia rukoväte, ktorá je hlboko tvarovaná a rozdielom od Dark Hunter nožov Dark Wood majú vybranie viac posunuté dopredu a koniec rukoväte je viac prehnutý smerom nadol čo prispieva lepšiemu úchopu pri drobnom sekaní. K tejto ergonómii bol prispôsobený tvar črienkou tak aby vo finále všetko pekne sedlo v ruke. Čo je ale hlavným znakom týchto modeloch je práve čepeľ. Tá je vybavená odľahčovacou drážkou a to v dvoch typoch. Prvá je rádiusova drážka a druha je obdĺžniková,  navyše pod uhlom čím som dosiahol zaujímavý prechod s falošným výbrusom. Tento typ drážky ma ďalšiu výhodu a to tú, že keď čepeľ držíme na krátko za jej prednú časť tak táto drážka sa chova ako protišmyk alebo ako nechtík na čepeli zatváracieho nožíka.  Viac sa dozviete v článkoch ku jednotlivým modelom.

Dark Wood Bocote I.
Čepeľ má vyrobenú s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Chrom Moon. Táto čepeľ je vybavená klinovým výbrusom, ktorý sa po dĺžke čepeli spája s rádiusovou drážkou. S hornej strany je čepeľ vybavená falošným výbrusom, ktorý sa prelína s drážkou čo vytvára zaujímavý dizajn čepele. Konštrukcia je full tang pričom v mieste rukoväti  je odľahčené o otvory pre zníženie celkovej váhy. Črienky sú vyhotovené s Bocote dreva vo veľmi peknej štruktúre. Povrch okrem toho, že je ergonomicky tvarovaný aj opatrený Savage Goat pričom zaujímavo zmenila kresbu samotného drevo a vákuová impregnácia Tungovým olejom ju zvýraznila. Samotná kapitola je puzdro, ktoré bolo použité i na niektoré modely projektu Dark Hunter. Nenašiel som nejaké otypovanie tohto modelu tak v budúcnosti to bude typ puzdra Fallk. Puzdro je vyrobené s kože 1. trieda ručne šité s koncami nitovanými a povrchom zdobeným raznicovým vzorom. Puzdro je tieňované tak aby ladil s dizajnom rukoväte noža a 3x impreg. vrstvou.
Čepeľ 123mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm.Dark Wood Bocote II.
Bocote drevo som začal používať len nedávno a som rád, že som sa nechal prehovoriť u jedného projektu lebo tak sa mi to zapáčilo, že keď som sa rozhodoval aké drevo použijem u tohto projektu tak som neváhal. Ako i minulosti som použil exotické dreviny ale nie Bocote. Čo je tak zaujímavé na tomto dreve? Je to hlavne jeho štruktúra, ktorá je po dĺžke črienku a v kombinácií s povrchovou úpravou Savage Goat sa výtvory zaujímavý dizajn, ktorý pekne pasuje k celkovému dizajnu darkdarkness. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 Hrc. Povrchová úprava Chrom Moon pekné pasuje k dizajnu noža a odkrýva zaujímavú štruktúru ocele. Čepeľ je vybavená klinovým výbrusom, ktorý sa po dĺžke spája s obdĺžnikovou drážkou, ktorá je pod uhlom. Drážka sa prelína s falošným výbrusom a tak dáva zaujímavý dizajn samotnej čepeli. Puzdro je typu Fallk vo vylepšenom dizajne ako u jeho predchodcov s projektu Dark Hunter.  Tak ako u ostatných modeloch povrch puzdra je opatrené raznicovou štruktúrou v odtieňoch tak aby to všetko pekné ladilo s dizajnom noža.
Čepeľ 123mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm.

Dark Wood Palis
Tento model bol tak trochu začarovaný kruh! Už od začiatku sa všetko kazilo nič nepasovalo bol taká čierna ovca projektu no nakoniec sa mi to podarilo. Problém bol v základnom dizajne čepele, ktorá nebola vhodná pre tento koncept t.j. klinový výbrusom s rádiusovou drážkou. Práve preto musel byť dizajn čepele upravený a prispôsobený k veľkosti rukoväti tak aby sa ucelil dizajn a zároveň zostal v koncepte tohto projektu. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59HRc a povrchom Chrom Moon. Črienky sú vyrobené s exotického dreva Palisander Santo s povrchom Savage Goat. Puzdro u tohto modelu je klasického dizajnu s povrchom opatrené raznicovou štruktúrou.
Čepeľ 120mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 245mm.
Dark Wood Wenger
Tento model podobne ako jeho kolega DW - Palis má puzdro typu Klasic no rozdielom od svojho kolegu povrch puzdra je vybavené otlačenou štruktúrou dreva a nie raznicovým vzorom. Farba puzdra je prispôsobená k dizajnu noža tak aby všetko do seba pasovalo. Čepeľ je s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc v kombinácii povrchov Silver a Chrom Moon čo krásne zvýrazňuje jednotlivé detaily dizajnu čepele. Tá je vybavená hlavným klinovým výbrusom popri, ktorom sa tiahne obdĺžniková drážka, ktorá sa prelína s falošným ostrím. Čepeľ je v konštrukcií full tang,  pričom v mieste rukoväti je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s exotického dreva Wenger vo vákuu impregnované Tungovým olejom. Povrch črienkou je kefovaný a leštený čím sa odkryla zaujímavá štruktúra dreva. Tento dizajn črienkou a povrch puzdra asi najlepšie vystihuje názov tohto projektu Dark Wood!
Čepeľ 123mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 250mm.


Dark Wood Recce Shadow
Tento model je tak povediac čierna ovca projektu. To nie je myslene v zlom ale práve naopak. Tento model je pravým opakom oproti svojim kolegom a to hlavne čo sa týka dizajnu použitých materiáloch. Recce Shadow je tvorený s moderných materiáloch a v dizajne darkdarkness. Základným rozdielom je použitý materiál na rukoväť, ktorým je G10 Gray/Black  s povrchom Termit Progres. Táto povrchová úprava je najvhodnejšia hlavne pre viac farebnú G10tku  časom a vývojom i pre dlhšie rukoväte. Povrch vo finálne je pieskovaný čím sa dosiahne hladký resp. zrázy všetky ostré hrany povrchovej úpravy a tým sa rukoväť drží v ruke prijemne a bezpečne. Miesto rukoväte v čepeli je odľahčené otvormi pre zníženie celkovej váhy noža čim sa zvyšuje celkový komfort držania a manipulácie s nožom i počas dlhšej doby.
Čepeľ samotná je v konštrukcií full tang s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59HRc s povrchom Silver Moon. Tak ako jeho kolegovia s tohto projektu i Recce Shadow má čepeľ vybavenú odľahčovacou drážkou obdĺžnikového tvaru pod uhlom. Čepeľ ďalej obsahuje hlavný klinový výbrus pozdĺž, ktorého je odľahčovacia drážka. Horná časť čepele je v dizajne ako Tanto čepeľ pričom sa skladá s dvoch falošných výbrusov. Prvý je od hrotu k chrbtu čepele a druhý falošný výbrus plynule prechádza do stratená k opierke na prst. Tento druhý falošný výbrus zároveň sa prelína zo samotnou drážkou čím vzniká jedinečný dizajn samotnej čepeli. Tento typ tzv. opačného tanto nie je žiadna novinka a  možné ho mnohokrát vidieť hlavne na future dizajn nožov. Prvý a zároveň i posledný projekt na, ktorom bol tento typ použitý je projekt IBIS ako ten prvý pred rokmi tak ten posledný zverejnený.
Puzdro tohto modelu je vyrobené s kydexu pričom pohľadová strana je Kryptek Highlander a zo zadnej strany kydex Black. Puzdro obsahuje aj kydex Platformu určenú pre rôzne príslušenstva ako veľký teklock, mollelock, zaves Klasic alebo spony typu Pistols a Duo Pistols.
Čepeľ 130mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 255mm, váha bez puzdra 252g, váha s puzdrom bez príslušenstva 322g. 


