Pevné Nože


 Projekt Air Cobalt Team
Ako by to bolo keby tento projekt nebol niečím zaujímavý J asi tak trochu obyčajným obvyklým projektom ako tie predošlé s mojej dielne ale našťastie čakanie a neustále prerušovanie tohto projektu prinieslo ovocie a tak Vám môžem predstaviť ďalší zaujímavý projekt plný nového dizajnu. Samotných noviniek je priam preplnený a postupne v jednotlivých sériách si ich predstavíme.
Projekt Air Cobalt Team sa skladá zo štyroch sérií univerzálnych pevných nožov. Prečo vlastne univerzálnych? Nuž osobne neviem do ktorej skupiny by som ich priradil keďže sú vhodne ako EDC tak Tactical, Combat alebo Outdoor. Prvá zo sérií je Specter ACT, Skull of Hell ACT, Toxic Shield ACT a posledná séria Vamp ACT.
Základný dizajn nožov ACT bol tvorený s troch modeloch a to rukoväte s kubotanu Avalon strike a čepele s karambitoch NFK a DPK. Áno dobre čítate rukoväte s ergonómiou Avalon Strike Kubotanu. Nebolo to jednoduché ale zas pre mňa neskutočná výzva. Nápad vznikol keď mi jeden známi medzi rečou povedal, že by bolo fajn vyzbrojiť Kubotany malou čepieľkou čo mi prišlo už trochu prehnane a tak nejak zákerné no myšlienka to nebola zlá ak by sa jednalo o edc nôž!... No spojiť túto náročnú ergonómiu s čepeľou nebol až tak jednoduché no nakoniec tak nejak mi pomohol i teraz pripravovaný projekt neck nožov, ktoré majú tiež stredovú dieru ako tieto modely a spojením jednotlivých časti vznikli tieto pre mňa veľmi zaujímavé modely.
No nielen celkový koncept noža je nový ale i jeho  vzhľad, ktorý nádherné doplna nový dizajn a tak dotvára priam umelecké dielo. Základná myšlienka bola spojiť povrchovú úprava s nejakým ornamentom alebo priamo s grafikou. Samozrejme je jednoduché si dať vyrezať nálepky nalepiť a leptať ale problém je, že sa nedajú tieňovať. Problémov bolo viac, ktoré ma donútili sa viac tejto problematike venovať ako len odkopírovať niečo s internetu a potom hovoriť AHA!... vytvoril som to!... Jeden s problémov bol, že sa nedali tak jemne nálepky vyrezať a tak som prišiel ku airbrush technike a  na slepo sa vrhol do vĺn tohto umenia výsledok, ktorý môžete vidieť na detail fotkách jednotlivých modeloch. Samotne tieňovanie sa mi ale nepodarilo a to kvôli tomu, že samotne šablóny i keď vytvorene na profesionálne úrovni za čo ďakujem pánovi Tichavskemu s firmy Luton boli príliš malé a bolo to dosť komplikovane. Na vzorkách, ktoré som robil pred samotným nanášaním grafiky to bolo okí ale plocha bola rovná a na čepeli bola plocha už nerovnomerná a samotne usadenie šablóny bolo komplikovane ale i tu som našiel fikle ako na to a podarilo sa vytvoriť slušné grafiky napr. Toxic Shield vyšiel nádherné pri Vamp to bolo asi najzložitejšie tam sa to trochu stratilo ale je to pekne čitateľné vo všetkých prípadoch čo ma potešilo. Spojenie s povrchmi Dark, Silver Frezeer a Screen vzniklo hotové umelecké dielo podľa môjho gusta. Viem, že to nie je ten obvyklý štandard pri zdobených nožov ako je sú lovecké a poľovnícke motívy alebo rôzne znaky či gratulácie a nápisy no pravé abstraktne umenie a moderny štýl je ta pravá šálka kávy. Veľmi sa mi tieto veci páčia ako draky, všelijaké potvory doby minulej i doby ďalekej :-D.
Ako som spomenul tento projekt je novinkami preplnený a dizajn črienkou rukoväti nevynímajúc. Tie sú vyhotovene s mojej obľúbenej G10ky vo viacerých farebných kombinácií tak aby všetko pekne ladilo a hlavne neobmedzovalo užívateľa pri používaní. Viac farebná G10ka je zaujímavá pokiaľ je zaujímavo spracovaná a preto som použil povrchovú úpravu Termit trochu viac progresívnom dizajne čo pekne zapasovalo do celkového dizajnu nožaJ.
Puzdra sú všetky vyrobene s 2mm hrubého kydexu. Pričom pohľadová strana je potlačovaná a zadná je čierna. Tak ako i spona typu Pistols, ktorá je vyrobená s 3mm hrubého kydexu čo bolo dosť šialenstvo ale podarilo sa a som tomu veľmi rád lebo tieto nové modely si zaslúžia viac než pekný vzhľad!...

Zaver
Čo dodať na zaver? Snáď iba toľko,  že nech si každý mysli čo chce a robí čo chce nožiarstvo je centrom mnohých remesiel a ich vhodným spojením je možné vytvoriť niečo nového zaujímavého a hlavne jedinečného, ktorým projekt Air Cobalt Team určite je. Tak čo na to poviete vy ;-)?

