Neck nože a iné drobnosti


Tactical&Rescue Skalpel - XOUS ARROW Red&Black
Tento model je identický s predošlým modelom Tan&Black ako dizajnovo tak rozmerovo. Jediný rozdiel je vo farbe črienkou. Tento model má kombináciu G10 Red Liner a FR4 Black všetko je to povrchovo upravené Termit Progres Arrow a extra hlboko pieskované. Čepeľ tak ako u jeho kolegu vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom. Chrbát čepele je doplnená o vybratie pre krátky uchop čepele tak aj drážkovanie, ktoré slúži ako protišmyk. Rukoväť čepele je doplnená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža.
Puzdro je vyrobené s kydexu full Black pričom spojená časť je ergonomický tvarovaná pre lepší uchop puzdra pri vyberaní noža s neho. Puzdro je možné nosiť za pomoci popruhu vyrobeného s kože alebo za pomoci UltiClip pre skryté nosenie alebo pri absencií opasku.
Dĺžka ostria 68mm, hrúbka 2,7mm, celková dĺžka 169mm, váha noža 50g, váha kompletu 77g.

Tactical&Rescue Skalpel - XOUS ARROW Tan&Black
Tento model je väčší brat modelu XOUS Skalpel pri zachovaní pôvodného dizajnu. Xous Arrow nemá len dlhšiu čepeľ ale aj kto mu prispôsobenú rukoväť tak aby bolo čo najpríjemnejšie ovládanie noža. Čepeľ tohto modelu je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným konvexným výbrusom pre zúženie hrotu. Nemôže chýbať hlboké vybranie pre krátky úchop noža pri drobných a presných rezov. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené v kombinácií FR4 Black a G10 Tan Liner. Všetko je hlboko pieskované s povrchom Termit Progres Arrow. Puzdro u tohto modelu je vytvorené s kydexu Reaper H2O. Mnohokrát sa mi pýtajú ľudia prečo je puzdro takto tvarované. Dôvodov jeden s nich je dizajn a druhý praktické využitie a to bezpečný úchop pri vyťahovaní. Puzdro je doplnené o kožený prevlek s možnosťou upnutia na opasok aj vertikálne. Pre skryté nosenie najlepšia voľba spona UlitiClip.
Dĺžka ostria 68mm, hrúbka 2,7mm, celková dĺžka 169mm, váha noža 48g, váha kompletu 77g.  


TacticalRescue Skalpel - HEALER ARROW
Healer Arrow je dlhšia verzia predošlého modelu Healer Skeleton. Tak ako u predošlého modelu aj tento model má vyrobenú čepeľ s N690Co o tvrdosti 59-60HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným jedovaným klinovým výbrusom a horným falošným výbrusom.
Čepeľ je v rukoväti odľahčená otvormi pre zníženie hmotnosti a chrbát doplnený o drážkovanie pre bezpečný úchop. Črienky rukoväte sú vytvorené zo sendviču G10 linerov v zelenej kombinácií ArmyGreen, ODGreen, ToxicGreen s povrchom Termit Progres Arrow a všetko hĺbkovo pieskované.
Aby všetko dizajnovo ladilo puzdro tohto modelu je vyrobené s kydexu a to HexCam 5Echo. Puzdro je s jedného kusu materiálu s tým že časť spojená nitmi je tvarovaná rádiusmi pre bezpečnejšie vyberanie Skalpelu s puzdra. Puzdro je doplnené o mini prevlek určené na opasok s možnosťou skrytého nosenia.
Dĺžka ostria 60mm, hrúbka 2,5mm, celková dĺžka 166mm, váha noža 51g, váha kompletu 79g.DEFCON - Skeleton Toxic
Tento projekt je výnimočný svojou ergonómiou rukoväte, ktorá jedinečná. Nemal som tú možnosť ju použiť na neck nôž bez črienkou a preto tento projekt i keď naprvý pohľad jednoduchý bola malá výzva. Skeleton typ noža ako ich ja označujem nie sú určené na dlhú prácu hlavne kvôli chýbajúcim črienkam, ktoré zabezpečujú pohodlný uchop a tak i prácu s nožom. No niekedy to môže byť nevýhoda a to hlavne v prípade, že pracujete s nožov v prašnom až extrémne špinavom prostredí a často. Čistiť nôž s črienkami je v tomto prípade dosť zdĺhavé a nie vždy je dostatok času na riadne umytie nástroja. To je prednosť Skeleton nožov rýchla údržba nízka hmotnosť a kompaktnosť.
Keďže nôž nemá črienky je treba zdrsniť rukoväť tak aby dizajnovo úpravy povrchov pasovali k sebe ale i do celkového vzhľadu noža. Obvod rukoväte čepele je  doplnený o štruktúru obsidián s finál povrchom Silver Moon, ktorý je v mieste rukoväti hlbší pričom drsnejší smerom na čepeľ je hladký tak aby boli zachované rezne vlastnosti čepele.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným vysokým klinovým výbrusom a falošným výbrusom pre lepšie rezné vlastnosti a penetráciu hrotu.
Puzdro je s kydexu obojstranne Kryptek Micro GreenToxic. Puzdro je ergonomický tvarované a to kvôli dizajnu ale hlavne ak kvôli lepšiemu vyberaniu resp. taseniu noža s puzdra. Puzdro je možné nosiť na krku ale aj  na opasku za pomoci spony typu Pistols aj vo viacerých polohách.
Čepeľ 45mm, hrúbka 4,8mm, celková dĺžka 110mm, váha noža 71g, váha kompletu 118g.

TRSkalpel - XASS SKELETON OrangeHunter
TRSkalpel projekt je rozdelený na dve série XASS a XOUS. Hlavným rozdielom medzi nimi je ten, že XASS nemajú črienky a XOUS áno. Samozrejme Xous sú obľúbenejšie no nájdu sa i taký, ktorý uprednostňujú výhody práve modelovej rady XASS. Jedna s tých podstatných je váha keďže nemajú črienky a potom údržba resp. rýchle čistenie. Tento model je doplnený o klip vyrobený s AK5 o tvrdosti 50 HRc s povrchom Silver Freezer. Rukoväť je odľahčená otvormi, ktoré tvoria dizajnový vzor tak aby krásne zapasovali do dizajnu ale hlavne slúžia na zníženie váhy noža. Obvod rukoväte je vybavený obsidián vzorom a plocha čepele je povrchovo upravená Silver Freezer, ktorý okrem dizajnu slúži aj ako protišmyk v mokrej ruke. Samotná čepeľ je vybavená hlavnými klinovým výbrusom a falošným pre lepšiu penetráciu hrotu. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freezer. Puzdro je vyrobené s kydexu a neviem si predstaviť aký iný materiál by bol vhodnejší. Keďže sa jedna o Rescue nástroj tak som zvolil všetko v krásnej OrangeHunter farbe. Pohľadová strana je kydex s potlačou Kryptek Orange micro a zadná strana Orange. Puzdro je doplnené o paracord šnúru vo farbe OrangeHunter a je možné ho nosiť aj na opasku za pomoci spony Pistols preto zvolený dizajn puzdra a nie iba na jednu stranu kde by táto možnosť bola výrazne obmedzená.
Čepeľ 50mm, hrúbka 2,7mm, dĺžka klipu 50mm, celková dĺžka cca 150mm, váha bez puzdra 31g, váha s puzdrom 54g. 
 


TRSkalpel - Healer Skeleton
Ako som v úvode už spomenul tento model patrí do novej sérií projektu TRSkalpel a je jeho pokračovaním. Healer Skeleton vznikol podľa modelu skalpelu zo starého katalógu chirurgických nástrojov.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freezer , ktorý je odstupňovaný a najhlbší je na ploche a rukoväti čepele. Samotná čepeľ je typu Drop Point s hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom na chrbte čepele. Na chrbte je i drážkovanie pre bezpečnejší uchop, ktorému prispieva i obsidián povrch obvodu rukoväte, ktorá je doplnená o hlbokú povrchovú úpravu Silver Freezer.
Rukoväť je tvarovaná ako by pre dýku a to hlavne kvôli tomu aby bolo pohodlnejšie a presnejšie držanie vo všetkých polohách predsa len sa jedná o krátku ale veľmi ostrú čepieľku. Kvôli dosiahnutiu minimálnej hmotnosti celkového skalpelu rukoväť je doplnená o otvory, ktoré zároveň dopĺňajú celkový dizajn. Keďže tento model nemá črienky bol doplnený o klip pre možnosť nosiť ako pero v kapse alebo na molle systému výstroji. Klip je vyrobený s antikoróznej oceli AK5 o tvrdosti 50HRc a povrchovo upravený povrchom Silver Freezer tak aby krásne ladil s celkovým dizajnom.
Puzdro je vyrobené s kydexu s podtlačou Kryptek Micro Highlander. Keďže sa jedna o veľmi ľahký nožík je viac pravdepodobné, že sa bude nosiť na krku alebo v kapse keďže má klip no puzdro je upravené tak aby nebol problém ho nosiť aj na opasku za pomoci paracord šnúry alebo spony typu Pistols.
Čepeľ 42mm, hrúbka 2,7mm, dĺžka klipu 50mm, celková dĺžka 147mm, váha bez puzdra 31g, váha s puzdrom 51g.  


Tactical Rescue Skalpels
Tak ako nože s projektu Nutron aj tieto malé nože sa zaradili medzi tie najobľúbenejšie nože s mojej dielne. Možno je za tým jedinečný dizajn a aj použité materiály ako i originál povrchová úprava ako čepele tak hlavne črienkou. No nemôžem zabudnúť na spracovanie, ktoré sa snažím posunúť na vyšší level. Posledné modely s tohto projektu sú XOUS - GreyRaid a XOUS - GreyTyphon.

Tieto modely majú čepeľ vyrobenú s vysokolegovanej nástrojovej oceli K110 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom veľmi jemným Silver Moon. Mnohokrát dostávam otázku aký je rozdiel medzi klasickým a jemným, hlbokým povrchom. Rôzne ocele podľa  zloženia a spracovania majú svoju štruktúru, ktorú je možné zviditeľniť leptaním alebo brúsením a následným leštením. No pri tactical dizajne leštená čepeľ tak nejak nepasuje a preto sa používajú rôzne povrchové úpravy. U týchto modelu je to Silver Moon kde je čepeľ po kalení vybrúsená na 600Grit následne jemne leptaná aby sa vytvoril rovnomerný povrch, ktorý je vo finále jemne pieskovaný balotinou vo vysokej jemnosti zodpovednej grit cca 800. Týmto spôsobom sa zbaví čepeľ všetkých nečistôt a zároveň vytvorí sa hladký a hlavne rovnomerný povrch čepele. Samozrejme ak chceme odkryť štruktúru ocele je potreba hlbšieho leptania a následného jemného pieskovania. Originál sa to robí tak , že sa čepeľ opieskuje korundom a následne Balotinou. No tento spôsob  si vyžaduje dve pieskovačky čo je náročné na priestor a financie. Preto som vyvinul vlastný spôsob, ktorým odpadá pieskovanie korundom. Mnoho krát mam možnosť vidieť pieskovanie čepeli len korundom čo nie je dobré lebo tým je povrch drsný a rezné vlastnosti noža obmedzené.   
Rukoväte sú vybavené črienkami s G10 Grey&Black s povrchom Termit Progres Arrow a všetko jemne pieskované. Koniec čepele je doplnený o otvor pre prevlečenie paracord prívesku a tak mať možnosť uchop predĺžiť ak je potreba.
Puzdra oboch modeloch sú klasickom dizajne a konštrukcií. Jediný rozdiel je v použití prednej pohľadovej strany, ktorým je kydex s potlačou RAID Micro a TYPHON Micro. Zo zadnej strany je to kydex Black. Puzdra sú doplnené o sponu typu Pistols. Puzdro je vyrobené tak aby bolo bezpečne nosiť na krku ako neck.
TRS XOUS - GreyRaid
čepeľ 55mm, hrúbka 3,4mm, celková dĺžka 150mm, váha bez puzdra 59g, váha s puzdrom 109g.   

TRS XOUS - GreyTyphon

čepeľ 55mm, hrúbka 3,4mm, celková dĺžka 150mm, váha bez puzdra 58g, váha s puzdrom 110g.