Projekt Chimera Monster SWEEPER
Základný dizajn vychádza priamo s projektu Chimera Monster ako i celkový koncept nožov. Hlavné rozpoznávacie znaky oproti predchodcom je predlžená čepeľ a dizajn čepele. Predlženie čepele bolo zvolene na počiatku hlavne kvôli využitiu voľného materiálu no pri výrobe a niektorým úpravám to veľmi dobre zapasovalo do celkového základného dizajnu a tak nebolo treba upravovať dĺžku alebo tvar rukoväte. Ďalším znakom je nový koncept hlavného výbrusu a obdĺžnikovej drážky, ktorá je navyše pod uhlom tak ako u niektorých modeloch projektu Dark Wood. Výhoda takejto drážky je hlavne pri držaní čepele na krátko keď potrebujeme s nožom robiť drobné práce. Tým sa minimalizuje únava ruky alebo prstou pri dlhšej drobnej prací.

Chimera Monster SWEEPER Toxic
- čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Vybavená je hlavným dutým výbrusom po dĺžke, ktorého je obdĺžniková drážka pod uhlom. Drážka sa plynulé prelína s falošným výbrusom čo dodáva zaujímavý dizajn samotnej čepeli. Na chrbte čepele je drážkovanie pre bezpečnejší úchop.
Ergonómia rukoväte ako i veľkosť oka bola zachovaná až na niekoľko drobných úprav, ktoré boli urobené kvôli dlhšej čepeli. V miesto rukoväte je odľahčené otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú upnuté nerez torx skrutkami. Samotné črienky sú vyrobené s G10 Toxic s povrchom VRub a všetko hlboko pieskované.
Puzdro u tohto modelu je tvorené s dvoch rôznych kydexov a to s pohľadovej strany Skull Toxic Kydex a zo zadnej strany je to Black Kydex. Puzdro je po obvode nitované originál nitmy a dierami pre upnutie na vystroj. Puzdro obsahuje i Kydex Platform pre upnutie veľkého teklocku a mollelocku ale aj zaves Klasic zo sponou typu Duo Pistols.
Čepeľ 105mm, hrúbka 5mm, priemer oka 25mm, celková dĺžka 215mm, váha bez puzdra 166g, s puzdro 224g.
Chimera Monster SWEEPER Orange
- tak ako u jeho kolegu tak i tento model ma čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená tak isto ako jeho kolega hlavným dutým výbrusom pozdĺž, ktorého je obdĺžniková drážka pod uhlom. Drážka sa plynulo  prelína s falošným výbrusom čo tvorí zaujímavý dizajn samotnej čepele. Chrbát je vybavený dlhým drážkovaním nielen pre bezpečnejší uchop ale aj keď čepeľ držíme na krátko.
V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená  o otvory pre zníženie celkovej váhy noža a na jej konci diera typická pre tento model. Črienky, ktoré sú vyrobené s G10 Orange Hunter s povrchom VRub a hlboko pieskované sú upnuté nerez torx skrutkami. Celkový  koncept čepele je rovnaký u oboch modeloch.
Puzdro u tohto modelu je rovnakého konceptu ako u Sweeper Toxic s tým rozdielom, že pohľadová strana puzdra je s Kydex Orange Hunter a zadná čierna Kydex Black. Puzdro je vybavené Kydex Platformou za pomoci, ktorej je možné upnúť veľký teklock a mollelock zároveň aj Klasic zaves s Duo Pistols sponou.
Čepeľ 105mm, hrúbka 5mm, priemer oka  25mm, celková dĺžka 215mm, váha bez puzdra 167g, s puzdro 222g.


GLOOM - EDC Dagger
Ako som napísal v úvode tento projekt bol problémový už od jeho vzniknutia ale keďže nemám vo zvyku sa len tak vzdať nejak sa mi podarilo vyriešiť tuto konštrukciu a výsledok mate možnosť vidieť. Základným problémom bolo spojiť otvor s dýkovítou čepeľou a rukoväťou. Problém bol ten, že buď bola dýka príliš široká alebo naopak bol materiál okolo otvoru príliš slabý a dizajnovo to nepasovalo... Základný dizajn dýk vychádza s projektu Battle Dagger pričom celkovú dĺžku som zmenšil s tým, že dané veľkosti museli okrem základného dizajnu obsahovať i otvor a to medzi čepeľou a rukoväťou. Problém, ktorý som mal pri navrhovaní bol pravé v tomto otvore no zabudol som na jednu dôležitú vec a to, že otvor nebude slúžiť ako pri Karambite a tak mohol byť o niečo menši čim som vyriešil počiatočne dizajnové problémy. Pri výrobe dýk je dôležite dodržať symetriu celkového dizajnu, čo obzvlášť pri dýkach je dosť náročné a o to viac ak samotná čepeľ obsahuje mnoho otvorov a samotný tvar je dosť tvarovaný.
Čepeľ
- tie sú vyrobené s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ okrem otvoru medzi čepeľou a rukoväťou obsahujú aj otvory v mieste rukoväti pre zníženie celkovej hmotnosti nožov. Dizajnovo sú čepele ako u projektu Battle Dagger tak aj typ hlavných výbrusov, ktoré sú duté pričom hrot je vybavený konvexným ostrím, ktoré plynule prechádza na ostrie hlavných výbrusov. Otvor je vybavený výstupkami, ktoré tvoria záštitu a tak dostatočne chránia ruku užívateľa proti skĺznutiu ruky na ostrie čepele.
Rukoväť
- ergonomicky je rukoväť na oboch modeloch rovnaká a odlišujú sa od seba len dĺžkou samotnej čepeli. Črienky sú vyrobené s G10 a to u modelu Gloom I. je to Blue/ Black a u Gloom II. Red/Black. Povrch majú rovnaký a tým je Termit Progres tvarované tak aby uchop bol čo najbezpečnejší ale aj pohodlný a dizajnovo ladil. Všetko je to jemne pieskované.
Puzdro
- tie sú vyrobené s kydexu v komplet čiernej farbe. Tvarované tak aby dýky v puzdre dobre držali. Puzdra sú doplnené o spony typu Pistols s kože v čiernej farbe s 3x impreg. vrstvou.

GLOOM I. - EDC Dagger
Čepeľ  66mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 178mm.


GLOOM II. - EDC Dagger
Čepeľ 80mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka 198mm.Nutron Voyager Black
Čepeľ tohto modelu je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Vybavená je hlavným dutým výbrusom a konvexným ostrím pri hrote, ktoré plynule prechádza na ostrie hlavného výbrusu. Chrbát čepele obsahuje okrem falošného výbrusu aj drážkovanú opierku pre bezpečnejší uchop a vybratie pre krátke držanie noža. Mieste rukoväti v čepeli sú odľahčovacie otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú s FR4 Black/ Toxic liner s povrchom Vrub a hlboko pieskované. Puzdro je kydexové v jednej farbe a to Black. Novinka je, že puzdro obsahuje Kydex platform za pomoci, ktorej je možné na puzdro upnúť veľký Tek Lock alebo Molle lock. Kydex Platform je vyrobená s kydexu v Black farbe, okrem Veľkého Tek Locku a Molle Locku je možné upnúť i Pistols sponu a zaves Klasic.
Čepeľ 90mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 205mm.Dark Star Black II.
Tento model má čepeľ vyrobenú s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom ukončeným pri hrote konvexným ostrím, ktoré plynule prechádza na ostrie hlavného výbrusu. Chrbát čepele je vybavený konvexným falošným výbrusom a drážkovanou opierkou na prst. Mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú tvorené s materiáloch FR4/G10 toxic liner s povrchom VRub a všetko primerane pieskované. Puzdro je klasickom dizajne s Kydexu v čiernej farbe a s originál kydex nitmy. Puzdro obsahuje aj novú kydex platformu určenú pre veľký Tek lock, Molle lock a samozrejme sa na tuto platformu dajú pripevniť i oba typy spôn Pistols a Duo Pistols tak aj zaves typu Klasic.
Čepeľ 110mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 230mm.UtroN Coco
Tento nôž je prvý s tohto projektu a určite nie posledný. Pôvodne tento projekt nemal ani byť zverejnený lebo mi prišla ďalšia modifikácia Nutron nožov tak trochu zbytočná keďže sa jedna o pomerne malé nože do celkovej dĺžky 200mm no požiadavka, s ktorou prišiel jeden môj známy všetko zmenila a s pôvodného Nutron Voayger noža bol vytvorený prvý model projektu Utron.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60HRc s povrchom Chrom Moon. Vybavená je hlavným jedovatým dutým výbrusom a konvexným výbrusom hrotu, ktorý prechádza plynule do ostria hlavného výbrusu. Falošný výbrus okrem toho, že zvyšuje penetráciu hrotu znižuje treciu plochu konvexného výbrusu hrotu. Čepeľ je opatrené drážkovanou opierkou pre bezpečnejší úchop tak prispieva i výraznejšie vybranie na chrbte pre pohodlnejšie a bezpečnejšie držanie noža na krátko.
Konštrukcia noža je full tang pričom v mieste rukoväti je čepeľ odľahčená otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Ergonómia je presná ako u Nutron Voayger tak i ergonómia črienkou, ktoré sú vyrobené s exotického dreva Cocobolo s povrchom Savage Goat. Nad puzdro u tohto modelu jednoducho nebolo treba špekulovať a voľba bola jasná!.... Puzdro bolo vytvorene typu Fallk s raznicovým vzorom a farebne tieňované tak aby celkový dizajn pekne pasoval k nožu.
Čepeľ 75mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 185mm.