Specter  - Air Cobalt Team
Táto séria je prvá zo štyroch tohto projektu. Obsahuje dva modely Specter Alfa a Specter Delta. Oba nože majú čepeľ vyrobenú s N690 Bohler o tvrdosti 58-60 HRc povrchovo upravená u Specter Alfa je to Silver Screen a i Specter Delta je to Dark Freezer. Oba nože sú doplnene o grafiku Ducha s toho je i názov tejto série. U Specter Alfa je leptaný povrch hladký pričom Silver Screen a grafika je jemne pieskovaná čím vznikol zaujímavý kontrast hlavne keď nakloníte nôž do strán odrazom svetla od čepele mate možnosť vidieť tri odtiene a to povrch čepele pieskovane miesta kombinovane s jemne pieskovanými časťami grafiky. U Specter Delta sú to dve vrstvy leptania, ktoré je tiež na dotyk hladké pričom podklad je tmavý a štruktúra s grafikou pieskovaná. Konštrukcia nožov je full tang pričom vmieste rukoväti sú odľahčovacie otvory pre zníženie váhy noža. Ergonómia rukoväte je extrémne tvarovaná podľa ASK a upravovaná pre použitie na nôž. Výhoda tejto ergonómie úchopu je, že ak treba nožom rázne rezať napr. hrot palice tak vďaka výrazným výstupkom nôž sa dobre a pevne drží v ruke. Výhodu to ma tiež pri obrane či útoku ako nenapadne predĺženie ruky ;-). Črienky sú vyrobene s G10 Toxic s povrchom Termit Progres je to nový vzhľad tejto povrchovej úpravy tak aby dopĺňala celkový vzhľad a dizajn. Ergonómia črienkou je prispôsobená ku obvodu rukoväti tak aby bol uchop i na krátko maximálne pevný a bezpečný. Oba modely majú vynovene puzdro s kydexu. Novinka je hrúbka použitého kydexu 2mm plus sponu s kydexu o hrúbke 3mm.
Specter Alfa - dĺžka ostria 57mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 165mm.
Specter Delta - dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 185mm.
Specter Alfa - Air Cobalt Team

Specter Delta - Air Cobalt Team
Skull of Hell - Air Cobalt Team
Poradí druha séria tohto projektu je Skull of Hell. Hlavným rozpoznávacím znakom tejto sérií sú puzdra vyrobene s 2mm hrubého kydexu pričom pohľadová strana je potlačená lebkami v bielej farby čo pekne pasuje do celkového dizajnu týchto modeloch. Zadná strana je s čierneho kydexu tak ako i spona typu Pistols. Samotné nože sú v konštrukcií full tang pričom v mieste rukoväti sú otvory pre zníženie váhy nožov. Rozdiel medzi modelom Skull of Hell Alfa a Skull of Hell Delta je celková dĺžka, typ čepele a mierne i samotný povrch čepeli. Ten je elektrochemicky leptaný do vysokého rozlíšenia s veľmi jemnými detailmi plus grafiku Ducha. Základom je Silver Screen pričom Alfa ma miesta povodne a keď sa nôž nakláňa voči svetlu je pekne vidieť tieto miesta jednoducho divadlo pre oči. Delta je na komplet jemne pieskovaná. Materiál na čepele je použitá N690 Bohler oceľ s tvrdosťou 58-60 HRc. Črienky sú zhotovene s G10/ OWB s povrchom Termit Progres uchytene nerez skrutkami. Povrch je hlboko pieskovaný tak ako u ostatných modeloch.
Skull of Hell Alfa - dĺžka ostria 50mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 160mm.
Skull of Hell Delta - dĺžka ostria 79mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 185mm.
Skull of Hell Alfa - Air Cobalt TeamSkull of Hell Delta - Air Cobalt Team


Toxic Shield - Air Cobalt Team
Toxic Shield bola séria na odpis keďže náročnosť vyrobí bola veľmi riskantná no na koniec som to riskol  a na môj podiv vyšla veľmi pekne a dizajnovo sa mi  páči. Všetky veci do seba pekne zapadajú a tým tvoria veľmi zaujímavý podčin na ktorý som veľmi hrdý J. Čepele sú ako u ostatných s ocele N690 Boher o tvrdosti 58-60 HRc s povrch Night Screen a grafikou Toxic. V prípade týchto modeloch sa na grafika podarila na jednotku i keď som bol dosť skepticky, keďže sa jednalo o príliš malé rozmery no vo finále sa to podarilo a s kombináciou Night Screen vytvoril neskutočnú povrchovú úpravu, s ktorej som unesený... konštrukcia nožov je full tang s dierami na odľahčenie váhy v mieste rukoväte. Ta je ergonomicky iná ako u série Skull of Hell alebo Specter. Splna všetky vlastnosti ako u predošlých sérií a je tiež možný predlžený uchop. Črienky sú vyrobene s G10 Camo s povrchom Termit Progres a hlboko pieskovaný. Puzdro je s kydexu  2mm hrubého pričom pohľadová časť je s potlačou Woodland digital a zadná strana čierna ako i spona typu Pistols.
Toxic Shield Alfa - dĺžka ostria 54mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 167mm.
Toxic Shield  Delta - dĺžka ostria 77mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 188mm.
Toxic Shield Alfa - Air Cobalt Team

Toxic Shield Delta - Air Cobalt TeamVamp - Air Cobalt Team
Keď som zháňal nové farby G10ky pre tento projekt trafila sa mi do rany G10ka, ktorá obsahovala sviežu červenú farbu, nie tmavo červenú ale doslova krvavú čo mi hneď do oka padla a už nebolo pochyb, že bude ďalšia séria tohto zaujímavého projektu. Vamp séria je výnimočná i svojou povrchovou úpravou a hlavne použitou grafikou, ktorou je Vampir Skull. Nuž ako to býva nie vždy to vinde tak ako si to predstavujem. I napriek mnohým pokusom finál je asi najlepšia varianta i keď úplné nie naživo je to viac čitateľné ako na fotkách ale to nechám na Vašom posúdení ;-). Čepele sú vyrobene s N690 Bohler o tvrdosti 58 - 60 HRc s povrchom u Vamp alfa je to Dark Freezer a u väčšieho brata  Vamp Delta je to Silver Screen plus grafika Vampir Skull. Črienky sú s G10 Red&Black s povrchom Termit Progres a všetko hlboko pieskovane. Puzdro je s kydexu tak ako spona typu Pistols všetko v čiernej farbe.
Vamp Alfa - dĺžka ostria 56mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 167mm.
Vamp Delta - dĺžka ostria 78mm, hrúbka cca 5mm, oko cca 23mm, celková dĺžka cca 189mm.
Vamp Alfa - Air Cobalt Team