BEACON Hybrid Beads
V minulosti som už vytvoril prvotné modely a dlho nebolo času sa vrhnúť do výroby nových Beacon. Pôvodne som mal vyrobiť asi 10 kusov Beacon no tie predošlé modely boli tak nejak veľké ako ich otvory a na základe pripomienok s minulosti som vytvoril nový vylepšený koncept.
Základnou zmenou je v priemery nerezovej trubky, ktorý je 5mm s hladkým vývrtom. Na túto trubku je vyskladaný materiál G10 a Kirinit Glow. Všetko je to lepené a na koncoch trubka zanitovaná čím sa vytvorí hladký rozšírený kužeľ za pomoci, ktorého je navliekanie jednoduchšie.
Vytvoril som dva vzory vyskladania Beaconu. Prvým vzorom je Black FR4-Liner G10-Kirinit Glow-G10. Druhým vzorom je Black FR4-liner G10-Kirinit Glow-liner G10-Black FR4. Ako ste mali v minulosti vidieť obvod Beaconu je možno vytvarovať do rôznorodých tvaroch a niektoré doplniť i o priečne drážky. Určite ste si všimli, že jeden Beacon je iný ako ostatný a máte pravdu!... Jedna sa o prototyp zo stabilizovaného hybridu Kukuričného šúpolia a epoxidu v čírej červenej farbe. Tento model je vysoko leštený aby sa odkryla nepatrná ale za to krásna kresba hybridu.
Mnohokrát dostávam otázky na čo je to dobré a či to nie je zbytočnosť. No práve kvôli materiálu Kirinit Glow to má aj praktický význam keďže vďaka dennému svetlu sa nabije a v tme svieti čím je viditeľný a vďaka atypickému svetlu jednoducho nájdený navyše reaguje aj na umele svetlo napr. baterku takže ak stratíme nôž v prírode a budeme ho hľadať baterkou za pomoci, ktorej osvetlíme Beacon tak nôž alebo predmet na, ktorom je jednoduchšie nájdeme.
Nech Beacon tvorí akýkoľvek materiál je to hlavne šperk k nožu, ktorý ma niečo spoločného a to materiál použitý na črienkou čím sa vytvorí krásny dizajnový doplnok a k tomu aj praktický!
Vnútorný priemer 5mm, celková dĺžka cca 20mm, max. priemer 16mm 

Reserve Utility Tools - PEG

Keď som tvoril dizajn tohto  nástroja chcel som aby obsahoval niektoré prvky ako integrovaný klip, kúsok materiálu napr. G10 a povrchová úprava, ktorá mala ladiť s daným modelom noža. Integrovaný klip som nakoniec vypustil hlavne kvôli veľkosti nástroja a to preto aby bolo možné PEG prevliecť cez molle systém vybavený taktickými vestami alebo výstroje. No chýbalo mi tam nejaký ten hák aby nástroj bezpečne držal v molle systému bez nutnosti dodatočného príslušenstva. Tak vznikol hrubý dizajn tohto nástroja a od toho sa odvíja i názov PEG čo znamená Hák.    

Tento výstupok resp. hák je tvorený zo šesťhranných otvorov určené pre uvoľnenie alebo pritiahnutie matíc a pre veľkosť 7, 8, 10, 13, 14, 16, 17mm. Telo PEGa v mieste kde je uložený kombi Bit je možné použiť ako pravítko. Samotný Bit je uložený v drážke určenej pre daný typ. Upnutie Bitu u týchto nástrojov je zväčša riešené gumkami. I keď by sa jednalo o lacné a hlavne jednoduché riešenie mnoho veci by nebolo možné. Hneď prvá vec by nebola možná a to povrchová úprava akurát pri Silver Stonewash, ďalej by to znemožňovalo použitie v prípade manipulácie zo šesťhrannými maticami a museli by sa gumky dať dole a tým by Bit už nedržal a mohlo by dosť ku strate. Preto som zvolil toto riešenie a som veľmi rád, že som si nechal poradiť. PEG je vyrobený s antikoróznej oceli 1.4034 o tvrdosti 54-55 HRc.

Spona je vyrobena s kydexu s potlačou v rôznych farbách vybraných podľa puzdra noža tak ako malý doplnok PEG, ktorý sa skladá s nerez trubky zo závitom a kruhových matíc s G10 vo farbe, ktorá pasuje ku kydex úchytu resp. je rovnaká ako G10 na črienkou noža. Matice sú po obvode zúžené a doplnené o zvislé drážkovanie vytvorené podobne ako povrchová úprava Termit Progres a všetko hlboko pieskované. Tento doplnok nielen krásne zapadá do konceptu ale hlavne plní svoju úlohu na prevlečenie paracord šnúry alebo na krúžok k kľúčom.

Predná časť PEG je vybavená šesťhranným otvorom pre vloženie bitu a tak mať dostatočnú páku a tým aj lepší uchop v prípade, že je potreba väčšej sily pri skrutkovaní. Poslednou súčasťou PEG je jeho mini pačidlo, ktoré je možné navyše použiť ako široký plochý skrutkovač a aj ako úderná plocha v prípade použitia PEG ako kubotan.
R.U.T - PEG Blue
Čepeľ 1.4034 o tvrdosti 54-55HRc s povrchom SilverFreezer, spona kydex Kryptek Neptune, beads nerez/G10 BlueBlack
Celková dĺžka 118mm, celková šírka 40mm, šírka tela 18mm, hrúbka cca 3mm, váha 58g.

R.U.T - PEG Toxic
Čepeľ 1.4034 o tvrdosti 54-55HRc s povrchom SiSW, spona kydex Kryptek ToxicGreen, beads nerez/G10 ToxicBlack
Celková dĺžka 118mm, celková šírka 40mm, šírka tela 18mm, hrúbka cca 3mm, váha 58g.


R.U.T - PEG Orange
Čepeľ 1.4034 o tvrdosti 54-55HRc s povrchom SilverFreezer, spona kydex Kryptek Orange, beads nerez/G10 OrangeBlack
Celková dĺžka 118mm, celková šírka 40mm, šírka tela 18mm, hrúbka cca 3mm, váha 58g.R.U.T - PEG Mandrake
Čepeľ 1.4034 o tvrdosti 54-55HRc s povrchom SilverWood, spona kydex Kryptek Mandrake, beads nerez/G10 ODGreenTanBlack
Celková dĺžka 118mm, celková šírka 40mm, šírka tela 18mm, hrúbka cca 3mm, váha 58g.


R.U.T - PEG Banshee
Čepeľ 1.4034 o tvrdosti 54-55HRc s povrchom SilverScreen, spona kydex Kryptek Banshee, beads nerez/G10 BrownTanBlack
Celková dĺžka 118mm, celková šírka 40mm, šírka tela 18mm, hrúbka cca 3mm, váha 58g.


Tactical & Rescue Scalpel - Xous Orange/Black
Tento model Neck noža som už mal možnosť vyrobiť vo viacerých variáciách a dizajnových doplnok ako aj rôznych vylepšení a to nielen noža ale aj jeho puzdra. Takto bolo aj u tohto modelu.
Čepeľ je vyrobená s nástrojovej vysoko legovanej oceli K110 o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Freezer. Čepeľ je vybavená hlavným klinovým výbrusom a falošným výbrusom, ktorý je plne funkčný. Rukoväť čepele je odľahčená o otvory pre zníženie hmotnosti noža. Črienky sú vyrobené s G10 Orange/Black s povrchom Termit Progres Arrow v hlbokom prevedení a všetko hĺbkovo pieskované.
Čím tento projekt robí iným je práve puzdro. Toto prevedenie bolo robené na želanie užívateľa a musím povedať, že to má niečo do seba hlavne čo sa týka hmotnosti puzdra a tak samozrejme celého kompletu. Tento typ puzdra nie je žiadna novinka a jeho možné  vidieť na mnohých modeloch hlavne u nožiaroch s USA ale už aj v iných krajinách. Základ je pôvodný dizajn puzdra vyrobené s kydexu v tomto prípade s pohľadovej strany Kryptek Orange Micro a zo zadnej strany Black. Pôvodné puzdro malo medzi dutými nitmi otvory na montáž príslušenstva alebo lepšieho upnutia za pomoci paracord šnúry. Na tomto novom modely namiesto otvoru bol vytvorený veľký rádius a tým sa značne znížila hmotnosť puzdra ale sa aj vytvoril zaujímavý vlnitý obvod puzdra. Puzdro okrem možnosti nosenia na krku jeho možné nosiť aj na opasku za pomoci spony typu Pistols vo viacerých polohách.
Čepeľ 50mm, hrúbka 3,3mm, celková dĺžka 148mm, váha bez puzdra 49g, váha s puzdrom 94g.


Tactical & Rescue Scalpel - Xous Grey
Ako som spomenul v úvode, mať možnosť vyskúšať nové technológie na starých modeloch je veľká radosť pre mňa a hlavne keď sa všetko podarí ako to bolo u tohto modelu.
Poslednom čase viac a viac používam klinové výbrusy na svoje nože. Nie je to dané tým, že dutý výbrus by ma omrzel ale treba vyskúšať i niečo iného a hlavne sa v tom zdokonaliť.
Tento model ako i jeho predchodcovia má čepeľ vyrobenú s vysokolegovanej nástrojovej oceli K110 o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Hlavný výbrus je klinový a falošný výbrus mierne konvexný. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Keďže sa jedná o model s črienkami radí sa do série XOUS. Tie má vyrobené s G10 Grey/Black a povrchom hlbokým Termit Progres Arrow. Črienky sú ergonomicky tvarované tak aby sa Skalpel dobre a hlavne pevne držal v ruke bez pocitu pretočenia aj v mokrej ruke. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Raid Micro a zo zadnej strany Black. K puzdru je vyhotovená spona kydexsteel a vďaka svojej hmotnosti jeho možno nosiť pohodne aj na krku ako Neck.
Čepeľ 52mm, hrúbka 3mm, celková dĺžka 148mm, váha bez puzdra 50g, váha s puzdrom 99g.ReactorsNeckKnives - Bathor
Ako som napísal v úvode tento model je výnimočný svojou jedinečnou ergonómiou rukoväte a keďže bol robený na vyžiadanie materiály boli volené podľa požiadaviek budúceho majiteľa. A tak som mal okrem tých bežných materiálov použiť aj nový materiál na puzdro, ktorým je Kryptek Red Micro.
Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom Silver Moon. Vybavená je hlavným klinovým výbrusom a falošným na chrbte čepele. Rukoväť je v mieste čepeli odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Črienky noža sú s G10 Red&Black s povrchom Termit Progres a hlboko pieskované. Puzdro je vyrobené komplet s kydex Kryptek Red a doplnené o sponu KydexSteel tak je možné rýchlo upnuť na opasok bez potreby prevliekania a samozrejme i možnosť nosenia za opaskom alebo nohavicou pre skryté nosenie. Svojimi rozmery nie je vhodný len nosenie na krku ale za pomoci spony aj na skryté. Vďaka malým rozmerom a hmotnosti vhodný ako EDC.
Čepeľ 40mm, hrúbka 3,5mm, priemer otvoru 23mm, celková dĺžka 110mm, váha bez puzdra 74g, váha s puzdrom + príslušenstvo 124g.
Dark Moocher - ODGreen/Black
Najviac má dokáže potešiť keď mám možnosť vytvoriť ďalší nový model s projektu, ktorý vznikol pod mojou taktovkou! J Dark Moocher - ODGreen/Black je jedná s príležitosti, ktorú som mal aby som aj tento projekt posunul vpred. Čepeľ tohto modela je vyrobená s Elmaxu o tvrdosti 60-61 HRc s povrchom v kombinácií Silver/Chrom Moon. Dizajnovo je nôž podobný svojím predchodcom no samozrejme dizajn čepele je iný. Povedal by som, že viac prepracovaný. Okrem 100% funkčného drážkovania opierky prsta na chrbte čepele je samotná čepeľ vybavená klinovým výbrusom a falošným výbrusom pre zvýšenie penetrácie hrotu. V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre maximálne zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú s G10 ODGreen/Black a s povrchom Termit Progres Camo a všetko hlboko pieskované. Táto povrchová úprava okrem svojej hlavnej úlohy ako protišmyk je aj krásne umelecké dielo na čo som patrične hrdý J. Puzdro je vyrobené s kydexu a to v kombinácií s pohľadovej strany ODGreen a zo zadnej strany Black. Puzdro je doplnené o sponu typu Pistols namontovanú na platforme s kydexu a tak možnosť pripnutia puzdra na Teklock alebo MolleLock no je ho možné nosiť pohodne aj na krku.
Čepeľ 62mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 150mm, váha bez puzdra 74g, váha s puzdrom + príslušenstvo 125g.


Projekt INK DEATHCORE
Tento projekt je pokračovaním materského projektu Izard Neck Knives. Základný dizajn bol zachovaný no zmenou prešla čepele u oboch modeloch a to INK High Equel a INK High Round.
Spomenutá novinka je odľahčovacia drážka vyvinutá len pre tento projekt no keď boli nože hotové sa mi to tak páčilo, že som tento typ drážky použil aj u noža s projektu DEFCON Camo. Keďže sa jedna o modely typu Neck Knives a základný koncept nebolo treba nijak vylepšiť no zameral som sa na zníženie celkovej hmotnosti noža. Jedna s možností ako odľahčiť nôž je drážkou no keďže sa jedná o pomerne úzku čepeľ klasický dizajn bol vylúčený preto som zvolil podobný koncept ako je používaný napr. u nožov od Kizlyar alebo Extrema Ratio alebo v minulosti u niektorých bajonetoch. Jedná sa o otvorenú drážku, ktorá okrem toho, že znižuje váhu čepele aj zvyšuje penetráciu hrotu resp. čepele. Jedna strana drážky je otvorená to znamená bez hrany. Druhá strana je spoločná s hornou hranou hlavného výbrusu. Táto druhá strana drážky môže mať rôzne tvary od pravouhlého až po rôzne veľkosti rádiusu čo závisí od použité frézy. Mne osobne sa najviac páči hlavne tá s rádiusom čo v kombinácií s falošným výbrusom vytvorí jedinečný a zaujímavý dizajn hrotu čepele.