DarkStar Buxus
Tento model je najviac zaujímavý hlavne použitým drevom Buxus alebo po našom Krušpán. Bol som dosť skepticky ho použiť, keďže  moc svetle dreva nepoužívam a ani mi moc do dizajnu nožov nepasuje no u tohto modelu sa mi to vyplatilo. Buxus alebo krušpán sa veľmi dobre opracovávalo aj tvarovalo i keď pôvodne som chcel nechať povrch črienkou hladký nakoniec som zvolil povrchovú úpravu Savage Goat čím som dosiahol vysoký kontrast a tak sami podarilo celkový  dizajn pekne zladiť i na tomto modelu. Črienky sú impregnované vo vákuu Tungovým olejom.
Čepeľ je vyrobená s N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným jedovatým dutým výbrusom pričom hrot je vybavený jemným konvexným, ktorý plynulé prechádza na ostrie hlavného výbrusu. Chrbát je čepele je opatrený  falošným výbrusom ako ostatným doplnkami typickými pre tento model.
Je mnoho typov puzdier no pravé tento typ sa mi poslednom čase začal dosť páčiť nielen kvôli svojmu praktickému významu ale i dizajnovo keďže je tu možnosť sa naučiť správne vytvárať rôzne štruktúry za pomoci razníc. Často sa stretávam, že pravé tento typ puzdra menia užívatelia noža  od firmy Fallkniven za iné modely čo je samozrejme na samotnom užívateľovi no osobne si myslím, že ak je tento typ puzdra dobre vyrobený a pasuje k nožu je to len plus hlavne pre poľovníkov , lovcoch alebo všetkých, ktorý sa pohybujú v husto zarastených oblastiach. Tento typ puzdra nielen chráni samotný nôž ale hlavne ho skrýva a tak i keby ste prišli niekde do spoločnosti tak nebude vzbudzovať pozornosť ako nôž v normálnom puzdre s odokrytou rukoväťou.
Čepeľ 110mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 230mm.
Nutron Voayger Ovan
Tento Nutron nie je dizajnovo ničím výnimočný ako jeho predchodcovia. Možno iba rozmery, ktoré boli upravene podľa potreby pre budúce využitie.
Čepeľ je vyrobená s N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom, ktoré pri hrote sa spája s konvexným. Tieto dva typy výbrusov spája ostrie. Na chrbte čepeľ je vybavená falošným konvexným výbrusom, ktorý zvyšuje penetráciu hrotu. Ako jeho predchodcovia aj tento Nutron ma drážkovanú opierku pre bezpečnejšie držanie noža a samozrejme nemôže chýbať vybratie pre pohodlnejšie držanie noža na krátko.
Konštrukcia noža je full tang pričom v meste rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobene s Ovanglov dreva vákuu impregnovane Tungovým olejom. Keďže črienky sú s dreva nemôže chýbať povrchová úprava Savage Goat, ktorá je veľmi výrazná a pritom na dotyk jemná a tak nie je prekážkou ani pri dlhšom používaní noža. Finál úprava črienkou je kefovaná čím sa dosiahol zaujímavý kontrast s povrchom Savage Goat.
Ako by to bolo keby predsa nebola aspoň malinka novinka a u tohto modelu to nie je inak. Tou novinkou je pravé puzdro, ktorého koncept bol trochu upravený a vynovený. Hlavnou zmenou je v tvare zapínania, ktoré zároveň kryje a chráni nôž pred stratou. K tomu prispieva i dvojité zapínanie za pomoci cvokov, ktoré pekne pasujú a zapínanie funguje na 100% a tak nie je prekážkou pri zapínaní a pri vyťahovaní noža s puzdra. Samotné puzdro je do 3/4 dĺžky noža a prispôsobené k tvaru noža čím som dosiahol, že sa nôž dobre vyťahuje i zasúva do puzdra. Povrch puzdra je zdobene raznicovou štruktúrou a opatrené 3ximpreg. vrstvou. Farba puzdra je prispôsobená k farbe črienkou noža tak aby všetko spolu pekne ladilo.
Čepeľ 85mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 200mm.
Nautilus Future Karambit - Green Soldier
Projekt NFK bol vytvorený s klasického dizajnu a TDI nožov. Pri ich vzniku nešlo ani tak o vznik zaujímavého karambitu s nádychom future dizajnu ale vytvoriť hlavne efektívny nastroj na obranu. Dizajn, ktorý som vytvoril som dotiahol do dokonalosti a som si myslel, že tu sa už nebude dať nič nového vytvoriť. To bol omyl!... I keď musím priznať, že s počiatku som nebol nadšený nad požiadavkami pre modifikáciu jedného s modeloch NFK. Napriek tomu som šiel do toho a neľutujem hlavne kvôli tomu, že som mohol tento projekt posunúť do úrovni Custom vlastných modeloch.
Čepeľ je vytvorená s antikoróznej oceli N690 Co Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom  Moon. Vybavená je hlavným dutým výbrusom a falošným klinovým výbrusom, ktorý je tiež naostrený a je ukončene hrotom na oboch koncoch. Tento Hrot na konci falošného výbrusu tvory vybranie chrbta čepele, ktoré je opatrené ostrím drážkovaním. Tento netradičný tvar vybrania je ukončené hornou záštitou. Ta je i zo spodku ako u jeho predchodcoch. Drážkovanie je použite i na chrbte rukoväti čepele noža. Umiestnené sú v prednej časti na opierke prsta a na vrchnej časť prstenca. Ten je s vonkajšieho obvodu vybavený dvoma výstupkami resp. hrotmi. Čepeľ v mieste rukoväti je odľahčená pre zníženie celkovej váhy noža. 
Črienky sú vyrobené s G10 materiálu v kombinácii farieb OD Green/Black. Črienky sú ergonomicky tvarovane a povrchom Sépia pričom obvod črienkou je primerane ergonomický zaoblený tak aby úchop nebol len bezpečný ale hlavne príjemný a tak bolo možne s nožom i dlhšie pracovať. Všetko je to jemne pieskovane a odihlované tak aby nebolo možne poranenie užívateľa.
Puzdro Green Soldier je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany OD Green farbe a zo zadnej vo farbe Black. Obvod puzdra je vybavený trubkovým kydex nitmi a dierami pre upnute príslušenstva. Puzdro je doplnene o Duo Pistols Sponu vyrobenej s kože s 3x impreg. vrstvou a v čiernej farbe.
Čepeľ 90mm, hrúbka 5mm, priemer oka 26mm, celková dĺžka 180mm, váha kompletu 253g, bez puzdra 186g. 