Vamp Delta - Air Cobalt Team 

Scrux Toxic - EDC & TDI knife
Scrux Toxic je nový EDC & TDI nôž bohužiaľ ako som už spomenul v úvode trafil som sa do dizajnu podobných nožov od firmy Ka-Bar. Samozrejme som  svoj dizajn trochu viac priblížil ku tým od firmy KaBar no rozmerovo som to nechal podľa mňa aby nôž bol i vhodný EDC nôž. Čo ale určite oku neujde bude povrchová úprava Silver Freezer, ktorá v tomto prípade je robená hlboko a tak je pastvou pre oko každého milovníka nožov, umelca, či človeka, ktorý si potrpí na detailoch ;-) preto som nože odfotil i v detailoch lebo osobne je to pod lupou zaujímavé abstraktne umenie aspoň pre mňa J. Čepeľ je v konštrukcii full tang pričom v mieste rukoväte je odľahčená o otvory pre zníženie celkovej váhy. Oceľ je N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc vo finále všetko jemne pieskovane. Črienky sú s G10 Black/Yelow s povrchom Termit a všetko hlboko pieskovane. Črienky sú ergonomicky vybrúsené a v priereze do elipsy čím je uchop príjemný a bezpečný i pri dlhšej prací. Puzdro je vyrobene s 2mm kydex v čiernej farbe a zo sponou typu Pistols vyrobenú s kože v čiernej farbe. Dĺžka ostria cca 82mm, hrúbka cca 5mm , celková dĺžka 182mm.Scrux Beige - EDC & TDI knife
Podobne ako jeho kolega ma všetky vlastnosti a rozmery jediný rozmer je v type čepeli a farebnom prevedení črienkou, ktoré sú s G10 Beige Black. Črienky sú vybavene povrchovou úpravou Termit a všetko hlboko pieskovane. Čepeľ je s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom hlbokým Silver Freezer, ktorý je jemne pieskovaný takže finál povrch je pieskovaný s nádychom pôvodnej jemne brúsenej plochy dáva to zaujímavý pohľad na tuto povrchovú úpravu čepele. Puzdro je v tomto prípade vyrobene s 2mm Kydexu v dvojitom farebnom prevedení tak aby všetko dizajnovo ladilo. V mojom prípade je to kydex ACU camo a druha časť puzdra kydex Black. Spona štandard typu Pistols vyrobenú s kože a 3x impreg. vrstvou čiernej farby. Dĺžka ostria 80mm, hrúbka cca 5mm , celková dĺžka 180mm.Nutron Compact Knives
Tento projekt je ďalšie pokračovanie úspešného modelu EDC noža typu Nutron. Nože sa vynímali dokonalou ergonómiou rukoväte, ktorá bola vhodná na dlhé použitie noža tak výkonnou čepeľou nech oceľ bola použitá akákoľvek, keďže pomer rukovať a čepeľ bol vyvážený. Inač to nie ani u nových modeloch. Rozmerovo sú trochu väčšie i mohutnejšie ako ich predchodcovia. Základný dizajn je Nutron no veľkosťou je to v kombinácií s DarkStarom. Hlavne rukoväť a šírka čepele je typu DarkStar, dĺžka čepele je podľa Nutronov. Novinkou nie je len nová veľkosť ale i povrchová úprava čepeli, ktorou je Chrom freezer ale i nové farby G10ky tak rôzne stabilizovane dreviny.

Nutron Compact Knives Ash
Tento model sa dizajnovo trochu iný keďže predošlé Nutrony boli viac menej v dizajne Tactical, EDC. NCK - Ash ma čepeľ vyrobenú s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a novým povrchom Chrom Freezer. Základ tohto povrchu je Silver Freezer pričom je vo finále vysoko leštený čím sa dosiahol vysoký kontrast tohto typu povrchu. Vo finálne to všetko pekne ladilo, keďže črienky rukoväte sú zo stabilizovaného nádoru jaseňa. Črienky sú stabilizovane epoxidom a prifarbene tmavofialovo čím sa dosiahol zaujímavý kontrast. Puzdro je klasickom dizajne a vyrobene s prvotriednej hladenice. Farba je prispôsobená k dizajnu noža tak aby všetko pekne ladilo. Na puzdre sú vytvorene zdobenia v tvare stop divokej šelmy. Čepeľ 95mm, hrúbka cca 5mm, celková dĺžka cca200mm .
Nutron Compact Knives Tactical
Tento model nesie typické znaky Nutrona rozdiel iba vo veľkosti a v prepracovateľnosti detailoch. Je to hotová pastva pre oči hlavne čo sa tyká samotnej povrchovej úprave Silver Freezer. Čepeľ je vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc. Čepeľ je vybavená hlavným jedovatým dutým výbrusom pričom hrot je ukončený a spevnený  konvexným ostrím. Rukoväť je vybavená drážkovaním na prst pre bezpečnejší uchop. V mieste črienkou je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie váhy noža. Črienky tohto Nutronu sú s G10/Gray&Black s povrchom Termit čo vo finále veľmi pekne ukázalo ;-). Puzdro je vyrobene s kydexu 2mm a v základe ma kožený uchop typu Pistols. Čepeľ cca 98mm , hrúbka cca 5mm, celková dĺžka 205mm .
Projekt Derringer Tactical Knives - DTK
Základná podstata nožov DTK spočíva v úchope noža, ktorý sa drží ako pištoľ. Čím  sa dosiahne vysoká efektivita a presnosť bodných technik ako pri útoku tak pri obrane. Vďaka relatívne krátkej rukoväti, oku a čepeľou dostávame efektívny obranný prostriedok i v úzkom priestore tak ako napr. pri karambite. Hlavnou nevýhodou tohto typu úchopu čí rukoväte je ako u karambitoch a to, že sa nim zle reže ostrím smerom ku nám. No i to sa dá nahradiť inými technikami  rezania takže i tento model je vhodný na bežné použitie ako univerzálny pomocník v domácnosti, pri love.