DEATHCORE - INK High Equel Camo
- čepeľ je vyrobené s N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a odľahčovacou drážkou typu deathcore oba prelína falošný výbrus. Chrbát čepele je vybavený drážkovaním pre bezpečnejší úchop. Rukoväť odľahčená v čepeli otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s G10 Camo s povrchom Termit Progres Camo a všetko primerane vypieskované čím sa dosiahne zaujímavá štruktúra povrchu črienkou. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Mandrake a zozadu Black. Puzdro je vybavené sponou KydexSteel.
Čepeľ 80mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 170mm, váha bez puzdra 104g, váha s puzdro 193g.DEATHCORE - INK High Round Raid
- čepeľ je vyrobené s N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a odľahčovacou drážkou typu Deathcore oba prelína falošný výbrus. Chrbát čepele je vybavený drážkovaním pre bezpečnejší úchop. Rukoväť odľahčená v čepeli otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s G10 Grey/Black s povrchom Termit Progres a všetko primerane vypieskované čím sa dosiahne zaujímavá štruktúra povrchu črienkou. Puzdro je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany Kryptek Raid a zozadu Black. Puzdro je vybavené sponou KydexSteel.        
Čepeľ 80mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 170mm, váha bez puzdra 102g, váha s puzdro 192g.
Projekt Paracord Beads by DEK
Tento projekt ako som už v úvode spomenul sa skladá zo štyroch podprojektoch a to Brick, Beacon, Pioneer a Dark Wood. Už v minulosti som vytvoril Paracord korálky ako boli FireFly, trubky s povrchom Silver Freezer. Dôvod prečo som si vytvoril vlastné Paracord Beads bol, že sa mi nepodarilo zohnať nič čo by pasovalo k mojím nožom alebo čo by ich vyjadrilo. Na trhu je Paracord Beads mnoho niektoré jednoduché ale nájdu sa i dizajnové unikáty až by som povedal doslova šperky. No i tak sa mi nepodarilo nájsť niečo čo by nebolo iba šperkom ale hlavne užitočná vec.

BRICK - Paracord Beads
Granát znamená v preklade BRICK a vznikol hlavne pre Tactical, EDC dizajn nožov, ktorých črienky sú vyrobené s moderného materiálu G10 s rôznymi povrchmi a tvarmi. Základ korálky je antikorózna trubka na ktorej je nalisovaný G10 materiál potrebnej hrúbky poprípade vhodná kombinácia farieb tak aby dizajnovo pasovala korálka k dizajnu črienkou noža. Konce korálky sú fyzicky zanitované a následne opracované tak aby prechod bol hladký a navliekanie napr. na paracord šnúru bolo ľahké a hlavne by sa nepoškodila samotná šnúra pre použití nastroj, ktorý bude skrášľovať. Vonkajší priemer korálikov je rôzny cca 15mm a dlhý cca 25mm. Povrch korálky je zdobený rôznymi drážkami, ktoré hlavne pri viac farebnom materiály vytvoria zaujímavú štruktúru a hlbokým vypieskovaním sa zvýrazní. Vnútorný priemer otvoru je 6mm s koncami roztiahnutými pre pohodlnejšie navliekanie. I napriek tomu, že korálky obsahujú antikoróznu trúbku sú dostatočne ľahké a tak nezavadzajú ako pri nosení na noži tak pri samotnej manipulácií.


BEACON - Paracord Beads        
Maják, ktorý síce nedáva nájde námorníkom ale za to majiteľom stratených nožov... Projekt Beacon je pokračovanie projektu Firefly a ako to bolo u predošlého projektu aj u tohto sa jedna o korálky na paracord šnúry, ktoré obsahujú materiál, ktorý po nasvietení svieti v tme...  V mojom prípade sa jedná o materiál Kirinite Starlite Glow v kombinácii s rôznymi farbami G10. Všetko je to spojené antikoróznou trubkou cez ktorú sa navliekla korálka na paracord šnúru. Beacon nie je len pekná ozdoba vášho noža ale i skvelý pomocník hlavne v tme keď svoj nôž nemôžete nájsť... Hlavný dôvod prečo vznikli Beacony bol problém zohnať  materiál na vytvorenie svietiacej časti FireFly preto som bol nútený vytvoriť nový koncept. Ako som vytvoril koncept BRICK ma napadlo použiť materiál ako je Kirinite Starlite Glow a kedže je tento materiál vhodný i na sústruženie bola voľba jasná. Samotný dizajn bol jasný no spočiatku Kirinte bol zarovno ostatným materiálom a tým po nasvietení slabo a krátko svietil preto som oddelil Kirinite od G10tky hlbokými drážkami a navyše bočné časti korálky zmenšil priemer a tým som dosiahol vysokú svietivosť Kirinitu. Kombinácia vhodnej farby G10 a Kirinite vznikol vskutku zaujímavý a praktický šperk Vášho noža.PIONEER - Paracord Beads
Tieto korálky nesú názov po budúcom projekte no keďže som nechcel aby to bolo rozhádzané zverejnil som ich. Tieto korálky sú vyrobené zo stabilizovaných slovenských driev, ktoré budú použité v spomínanom projekte. Medzi slovenskými drevami nájdeme i tvrdé dreviny vhodné na výrobu nielen črienkou ale i šperkov. Problém je však v tom, že mnohokrát veľmi praskajú pri klasickom sušení ale hlavne vznikajú v nich mini praskliny, ktoré sa ukážu mnohokrát až pri finál úpravách čo nie je s estetického hľadiska pekné. No máme i mnoho drevín, ktoré nie sú tvrdé a tým pádom nie najvhodnejšie na výrobu črienkou a už vôbec šperkov a pritom sa jedná o vskutku dreviny s krásnou štruktúrou... Preto sa stabilizujú rôznymi prípravkami ale v nožiarstve najčastejšie sa využívajú rôzne nízkoviskózne živice, ktoré sa vo vákuu napúšťajú do dreva. Tak upravené drevo už nepracuje a pri kvalitnej stabilizácii je drevo prakticky ako plast odolné poveternostným podmienkam ľahko sa udržiavajú a hlavne vďaka rôznym farbám je možné dosiahnuť zaujímavé kontrasty spojené s kresbou dreva. Tak stabilizované drevo nie je vhodné len na výrobu črienkou nožov ale hlavne na výrobu prepracovanejších a zložitejšie tvary rôznych šperkov. V mojom prípade sa jedna o korálky na paracord alebo kožu závislosti na dizajne noža. Projekt Pioneer Craft Knives bude projekt, ktorý sa bude skladať  nožov určených na pobyt v prírode, camping, outdoor. A keďže som chcel niečo výnimočné k nim tak paracord korálka zo stabilizovaného dreva bola jasná voľba. Normálne som sa čudoval ako taká drobnosť môže byť nádherná ale to už posúďte sami. Použité dreviny na tieto korálky boli Čerešňa, Jaseň, Jelša a Jabloň samozrejme s rôznym zafarbením...    


DARK WOOD - Paracord Beads
Ako posledný podprojekt je Dark Wood Paracord Beads. Tento projekt má rovnaký koncept a účel ako predošle no dizajnovo posunutý na vyššiu úroveň hlavne čo sa týka tej umeleckej. Prečo práve tej? Nuž to je už zrejme na prvý pohľad! Projekt Dark Wood pojednával o loveckých nožov v modernom no hlavne loveckom dizajne takže drevo použité na črienkach rukoväti. Ako to bolo u ostatných i k týmto modelom som chcel vytvoriť nejakú zaujímavosť i napriek tomu, že samotné nože a ich puzdra sú zaujímavé. Keďže som chcel aby korálky presne vystihli podstatu Dark Wood skúšobné modely mali tvar časti stromu s hrčami no nejak im chýbal život a temnota zároveň. Tak som prvýkrát skúsil vytvoriť tvár a zakomponovať ju do dizajnu korálky. Osobne sa musím priznať, že nie som dobrý kreslič hlavne čo sa týka tvári čo mňa dosť hnevalo no zrazu som mal pred sebou hotovú prvú korálku a výsledok bol dobrý no nie uspokojivý a tak postupne vznikli ďalšie tri až vznikla táto séria krásnych Paracord Beads. V u tohto projektu bolo tiež použité drevo ale tento krát nestabilizované ale za to tvrdé exotické ako je Bocote, Cocobolo a Vresovec. Všetky korálky sú ošetrené včelím voskom a ľanným olejom.

Projekt DEFCON Neck Knives
Tento projekt priamo nadväzuje na predošlý materský projekt Reactors Neck Knives. Ako to býva nože s otvorom či je vpredu ako u Reactors alebo na konci ako u Chimera Monster nie každému vyhovuje resp. sa dizajnovo nepáči a preto  vznikol tento projekt. Nové modely nemajú len novú vylepšenú ergonómiu rukoväte ale tiež nový dizajn čepele hlavne čo sa týka hrotu čepele.

DEFCON Desert Fox
Základnou myšlienkou pri vzniku nových modeloch tohto projektu bolo odstrániť prstenec a prispôsobiť ergonómiu rukoväte tak aby sa bezpečne a príjemne držala v ruke a hlavne aby nedochádzalo ku prekrúteniu noža v ruke. Preto som základnú ergonómiu rukoväte zachoval a k nej prispôsobil vybranie na prst a prechod na čepeľ. Samotná rukoväť je o niečo dlhšia ale podstate s malými rozdielmi. Rukoväť je v mieste črienkou odľahčená o otvory pre zníženie celkovej hmotnosti noža. Rukoväť je vybavená črienkami s G10 Desert Camo a povrchovo upravené technológiou Termit Progres a všetko pieskované.
Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchovou úpravou Silver Freezer. Tento model má hlavný výbrus dutý pozdĺž, ktorého je špeciálna drážka, ktorá je s hornej strany odkrytá pričom strana spojená s hornou časťou výbrusu je pod určitým rádiusom čím som dosiahol zaujímavý dizajn hlavne keď cez drážku a hlavný výbrus plynule prechádza falošný výbrus. Táto drážka slúži okrem zníženie váhy aj ako zaujímavý a jedinečný dizajnový doplnok, ktorý určite nenechá žiadne oko detailistu bez povšimnutia.
Tak ako celkový dizajn noža i puzdro nemôže byť výnimkou. To je vyrobené s kydexu a to s pohľadovej strany kydex  s potlačou Kryptek Higlander a zo zadnej strany kydex Black. Puzdro je po obvode vybavené nitovaním a dierami pre upnutie paracord šnúrou ale aj pre upnutie rôzneho príslušenstva pre rýchle upnutie na opasok alebo výstroj a to i do rôznych polôh. Toto puzdro je vybavené sponou KydexSteel.
Dĺžka ostria 93mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 160mm, váha bez puzdra 109g, s puzdrom 198g.
DEFCON Red Fox 
Tento model má jednoduchý dizajn a prakticky kopíruje model RNK - Camo. Rozdiel je akurát ten, že model Defcon Red Fox nemá prstenec a ako u jeho kolegu Defcon Desert Fox je ergonómia rukoväte upravená tak aby spĺňala všetky požiadavky pre príjemný a bezpečný úchop. Čepeľ je v mieste rukoväte odľahčená otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s G10 Red/Black s povrchom Termit Progres a všetko pieskované.
Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Moon. Samotná čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom, ktorého ostrie plynule prechádza do konvexného k hrotu. Horná časť čepele je opatrená falošným výbrusom, ktorý zvyšuje účinnosť hrotu a drážkovaním pre bezpečnejší úchop.
Puzdro je komplet s Black kydexu a kydex nitovaním medzi, ktorým sú diery pre prevlečenie paracord šnúry a pripnutie rôzneho príslušenstva pre pohodlnejšie nosenie podľa potrieb užívateľa.
Dĺžka ostria 78mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka cca 147mm, váha bez puzdra 100g, s puzdrom 185g.Projekt Neck Karambits Long MARK
Tieto drobné karambity sú už Vám veľmi dobre známe a dizajn je osvedčený vo viacerých variant a niekoľkými druhmi výbrusov a povrchových uprav. No stále niečo tomu chýbalo. Tým chýbajúcim článkom nebol nový dizajn či materiály ale pravé veľkosť. Neck karambity boli určené pre držanie v troch prstoch čo pre ich veľkosť bolo dobre ale ich manipulácia bola tak trochu obmedzená a bolo treba uchop riadne natrénovať lebo inač bola veľká pravdepodobnosť zranenia užívateľa. Pravé nadšenci týchto Neck Karambitoch mi vnukli myšlienku vytvoriť Neck Karambit pre štyri prsty a tým zminimalizovať poranenie a zachovať si veľkosť neck noža. Keďže bolo za potreby zväčšiť veľkosť rukoväte trebalo k nej prispôsobiť i dizajn čepele a ostaných súčasti tak aby všetko pekne dizajnovo ladilo.
Čepele sú vyrobené tento krát s osvedčenej N690Co ocele o tvrdosti 58-59 HRc s rôznymi povrchovými úpravami. Čepele sú vybavené dutým hlavným výbrusom a konvexným falošným výbrusom, ktoré je tupé ale ak treba nie je problém nabrúsiť a tak mať karambit obojstranne ostrí. Niektoré karambity sú vybavené drážkovaním na chrbte a vonkajšom obvode prstenca. Rozdiel od Neck Karambitoch majú NKL - Mark tvarovaný  vonkajší obvod  prstenca doplnený o drážky pre lepšiu manipuláciu pričom drážkovanie od chrbta ide do 3/4tine obvodu prstenca tak aby samotne drážkovanie neprekážalo pri klasickom úchope tak reverznom.
Rukoväte sú v dvoch prevedeniach tak ako u ich predchodcoch s jediným rozdielom a to uchop pre štyri prsty. Čepele sú v mieste odľahčené dierami pre zníženie celkovej váhy karambitoch. Črienky sú vyrobene buď z FR4 Black alebo z G10 v rôznych farbách a ergonomicky tvarovane tak aby uchop bol nielen bezpečný ale i prijemný. Všetky sú vybavené povrchom Termit Progres čo je povrchovka najvhodnejšia pre viacfarebnú G10ku. Celkový dizajn tejto povrchovky dodáva jemné pieskovanie čím zvýrazní samotnú štruktúru materiálu črienkou.
Celkový dizajn Karambitoch pekne doplna i puzdro, ktoré je vyrobené s kydexu 2mm hrubého v čiernej farbe. Nitovanie je tvorene originál kydex nitmi a doplnene dierami pre upnutie na Malý tek-lok no i upnutie Pistols Spony alebo upnutie a nosenie paracord šnúrou.