IBIS - Tactical Knife
Tento projekt je tak trochu vzkriesenie noža, ktorý som v minulosti už vyrobil. I keď je o mne známe, že nerobím kópie iných výrobcov nožov či sú to veľké firmy alebo iných nožiaroch ale poteší ma keď môžem vyrobiť kópiu svojho modelu a o to viac keď mam možnosť využiť nové technológie, materiály pri výrobe. IBIS bol jeden s prvých modeloch nožov, ktoré boli vytvorene podľa dizajnu Darkdarkness. Tento dizajn je už doplnený o viacero zaujímavých technológii a bolo by škoda ich nevyužiť i na tento model.
Čepeľ je vyrobená tento krát s Elmaxu o tvrdosti 58-59 HRc s povrchovom Silver Freezer a všetko jemne pieskované. Vybavená je hlavným jedovatým dutým výbrusom a konvexným falošným výbrusom, ktoré sa skladá s dvoch časti pričom ta od hrotu je ostrá. 
Konštrukcia noža je fulltang pričom v mieste rukoväti je odľahčená otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s FR-4 Black opatrené drážkami a ergonomicky tvarovane pre pohodlný a bezpečný úchop, ktorému prispieva i hrubé pieskovanie celého povrchu črienkou čo i prispieva k celkovému dizajnu noža.
Puzdro je výrobne s 2mm hrubého kydexu v Black farbe. Nitovanie je tvorene originál kydex nitmi a tak je obojstranne rovnaké. Okrem nitov obvod puzdra je doplnene o ďalšie diery na prevlečenie paracord šnúr a tak je možnosť rozšíriť upnutie prakticky na akúkoľvek vystroj. Puzdro je doplnené o Duo Pistols Sponu za pomoci, ktorej je možné nosiť nôž pohodne na opasku a vo viacerých polohách podľa potrieb užívateľa.
Čepeľ 110mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 240mm, váha s puzdrom a sponou 273g, bez puzdra 198g.


Dark Moocher - Earth
Prvý s dvoch modeloch tohto projektu je Dark Moocher - Earth. Práve použitý materiál na črienky noža bol určený ako identifikácia daného modelu neck noža. Črienky sú vyrobené s G10 - Earth s povrchovou úpravou Termit Progres. Črienky sú ergonomicky tvarované  tak aby úchop bol čo najistejší a bezpečný i pri dlhej prací. K peknej štruktúre črienkou ladí i samotná povrchová čepele, ktorou je ShSW. Tá je vyrobená s K110 /D2/ o tvrdosti 58-60 HRc. Čepeľ je vybavená klinovým výbrusom a falošným ostrím. Rádiusy, ktoré oddeľujú čepeľ od rukoväte sú tvarované tak ako u TRS. Sú dostatočne hlboké aby zabránili skĺznutia ruky na ostrie noža a zároveň umožňujú čepeľ pohodne držať i na krátko čim sa spresňuje práca s nožom. Puzdro je vyrobené s kydexu vo farbe Black. Je určene na nosenie na krku ale vďaka voľnej paracord šnúry je možne Neck nosiť na všetkých druhov výstroji ako i na opasku v rôznych  polohách.
Čepeľ: 50mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 145mm, váha 68g, s puzdrom 98g

Dark Moocher - OD Green&Black
Druhý model tohto projektu je dizajnovo iný no koncept je rovnaký ako u modelu Earth. ODGreen/Black je farebná kombinácia črienkou použitá u tohto modelu. Poslednom čase sa mi darí konečne zohnať správne odtiene zelenej a to nehovorím akurát o toxic alebo neo zelenej ale práve o tejto OD Green alebo jednoduchšie povedané  vojenské odtiene a kombinácie. Tieto kombinácie sú vhodne nielen pre military a tactical dizajn nožov ale i pre outdoor a poľovnícke nože. Tieto druhy G10ky s vhodnou povrchovou úpravou čepele vznikne zaujímavý dizajn pri všetkých typoch nožov. Črienky sú ergonomicky tvarovane s povrchom Termit Progres a všetko jemne pieskované.  Tento neck ako jeho predchodca má čepeľ vyrobenú s ocele K110 /D2/ o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom ShSW. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným konvexným ostrím.  Puzdro je s kydexu farby čiernej s paracord šnúrou pre nosenie na krku a keďže je voľna  za pomoci šnúry ide neck upnúť na akúkoľvek vystroj alebo opasok.
Čepeľ: 47mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 147mm, váha 74g, s puzdrom 104g.
Tactical & Rescue Scalpel
Poslednom čase som si všímal, že nožiarske firmy hlavne tie s military, tactical dizajn nožmi začali zaradovať do svojho portfólia i malé neck nože s veľmi krátkou čepeľou zväčša bez črienkou. Často sú prezentovane ako tactical scalpel no i ako neck knives. Osobne som mal možnosť takéto modely vidieť i na živo a dizajnovo hlavne ta myšlienka mať v lekárničke niečo naozaj kvalitné nielen nožničky, ktoré sa rozsypú len ich vytiahnete na svetlo sveta :-D. Jediná vec, ktorá sa mi nepáčila bola, že sériovo vyrábané skalpely boli príliš hrubé na tak malú čepeľ a viac menej boli skôr ako skalpel vhodne len na otvorenie listu alebo balíka ako na rozrezanie obväzu  alebo popruhu či v prípade potreby založiť s nim oheň. Preto som chcel zvoliť taký dizajn, ktorý nieže by bol univerzálny ale by aspoň zvládol 4 veci. A to funkciu skalpelu, núdzového noža a neck noža pre drobnú a presnú pracú.
Hneď ako TRS vyberiete s puzdra Vám padne dizajn čepele do oka!... nie je divu je full v dizajne darkdarkness a nie je to len kvôli dizajnu ale všetky vybrania majú svoj zmysel ako bezpečnostný tak prakticky. Samotný projekt sa rozdeľuje na dva základne modely a to model Xass a Xous. Rozdiel medzi týmito modelmi je akurát v tom, že Xass sú bez črienkou a Xous s črienkami.
Čepeľ
TRS majú čepeľ vyrobenú s ocele K110 (D2) o tvrdosti 58-60HRc s rôznymi povrchovými úpravami rôznych kombinácií. Napr. Vyleštený výbrus čepele pričom obvod a telo čepele je v povrchu ShSW alebo full ShSW povrch.  Akurát u modelu Xass je to povrch SiSW. Samotná čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným ostrím. Ostrie hlavného výbrusu je v plnej dĺžke ostré tak aby bolo možné nôž čo najpresnejšie ale aj najrýchlejšie nabrúsiť no hlavne aby bolo možne s nožom rezať drobné veci. Samozrejme je tu možnosť poranenia sa no iba vtedy keď sa bude s nožom neopatrne robiť... predsa len treba si uvážiť, že tento nožík nie je na sekanie dreva a vrhanie či tasenie ale hlavne na presnú a veľmi drobnú pracú kde by malý či stredne veľký nôž bol problém...Rádiusy, ktoré dizajnovo oddeľujú čepeľ od rukoväte sú tvarovane tak aby nožík bolo možne držať pohodlne ako na krátko tak normálne.
Rukoväť
Model Xass nie je vybavený črienkami a preto je rukovať resp. Čepeľ v mieste rukoväti odľahčená o otvory, ktoré okrem zníženia celkovej váhy  dopĺňajú i celkový dizajn. U modeloch Xous je to podobne no s tým rozdielom, že diery sú vyslovene len na odľahčenie váhy plus diery pre upnutie črienkou. Tie sú vyrobené s G10ky rôznych farbách a s povrchovými úpravami podľa zloženia a to buď Termit Progres alebo jemne pieskované. Črienky sú upnute nerez torx skrutkami pričom nie sú až do konca rukoväte. Táto odkrytá časť slúži napr. na otvorenie fľaše alebo v kombinácii s firesteel založiť oheň. Práve túto poslednú vec často vídavam robiť prednou častou noža pričom pri škrknutí firesteel zostávajú čiastočky priškvarené na ploche čepele s ktorou potom pripravujeme potraviny čo mi prišlo nie práve vhodné...
Puzdro
Tie sú vyrobené s kydexu v rôznych farbách tak aby všetko dizajnovo pasovalo a tvorilo tak zaujímavý komplet. U týchto modeloch boli na puzdra použité menšie trubkové nity aby puzdro nebolo tak mohutne oproti vzhľadu a rozmeroch noža a som rád, že tak som i urobil lebo to veľmi dobre zapadlo do celkového dizajnu. Všetky modely obsahujú i paracord šnúru rôznych farbách, ktorá je voľná. To znamená, že okrem nosenia na krku je za pomoci voľnej paracord šnúry nosiť TRS prakticky na akejkoľvek výstroji a to od molle systému oblečenia až po batohy a tak isto na opasku rôznych polohách...

Tactical & Rescue Scalpel - Xass
Čepeľ: 48mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 150mm, váha 35g, s puzdrom 52g.
Tactical & Rescue Scalpel - Xous
Čepeľ: 48mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 150mm, váha 50g, s puzdrom 72g.