Derringer Tactical Knives - Ketron I.
Ketron I. je prvý s modeloch v tomto novom projekte je to taká vlajková loď, ktorá udáva smerovanie tohto projektu. Ketron I. je vyrobený s perovej oceli 14260,3 o tvrdosti 57-58 HRc s povrchovou úpravou fosfátovanie. Tato povrchová úprava je oveľa odolnejšia ako klasické čiernenie ako proti oteru tak proti korodovaniu. Samozrejme to nie je DLC ale technicky i finančné dostupnejšie hlavne čo sa týka jedného kusu čo je momentálne pri DLC problém tak ako i vysoká cena na jeden kus. Samotnú povrchovú úpravu Fosfátovanie nemám v praxi vyskúšané ale dúfam, že čoskoro sa i ku tomu dostanem. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným ostrím, ktoré je možné nabrúsiť cca 3-4cm od hrotu. Typickým znakom týchto nožov je diera medzi čepeľou ako rukoväťou. Ta nám plní úlohu ako ochrany proti skĺznutiu ruky na ostrie tak ako i znemožnenie vyrazenia noža s ruky ako u karambitu. Rukovať je pod určitým uhlom tak aby uchop bol 100% a práca s nožom príjemná i napriek jeho brutal darkdarkness dizajnu :-). Miesto rukoväti je čepeľ odľahčená o otvory pre zníženie a vyváženie noža. Črienky sú s G10 Black/Green Toxic s povrchom hrubo rubkovaným a s obvodom jemne rubkovaným všetko hlboko pieskovane. Puzdro je vyrobene s ABS plastu zo sponou typu Pistols vyrobenú s kože + 3x impreg. vrstvou a v čiernej farbe. Dĺžka čepele od hrotu po koniec výbrusu cca 130mm, hrúbka 5mm, priemer oka 25mm, celková dĺžka cca 235mm.Derringer Tactical Knives - Ketron II.
Ketron II. ma rovnakú konštrukciu ako jeho kolega Ketron I. tak isto i typ a ergonómiu rukoväte ako aj materiál črienkou  G10 Black/Green Toxic s povrchom hrubo rubkovaným. Ako u jeho kolegu i Ketron II. Je vybavený otvorom medzi čepeľou a rukoväťou. Spĺňa všetky vlastnosti ako u Ketronu I. spodná vonkajšia časť otvoru je ergonomicky tvarovane tak aby zabraňovalo k pretočeniu noža. Keďže celkový dizajn ma nutkanie nôž pretáčať ako kovboj svoj revolver. J A je to dosť nákazlivé no treba brat do úvahy, že okrem frajeriny sa to nedá nijak využiť. Čepeľ je vyrobená s perovej oceli 14260,3 o tvrdosti 57-58 HRc s povrchovou úpravou fosfátovanie. Táto povrchová úprava ako i u jeho kolegu nevyšla na 100%. Svoju funkčnosť spĺňa no vzhľadovo mal byť povrch plno čierny a rovnomerný. Len ako to býva niečo sa v technológii nepodarilo a bolo za potreby proces viac krát opakovať čím vznikol nerovnomerný povrch, ktorý konečnom dôsledku celkom dobre zapadol do celkového dizajnu. Typ čepele je Tanto pričom ma všetky tri výbrusy plno funkčné. Tanto čepeľ sú na výrobu veľmi zložité hlavne kvôli tomu, že je treba zachovať jemný prechod medzi hlavným ostrím a ostrím hrotu. Mne sa to podarilo a tak sa už teraz teším na ďalšie tanto čepele J. Puzdro je vyrobene s ABS plastu a s koženou sponou typu Pistols. Sponu je možné nastaviť a tak i možnosť nôž nosiť ako vertikálne tak horizontálne a zároveň dolu hlavou. V prípade inej polohy je možné svojvoľné si upraviť dierovanie na spone. Dĺžka čepele od hrotu po koniec výbrusu cca 130mm, hrúbka 5mm, priemer oka 25mm, celková dĺžka cca 235mm.