Neck Karambit Long - Mark Orange
N690 Co, Moon, G10 Orange/Black, Termit Progres, Kydex Black.
Čepeľ 45mm, hrúbka 3,5mm, priemer diery 26mm, celková dĺžka cca 140mm, váha s puzdrom a zo sponou 108g, bez puzdra a spony 73g.


Neck Karambit Long - Mark Black
N690 Co, Chrom, FR4 Black, Termit, Kydex Black.
Čepeľ 45mm, hrúbka 3,5mm, priemer diery 26mm, celková dĺžka cca 140mm, váha s puzdrom 86g, bez puzdra a spony 72g.


Neck Karambit Long - Mark Toxic
N690 Co, Chrom Freezer, G10 Toxic/Black, Termit Progres, Kydex Black.
Čepeľ 45mm, hrúbka 3,5mm, priemer diery 26mm, celková dĺžka cca 140mm, váha s puzdrom a zo sponou 108g, bez puzdra a spony 73g.
Neck Karambit Long - Mark Red
N690 Co, Chrom Freezer, G10 Red/Black, Termit Progres, Kydex Black.

Čepeľ 45mm, hrúbka 3,5mm, priemer diery 26mm, celková dĺžka cca 140mm, váha s puzdrom a zo sponou 108g, bez puzdra a spony 73g.

Paracord a Leather prívesky v dizajne darkdarkness.
Tak ako ženy nosia šperky aby sa viac páčili nám mužom mi muži zas nosievame na našich obľúbených nožoch paracord šnúru nielen kvôli ozdobe ale aj ako poistku proti vyšmyknutiu noža s ruky pri prací alebo aby prípade vypadnutia bol nôž možne rýchlo nájsť. I keď je možnosť kúpiť rôznom dizajne nie vždy je to čo hľadáme. Ja som hľadal niečo čo by pasovalo ku všetkým nožom a zároveň dizajn prívesku by vystihoval dizajn noža. Tak ako dizajn jednotlivých príveskov je rôznorodý tak i použitý materiál. Sú to rôzne odliatky s bronzu, zinku alebo hliníku no sú i s antikoróznej oceli, titanu ale aj drahých kovov. Tieto moje sú vyrobene s antikoróznej oceli 17241. Základný tvar je trubka, ktorej je tvar deformovaný tak aby bol dosiahnutý nerovnomerný povrch. Z vonkajšej strany je trubka obohatená o povrchovou úpravu Silver Freezer pričom vnútorná strana je hladka. Samotná platina je robená za tepla čím som dosiahol zaujímavý kontrast.

Vyrobiť prívesok resp. koncovku na paracord šnúru nie je zložité ako na koženú šnúrku. Prečo? Konce paracord šnúry je možné za tepla spojiť čo u koženej šnúrky nie je možné. Preto som  vytvoril koncovku, ktorá slúži niečo ako plomba po vložení koncoch sa trubka zlisuje a tak sa vytvorí pevný spoj a zároveň kožená šnúrka s krásnou koncovkou, ktorá dizajnovo ladí s nožom. Takto je možné akokoľvek povrchovo upraviť koncovku poprípade na to niečo vyleptať ako v mojom prípade značku DEK a znak. 


INK High Equel - Full Orange
- je další model tohto zaujimaveho projektu. Dizajnovo bolo všetko zachovane až na detaily  a použite materiály. Jeho menej progresívny dizajn mu neuberá na krase ani na funkčnosti.
Čepeľ má vyrobenú s antikoróznej oceli N690 Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Moon. Čepeľ je vybavená obojstranným dutým výbrusom a falošné ostrie nám zvyšuje penetráciu hrotu a pekne doplna celkový dizajn čepele.
V mieste rukoväte je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobené s G10 Hunting Orange/ Black s povrchom Termit Progres.
Puzdro je s kydexu v dvoch farebných prevedeniach a to s pohľadovej strany je Hunting Orange a zo zadnej strany Black.  Puzdro je možne nosiť nielen na krku ako Neck ale tiež  za pomoci spony typu Pistols, Duo Pistols nosiť InK na opasku alebo za pomoci paracord šnúry na rôzne popruhy vystroj a tak ďalej. Čepeľ: 80mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 168mm.
Neck Karambit 4. gen
Ani tieto modely neobchádza vývoj ako technologický tak hlavne dizajnový. Nové Neck Karambity majú niekoľko vylepšení ako ich predchodcovia. Vylepšenia sa hlavne tykajú čepeli a ich spracovanie. V počiatkoch som experimentoval typom výbrusu čepele ale aj hľadal nejaký ten rozumný rozmer a dizajn tak aby trochu sa vymykal podobným modelom v tejto kategórii nožov. Hlavný rozdiel oproti predošlých modeloch je v dĺžke a šírke čepeli, ktoré sú väčšie. K tomu bolo nutné použiť i vhodnú hrúbku materiál. V mojom prípade sa mi podarilo zohnať 3,5mm hrubý plech ocele K110 pričom v mieste hlavného výbrusu a falošného ostria je hrúbka čepele cca 2,7mm pričom postupne k hrotu hrúbka čepele klesá a tak sa mi podarilo vytvoriť čepeľ s extrémne rezacím ostrím. Hlavne ostrie je klinové pričom falošne ostrie je jemný konvex. Týmto som dosiahol vysokú rezivosť ale i väčšiu penetráciu hrotu. Čepeľ je vyrobená s K110 o tvrdosti 59-60 HRc s rôznymi povrchovými úpravami.
Rukoväť je bez črienkou a odľahčená o otvory, ktoré okrem dizajnu znižujú váhu karambitu. Povrch všetkých modeloch je leptaný a jemne pieskovaný pričom u dvoch modeloch je navyše vytvorený SiSW povrch. Čepele u niektorých modeloch majú povrch leštený u ďalších je pieskovaný poprípade doplnený o SiSW.
Puzdra sú vyrobene s kydexu farby čiernej a doplnené o paracord šnúru, ktorá je voľna a tak je možne pripevniť neck karambit i na vystroj, molle systém alebo na opasok či popruh a samozrejme je možného nosiť na krku.
Čepeľ: 33mm, hrúbka 3,5mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka cca 106mm, váha 30g, s puzdrom 42g.Neck Karambit Pro 4. gen
Tieto modely sú novinkou v tejto kategórii nožov. Dizajnovo i rozmerovo sú približne rovnaké ako u ich kolegoch bez črienkou. Čepele majú vyrobené s ocele K110 o tvrdosti 59-60 HRc s povrchmi ShSW, SiSW a jemne pieskovaný.
Rukoväť je kapitola sama o sebe hlavne keď sa jedna o najmenšie vyrobené črienky. Vyrobiť ich nebol ani taký problém ako ich finál úpravy. Keďže sa jedna o malé súčasti noža manipulácia s nimi bola katastrofa no výsledok stoji za tu námahu a vo finálne to nielen pekne ukázalo ale i sa karambit oveľa lepšie drží v ruke. V mieste rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie váhy. Črienky sú vyrobené u dvoch modeloch s G10 Toxic/Black s povrchom Termit Progres a u ďalších dvoch modeloch je to kombinácia FR4 Black/ G10 Toxic Liner s povrchom jemne pieskovaným.
Puzdra sú vyrobené s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrami. Ich využitie je rovnaké ako u predošlých modeloch bez črienkou.
Čepeľ: 33mm, hrúbka 3,5mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka cca 106mm, váha 39g, s puzdrom 51g.

 
Projekt REACTORS Neck Knives
Ako som v úvode napísal tento projekt je materským pre projekt ACT i keď vznikol neskôr. Problém bol vo výpalkoch, ktoré boli zle vypálené a trepalo ich nanovo rezať hold to sme na Slovensku :-S. Preto niektoré modely majú trochu väčšie stredové oko ako originál dizajn ale na funkčnosti to nemá vplyv. Keďže s celej platničky sa dalo použiť len necelých 20% čepeli vznikli rôznorodé dizajny tohto projektu. Všetko zlé je ale na niečo dobre aj napriek tomu, že niektoré modely majú stredový otvor väčší je možno tieto necky tiež čiastočne použiť ako tlačné dýky teda úchopy a techniky J čo je prospešné hlavne v oblasti vlastnej obrany.
Ako to býva snažím sa s každým projektom priniesť niečo nového. Hlavne čo sa tyká dizajnu samotného noža ale i nových materiáloch alebo rôzne nové kombinácie povrchových uprav. U tohto projektu to samozrejme nie je inač a hneď tu mame niekoľko noviniek. Prvou takou je nová precízna ergonómia rukoväte určená hlavne pre mini a micro nože. Ďalej sú to rôzne kombinácie povrchových uprav čepeli ako je Freezer a Screen. Niektoré modely sú vybavene črienkami s nového materiálu Kirinite v troch farebných kombinácií. Samozrejme nemôže chýbať G10 materiál vo viacerých farbách upravený s povrchom Termit Progres čo je jedna s najvhodnejších povrchových uprav pre tento materiál. Samotný projekt sa skladá zo štyroch modeloch plus rôznych zakrivených čepeli.

Reactors Neck Knives - Camo
Tento neck je prvý s tohto projektu. Čepeľ je vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc s povrchom Silver Freezer. Čepeľ je typu bowie vybavená jemný dutým výbrusom a falošným ostrím. Čepeľ od rukoväti delí oko pre prst. Samotná rukovať je pre tri prsty vďaka svojej hlbokej ergonómie a presnému spracovaniu sa veľmi dobre drží v ruke i ako tlačná dýka. Rukovať je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobene s G10 Camo s povrchom hlboký Termit Progres s hlboko pieskovane. Puzdro je s čierneho kydexu s paracord šnúrou pre nosenie na krku pričom je možné za pomoci paracord šnúry i iné polohy nosenia. Čepeľ 80mm, hrúbka 4mm, priemer oka 23mm, celková dĺžka 148mm, váha nôž 73g, s puzdro váha 103g.


Reactors Neck Knives - Toxic
Ďalší v poradí je RNK - Toxic. Dizajnovo je rovnaký ako prvý model RNK - Camo. Jediný rozdiel je vo farebnej kombinácii zeleno - čiernej s povrchom Termit Progres a všetko hlboko pieskovane. Rukovať nie je len po obvode s hlbokou ergonómiou ale i samotne črienky sú tvarovane tak aby samotný uchop bol čo najbezpečnejší a hlavne vhodný pre neck nože. Čepeľ je s N690 bohler o tvrdosti 57-58HRc s povrchom Silver Freezer. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 64mm, hrúbka 4mm, priemer oka 23mm, celková dĺžka 130mm, váha 69g, s puzdro váha 94g.Reactors Neck Knives - Earth
Kombinácia u tohto modelu sa mi veľmi páči. Keď som použil prvý kráť G10 Earth nevedel som či bude k danému nožu pašovať no výsledok bol prekvapujúci a tak som i v tomto projekte zvolil tuto kombináciu G10 Earth s Dark Freezer povrchom na čepeľ. Výsledok vo finále vyzerá viac než dobre J. Čepeľ je s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc. Rukovať je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky samotne sú upnute nerez skrutkami. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 47mm, hrúbka cca 3,5mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka 115mm, váha 59g, s puzdro váha 81g.
Reactors Neck Knives - Snow
Nielen nový dizajn ale i materiály sú použite v tomto projekte a tento model nie je výnimkou. Čepeľ je s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc s povrchom jemný Silver Freezer. Čo je ale nového sú pravé črienky, ktoré sú vyrobene s G10 Grey/Black s povrchom Termit Progres a všetko hlboko pieskovane. Tato kombinácia G10 veľmi pekne zapasovala do celkového dizajnu noža čomu som rad. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 40mm, hrúbka cca 3,5mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka 108mm, váha 58g, s puzdro váha 79g.