Projekt Dark Hunter Skinner
Ako som už v úvode napísal medze sa v tomto projekte nekladú a je tu veľký priestor pre nové dizajny poľovníckych, loveckých nožov. Takou to sú nové skinnery nožov vytvorene priamo podľa požiadaviek poľovníkov, ktorý často používajú nôž pri prací a nielen na zastrúhanie paličky... Tento typ noža som veľmi dlho nerobil keďže ho veľmi malo ľudí používa... Zväčša sa jedna o takzvane páracie nože, ktoré majú namiesto falošného ostria háčik pre páranie strelenej zvery. Podľa doterajších diskusií mnohý pravé tento typ noža často nevyužívajú lebo buď je príliš ťažký pri dlhej prací alebo háčik nie je dostatočne ostrý resp. je zle tvarovaný. Ďalší typ je bez tohto háčika a hovoria mu kožkovač čo prakticky znamená sťahovací nôž.
Čepeľ
Pôvodne som chcel vyzbrojiť čepele klinovým ostrím no nakoniec som zvolil kombináciu dvoch dutých výbrusov spojene jemným konvexným ostrím. Táto kombinácia zároveň i naplno vystihuje môj štýl, dizajn darkdakrness. No hlavný zámer bol aby hrot a falošné ostrie bolo dostatočne tenké na pracú, ktorú bol tento model určený a bola dosiahnutá rezivosť pri dostatočnej pevnosti hrotu i predného bruška resp. časť ostria. Tuto pevnosť čiastočné doplna i konvexne ostrie, ktoré prepája hlavný a falošný výbrus. Tak sa dosiahla s pohľadu dizajnu ale i funkčnosti zaujímavá čepeľ. Čepele oboch modeloch sú vyrobene s ocele K110 (D2) o tvrdosti 58-59 HRc, pričom jedna ma povrch Chróm a druha ShSW.
Rukovať
Oba modely majú v mieste rukoväti čepeľ odľahčené otvory, ktoré slúžia nielen na zníženie váhy ale i na vyváženie noža. Rukoväť samotná je tvorená s črienkou pripevne k čepeli nerez torx skrutkami. Materiál črienkou je drevo Zirikote stabilizovane včelím voskom a ľaným olejom. Povrch črienkou je hladký bez povrchových uprav. Rukoväť nie je ergonomicky tvarovaná iba po obvode ale i samotne črienky tak aby uchop bol čo najpríjemnejší i po dlhšej prací s nožmi.
Puzdro
Tie si u oboch modeloch vyrobené s kože s 3ximpreg. Vrstvou. Farby sú prispôsobené k farbe rukovätiam tak aby všetko pekne zapadalo do celkového dizajnu. U DHS - Chrom Boar Craft je puzdro bez zdobenia no  u jeho kolegu DHS - Dark Boar Craft je puzdro na komplet vyzdobene štruktúrou tvorenou raznicami. Čo pravé u tohto modelu dodáva štruktúra svoju mohutnosť a majestátnosť celkovému dizajnu noža.              
 Dark Hunter Skinner - Chrom Boar Craft
Čepeľ: 90mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 210mm, váha 161g, s puzdrom 252g. 

Dark Hunter Skinner - Dark Boar Craft
Čepeľ: 90mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 210mm, váha 161g, s puzdrom 252g. 
Nautilus Future Karambit - Exzemter Desert Fox
Exzemter bol jeden s tých menších modeloch s projektu Nautilus Future Karambits. Exzemter Desert Foxvychádza priamo s jeho predchodcu no rozmerovo i dizajnovo je viac menej upravený podľa zužitkovaných skúsenosti s typom noža akým je karambit.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc, s povrchom Moon. Zakrivenie čepele je menšie ako u pôvodného modelu no za to uhol čepele voči rukoväti je menší a tým sa kompenzuje väčšie zakrivenie čepele. Hlavné ostrie je duté a falošne je konvexne čím sa zachovala potrebná penetrácia hrotu i pri danej šírke a hrúbke čepele. Opierka pre prst je jemne drážkovaná tak aby bol uchop čo najbezpečnejší.
Miesto rukoväte v čepeli je odľahčené otvormi pre zníženie celkovej váhy karambitu. Črienky sú vyrobené s G10 Desert/Black s povrchom Termit progres pričom samotný povrch črienkou je hlboko ergonomicky tvarovaný.
Puzdro je s kydexu o hrúbke 2mm v čiernej farbe a zo sponou Duo Pistols. Spona je vyrobená s kože a rozdiel od klasického konceptu je táto obohatená o ďalšie dva otvory pre opasok takže je možné puzdro resp. Karambit nosiť na viacero spôsobov a aj samotne nastavenie karambitu je jednoduchšie ako u spôn s kydexu. Keďže je s kože je možne dodatočne vytvoriť diery podľa potrieb užívateľa tak ako to jemu vyhovuje. Takýto koncept je možné nosiť ako na pravej tak na ľavej strane takže je to vhodne i pre praváka i ľaváka. I keď  základne nastavenia sú robene pre praváka užívateľ ľavák nie je ukrátený a nie je za potreby dodatočne dorobiť veci na danú stranu...
Čepeľ: 67mm, hrúbka 5mm, priemer oka 26mm, celková dĺžka cca 165mm, váha 146g, s puzdrom 194g.
Nautilus Future Karambit - Vailo Exit
Tento karambit ako som už v úvode spomenul vychádza s dizajnu jeho predchodcu. Rozdiely sú  veľmi malé a viac menej boli zohľadnuté niektoré pripomienky užívateľoch karambitoch s projektu NFK.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej ocele N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným ostrím, ktoré nám zvyšuje penetráciu hrotu. V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o tvory pre zníženie celkovej váhy karambitu. Chrbát čepele je okrem ochranných a obranných výbrusoch vybavený i drážkovaním, ktoré hlavne v rukavici zabezpečuje  protišmyk. Tento zabezpečuje i predlžený výstupok na spodnej časti noža, ktorý nielen chráni ruku pred možným porezaní súperom ale i ako ochrana pred skĺznutím ruky na ostrie noža.
Rukovať je tvorená črienkami vyrobenými s FR4 Black/ Toxic Liner. Povrch je hladký bez ďalších štruktúr. Pri tejto hlbokej ergonómie je zbytočne črienky vybavovať ďalším povrchom iba ak by sa jednalo o dvoj a viac farebnú G10 ku. Teda iba s dizajnového hľadiska. Táto ergonómia nie je hlboko tvarovaná len po obvode čepele ale aj povrch samotných črienkou. Všetko je to jemne pieskované tak aby sa odkryla pre mňa krásna štruktúra materiálu.
Puzdro nie je ničím výnimočné a rozdielne od puzdra použité u jeho predchodcu. Snáď iba použitá hrúbka kydexu farby Black 2mm. Novinkou je ale samotná spona použitá prvý krát práve u týchto modeloch. Jedna sa o sponu typu Pistols a vyrobenú s kože, farby čiernej a s 3x impreg. vrstvou. Rozdiel od klasického  modelu je ten, že nová spona obsahuje dva otvory po stranách a nie jeden. Toto nám zvyšuje možnosti upnutia puzdra na opasok ako i možnosť zmeny polohy puzdra a keďže spona je s kože nie je problém dodatočne vytvoriť diery pre potrebnú polohu noža presne podľa požiadaviek užívateľa.
Čepeľ: 65mm, hrúbka 5mm, priemer oka 26mm, celková dĺžka cca 165mm, váha 185g, s puzdrom 239g.Nautilus Future Karambit - Vailo Exit One
Prípade tohto modelu je to trochu inak a to je vidieť hneď na prvý pohľad. Ergonómia rukoväte je prevzatá od svojich dlhších kolegoch napr. NFK IV.. NFK Vailo je vďaka svojej krátkej čepeli asi najviac vhodný i na skryte nosenie rozdielom od svojich kolegoch s dlhšou čepeľou. Rukovať je v mieste čepele vybavená otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Samotná ergonómia rukoväte spočíva vo vybraniach pre jednotlivé prsty tým sa dosahuje veľmi pevný a fixný uchop. Pre karambity je to veľmi vhodná ergonómia no výroba je veľmi zložitá keďže nie všetkým užívateľom vyhovuje. Finta ako túto ergonómiu zvládnuť je v mnohoročnom testovaní a skúšaní doslova na milimetre... Samotná ergonómia obvodu rukoväte by bola bez hlboko tvarovaných črienkou tak trochu o ničom. Črienky tohto modelu sú vyrobené s FR4/Toxic Liner s povrchom jemne pieskovaným.
Čepeľ ako u jeho kolegu je s N690 Co o tvrdosti  58-59 HRc s povrchom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným ostrím pre zvýšenie penetrácie hrotu. Opierka na chrbte noža je opatrená drážkovaním pre zvýšenie bezpečnosti pri manipulácií. Otvor na konci rukoväte je dostatočne veľký a tak je vhodný i pri manipulácií v rukaviciach.
Puzdro je ako  jeho kolegu s kydexu 2mm hrubého v Black farbe. Puzdro je doplnene o nový koncept spony typu Duo Pistols. Spona je vyrobená s kože vo farby čiernej plus 3 x imperg. vrstvou.
Čepeľ: 65mm, hrúbka 5mm, priemer oka 26mm, celková dĺžka cca 162mm, váha 179g, s puzdrom 231g.Dark Hunter - Palis
- tieto lovecké nože asi už netreba extra predstavovať. Ich univerzálnosť už bola preverená i praxi a vďaka postrehom užívateľov je možné týchto šikovných pomocníkov vylepšiť. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom Chrom Moon. Konštrukcia je fulltang pričom v mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o elipsovité otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Povrch čepele je hlboko leptaný, jemne pieskovaný a následné všetko vysoko leštené. Črienky sú vyrobene s exotického dreva Palisander Santo, ergonomicky tvarované tak aby rukoväť sa držala i pri dlhej prací vo všetkých typoch úchopov čo najpohodlnejšie. Povrch črienkou je vybavený Savage Goat štruktúrou, ktorá okrem zaujímavého dizajnu dodáva i zaujímavú štruktúru samotného dreva.
Ako som už úvode spomenul nôž ako taký nie je novinkou ako jeho puzdro to je robene podľa puzdier dodávaným ku nožom Fallkniven F1. Hlavný rozdiel od klasického puzdra je ten, že kryje i rukoväť samotného noža. Tieto výhody som popísal  už v článku o novom modely noža s projektu Nutron Voayger. Puzdro je obohatene o zdobenú štruktúru za pomoci razníc plus plastika jeleňa. Farba puzdra je volená tak aby dizajnovo pasovala ku dizajnu noža. Puzdro je vyrobene s kože s 3x impreg. vrstvou.
Dĺžka čepele cca 110mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 230mm , váha bez puzdra 172g , s puzdrom 297g.