Dark Hunter - Earth
Názov tohto modelu je odvodený od materiálu použitého na črienky noža, ktorým je G10 Earth. Na tuto farebnú kombináciu G10ky som bol dosť skepticky. No hneď pri prvom použití na nôž som vedel, že to bude jeden s top  farieb G10ky. Farebná kombinácia čierna, hneda a biela nie je vhodná len pre bojové, taktické alebo EDC nože v dizajne Desert ale i pre klasické lovecké či poľovnícke nože. Keďže obsahuje bielu  farbu nôž je dobre viditeľný takže ma praktické využitie i pre lovca keďže ho jednoducho môže nejsť v tráve alebo v noci. Tak je to i u ostatných kombinácii farieb napr. Black/Red kde tato kombinácia je v prírode neobvyklá a tak stratený nôž v poraste sa dá jednoduchšie zahliadnuť. DhE bol nôž robený na želanie tak aby bol v modernom dizajne a zároveň pamiatkou. Preto som použil tento model keďže sa jedna o univerzálny dizajn pričom bol použitý moderny dizajn keďže je určený pre mladého užívateľa, ktorému sa otvára svet dospelosti. Kombinácia G10 earth a povrchovej úpravy Silver freeze to len potvrdzuje. Črienky sú vybavene jemnou štruktúrou Sepia a obvod jemne rubkovaný a všetko hlboko pieskovane. Čepeľ je vyrobená s N690 bohler kalena na 58-60 HRc s povrchom Silver Freezer. Konštrukcia čepele je full tang pričom v mieste rukoväte je odľahčené o otvory pre zníženie váhy. Samotná čepeľ je vybavená vysokým jedovatým dutým výbrusom a chrbát doplnený o konvexne falošné ostrie a jemne drážkovanú opierku na prst. Puzdro je tu vyrobene s prvotriednej hladenice s 3x impreg. vrstvou v čiernej farbe. Puzdro na prednej strane nesie signatúru užívateľa. Čepeľ cca 108mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 227mm.Dark Hunter - Beech
Názov Beech znamená v preklade buk... prečo? Črienky tohto Dark Hunteru sú vyrobene s korenice buku, ktorý je stabilizovaný epoxidom. Konštrukcia je fulltang pričom v mieste rukoväte je odľahčené o otvory pre zníženie váhy. Čepeľ ako u DhE je vybavene vysokým jedovatým dutým ostrím, ktoré i napriek hrúbke čepele cca 5mm ma dostatočnú rezivosť. Materiál bol použitý ako u jeho kolegu takže N690 bohler 58-60 HRc. Chrbát čepele je vybavený falošným ostrím a drážkovanou opierkou pre prst. Povrch čepele je vysoko leštený pričom  samotne črienky si tak isto leštené tak aby všetko dizajnovo ladilo oku. Puzdro je vyrobene s prvotriednej hladenice a s 3x impreg. vrstvou. Predná strana puzdra je doplnená o ornament Hlavy orla a v hornej a spodnej časti dubovým ornamentom obohatený o žalude. Farba puzdra je prispôsobená k dizajnu noža tak aby vo finále všetko pekne pasovalo ladilo oku. Čepeľ cca 108mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 227mm.
 Destruct Explorer - Aris
Ako som už v úvode napísal tento model vychádza priamo s tohto projektu ako dizajnovo tak použitými materiálmi. Čepeľ ma vyrobenú s perovej oceli 14260.3 kalenú parciálne a popustenú na tvrdosť 57-58HRc. Povrch čepele je hrubo brúsený pričom čepeľ je brúsená na 600grit a leptaná. Povrch ako i obvod noža je čiernení a plocha výbrusu ako i falošného ostria je brúsená. Rukovať je ergonomicky tvarovaná a vybavená kohuťou hlavou, ktorá obsahuje kladivo s drážkovanou plochou. Drážkovanie je i na chrbte noža čo zabezpečuje bezpečný a vďaka hlbokej ergonómie rukoväte i istý uchop. Črienky sú vyrobene s G10 Black/ RedFibre s povrchom brúseným ergonomicky tvarovaným a hlboko pieskovaným. Puzdro je vyrobene s ABS plastu o sile 2x2mm. Puzdro obsahuje kožený popruh s 3x impreg. vrstvou. Čepeľ cca 160mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka cca 300mm, váha s puzdro 512g, váha bez puzdra 405g.

Destruct Explorer - Aeric
Ako som už napísal Destruct Explorer sú rozdielne iba v detailoch a jedným s nich je i typ čepele pričom Aeric ju ma typu bowie. Čepeľ je vyrobená ako u ostatných s perovej oceli 14260.3 kalená parciálne a popustená na  57-58HRc. Povrch čepele je hrubo brúsený a čiernení pričom hlavný výbrus je vysoký klin vybavený konvex jemným ostrím, ktoré prechádza až ku hrotu, ktorý je spevnený. Falošné ostrie je zaoblene tak aby sa nôž mohol použiť na delenie väčších priemeroch konároch stromov. Hlavný výbrus a falošné ostrie je brúsené na 600Grit následné leptane a v kombinácii čiernenia a brúsenia vytvorený zaujímavý dizajn čepele, ktorá tak nesvieti ako brúsená či leštená čepeľ. Rukovať je ergonomicky tvarovaná a vybavená kohuťou hlavou na ktorej je kladivo s drážkovaním. Toto drážkovanie je i na chrbte noža, ktoré nám zabezpečuje kvalitnejší a istejší uchop. Časť čepele kde sú namontovane črienky obsahuje odľahčovacie otvory pre vyváženie noža ale hlavne zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú vyrobene s G10 Black/FiberRed s povrchom brúseným a hlboko pieskovaným čím sa odokryla zaujímavá kresba materiálu. Za tuto kresbu treba poďakovať i hlbokej ergonómie rukoväti ako v šírke tak po dĺžke črienkou. Puzdro je vyrobene 2x2mm hrubého ABS plastu a doplnene o kožený popruh zo zapínaním na rukovať s 3x impreg. vrstvou a v čiernej farbe. Čepeľ 160mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 300mm, váha s puzdro 509g, váha bez puzdra 386g.Nautilus Future Karambit Toxic
Tento typ karambitu Vám nemusím predstavovať keďže jeho predchodcovia sú Vám dobre známy. Tento karambit ma viac noviniek ako je predchodcovia tak poďme si ich postupne predstaviť...
Čepeľ je vyrobená s overenej antikoróznej oceli N690Co Bohler o tvrdosti 58-59 HRc. Povrch je samozrejme Silver Freeze no rozdiel od posledných modeloch nožov s touto povrchovou úpravou je tato robená viacerých fázach a tak sa mi podarilo vytvoriť skutočnú pastvu pre oči. Silver Freeze je hlboko leptaný a jemne pieskovaný v niekoľkých fázach tak aby nebola celková štruktúra splynutá do jednej...
Konštrukcia rukoväte je fulltang a odľahčená o diery pre zníženie celkovej váhy noža. Črienky sú s dvojfarebného G10 plastu Black/Toxic. Povrch črienkou tvorí jemná štruktúra Sépie s tým, že obvod je jemne rubkovaný. Kombinácia farieb G10ky a povrchovej úpravy nám odokrýva zaujímavú štruktúru, ktorá je navyše jemne pieskovaná čím sa len zvýraznila a tak ako samotná čepeľ i rukoväť je pastva pre oči hlavne pod lupou.