Reactors Neck Knives - Sea
Tento neck sa dizajnovo trochu vymyká klasickému dizajnu hlavne kvôli farbe črienkou. Tie sú s G10 Blue/Black s povrchom Termit Progres a všetko primerane vypieskovane tak aby vynikla štruktúra tohto materiálu ale neprebila nádhernú kombináciu modrej a čiernej farby. Povrchová úprava Termit je jedna s mojich obľúbených hlavne keď je použitá na tento druh materiálu. Je tu veľká možnosť kreativity rôznych tvarov a možnosť zvoliť, ktorá farba bude dominovať. Čepeľ je s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc s povrchom Dark Freezer s veľmi jemnou kresbou. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 41mm, hrúbka cca 3,5mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka 108mm, váha 57g, s puzdro váha 79g.
ReactorsNeckKnives - Kriptox
Kriptox je neck vybavený novým materiálom na črienkach. Kirinte toxic green je zaujímavý svojim sfarbením jak by nejaká hmla kombinácii svetlo zelenej, zelenej a čiernej. Čo bola ale moja dilema? Bola to povrchová úprava a najlepšie vyšla vysoko leštená. Tento materiál je síce pekný no ma veľa obmedzení čo sa tyká povrchovej úpravy skúšal som rôzne ale nakoniec som zostal pravé pri leštenej, keďže tato povrchová úprava najlepšie zvýraznila samotnú štruktúru materiálu. Ku tomu som musel prispôsobiť i zvyšok dizajnu noža, takže čepeľ vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc je opatrená Chrom Frezzer a leptaná hlboko aby bola štruktúra čepele zvýraznená a v leštenom dizajne nezanikla. Rozmýšľal som i nad samotným puzdro či zvoliť nejakú farbu kydexu alebo vyrobiť puzdro s kože. No na koniec som zostal pri klasike kydexu v čiernej farbe čo nožu asi najviac pasuje. Čepeľ 50mm, hrúbka 4mm, priemer oka 23mm, celková dĺžka 118mm, váha 61g, s puzdro váha 85g.

ReactorsNeckKnives - Octan
Podobne ako u Kriptoxu aj u Octanu boli použite rovnaké materiály i samotný dizajn noža. Jediný rozdiel je v rozmere noža a vo farebnom prevedení črienkou. Tým je Kirinite Desert Camo s povrchom vysoko lešteným. Čepeľ vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc je opatrená Chrom Frezzer a leptaná hlboko aby bola štruktúra čepele zvýraznená a v leštenom dizajne nezanikla. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 44mm, hrúbka 4mm, priemer oka 23mm, celková dĺžka 110mm, váha 60g, s puzdro váha 81g.ReactorsNeckKnives - Vampira
Na tento materiál som sa veľmi tešil, keďže presne zapadá do môjho darkdarkness dizajnu. Čierny základ s jemnými líniami jasno červenej farby s nádychom sivej hmloviny. Nič lepšie si neviem predstaviť na poslednom modely tohto projektu. Zbytočné nenesie názov Vampira s čepeľou vybavenou mierne zakriveným ostrím ako drábi šelmy prebúdzajúcej sa do temno temnej tmy sveta nášho J. Čepeľ vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc v kombinácii povrchov Chrom a Silver Screen. Puzdro je s kydexu v čiernej farbe s paracord šnúrou, ktorú je možné okrem nosenia na krku upevniť na akúkoľvek vystroj. Čepeľ 50mm, hrúbka 4mm, priemer oka 24mm, celková dĺžka 118mm, váha 57g, s puzdro váha 80g.Projekt Izards Neck Knives - INK
Tento projekt ako som už v úvode spomenul je priamym pokračovaním predošlého projektu Dark Izards a Neck Knives by DEK. Ako u každého projektu i u tohto je mnoho veci nových a zaujímavých a ako by to bolo ak by som zas niečo sa nechcel naučiť J. Pamätám si keď som urobil učňovské skúšky s hlbokým nádychom pred školou som si povedal nikdy viac sa učiť nebudem!... Bol to veľký omyl a som rad, že včas som si to uvedomil!... Vyrobiť nôž nie je len vybrúsiť čepeľ a naskrutkovať črienky či ušiť puzdro. Pre mňa je to filozofia učenie smerovanie a zároveň terapia duše!... Duše preto lebo všetko negatívne či pozitívne emócie, vkladám do diela tým očisťujem svoje myšlienky a zbavujem sa toho všetkého zlého pri pohľade na hotovú nádheru kedy oku i duši lahodia zaujímavé tvary, dizajn... Výroba noža nie je len pomachrovať na fórach alebo výstavách!... pre mňa je to filozofia, umenie, koníček.
Tento projekt je rozdelený do dvoch sérii INK - Equal a INK - Round, pričom jedna je vybavená obojstranným výbrusom a druha ma čepele brúsené s pravej strany tzv. dlátový výbrus. Izardy sú dvoch dĺžkach 140mm a 170mm. Dizajnovo sú rozdelene tiež do dvoch skupín a to s rovným ostrím a zaobleným.
Zámer bol naučiť sa vytvoriť povrchovú úpravu Dark Freeze alebo Silver Freeze na malej ploche a ďalšia úloha bola vytvoriť niečo ako 3D povrchovú úpravu črienkou. Tento 3D povrch mame možnosť často vidieť na sériovo vyrábaných zatváracích i pevných nožov. 
V čom spočíva 3D?... povrch črienky je napr. zaoblený po dĺžke na ktorom je následné vytvorená štruktúra. Napr. si zoberte, že by som po dĺžke zaoblil črienku a vytvoril by som na jej ploche Astek vzor. Samozrejme to by som bol až moc veľký frajer aby som to zvládol bez pomoci cnc stroja :-D. No zas netreba sa tak rýchlo zdávať ;-).
Poslednom čase som fascinujúci viacfarebnou G10kou a povrchovou úpravou Dark Freeze tato kombinácia je niečo nového zaujímavého a hlavne pod lupou neskutočné divadlo tvarou a farieb.

Rukoväť
Ergonómia u všetkých modeloch je skoro rovnaká až na detaily no vzhľadom a funkčnosťou je úplne identická. Hlavný rozdiel je vo farebnom prevedení G10 a ich povrchových úpravách. Črienky sú upnute nerez torx skrutkami, ktoré sú zapustene tesne pod úrovňou plochy črienkou tak aby zbytočné netlačili do ruky. Materiál črienkou je overená G10ka vo viacerých kombinácii farieb čo do celkového dizajnu veľmi pekne zapasovalo a tak sami podarilo vytvoriť zaujímavé kresby povrchu črienkou. No nielen viacfarebná G10ka ale i jedno farebná ako Orange a Toxic sú zaujímavé.
U modelu InkEquelOrange bol použitý povrch Astek a orange G10 je to zároveň jediný model s touto úpravou keďže som potreboval vyskúšať kvalitu materiálu. Výsledok dopadol dobre no keď som ho skúsil na viacfarebnú G10 výsledok nebol až tak zaujímavý a preto som použil povrchovú úpravu Sépiu, ktorá testom vzoru prešla a konečný výsledok bol najviac zaujímavý. Tato povrchová úprava bola použitá u ostaných modeloch.
Základ nových ergonómii je pozdĺžny skos črienkou alebo postupne zúženie smerom ku čepeli následne plocha bude ponechaná rovná alebo zaoblená po celej dĺžke črienku. Následne je vybavená Sépia vzorom. Obvod rukoväte som skúšal len zaobliť ako to robievam bežne ale pri viacfarebnej G10ke to bolo neestetické preto zvolil som jemne rubkovanie čím vznikla zaujímavá kresba dvoch povrchových uprav Sépia a Rubkovanie. G10 je zaujímavá hlavne svojou štruktúrou a tu je možné dosiahnuť dôkladným vypieskovaním pričom vznikne zaujímavá štruktúra ktorá lahodí oku ;-).

Čepeľ
Tento projekt nemá len vynovenú ergonómiu rukoväti a povrch ale i čepele prešli určitými zmenami ako v tvare tak v dizajne, výbrusom alebo povrchovými úpravami. Tie sú naozaj pestré u tohto projektu. Od vysoko leštenej cez ShadowStoneWash, Dark Freeze po úplne novú Night Screen a Vapor Dark Freeze.  Všetky čepele sú vyrobene s vysoko legovanej nástrojovej oceli K110 (D2) a o tvrdosti cca 59-61HRc.
Hrúbku čepeli som sa snažil vopchať do rozumného rozmeru no nakoniec vo finále som skončil na cca3,5 - 3,6mm čo konečnom dôsledku neubralo na majestátnosti týchto potvoriek ale naopak hodne pridalo na ich rezných vlastnostiach. Ako som už napísal tento projekt sa líši viacerými vecami a výbrus čepeli nie je výnimkou. V tomto projekte boli použite dva typy výbrusov a to obojstranný dutý výbrus a pravostranný dutý výbrus inak dlátový výbrus. V predošlých projektoch Izards bol tvar ostria prevažne použitý rovný a v tomto to nie je ináč no niektoré sú vybavene novým jemne zaobleným ostrím, ktoré dáva nový dizajn Izardom a zároveň si zachováva plnú dĺžku ako u čepeli s rovným ostrím. Všetky čepele sú vybavene protišmykovým drážkovaním na chrbte noža tak aby nôž bol čo najlepšie ovládateľný. Všetky čepele majú výbrusy brúsené na 600grit pričom plochy sú cca 320-400Grit až potom sú nanášané finálne povrchové úpravy.

Puzdra
Neodmyslenou súčasťou každého poriadneho noža je puzdro. Puzdra na nové Izardy nie sú ničím výnimočné od predošlých modeloch i keď jedna drobná vecička by sa to našla ak by nie dve ;-). InK ich majú vyrobene s kydexu a s nitovane krúžkovými nitmy pričom obvod puzdra je doplnený o samostatne diery pre prevlečenie paracord šnúry. A tu je hneď jedna novinka J... tou sú rôzne paracord šnúry keďže puzdra i samotne nože sú určené pre nosenie na krku je zapotreby kvalitnú šnúru a paracord to všetko spĺňa. To nie je novinka!... tou je systém ako je paracord upnutý ku puzdru! Na prvý pohľad nič výnimočne ale keď sa pozrieme bližšie uvidíme, že konce šnúry nie sú spojene a končia v dierach puzdra. Konce šnúry sú naširoko ukončené tak aby neprešli dierami nitmy ale dierami, ktoré sú medzi nitmy. Keďže šnúra je voľna, potiahnutím šnúry tak, že mame dva konce voľne môžeme za pomoci prevlečenia upnúť puzdro necku prakticky na čokoľvek. Na ruksak, taktickú vestu a všetko čo obsahuje molle systém. Tento jednoduchý nápad odbúrava potreby spôn a úchytoch.

Zaver
Nové Izards nie sú len výkonné malé nožíky ale i zaujímavý dizajnový doplnok ku vystroj každého nadšenca pre outdoor a pobyt v prírode, aktívneho športu alebo military. Všestranné využitie nožov je zaručený hlavne nižšou váhou, kompaktnými rozmermi. Tento projekt je jeden s mnohých u DEKu ale prvý, ktorý naozaj spája umelecké dielo a úžitkový nástroj.

INK Equel - Orange Astek
Tento model je jediný, ktorý ma povrchovú úpravu Astek. Keďže ako som už v tomto článku napísal na viacfarebnú G10ku tato štruktúra nebola až tak vhodná resp. na tak malú plochu črienkou. Snáď ak by sa jednalo o väčšiu rukovať bola by štruktúra trochu viac zaujímavá ale to budem musieť na inom modely vyskúšať. Tento neck ma čepeľ s K110 (D2) kalenú primárne na tvrdosť 59-61HRc s povrchom ShSW. Čepeľ je vybavená obojstranným dutým výbrusom a rovným ostrým. Rukoväť je odľahčená o otvory pre zníženie váhy noža. Črienky s G10Orange upnute torx skrutkami. Puzdro kydex s paracord šnúrou Orange. Dĺžka ostria 50mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 140mm.