Dark Hunter - White Ash
- ďalší s dvojice modeloch je White Ash. Tento model je rovnaký ako jeho kolega Palis, rozdiel iba v použitom materiály na črienky. V tomto prípade je to nádor Jasena, ktorý je čiastočné farbený čím vznikla zaujímavá kresba, ktorá pekne doplna pôvodnú kresbu materiálu. Črienky sú impregnovane včelím voskom a laním olejom. Rukoväť je ekonomicky tvarovaná pričom povrch črienkou je bez povrchovej úpravy, hladký a matnej úprave. Ako ste si mohli všimnúť na posledných pridaných modeloch črienky nie sú až po koniec rukoväte. Je to kvôli tomu aby bol lepší prístup ku diere na prevlečenie šnúry ale i kvôli tomu ak by nôž spadol napr. na zem. Tým je chránený črienok a je zminimalizovaná možnosť poškodenia črienku pri páde. Koniec rukoväte a koniec črienkou je tvarovaný tak aby nerušil pri držaní noža v ruke a aby tento odstup nejak netlačil do ruky pri prací. Čepeľ ako u jeho kolegu je vyrobená s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom Chrom Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutý výbrusom pričom falošný výbrus je konvexný. Čepeľ na chrbte  je vybavená drážkovaním pre bezpečnejší uchop.
Puzdro je konštrukčné riešené ako u jeho kolegu. Farba je prispôsobená k dizajnu noža tak aby všetko pekne ladilo. Povrch je dozdobený štruktúrou tvorenú raznicami a plastika hlavy medveďa.
Dĺžka čepele cca 110mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 230mm , váha bez puzdra 166g , s puzdrom 309g.
Projekt RIGID SCAMP
Tento projekt vznikol zo základu projektu Chimera Monster a s jedného jeho modelu s ktorého vznikol cvičný nôž je priamy predchádza tohto projektu. Tento projekt sa skladá s dvoch pod projektoch Rigid Scamp Lander a Rigid Scamp Commander. Rozdiel je v použitej ergonómie rukoväti ale hlavne použitom materiály ako na črienky tak i v použitom materiály na puzdra. Jedno je ale iste! Lotri nepoddajný sú všetci s tohto projektu.

Rigid Scamp Commander
- tento pod projekt sa skladá s dvoch modeloch. Rozdiel je akurát v celkovej dĺžke a trochu i v dizajne čepeliach, ktoré boli upravene pre danú dĺžku. Čepele majú oba nože vyrobene s nástrojovej vysoko legovanej oceli K110 Bohler o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom ShSW. Konštrukcia je fulltang pričom v mieste rukoväte sú odľahčovacie otvory pre zníženie váhy nožov. Čepele sú vybavene vysokým klinovým výbrusom a falošným výbrusom pre čo najlepšiu penetráciu hrotu.
Rukoväť je ergonomicky tvarovaná a vďaka perfektne tvarovaným črienkam je uchop extrémne pevný a istý. Črienky sú vyrobene s materiálu FR4 Black/Toxic Liner a hlboko pieskované. Črienky sú ergonomicky tvarovane tak aby splývali s ergonómiou obvodu rukoväte a tým sa dosiahol perfektný uchop. Vďaka bezpečnostným prvkom ako sú výbrusy pre prsty na ploche črienkou tak výbrus pre bočné rezanie do strán,  tohto úchopu nie je potreba akékoľvek hrubšie zdrsnenie povrchu črienkou a  je iba hlboko pieskovaný čo v konečnom dizajne dáva tak trochu elegantný dizajn J. Tuto ergonómiu som už dávno nepoužil. Naposledy to bolo na sériu zatváracích nožov s projektu Dark Goat alebo Capricorn. Základ je ale oveľa starší a prvý kráť bola použitá v projekte King Of Combat a odvtedy presný koncept tejto ergonómie nebol použitý iba niektoré časti, ktoré boli využite v projektoch ako je Nutron, DarkStar a podobne. Vďaka tomu som mal možnosť nanovo tuto ergonómiu vyskladať a tak vytvoriť jej finál ergonómiu a dizajn.
Puzdra u týchto modeloch sú rozdielne iba v pohľadovej strany. Oba modely majú vyrobene puzdra s Kydexu 2mm. Pri dlhšom modely je pohľadová strana s podtlačou Mandrake pričom zadná je čierna u menšieho modelu je to komplet v čiernej farbe. Puzdra sú vybavene závesom typu Klasic s kože v čiernej farbe pri menšom modely je i spona Pistols tiež s kože.

RIGID SCAMP COMMANDER Small
dĺžka čepele 120mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 250mm , váha bez puzdra 278g , s puzdrom 384g.


RIGID SCAMP COMMANDER Long
dĺžka čepele 150mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 280mm, váha bez puzdra 300g , s puzdrom 418g.

Rigid Scamp Lander
- poslednom čase mam chuť trochu sa vracať do minulosti a použiť i iné materiály ako len moderne hi-tech. Ako u posledných zverejnených projektoch i tento som sa snažil urobiť trochu pestrejší hlavne čo sa tyká použitých materiáloch ako je drevo a koža. Druha časť projekt Rigid Scamp je určená pre nadšencoch práve týchto klasických materiáloch ako je drevo a koža.
Čepele majú vyrobené s nástrojovej vysokolegovanej oceli K110 o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom u verzii Small je to Silver Stonewash a u verzií Long je to Chrom Stonewash . Čepele sú vybavené vysokým klinovým výbrusom, ktoré sú doplnene o falošný výbrus pre zvýšenie penetrácie hrotu. Rozdiel od RSC je hlavne v ergonómii rukoväti, ktorá je volená pre dlhu pracú a držať nôž pohodlne vo viacerých polohách čo je dôležité pre lovecké nože. Čepeľ v mieste rukoväti je odľahčená o otvory pre zníženie váhy noža. Črienky sú vyrobene u verzií Small s Olivy a u verzií Long je to Zirikote. Obe rukoväte sú ergonomicky tvarovane tak aby všetko presne sedlo ako v malej tak vo veľkej ruke. U modelu Long je povrch črienkou doplnený o Savage Goat.
Puzdra u týchto modeloch sú klasickej konštrukcie, ktorá je overená a najvhodnejšia pre dlhšie a ťažšie nože. Puzdra a ako i ich súčasti sú zdobene štruktúrami vytvorene raznicami čo dodáva puzdrám ten pravý šmrnc. Farby a odtiene sú volené tak aby ladili k nožom navyše sú impregnovane tak aby puzdro si zachovalo svoje kvality čo najdlhšie. 