Puzdro vyrobene je s kydexu čiernej farby ako i spona Pistols. Puzdro je možné upnúť na vystroj ako i oblečenie za pomoci paracord šnúr vďaka dieram po obvode puzdra prakticky v akejkoľvek polohe. Puzdro je robene pre nosenie ostrím smerom dopredu tak aby bolo čo najpohotovejšie tasenie. Čepeľ 87mm, hrúbka 3,7mm, priemer oka 26mm, celková dĺžka 200mm.

DeFor Delta
Tieto nože nie sú jedinečné len svojim dizajnom ale hlavne funkčnosťou. Tieto vlastnosti boli zachovane i pri tomto modely. Rozdiel je hlavne v type čepele, ktorým je moderny tanto a použitý materiál na črienky. Čepeľ je vyrobená s ocele N690 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc s povrchom Silver Freeze. Čo je ale najviac zaujímavé na tomto noži sú pravé črienky použite na rukoväti. Materiál je použitý viacfarebná G10ka. Trochu som sa obával, že vybraná kombinácia čiernej, bielej a hnedej nebudú pasovať na tento koncept noža ale vo finále sa to nepotvrdilo čo som rád. Povrchovú úpravu som zvolil hlbokú Sépiu a obvod je jemne rubkovaný. Trojfarebná G10 Earth v kombinácii s povrchovou úpravou vznikla krásna kresba, ktorá je tiež zaujímavá ako samotná povrchová úprava Silver Freeze na čepeli. Črienky sú hlboko pieskovane a tak je dosiahnuté neskutočné divadlo pod lupou... Puzdro ma vyrobene s kydexu ako i sponu Pistols. Čepeľ 115mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 240mm.

Chimera Monster III. - ChM III.
Posledný s monštier tohto projektu ChM III. Pôvodný zámer bol aby celý projekt bol viac farebný hlavne čo sa tyká črienkou rukoväti čo sa mi tak moc nepodarilo až na tento posledný. Konečne sa mi podarilo zohnať vhodný rozmer G10ky a farbu. Black/Orange sa priam pýtal byť súčasťou tohto noža. Povrch je rubkovaný čím sa mi podaril viac farebný zaujímavý povrch. Obvod rukoväte je jemne rubkovaný tak aby dopĺňal dizajn a zároveň nemal vplyv na manipuláciu s nožom. Čepeľ je vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freeze. Puzdro je s kydexu a spona typu Pistols tiež s kydexu. Čepeľ 87mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 200mm.DarkStar Omega Green
Často dostávam otázku ktorý nôž, dizajn je môj najobľúbenejší... Každý model ma svoju výnimočnosť. Stačí keď je to len detail, ktorý môže prispieť ku dokonalejšiemu dizajnu. U tohto DarkStaru je pravé nová povrchová úprava jej detaily prevedenie, ktoré pekne ladí s povrchom črienkou rukoväte. Ta je vyrobená s G10 Black/ G10 GreenToxic s povrchom Sépia a obvodom jemne rubkovaným tak aby pri dlhšej prací neomínala rukoväť v ruke. Všetko je to hlboko pieskovane čím je pohľad pod lupou zaujímavý nielen štruktúry čepeli ale i črienkou rukoväte. Čepeľ je vyrobená s N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freeze. Puzdro s kydexu ako i spona typu Pistols. Čepeľ 110mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 235mm.DarkStar Omega Orange
Omega Red je posledný model s tohto projektu. Bol pokusným králikom pri prvých pokusoch o povrchovú úpravu Freeze. I napriek tomu, že to bolo po prvý kráť na ostro som s výsledkom spokojný... zistil som, že čím je povrch jemnejší tým je zaujímavejší a bez toho by to jednoducho nešlo.... Omega Red je zaujímavý tým, že ako na prvý nôž boli použite dve farby G10ky a to podklad G10 Orange a základ G10 Black. Čepeľ je vyrobená s N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom Silver Freeze. Puzdro ma vyrobene s kydexu zo sponou typu Pistols tiež s kydexu. Čepeľ 115mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 230mm.
Dark Hunter Wapiti - White & Wood
Projekt Dark Hunter Wapiti je dizajnovo trochu iný ako predošlé projekty DEKu. Hlavne čo sa tyká použitého materiálu a aj celkového konceptu. Hlavne smerovanie dizajnu je do sféry loveckých a poľovníckych nožov. Samozrejme ich využitie je všestranné no vzhľadom na to, že čepele sú vysoko leštené a na črienky sú použite materiály ako jelení paroh alebo stabilizovane drevo nedá sa hovoriť o originál dizajnu darkdakrness i keď určíte znaky nesú. Málokedy som za posledné obdobie použil na rukoväte iný materiál ako bola G10ka ono tie vojenské, taktické a EDC potvory sa mi viac páčia ako klasika. Nuž  vše treba i zmeniť zaujmi aby sa tie hlavne neprejedli. Takže poďme si postupne predstaviť dva nove modely Dark Hunter - White Wapiti a Dark Hunter - Wood Wapiti.
Oba nože majú spoločný dizajn a čepele sú vyrobene s rovnakej oceli, ktorá je N690 Bohler kalená na 58-59 HRc. Povrch je jemne pieskovaný a vysoko leštený. Konštrukcia nožov je fulltang pričom v mieste rukoväte sú odľahčovacie otvory pre zníženie celkovej váhy noža ale i kvôli vyváženiu čepele. Čepeľ je vybavená dutým výbrusom, ktorý prechádza do jemného konvexného pri hrote. Tak je hrot dostatočne hrubý a zároveň vhodný i na drobnú pracú. Samotnú rukoväť tvoria črienky v prípade White Wapiti je to Jelení paroh a v prípade Wood Wapiti je to drevo Jatobe. Črienky sú spojene s čepeľou trubkovými nitmi s materiálu EN AW 6060 a všetko vysoko leštené. Puzdra nožov sú robene s kože s 3x impreg. vrstvou a ručne šité. Farba je volená tak aby dizajnovo ladila s daným nožom. Čepeľ 115mm, hrúbka 4,5mm, celková dĺžka cca 230mm. 