INK Equel - Black Sepia
Tento Neck i napriek tomu, že nemá rovne ostrie patri do tejto skupiny. Bohužiaľ pri technologickom procese vyrobí som urobil chybu a hrozilo, že prídem o prvý model s tohto projektu. Poškodenie ostria bolo dosť výrazné a nechuť a zúfalstvo bolo veľké ale i tu sa našlo svetielko nadeje a po vyvetraní hlavy vznikla tato úprava J. Poviem Vám tak na hrubo brúsiť kalenú K110 už by som nechcel. I napriek hendikepu je to skvelý neck a hlavne zaujímavý svojou povrchovou úpravou čepele. Keďže to bol nožík na odpis bol použitý ako pokusný králik pre vytvorenie Dark Freeze na malú plochu. Povrchová úprava vyšla nádherne a nebolo pochyb ho dokončiť čomu som veľmi rádJ. Čepeľ ma vyrobenú s K110 kalenú  primárne s tvrdosťou 59-61 HRc a s dlátovým dutým výbrusom vysokým s pravej strany. Črienky sú s FR4 - G10Black s povrchom hlbokej Sépie a hlboko pieskovane. Puzdro kydex s paracord šnúrou Lightning. Dĺžka ostria 48mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 138mm.

INK High Equel - Toxic&Black Sepia
Ako som už v tomto trochu rozsiahlom článku napísal tento projekt obsahuje necky s dlhšou čepeľou ako je obvykle. Tento nápad vznikol pri diskusii s jedným pánom, ktorý s nadšením užíva Dark Izard a vyslovil myšlienku... Čo tak Izard s dlhšou čepeľou tak aby sa dalo sním rezať ako s bežným nožom... Zo začiatku som bol skepticky keďže pomer dĺžky čepele voči rukoväti bol nevhodný ale vďaka novej ergonómie rukoväti a zníženie pôvodnej dĺžky čepeli sa mi podaril nájsť kompromis, ktorým je INK High model. Čepeľ ako ostane necky ma s K110 (D2) primárne kalenú s tvrdosťou 59-61HRc a s povrchom DarkFreeze. Čepeľ je vybavená obojstranným výbrusom a drážkovaním na chrbte noža ako u všetkých. Toto drážkovanie je veľmi dôležité hlavne u týchto modeloch!. Rukoväť je odľahčená otvormi pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú G10 Toxic/Black s 3D povrchom Sépia a obvodom s jemným rubkovaním. Všetko je to hlboko pieskovane balotinou. Puzdro kydex s paracord šnúrou Gecko. Dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 170mm.INK High Equel - Blue&Black Sepia
Pri tomto necku som sa trochu zapotil a to doslova!... Hlavný dôvoď bol použitá kombinácia modro - čiernej G10ky. Do úplného dokončenia som si nebol istý či bude všetko ladiť. Predsa modra nie je často používaná farba na črienky nožov no i tak som do toho išiel. Mne osobne sa modra veľmi páči len je rozdiel keď je G10ka jednofarebná a kombinovaná s čiernou. S výsledkom vo finále som bol nakoniec veľmi spokojný a neľutujem, že som sa do toho pustil. Tento neck je dizajnovo podobný ako jeho predchodca Toxi&Black len dizajnovo ma trochu iný tvar čepele a samozrejme jednostranný dutý výbrus.
Pri prvých modeloch nožoch, ktoré boli vybavene Dark Freeeze alebo Silver Freeze bola často kladená otázka ako sú na tom s reznými vlastnosťami keďže niektoré  majú i niekoľko vrstiev. Ostrie nožov počas celej vyrobí je tupé cca 0,4mm hrubé takže pri finál brúsení povrchové úpravy nemajú vplyv na rezne vlastnosti noža. V poriadku to bolo pri obojstranne brúsenej čepeli ale u dlátovom výbruse som si už taký istý nebol tak som počas celého procesu tvorby chránil ostrie noža tak aby povrch vo finále bol pôvodný. Ako mame možnosť na fotkách vidieť, línia je dosť výrazná a trochu pripomína hamon to len preto aby to dizajnovo ladilo s Dark Freeze. Takže plocha je len jemne vypieskovaná. Tento spôsob bol zvolený i u ostatných modeloch v tomto projekte. Rukovať ako u ostaných je odľahčená o otvory pre zníženie finál váhy noža a črienky sú s Blue&Black G10ky s 3D povrchom Sépia a obvodom jemne rubkovaný. Všetko je to hlboko pieskovane. Puzdro je s kydexu s paracord šnúrou  Lightning. Dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 170mm. 
INK Round - Toxic
Niekedy to ide po masle a niekedy jak v lete na Sankoch... Nuž nie každý deň je posvätený či víťazoslávny no i s tej kopy nešťastia sa  mi podarilo zachrániť ďalší Neck s tohto projektu. V ušiach laika to môže znieť neskutočné ale i u každého takéhoto projektu sa niekoľko kusov jednoducho nepodarí vyrobiť alebo dokončiť. Dôvody sú všelijaké no u mňa je to často skúšanie novej technológie či pracovného postupu pre zefektívnenie vyrobí. Často niektoré modely končia ako pokusne králiky a tak i keď nerád môžem na ostatne danú technológiu použiť bez toho aby sa mi niečo nepodarilo... No všetky tieto nepodarky nemajú nešťastný koniec, dôkazom čoho je pravé tento neck. U tohto modelu bohužiaľ nevyšla povrchová úprava Dark Freeze keďže som zvolil nevhodný postup ale i to, že som robil viac veci naraz a nejak som sa v tom stratil v chaose a prešvihol čas leptania ukončil proces a výsledok nebol podľa mojich predstav... no našťastie sa to dalo znova prepieskovať a vyleštiť čím vznikol zaujímavý povrch kedy jemná štruktúra leptu vystúpila vonku. Čepeľ je síce vysoko leštená ale nie zrkadlovo keďže povrch bol pred tým leptaný a pieskovaný  tak až moc nesvieti ako zrkadlovo leštená čepeľ čo sa do konceptu tohto projektu hodilo a konečnom dôsledku mám možnosť vyskúšať chovanie vyleštenej K110ky na vonkajší vplyv. Čepeľ je primárne kalená o tvrdosti 59-61HRc. Čepeľ je vybavená novým typom ostria, ktoré nie je rovne ale zaoblene čo mu pridáva na atraktívnosti a pritom je dĺžka ostria využiteľná na 100%. Nájsť vhodnú farbu na tento dizajn Izardu nebol taký problém keďže kombinácia vyleštenej čepeli a Toxic G10 jednoducho ladilo na prvý pohľad. Povrchová úprava je tu klasik Sepia a s obvodom jemne rubkovaním a všetko hlboko pieskovane. Puzdro ma s kydexu s paracord šnúrou Neon. Dĺžka ostria 48mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 140mm.  


INK Round - Yellow&Black
Skúšať nové druhy materiálov je hotové dobrodružstvo a u viacfarebnej G10ky to nebolo ináč. Tento projekt zatiaľ obsahuje najviac rožných kombinácií tohto materiálu. Tento model je vybavený kombináciou Yellow&Black u ktorej som si tiež nebol istý výsledkom. Najhoršie bolo či vo finále to bude pasovať s povrchom čepele a celkovým dizajnom. No ako sme doteraz mali možnosť vidieť kombinácie črienkou rukoväti a povrchu čepeli sa mi podarili napr. u prvého modelu INK Equel - Orange Astek alebo INK High Equel - Blue&Black Sepia. Tento model nie je výnimočný len použitým materiálom na črienkoch ale hlavne povrchovou úpravou na čepeli. Na prvý pohľad je to Dark Freeze ale pri pohľade pod určitým uhlom a vo svetle mame možnosť vidieť dve rozdielne farby sivej ( pieskovaná časť) a strieborna ( nepieskovaná časť) štruktúry povrchu vyzerá to ako by tam bola osobitná vrstva Ilúzia. Tento povrch sa mi podaril náhodne a to nedodržaním technologického postupu keďže nože som robil medzi inými vecami jednoducho v tomto prípade sa oplatilo viac veci robiť naraz lebo s nedostatku vzniklo niečo zaujímavého nového J. Čepeľ je vyrobená s K110 (D2) primárne kalená s tvrdosťou 59-61 HRc s povrchom Vapor Dark Freeze a dlátovým výbrusom. Rukovať je odľahčená o otvory pre zníženie finál váhy a črienky s G10 Yellow&Black s 3D povrchom Sepia a jemne rubkovaným povrchom. Puzdro má s kydexu a s paracord šnúrou Infection. Dĺžka ostria 50mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 140mm.


INK High Round - Orange&Black
Tento projekt nie je len o Dark Freeze a jeho variant ale aj o iných povrchových úpravách ako Shadow Stonewash ShSW. Táto povrchová úprava ak je správne urobená je veľmi efektívna hlavne u military typoch nožov keďže čepeľ minimálne odráža svetlo a tým znemožňuje prezradeniu. Čepeľ je vyrobená s K110 primárne kalená s tvrdosťou 59-61 HRc a s povrchom ShSW. Čepeľ je vybavená obojstranným výbrusom veľmi jedovatým a zaobleným ostrím. Hrot ma menší uhol takže čepeľ je vhodná i na bodne techniky tak ako u všetkých obsahuje i falošné ostrie, ktoré v prípade potreby je možné naostriť a tak sa zvyšuje prieraznosť hrotu. Všetky nože majú ale iba falošné ostrie keďže sú určené prevažne len na outdoor kde ostré falošné ostrie užívateľ nevyužije. Rukoväť je odľahčená o otvory pre zníženie váhy finál noža. Črienky sú vybavene G10kou Orange&Black s povrchom 3D Sépia a hlboko pieskovane. Puzdro je s kydexu a s paracord šnúrou Fireball. Dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 170mm.
INK High Round - Camo
V každom projekte býva jedna či viac noviniek a tou hlavnou je akurát posledný model s tohto projektu. Čo je také výnimočné na tomto modely? Nuž hneď na prvý pohľad je to povrchová úprava čepele a ergonómia rukoväte. Čepeľ ako u ostatných je s K110 (D2) primárne kalenú o tvrdosti 59-61 HRc s novým povrchom Night Screen. Mal som možnosť vyskúšať materiál G10ku, ktorá je viacfarebná a skladá sa s troch farieb olivová, hneda a čierna tzv. G10 Camo. Kombinácia farieb tohto materiálu mi nejak nepasovala ku žiadnej doterajšej povrchovej úprave tak som sa pokúsil vytvoriť novú. Nebolo to nič jednoduché i keď vo finále to tak môže vyzerať. V čom spočíva kúzlo Night Screen? Nuž  je to prakticky povrchová úprava Vapor Dark Freeze ale bez tých línii čím sa mi podarilo vytvoriť niečo ako maskáčový povrch trochu mi to pripomína digitál štýl maskovacieho povrchu. Tento povrch obsahuje tri vrstvy prvá vrstva je základná brúsená na 400 - 600Grit a leptaná, druha vrstva je zo vzorom leštená a tretia zo vzorom jemne pieskovaná čím vznikol veľmi zaujímavý kontrast. Tento kontrast je slabý ale pri natočení čepele proti svetlu je rozdiel viditeľný voľným okom. Je to hotová pastva pre oči a určené hlavne pre ľudí, ktorý hľadajú zaujímavé detaily. Táto povrchová úprava mi najviac zapasovala a v spojení s G10 camo vznikol zaujímavý model tohto projektu. Rukoväť je odľahčená o otvory pre zníženie váhy finál noža. Črienky sú zo spomínanej G10 Camo s 3D povrchom, ktorý je trochu odlišný od doterajšieho. Ten rozdiel je, že pozdĺžne črienok je zúžený. Povrch nie je zaoblený ale rovný tým sa zachoval tzv. elipsovitý kužeľ. Povrch je vybavený Sépia vzorom a obvodom jemne rubkovaným. Puzdro ma s kydexu ako ostatne modely a paracord šnúru Olive. Dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 3,5mm, celková dĺžka cca 170mm.Neck Karambits 3.generacie
Neck Karambity ako také Vám nemusím predstavovať. Čo by som chcel sú tak nejak novinky, ktoré po zvážení boli vytvorene na poslednej rade týchto zaujímavých potvorách.

Základný koncept a dizajn zostal podstate zachovaný čo je hlavná novinka je dlátový výbrus t.j. výbrus ako na stolárskom dláte s jednej strany čepele. V mojom prípade je to s pravej strany čepele. Výbrus je jemne konvexný. Karambity majú i falošné ostrie, ktoré je obojstranne a je potiahnuté až na brit ostria. Povrch hlavného a falošné ostria je vyleštené aby boli dosiahnuté čo najvyššie rezne vlastnosti pričom ostatok karambitu je jemne pieskovaný. Čepeľ je vyrobená s materiálu N690 Bohler o tvrdosti cca 58-59HRc. V rukoväti sú odľahčovacie otvory, ktoré zároveň tvoria zaujímavý dizajn. Puzdro je vyrobene s kydex pričom bol pozmenený dizajn a trochu bolo rozšírené a predlžené aby sa karambit  ľahko vyberal  no zároveň dobre držal. Puzdro je určené pre nosenie na krku a je doplnene o paracord šnúru. 