RIGID SCAMP LANDER Small
dĺžka čepele 112mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 245mm , váha bez puzdra 243g , s puzdrom 358g.RIGID SCAMP LANDER Long
dĺžka čepele 150mm , hrúbka 5mm , celková dĺžka cca 280mm, váha bez puzdra 276g , s puzdrom 406g.
Projekt DARK GHOST
tento projekt vznikol už dávno no realizovaný bol až teraz. Dôvod bol ako u sekerkách Glutton Hatchet a som celkom rád, že i tak neskoro... Hlavne je to kvôli novým materiálom a aj novej technológii spracovania, väčšia možnosť povrchových uprav ako črienkou tak samotnej čepeli noža. Samozrejme nemôžem zabudnúť i na puzdra, ktoré budú i s kydexu no aj s kože, ktorá bude zdobená raznicami na čo sa osobne veľmi teším J.

Dark Ghost Outlander
- tento projekt je skromný modelmi keďže obsahuje len dva ale za to si myslím,  že veľmi vhodne hlavne do prírody a svojim vzhľadom nutkajú sa vybrať na riadny výlet. Dark Ghost Outlander je jeden z nich a je dizajnový do modernejšieho štýlu ako jeho brat v zbroji. V tomto projekte som nechcel použiť žiadne výrazné povrchové úpravy ani nejaké taktické alebo military prvky. Skôr som chcel sa zamerať na čisté línie ako čepele tak rukoväti no neodpustil som si trochu nádychu Dark Edge klasiky J.
Čepeľ je vyrobená s nástrojovej vysoko legovanej oceli Sleipner o tvrdosti 58-59HRc a povrchom Silver Stonewash. Čepeľ je vybavená klinovým vysokým výbrusom ukončený jemným konvexným ostrím. Falošný výbrus okrem toho, že pekne dopĺňa bowie typ čepeľ i zvyšuje penetráciu hrotu. Konštrukcia čepele je fulltang a pri svojej hrúbka pôsobí mohutne ale vďaka odľahčovacími otvormi v rukoväti je váha primeraná a nôž je slušné vyvážený. Črienky sú vyrobene s FR4 Black/G10 Orange Liner. Povrch a obvod črienkou je ergonomicky tvarovaný a len jemne pieskovaný  tak je odkrytá skutočná štruktúra tohto materiálu. V prednej časti sa nachádza výbrus pre prst v prípade bočného rezania do strán. Črienky nie sú až dokonca rukoväte a to kvôli tomu aby boli chránené kvôli pádu na zem ale i dáva väčší priestor pre dieru určenú na prevlek poistnej šnúry.
Puzdro je robene s kydexu Black 2mm a vybavene koženým závesom  typu Klasic. Puzdro je vďaka svojej hrúbka mohutne a dobre chráni nôž v ňom. Po obvode je vybavene dierami na prevlečenie paracord šnúry alebo je možnosť upnutie popruhov typu horizont. 
Čepeľ 165mm, hrúbka 6mm, celková dĺžka cca 300mm.Dark Ghost Woodlander 
- druhým modelom tohto projektu je trochu iný ako jeho parťák. Chcel som po dlhom čase zas niečo menej progresívneho vyrobiť a aby som to dosiahol trepalo zvoliť úplné iné materiály ako je to obvykle u mojich nožoch. I keď používam materiál ako drevo či ešte menej častejšie parožie alebo výnimočné rohovinu na vytvorenie črienkou na nôž je to neobvykle pretože častejšie používam moderne materiály ako je FR4 alebo G10, KIRINIT.
Čepeľ tohto modelu je tiež vyrobená s nástrojovej vysokolegovanej oceli Sleipner o tvrdosti 58-59HRc s povrchom Silver Stonewash. Čepeľ je vybavená vysokým klinovým ostrím pričom neobsahuje falošný výbrus ale chrbát od hrotu až po opierku prsta je zaoblený.
Konštrukcia je fulltang pričom v mieste rukoväti sú odľahčovacie otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Rukoväť je vybavená črienkami s tvrdého exotického dreva Zirikote. Črienky sú ergonomicky tvarovane a povrch je doplnený o povrchovú úpravu Savage Goat "divoký kozorožec". Túto povrchovú úpravu často nepoužívam lebo nie je vhodná pre všetky druhy drevín a nože. Črienky sú impregnovane včelím voskom a ľaným olejom a upnute nerez torx skrutkami k čepeli noža.
Puzdro noža je vyrobene s hovädzej kože s 3x impreg. vrstvou. Konštrukčné sa toto puzdro nelíši ničím od ostatných podobných puzdier okrem jednej veci a ta je povrchová úprava. Ta je tvorená za pomoci razníc na kožu. Vytvorená štruktúra nielen na puzdre ale i na jeho súčastiach je v čiernej farbe pričom ostatne časti sú tmavohnedej farby tak aby všetko plynulo prechádzalo a tak dodalo samotnej štruktúre honosnosť ako i celkovému dizajnu puzdra a noža v ňom.

Dĺžka čepele 165mmm , hrúbka 6mm , celková dĺžka cca 300mm , váha bez puzdra 301g , s puzdrom 411g.

Projekt NUTRON VOAYGER
Tento projekt vznikol ako ďalšia modifikácia alebo dalo by sa povedať vylepšená verzia Nutron EDC nožov. Vďaka užívateľom, ktorý ma pravidelne informujú o skúsenostiach s mojimi nožmi dokážem vylepšovať nedostatky a tak sa postupne dopracovať k ucelenému EDC nožu vyhovujúcemu väčšiemu kruhu užívateľov a vo viacerých oblastiach našich povolaní, koníčkoch...

Nutrony Voayger majú rukoväť prevzatú s projektu DarkStar a posunutú voči ose noža smerom hore a zadná časť smeruje mierne dole čím som dosiahol efektívnejší uchop. Dĺžku rukoväti bolo treba prispôsobiť krátkej čepeli Nutrona. Tie sú vybavene dutým ostrím s tým, že prechod u konca ostria je plynulý bez drážky, ktorá oddeľuje koniec ostria od záštity. Čo bol častý dotaz keďže nie každému toto rozdelenie pasuje. Tak ako rukoväť i čepeľ prešla modifikáciami ako spomenutý plynulý prechod konca ostria čepele na záštitu tak i šírka čepele tak aby všetko nebolo len funkčné ale i dizajnovo ladilo oku. Puzdra nožov boli zachovane ako i ostatne ich súčasti ako Pistols spona s kože alebo zaves Klasic. Pričom je možné ďalšej polohy nosenia a tou je horizontál za pomoci popruhov na, ktoré je možné zavesiť rôzne puzdra s drobnými nástrojmi na prežitie alebo s ďalším nožom napr. multitool.
 Nutron Voayger Blue Liner
- tento nôž je v najkratšej verzii s nových Nutronov a k tomu zodpovedá i šírka čepele. Tak trochu bola robená na mieru takže ucelene parametre boli upravene na požiadavku užívateľa. Čepeľ ma vyrobenú s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-60HRc a s povrchom Silver Freezer.
Čepeľ je v mieste rukoväti odľahčená o elipsovite otvory, ktoré nám slúžia na zníženie váhy noža. Črienky rukoväte sú tvorene s G10 Blue liner a FR4 Black s povrchom jemná Sépia a všetko hĺbkovo pieskovane. Obvod črienkou je zaoblený a ergonomicky tvarovaný tak aby bol dosiahnutý čo najpohodlnejší uchop noža. V prednej časti črienkou sa nachádza výbrus pre prst na presnejšie bočné rezanie do strán. Chrbát noža resp. miesto opierky pre prst je drážkovaný čím prispieva ku lepšiemu a hlavne bezpečnejšiemu úchopu noža.
Puzdro je vyrobene s 1,5mm kydexu s otvorom na konci pre odvod vody s puzdra. Obvod je opatrený ako krúžkovým nitovaním tak samotnými dierami pre namontovanie príslušenstva tak napr. paracord šnúry pre mnohovariabilne nosenie noža. Dĺžka čepele 90mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 200g.