White Wapiti Wood Wapiti


DESTRUCT EXPLORER No.1
Každý projekt ma svoju cestu svoj smer a u tohto to nie je ináč. Projekt Destruct Explorer obsahuje sériu nožov pre outdoor a prežitie v prírode. Kto chodí do prírody častejšie ako raz za mesiac vyvetrať svojich štvornohých priateľoch vie, že bez mačety alebo sekerky to jednoducho nejde a hlavne keď fotíte zver alebo ste poľovníkom...  Ja síce tak často nechodím do prírody no keď už tak na celý deň... Tak chodí i jeden môj známy fotiť zver a celkovo prírodu. Popri tom pomáha poľovníkom pri čistení chodníkov pre zver keďže vegetácia okolo nás sa mení a dnešnom rýchlom živote s roboty do roboty plný povinnosti, problémov sme prestali pozerať okolo seba... Niekto si môže povedať do čerta jaka mačeta stačí poriadna sekera a motorová pila a valí to... Nuž áno to je vhodne do hory kde mate patrične priemery konárov a stromov no pri presekávaní kríkov, tŕnia a vysokých liesok, či osík je Vám motorová pila na dve veci a hlavne moc fučí a plaší zver... Preto som pre tento účel vytvoril pravé Destruct Explorer samozrejme v s patričnou dávkou dizajnu darkdarkness J. Čepeľ ma vyrobenú s perovej oceli 14260,3 s tvrdosťou cca 56-58HRc a parciálne kalenú. Povrch čepele je hrubo brúsený cca 40Grit pričom hlavný klinový vybrús, chrbát a celkový obvod čepele je brúsený na 400Grit. Rukoväť je vybavená hlbokou jednoduchou ergonómiou a koniec doplnený o kohutiu hlavnú a kladivo, ktoré slúži na rozbíjanie veci ako i ochranu konca rukoväte. Celkový dizajn rukoväte vychádza s projektu Jason len je o niečo vylepšený a prispôsobený pre kratšiu čepeľ noža. Rukoväť je vybavená črienkami s G10 Black/RedFiber upevné trubkovými nitmi. Puzdro je s kože s 3x impreg. vrstvou. Puzdro ma výrezy po obvode puzdra, ktoré slúžia pre lepšie zachytenie paracord šnúry a slúžia v prípade potreby pre montáž za pomoci paracord šnúry na vystroj. Čepeľ: 165mm, hrúbka: cca 5,8mm, celková dĺžka 305mm.  
Projekt NARVAL
Každý rok si pripravujem nejaký projekt, v ktorom zhodnocujem všetko čo som objavil či priučil za predošlý rok. Je to niečo podobného ako maturita ale s praktického hľadiska. Tento rok som to spojil s výstavou v BA aby som mal možnosť poznať názory na tieto nové ergonómie rukoväti ako i celkový dizajn nožov. Tento projekt obsahuje do kopy 6 modelov. Modely majú jedno spoločné a tým je základná ergonómia rukoväte. Niektoré modely majú spoločný typ čepele resp. spojenie rukoväte a čepele typu KEIRA. No poďme po poriadku si predstaviť jednotlivé modely a ich rozdiely.
Čepeľ
Oceľ bola použitá dvojaka a to oceľ N690Co o tvrdosti 58-59 HRc a Elmax o tvrdosti 59-60 HRc. Povrchove úpravy sú rôzne od jemne pieskovanej po SiSW. Základný dizajn vychádza s nožov ruskej firmy NOKS. Jedna sa o model SMERš bol a je to jeden podľa mňa najzaujímavejších nožov, ktoré boli kedy navrhnute a to hlavne pre ich jednoduchý a funkčný dizajn. Hneď ako som prvý kráť sa stretol s týmito modelmi nožov som si povedal, že raz si jeden vyrobím!.. Ta chvíľa prišla a sú na svete moje modifikácie. Čepele majú klinový výbrus skoro až na ostrie. Laicky povedané až na brit ostria. Čepele sú do rukoväti zapustene a spojene tromi nerez trubkovými nitmy. Pričom trň je široký cca 15-17mm. Nôž nemá záštitu, ktorú nahrádza drážkovanie zo spodnej tak vrchnej strany čepele čo nám zabraňuje skĺznutie noža na ostrie. I keď je tu určíte nebezpečenstvo poranenia kompenzuje to dokonala hlboká ergonómia rukoväte a použitý materiál ako i konštrukcia.
Rukoväť
Ako som v úvode naznačil nové modely tohto projektu majú rukoväte spojene s čepeľou systémom Keira, čo je vlastne zapustenie tŕňa čepele do určitej hĺbky medzi dvoma časťami rukoväte. V rukoväti je vyfrézovaná čo najpresnejšia drážka trň čepele je spojený tromi trubkovými nitmy, ktoré sú navyše zanitovane aby bol spoj poistený. Samotný trň čepele a časti rukoväte sú zlepene epoxidom aby bolo zamedzene vniknutie vlhkosti do spojov ale i preto aby boli vyplnene všetky nedostatky spracovania a tak sa dosiahol pevný spoj čepele a rukoväti. Systém rukoväti Keira je zložitý na výrobu ale ak sa všetko podarí je výsledok prekvapujúci hlavne čo sa tyká samotného úchopu pričom užívateľ ma v celom priereze rukoväti plný materiál. Ergonómia rukoväte je vylepšený koncept dizajnu s projektu DeFOR. Hlboká ergonómia spojená tzv. kohúťou hlavou nám zabezpečuje pohotove tasenia a bezpečný uchop noža. Materiál použitý na rukoväť je G10 s rôznymi povrchovými úpravami ako je SEPIA, RUBKA alebo len brúsený. Obvod rukoväte je adekvátne zaoblený podľa potreby tak aby bol dosiahnutý čo najpohodlnejší uchop. Všetko je hlboko pieskovane tak aby to ladilo oku. Rukoväť v zadnej časti obsahuje väčší trubkový nit ako tie, ktoré spojujú čepeľ a rukoväť. Tento nit okrem toho, že splna svoju hlavnú úlohu je určený aj na prevlečenie paracord šnúry resp. FIREFLY.
Puzdro
Puzdra týchto jednorožcoch sú vyrobene s kydexu a zo sponou typu Pistols. Novinka je náhradný popruh pre upnutie na Molle systém a normálny popruh pre nosenie na opasku. Popruhy MOLLE a KLASIC sú vyrobene s kože s 2 x impreg. vrstvou.
Popruh MOLLE nám slúži pre rýchle upnutie na taktickú vestu, ktorá tento systém obsahuje alebo inú vystroj s týmto systémom. Samotný popruh sa skladá s troch časti. Hlavná časť je vertikálny popruh na ktorom sú upnute dva kusy kože a sú prispôsobené ku dieram na puzdre. Na konci hlavného popruhu sú dva zapustene cvoky. Spojenie popruhu Molle a puzdra zabezpečujú štyri Chicago skrutky vypodložené dural podložkami tak aby samotný popruh čo najmenej tlačil na plochu puzdra a tak neovplyvňoval vyber noža s puzdra.
Popruh KLASIC netreba nejak zvlášť pripomínať možnosť ste ho mali už vidieť u modeloch Nutron a Dark Star. V krátkosti by som len chcel pripomenúť, že sa jedna o popruh určený pre nosenie na opasku ako klasické kožené puzdro. Popruh Klasic je upnutý ku puzdru dvoma Chicago skrutkami...
Zaver
Mnoho krát sa ma ľudia opýtajú, ktorý s projektov je alebo bol najobľúbenejší?... Nuž neviem odpovedať na tuto otázku lebo všetky projekty boli robene za účelom dosiahnuť cieľ dosiahnuť nejakú métu či ďalší vrchol tohto krásneho remesla. Projekt NARVAL je jeden s takých vrcholov!... Bežec chce byť prvý v cieli, horolezec chce byť prvý na vrchole hory a vedec prvý, ktorý niečo nového objavy!... A ja? Chcem len vyrobiť dokonalý nôž J