Silver Scorpion
Z každého projektu si treba zobrať ponaučenie!... Je to volmi dôležité lebo zistene nedostatky či nové spôsoby treba neustále zlepšovať a zdokonaľovať... U Silver Scorpion to nebolo inak a všetky vylepšenia vytvorene u nových Izardov boli zohľadnené pravé v tomto noži. Čepeľ je vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaný. Vylepšená ergonómia rukoväte ako v obvode tak povrch črienkou nám zlepšuje samotný uchop, ktorý je bezpečný a hlavne pohodlný i pri dlhšej prací. Samotný povrch črienkou, ktoré sú vyrobene s G10 je opatrený vzorom Termit a všetko hlboko pieskované čim sa odokryla zaujímavá kresba materiálu. Puzdro s kydexu ma všetky vymoženosti ako trio Izardov ako i nastaviteľnú sponu na opasok. Samozrejme vďaka váhe 103g  a s puzdrom cca 140g ho nie je problém  nosiť nôž na krku. Čepeľ: cca 85mm, hrúbka 3,5-3,7mm, celková dĺžka cca 163mm.

Dark Izard - Amir, Fron, Egoi
Dark Izard nemusím Vám nejak presnejšie predstavovať. Toto trio vychádza priamo s tohto dizajnu. Samozrejme je vylepšení vo viacerých smeroch a nemôže chýbať i nejaký ten bonusík ;-). Poďme si ich postup predstaviť ako i ich vylepšenia.

Dark Izard - Amir
Amir  je malý šikovný neck ako jeho predchodcovia tak jeho nový kolegovia novinka je, že necky nemajú pri ricossu ukončené ostrie ako u starších modeloch ale ostrie je predlžené a tak dosiahnuté maximálne využitie dĺžky ostria. Koniec ostria je opatrene sklonom, ktorý tvorí bezpečnú hranicu medzi ostrím a prstom. Čepeľ vyrobená s ocele N690 Bohler o tvrdosti 58-59HRc s povrchom ShSW a s jemným drážkovaním na chrbte čepele pre bezpečný uchop noža. Rukovať je v čepeli odľahčená o otvory, ktoré podstatne znižujú váhu noža. Črienky sú vyrobene s G10 plastu s povrchom Termit a upnute nerez skrutkami pre jednoduchú demontáž a hlavne údržbu. Na konci sú dva otvory pre paracord šnúru na predĺženie úchopu. Puzdro je s kydexu opatrene po obvode dierami pre paracord šnúru a upnutie úchytu na opasok, ktorý je možné nastaviť do rôznych polôh ako vertikál, horizontál 45° dopredu tak 45°dozadu. Úchyt typu Pistols je vyrobený s kože s 3 x impreg. vrstvou. Čepeľ: 65mm, hrúbka cca 3,5-3,7mm, celková dĺžka 125mm, váha noža 63g, s puzdro a úchytom 103g.


Dark Izard - Fron
Ako Amir tak Fron ma určíte vylepšenia no rozdiel je hlavne v povrchovej úprave čepele. Povrch čepele je pôvodný a hlboko pieskovaný. Hlavne a falošné ostrie je brúsené na 600Grit a jemne pieskovane tak aby zvýraznilo štruktúru ocele N690 Bohler, ktorá je kalená na 58-59 HRc. Črienky ako i Amira sú s G10 plastu novinka je v použitie klasickej hlbokej ergonómii s povrchom hlboko pieskovaným čo odkrýva veľmi zaujímavú kresbu materiálu. Puzdro je s kydexu  zo sponou typu Pistols. Ako je vidieť na obrázkoch spona na opasok sa dá nastaviť tak ako užívateľ potrebuje. Nastavenie spony zabezpečujú dve Chicago skrutky a dierový systém v samotnej spone. Vyzerá to síce komicky alebo ako karta do starého počítača ale je to praktické hlavne pre užívateľoch, ktorý chcú mať viac možnosti v jednom. Fron je možno nosiť ako vertikálne tak horizontálne a samozrejme pod uhlom ale hlavne je tu možnosť nosenia ako pre praváka tak ľaváka J. Samotne puzdro je nitovane novými krúžkovými nitmi, ktorých základný materiál je mosadz a povrch je čiernený i keď s jednej strany povrch nie je kvôli technológie nitovania no druhej drží dobre. Čím sa odstraňuje veľmi podstatný problém a tým boli klasické nity, ktoré mali čiernenie veľmi slabé a následné použitý materiál nitu korodoval čo dizajnovo veľmi pekne nebolo L... Čepeľ: 70mm, hrúbka 3,5-3,7mm, celková dĺžka 126mm, váha noža 63g , s puzdro a sponou 103g.

Dark Izard - Egoi
A posledný s tria Dark Izardov Egoi. Egoi je trochu iný ako jeho kolegovia Amir a Fron. Egoi je spojenie Dark Izard a Spirit Izard ale oveľa viac tvarovaný. Čepeľ je s N690 Bohleru o tvrdosti 58-59 HRc a s povrchom SlSW. Rukovať nesie znaky predošlých Izardou no ma oveľa viac ergonomicky tvarovaný obvod rukoväte ako i samotne črienky čo prispieva ku veľmi dobrému úchopu. Tie sú vyrobene s G10 plastu a povrch je hrubo brúsený následné hlboko pieskovaný. Kydexové puzdro, ktoré ma všetky prednosti jeho kolegov Amira a Frona. No predsa je tu ešte jedna drobná vec, ktorú majú všetky spoločné a to je otvor na konci puzdra zo zadnej strany. Slúži ako vetranie alebo ako otvor na odvedenie vody s puzdra. Mnoho kráť to odomňa vyžadovali užívatelia ale nevedel som to nejak správne urobiť a ani som sa tomu nevenoval ale keď je takéto počasie v januári 13°C a v noci 0°C sa kompenzuje voda čoho som si všimol a pri vyrobene týchto puzdier som to zakomponoval. Výsledok je veľmi dobrý a hlavne nie je vidieť hrot noža ani pri silnejšom zatlačení noža do puzdra... Čepeľ: 68mm, hrúbka 3,5-3,7mm, celková dĺžka 133mm, váha noža 74g, váha kompletu 114g.


Kydex Klip
Tato drobnosť nie je v odborných i laických kruhov novinkou je možné ho  zohnať v rôznych modifikácii a farbách podľa svojich predstav a požiadaviek. Hlavný význam kydex klipu je možnosť nosiť pri sebe i malé nožíky ako napr. victorinoxy, ktoré nemalú pevný klip na rukoväti. Kydex klip sa upevni na kovový krúžok. Keďže a rád experimentujem a nejak mi nie je pochuti vyrobiť niečo čo už vyrobene je vymyslel som si svoj dizajn klipov. Materiál kydex je zvolený hlavne kvôli tomu, že pri výrobe puzdier mi mnoho kráť zostava veľmi veľký odpad čo je zapríčinené hlavne obmedzenými možnosťami celkového rozmeru materiálu. Kydex je ľahký veľmi dobre sa tvaruje a vďaka svojej pružnosti dobre drží tlak spony. Hrúbka je buď 2,5mm, 2mm, 1,5mm. Farba zatiaľ iba čierna keďže tuto farbu používam najčastejšie. Čo je iného na mojich klipoch? Nuž je to hlavne úchyt na krúžok noža čo je kúsok paracord šnúry zvyčajné jasnej farby ako červená, svetlo zelena a atď. Celkovo je to vďačný pomocník hlavne keď chodíte športovať do prírody a bez noža nechcete isť.... J

Neck Karambits - 2.generacia
Neck Karambity netreba Vám  moc predstavovať základný koncept bol zachovaný a dizajn mierne vylepšený. Karambity sú vyrobene s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, povrch jemne pieskovaný. Čepeľ je obojstranne brúsená. Otvor v rukoväti je o priemere cca 26mm čo by malo vyhovovať i hrubším prstom. Rukovať je odľahčená štyrmi otvormi. Puzdra Karambitov sú s kydexu a keďže sa jedna o necky a budú sa nosiť na krku je puzdro doplnene i o šnúru s Paracord 550 cca 90 - 80cm. Čepeľ cca 30mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 105mm. 
Neck knives - STREK
Strek  nože je ďalší nový model neck nožov vytvorených pre skryte nosenie alebo na krku. Svojimi rozmery a váhou sú ideálne na každodenné nosenie a všestranné využitie pri drobných praciach. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli N685 Bohler  o tvrdosti 56-57 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Čepeľ je v tvare moderny tanto pričom horne i dolné ostrie je opatrene dutým výbrusom a plnofunkčné. Tieto dva výbrusy sa spájajú s konvexným ostrím. Rukovať je odľahčená tromi veľkými otvormi pričom prvý otvor v prednej časti rukoväti slúži pre bezpečnejší uchop a druhé dva otvory na odľahčenie váhy noža. Celková dĺžka 156-158mm, hrúbka cca 2,8mm, priemer predného otvoru 25mm, horne ostrie dĺžka 70mm, dolné ostrie dĺžka 57mm.
Neck Knives by DEK - Horda potvor stáva s popola matičky zem!
Neck knives všeobecnosti by som mohol zaradiť do kategórie EDC nožov keďže sú vhodne na každodenné nosenie. Zväčša sa jedna o nože malých rozmeroch a nosia sa zavesene za pomoci šnúry na krku. Majú i iný význam a tým je pravé ich veľkosť, ktorá ich predurčuje ako záložne nože vhodne na drobné veci. Necky je možné nosiť skryto nebudia veľkú pozornosť a pri zvolení vhodného dizajnu sú i veľmi účinnými zbraňami na obranu. Tie ktoré Vám dnes predstavím je mix dizajnu, povrchových uprav, ergonómii. Tak poďme na to J.

Wild - Neck knife by DEK
Wild je neck nôž, ktorý by som skôr prirovnal ku skinneru ako ku EDC nožu keďže ma dosť krátku čepeľ oproti celkovej dĺžke rukoväti. Čepeľ ma v tvare bowie s jedovatým dutým vybrúsim a falošným ostrím na chrbte noža. Materiál je N690Co Bohler o tvrdosti 58-59 HRc. Rukovať s hlbokým ohnutím smerom ku ostriu je s G10 Plastu s povrchom SEPIA a hlboko pieskovaný. Tato povrchová úprava je veľmi pekná a pri hlbokom pieskovaní vznikne kresba ako by plocha rukoväte tvorili mnoho kráterov je to zaujímavé hlavne pod lupov J. Puzdro ma s kydexu a šnúra na krk s Paracord 550 čiernej farby. Čepeľ: 52mm, hrúbka: 3,5mm, celková dĺžka: 158mm.  

Mosquito - Neck Knife by DEK
Mosquito je jeden s tých najmenší v tomto projektu. Čepeľ ma vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom  pieskovaným následné vysoko leštený s jemným stonewahom a jemne preleštené. Črienky rukoväte s G10 s povrchom rubkovaným a hlboko pieskovaným. Na konci rukoväte je Paracord šnúra viazaná do tvaru čím sa nám predlžuje samotný uchop noža a zároveň v prípade núdze mame k dispozícii dva krátke kúsky veľmi silnej šnúry. Puzdro kydex a šnúra na krk Paracord 550 čiernej farby. Čepeľ: 50mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 120mm.

Skarabeus - Neck Knife by DEK
Základný dizajn  Skarabeusa vychádza s jedného starého dizajnu noža, ktorý sa podoba, včele. Ja som  tento trochu viac upravil aby spĺňal prvky EDC noža a Necku. Čepeľ ma vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Črienky sú s G10 s novou povrchovou úpravou, ktorú som nazval Termit. Plochy črienkou sú oválne a ergonomicky tvarovane na, ktorých je vytvorený povrch nerovnomerných drážok, ktoré pripomínajú chodby termitov. Všetko je to jemne pieskovane čím  sa vytvorila zaujímavá kresba materiálu. Na konci rukoväti je vytvorene vybratie okolo diery na šnúru, ktoré nám neslúži len ako dizajnový doplnok ale hlavne je to pohodlnejšie pre držané keď je na konci spletenec šnúry. Čepeľ: cca 60mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca145mm.