Nutron Voayger Grey
- tento Nutron je už novou modifikáciou zo všetkými parametrami, ktoré boli zohľadnené užívateľmi. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-60HRc a s povrchom Silver Freezer. Čepeľ je vybavená dutým výbrusom pričom predná strana výbrusu je viac zaoblená a tak je možné nôž použiť aj na sťahovanie kože lovenej zveri na miesto skinnera. Falošné ostrie a druhé na výbruse zlepšujú penetráciu hrotu a pritom je dostatočné pevný aj pre hrubšiu pracú.
Konštrukcia noža je fulltang pričom v mieste rukoväti sú elipsovite otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú s G10 Grey/Black s povrchom hlbokej Sépie s obvodom jemne rubkovaným. Predná časť črienkou obsahuje výbrus pre prst v prípade bočného rezania do strán. Všetko je to jemne pieskovane tak aby bola zvýraznená štruktúra samotného materiálu ako i jeho prekladane farebne plochy.
Puzdro je s kydexu v čiernej farbe zo sponou typu Pistols. Ta je vyrobená s kože v čiernej farbe a 3x impreg. vrstvou. Puzdro ma po obvode otvory nielen pre upnutie Pistols spony alebo závesu Klasic či popruhov pre horizontálne nosenie ale i na prevlečenie paracord šnúry pre mnohovariabilne nosenie noža. Dĺžka čepele 95mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 205mm.


Nutron Voayger Toxic Skull
- ako pomaly čas uteká prichádzajú nové materiály a ich dostupnosť mala a cena vysoká no i napriek týmto negatívam mi nedalo a tak som si povedal, že jeden model bude v mojej obľúbenej farbe, ktorou je full neón alebo toxic zelena. Všetko by bolo ok až na to, že som chcel aby i puzdro tak nejak zapadalo do celkového konceptu... Zhodu okolnosti sa mi podarilo zohnať kydex s potlačou Toxic Skull a čo bolo super i samotný základ bol farby neón green.
Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom Silver Freezer. Hlavný výbrus je dutý pričom falošný je jemne konvexný výbrus. Čepeľ ako u jeho kolegoch je v konštrukcií fulltang pričom v mieste rukoväti sú elipsovite otvory pre zníženie váhy noža. Črienky sú vyrobene s dvojfarebnej G10ky Toxic/Black povrchovo upravene Termit Progres a všetko jemne pieskovane navyše je celá rukoväť ergonomicky tvarovaná tak aby bola dosiahnutá čo najvýraznejšia kresba Termit Progres ale i samotný uchop bol príjemný a bezpečný. Na tejto povrchovej úprave zbožňujem ten finál tvar je to hotové divadlo pre oči milovníka nožov. Tak isto ako samotná povrchová úprava čepele Silver Freezer, ktorá doslova vybíja dych a prepracovanou povrchovou úpravou črienkou  Termit Progres som dosiahol hotové umelecké dielo i napriek tomu, že kresliť bohvieako neviem čo ma teší :-D.
Puzdro je vyrobene s dvoch farebne rozličných kydexoch. S prednej pohľadovej strany je to Toxic Skull a zo zadnej je to čierny klasik kydex. Hrúbka oboch je 2mm takže sa jedna o masívne kydexové puzdro. K tomto modelu bolo vyrobená ako Pistols spona i Klasic zaves. Dizajnovo puzdro je ako ostatne, ktoré som vyrobil rozdiel je iba v dvoch rádiusoch vybrúsených medzi dvoma krúžkovými nitmi. Tieto tak povedané rádiusy nám zabezpečujú lepšie upnutie puzdra na hrubšie popruhy ruksakov čo sa hlavne hodí pre nadšencoch cyklistiky v prírode ale i pre ostatných užívateľoch, ktorý často nosia vak na vodu v tvare ruksaka. Dĺžka čepele 95mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 205mm.


Nutron Voayger Bocote
- tieto EDC nože sa často nevidia v inom šate ako je obvykle ale i u tohto projektu existujú výnimky. Jednou takou bola napr. u modelu Nutron Compact Knives ASH. NV Bocote je tiež takou výnimkou. Ako som už spomenul Nutrony sú zväčša skladane s moderných materiáloch ako je FR4 alebo G10 a kydex. U tohto modelu je čepeľ ako u ostatných vyrobená s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-60 HRc s povrchom hlboko leptaným, jemne pieskovaným a vo finálne vysoko leštený. Čepele je vybavená dutým výbrusom a konvexným falošným výbrusom. Rukoväť je odľahčená o otvory pre zníženie váhy noža. Črienky sú vyrobene s tvrdého exotického dreva Bocote s povrchom Savage Goat. Črienky sú impregnovane a vo finále leštené. Rukoväť ako celok je ergonomicky tvarovaný pričom povrch črienkou povrchovo upravene a vďaka vlastnostiam Bocote dreva bolo možné zachovať krásnu štruktúru dreva.
Čo ale novinkou u tohto modelu je práve puzdro. To je vyrobene s kože a morene tak aby finál farba puzdra pasovala ku farbe črienkou noža a tak pekne dizajnovo ladili. Ale to nie je novinka... tou je samotný dizajn puzdra ako i jeho zdobenie. Puzdro je robene podľa puzdier dodávané ku nožom Fallkniven F1. Často sa stretávam, že práve tento typ puzdra užívateľom nevyhovoval u tohto noža a dávajú si robiť iné typy puzdier. Osobne si myslím, že toto nie je zlý typ puzdra hlavne pre poľovníkov alebo i ľudí, ktorý sa pohybujú kolo zvery poprípade v spoločnosti kde by bol nôž s odkrytou rukoväťou problém. Napr. tento typ puzdra je vhodný i pre ľudí, ktorý sa pohybujú v extrémne zarastených porastoch a pri klasickom puzdre by dochádzalo ku zachytávaniu noža a možnosť straty. Tu je rukoväť krytá a tak je toto riziko minimalizovane. Ďalšiu výhodu ma pre turistoch, ktorý sa radi stavia na čaj alebo jedlo v horských chatách či reštaurácii kde by bol nôž na opasku s odkrytou rukoväťou problém. I keď na prvý pohľad je všetkým jasne, že na opasku mate nôž a nie nejakú ozdobu predsa kryte puzdro nebudí takú pozornosť ako klasické puzdro.
Dĺžka čepele 95mm , hrúbka 4,5mm , celková dĺžka cca 205mm , váha bez puzdra 156g , s puzdrom 270g.Už je čas vytvoriť novú stránku pre Pevne nože kedže je toho tam už dosť a robí to problém hlavne pri pozeraní stránky v mobiloch. Nič sa nemení  len už tu budu pribúdať ďalšie články o jednotlivých modeloch pevných nožov :-).

5 komentárov:

 1. Vynikajúci dizajn klipu, ja by som ho možno doplnil otvorom pre odľahčenie

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Dik ;-) jo ako dizajnovy doplnok by to bolo pekne ale s praktickeho hladiska asi zbytocne alebo klip bol dostatocne lahky a nebolo ho treba odlahcovat... :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nôž mi svojim dizajnom a spracovaním vyrazil dych. A to vravím, akože už pár nožov od výborných nožirov mám. Všetko dotiahnuté do posledných detailov, dokonca variabilita púzdra neobmedzená dodaním dvoch spon s nožom. Momentálne nosený ako neck knife čo bol mój pôvodný zámer. Ďalej plánujem testovať nôž za opaskom pomocou Pistols spony.
  Výborné, malé ľahké EDC, pri normálnom úchope fixuje úchop dovolím si povedať na 100%. Je vidno, že touto problematikou sa výrobca zaoberal nejakú dobu a problém sa mu podarilo vyriešiť na výbornú. Veľká vďaka!;)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Stal jsem se hrdým majitelem modelů Octan Reactors a Toxic Shield Delta. Perfektně vymyšlené, perfektně zpracované. Perfektní nástroj s podobou šperku. Nemohu, než doporučit. Děkuji MISTŘE

  OdpovedaťOdstrániť