Rat - Neck Knife by DEK
Rat je klasicky dizajn neck noža, ktorý je možno vidieť u viacerých výrobcoch nožov. Tento tvar noža sa mi hodne páči hlavne typ čepele kde je dĺžka ostria využitá na 100%. Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc, povrch jemne pieskovaný. Črienky rukoväte sú s G10 Plastu s povrchom rubkovaným a obvod rukoväte zaoblený pre príjemnejšie držanie v ruke. Puzdro s kydexu opatrene paracord šnúrou v púštnej farbe pre nosenie na krku. Čepeľ 55mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 130mm.Scorpion - Neck Knife by DEK   
Scorpion je úplné nový koncept EDC&Neck knife. EDC preto lebo jeho možné nosiť celý deň bez toho aby človek mal pocit, že ma pri sebe nôž a Neck lebo ma nízku Váhu, malé rozmery. Scorpion pôvodne nemal vzniknúť, keďže už v počiatočnej výrobe sa vyskytla chyba v materiály a tým bola prasklina v čepeli L. Zahodiť tak zaujímavý kúsok by bola veľká škoda a tak som sa pustil do kompletne vyrobí s tým, že bude slúžiť ako tester pre povrchovú úpravu ShSW poprípade povrchovú úpravu črienkou Termit. Keďže pri kalení prasklina nepoškodila čepeľ a pri zaťažení držala pokračoval som vo výrobe. Finál mate možnosť vidieť na obrázkoch. I keď sa jedna o nožík s postihnutím bude mi dobrý pomocník už teraz prekonal moje očakávania ako po dizajnovej stránke tak úžitkovej J. Čepeľ ma vyrobenú s N690Co o tvrdosti 57-58 HRc povrchovou úpravou ShSW. Črienky rukoväte sú ergonomicky tvarovane s povrchom Termit a jemne pieskovane. Puzdro kydex s paracord šnúrou na krk čiernej farby. Čepeľ 65mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 160mm. 


Dark Izard & Spirit Izard
Ako to býva každý môj projekt prináša i nejaký ten bonus... V tomto projekte sú to Izardy Dark&Spirit. Dizajnovo sú rovnaké len  Dark Izard je menší oproti Spiritu. Izardy sú základom projektu Neck Knives by DEK a zároveň prototypy pre budúce necky. Čepele majú vyrobene s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchovou úpravou SHSW. Na črienky je používa G10-ka lepší materiál na nože jednoducho nepoznám ;-). Dark Izard ma povrch črienkou typu Termit a Spirit Izard Sépia. Puzdra majú s kydexu a sú opatrene paracord šnúrou na krk ako i na konci rukoväte pre predĺženie úchopu. Dark Izard - čepeľ cca50mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 120mm. Spirit Izard - čepeľ cca 52mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 130mm.


Zaver
Necky nože sú skvelý pomocnici hlavne keď užívateľ je nadšený športovec a chce mat pri sebe nôž, ktorý nebudí veľkú pozornosť alebo nie je veľkou záťažou. Veľká výhoda neckov je ich malá váha, rozmery čo ich predurčuje ku všestrannému využitiu napr. ako záložne nože pre lekárničky, do naradia alebo všeobecné outdoor, hunting a konečnom dôsledku i military. V spojení zo zaujímavým dizajnom môžu byt vhodne i ako módne doplnky ;-).


Tactical Pen by DEK
Vyrobiť niečo zaujímavé a funkčné je najväčšia radosť pre remeselníka. Ja viem taktické pera nie sú novinkou no nikdy som to nevyskúšal prakticky vyrobiť. Je to dosť náročné keď nemáte cnc stroj :-D ale i napriek tomu s trochou trpezlivosťou a správnou technológiou sa mi to podarilo a s výsledkom som spokojný. Ma síce svoje muchy ale bez jeho vyrobí by som asi ťažko prišiel ako ho vylepšiť... Pero je vyrobene s viacerých dielov mohol byť i fulltang ale chcel som tam G10 a red fiber J. Všetko kovové vrátane klipu je vyrobene s antikoróznej oceli Ak5 nekalenej s povrchom rubkovaným jemne zahladením a následné jemne pieskovaním. Vytvoril sa zaujímavý povrch, ktorý nie je celistvý ale zároveň nie je moc nerovnomerný. Telo pera obsahuje G10 plast poukladanú na hrúbku a RedFiber, všetko je to hlboko pieskovane. Celková dĺžka pera je cca 148mm, priemer kovových časti je 8mm a G10-ky cca 9mm.


The Firefly - Svetluška
Keď sa zaoberáte náročným dizajnom ako je to v mojom prípade, potrebujete i rozmernejšie materiály na výrobu noža alebo iného nastroja. Inač tomu nebolo pri projekte Nautilus a to hlavne pri NFK nožoch. Odpad je tu dosť výrazný a keďže G10 sa veľmi zle zháňa je mi ľúto i menších kúsok zahodiť. Tu treba vyložiť karty na stôl a zamyslieť sa ako by sa dal odpad využiť. Predsa treba i myslieť na ekológiu. Ako vznikla svetluška? Jednoducho a hlavne úplné náhodou J pri testovaní jedného EDC noža. Pri sekaní som potreboval použiť šnúrku aby nôž sa mi držal istejšie v ruke ale hlavne aby som ho mohol držať za zadnú časť. Bez šnúry to nejde lebo môže nôž Vám vypadnúť s ruky alebo skôr vyšmyknúť. Nie som nejaký veľký zástanca šnúr na noži lebo mi to veľmi zavádza hlavne keď ho dlho nosím pod bundou alebo na taktickej veste. Jednoducho mi ta šnúrka zavádza ale zas je potrebná v prírode všeobecné na pracú. Preto ma napadla vec, že by sa šnúrka dala jednoducho a rýchlo upevniť na nôž a bola poruke. Samozrejme to nie je nič zložitého no osobne sa mi dizajnovo nepáčil ten uzol na konci šnúrky a napadlo ma využiť zvyšky G10 vytvoriť koncovku cez, ktorú sa šnúrka prevlečie a tak dizajnovo bude pašovať ku mojim nožom. Samozrejme to nie je nová vec podobne koncovky sa dajú kúpiť rôznych tvaroch a materiáloch no nič s toho mi nevyhovovalo a hlavne to nebolo odo mňa... Keď som mal základ vytvorený a všetko fungovalo hodil som malý testík a všetko bolo dobre len problém nastal keď bola tma a šnúrka sami nechtiac zapotrošila. Keď som ju po par minútach našiel napadlo ma koncovku doplniť o niečo svietiace aby sa to nabudúce nestalo... Zohnať niečo vhodného na Slovensku a za dobru cenu je komplikovane no i napriek tomu sa nájdu ochotný ľudia. Mne sa po 3 mesiacoch zisťovania a zháňania podarilo kúpiť fosforový prášok, ktorý som  v určitom  pomere zmiešal s epoxidom 1200 a do pripravenej koncovky som  hmotu pridal výsledok je smetiaca koncovka v noci, ktorú pri dobrom nabití na slnku alebo žiarovke vidieť na vzdialenosť cca 5m. Je to veľká výhoda hlavne pre poľovníkov, ktorý často i v noci musia spracovávať strelenú zver. Šnúra je s Paracord 550 rôznych farbách koncovka G10 Plast s povrchom  jemne pieskovaným a s koncom fosforového prášku a s pojivom Epoxid 1200. Svetluška nemá len praktické využitie u nožoch ale aj ako prívesok na kľúče alebo na akúkoľvek vec, ktorú potrebujeme v noci vidieť J.

PRSTEŇ TIEŇOV – RING OF SHADOWS

Prsteň tieňov alebo i Ring Of Shadows. Prsteň tak tajomný, že i starý predkovia naši by boli s neho unesený a nepriateľa by mali strach! Nie nie nebojte sa nie je to nová predloha príbehu o našich predkoch Keltoch, Slovanoch ale začiatok príbehu ako tento prsteň vznikol a čo vlastne jeho názov prezentuje!...

Áno môžem povedať, že základná myšlienka pochádza práve od našich predok. Prsteň bol od pradávna považovaný za spojenie s minulosťou s mojimi predkami, mojim rodom, rodinami rodinou. Dnešnej dobe jednoduché veci ako Priateľstvo, Úprimnosť, Láska sú len prázdne slova často zneužívané aby sme jeden druhého oklamali, obohatili alebo získali prestíž a postavenie v spoločnosti. Tieto tri veci si najviac vážili naši predkovia Kelti. Priateľstvo k blížnemu svojmu, k prírode, k bohom. Úprimnosť ku životu, smrti a všetkému živému i neživému. Láska!.... Človek dnešnej rýchlej dobe plného stresu, rýchleho žitia si pomaly ani neuvedomuje ako deň za dňom ide ako rok za rokom beží..., až príde čas keď mnohý z nás sa zastavia pozrú sa za seba a nevidia nič len svoj tieň! Tieň minulosti a pozrú pred seba a vidia svoj tieň budúcnosti!? Nie nie veď budúcnosť nevieme predpovedať ani ju nemôže vidieť! Podľa Vikingov  má osud každý človek napísaný vopred no len sám človek môže svoj osud zmeniť. Mi tomu hovoríme, že človek príde na rázcestie  a len on sám rozhodne, ktorou cestou sa pustí ďalej... Buď sa poučí s minulosti alebo  na ňu zabudne a chyby, ktoré robil bude robiť ďalej až ho to privedie tam kde by nechcel. Tento prsteň je pre mňa táka pripomienka minulosti, veci ktorých som sa dopustil, skutky ktoré som vykonal a zároveň hnacím motorom cez prítomnosti do budúcnosti. Je to Prsteň Tieňov dobrých i zlých, ktoré mi nedovoľujú zabudnúť na tri dôležité veci! PRIATELSTVO, ÚPRIMNOSŤ, LÁSKU.

Prsteň tieňov nie je môj remeselnícky pod čin ale môjho kamaráta vynikajúceho kováča Jirku Javurku, ktorý zhotovil základ prsteňa, tvar a hlavne obvod prsteňa ktorý tvoria dve tvare predkov, ktorých brady sa navzájom prepletajú... Na vrchnej časti prsteňa sa nachádza detailná rytina mojej signatúry DarkEdge KNIVES. Túto rytinu zhotovil rytec Ján Votara (Gonza).

Ako som už napísal prsteň po svojich bokoch má dve tváre Minulosť a budúcnosť, ktoré prezentujú naších predkov na pravej strane je tmavšie ladená tvár ktorej brada prechádza spodným vonkajším obvodom prsteňa so svetlejším odtieňom, ktorá sa preplieta s bradou svetlej tvare na ľavej strane. Tieto silné kontrasty dávajú prsteňu tu správnu dávku temnosti, záhady zastrenú rúškom tajomných príbehov o Prsteni Tieňov!...

Použitý materiál pri tomto šperku je antikor, ktorý nie je agresívny a alergický ku pokožke ako je to pri zlate, striebru alebo iných kovoch používaných na výrobu šperkov, prsteňov. Vnútorný obvod prsteňa je vysokoleštený a robený na moju mieru.

Na záver by som snáď len dodal, že nebiť skvelej remeselníckej spolupráce prsteň tieňov by bola len ďalšia legenda, povesť či len myšlienka. Tak predsa je to pravda keď človek chce dokáže svoje sny realizovať :-). Týmto chcem poďakovať Jirkovi a Janovi  za skvelú prácu a že dokázali vyrobiť ojedinelý šperk šperkov! Aspoň podľa mňa.... ;-).       

----------

na tejto stránke by som rád pridával veci, ktoré by sa mohli už skôr radiť do kategórie šperkov, príveskov alebo suvenírov... Niekedy sa podarí vyrobiť niečo podobne zaujímavé s kúsku materiálu a pritom vypovedať zaujímavý príbeh alebo vtipnú historku :-) Dúfam, že tato stránka sa Vám bude páčiť a aspoň  ktorú spestri zaujímavými   tvarmi, dizajnom, fotkami a príbehom... tak dajme sa do toho :-)

14 komentárov:

 1. Ten prsteň je naozaj nádherný, škoda že je len jeden :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Keby nebol jediny nebol by vynimocny ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. dobry den chcem sa opitat ci tie svetlusky vyrabate aj na predaj kedze je to podla vas vyuzitelny odpad...urcite bi som mal zaujem a ak ano tak nakolko by vysiel 1ks zobral bi som viacej...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zdravim Vas svetlusky vznikli s odpadu ale tie co mam teraz tak su uz s normalneho materialu... Svetluska bol projekt alebo moznost ako vyuzit zvysne kusy materialu ktory je dost drahy... Svetlusky mam len ku svojim modelom je to bonus alebo darcek... Svetlusky robim rucne a opracuvavam rucne co je pre moje tlste prsty dost komplikovana a casto bolestiva cast vyroby. Preto svetlusky nieje mozne kupit ako privesok... Je to sucast jedinecneho noza ;-)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dobrý deň ,chcel by som sa spýtať na cenu Neck Karambits.
  Ďakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 6. zdravim
  chcem sa spytat na takticke pero.
  cena pripadne ci je dostupne?
  ps moc pekna praca dotiahnuta do detajlu a nemyslilm iba to pero ´=)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Zdravim Vas :),

  pekne dakujem som rad, ze sa Vam moja tvorba paci ;)... Poslite mi email a nejak sa dohodneme. Momentalne v zbierke ziadne pero nemam... Bohuzial je to moj konicek a musim chodit do roboty takze casu moc nieje ale chcel by som realizovat nieco noveho i v tejto oblasti... Pekny den :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. moj mail je lukassommersvk@gmail.com

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Máš tady super výtvory !

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Odpovede
  1. Hi, my knives can't be obtained anywhere. Only to order verification ;-)

   Odstrániť