NARVAL I. & NARVAL II.
Tieto dva modely sú rozmerovo rovnaké ako i materiálovo. Sú to najmenšie modely s tohto projektu. Rozdiel je akurát v dizajne čepele pričom Narval I. ma hrot súmerný s chrbtom čepele a Narval II. Ma hrot mierne nad úrovňou chrbta. Čepele sú vyrobene s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Rukoväte G10 plast s povrchom RUBKA a obvodom zaobleným podľa ergonómie rukoväti. Puzdra a spony kydex.
Čepeľ cca 92mm, hrúbka 3,6 - 3,7mm, celková dĺžka cca 218mm.
NARVAL I.NARVAL II.
NARVAL III.
Ako som písal na začiatku tohto článku čepele Narvaloch sú vyrobene dvoch druhov materiáloch. Narval III. Ma čepeľ vyrobenú s Elmaxu o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom SiSW. Tento materiál moc často nepoužívam hlavne kvôli jeho cene ale i kvôli tomu, že nie je ho možné zohnať menšej hrúbke ako je 5,2mm. Preto som mal trochu obavy či tato hrúbka na tak úzku čepeľ nebude až moc. Vďaka klinovému výbrusu, ktorý sa postupne zužuje ku hrotu sa mi podarilo dosiahnuť slušnú rezivosť. A tak som tento materiál použil i pri Narvaly IV a Narvaly V.. Často vidím na nožoch chrbty rovne bez falošného ostria moc sa mi to nepáči a preto dávam prednosť zaoblenému chrbtu čepele. Funguje ako falošné ostrie teda prispieva ku lepšej penetrácie hrotu ale sa to i lepšie drží v ruke. Drážkovanie pri konci čepeli na oboch stranách nám zabraňuje skĺznutie ruky na ostrie čepele. Rukoväť je vyrobená s G10 plastu s povrchom RUBKA a zaobleným obvodom rukoväti. Puzdro a spona Pistols je s kydexu.
Čepeľ cca 110mm, hrúbka 5-5,2mm, celková dĺžka cca 238mm. 

NARVAL IV.
Tento model je prakticky dizajnovo rovnaký ako Narval III. Rozdiel je iba v dĺžke čepele a v štruktúre rukoväte. Čepeľ má vyrobenú s Elmaxu kde pravé hrúbka materiálu dodala mohutnosť tohto modelu. Tvrdosť čepele je cca 59-60 HRc s povrchom SiSW. Rukoväť je s G10 plastu pričom povrch je bez štruktúry ako u ostatných. Povrch rukoväte je brúsený na 400 Grit a následné hlboko pieskovaný čím sa odkryla štruktúra materiálu v plnej krase. Puzdro i spona typu Pistols je s kydexu.
Čepeľ cca 123mm, hrúbka 5-5,2mm, celková dĺžka cca 250mm.


NARVAL V.
Posledný model v tomto projekte je Narval V. Je trochu iný ako predošlé modely ako typom čepele tak povrchmi. Čepeľ má vyrobenú s Elmaxu o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom jemne pieskovaným pričom hlavný výbrus a falošné ostrie sú brúsené na 600 Grit. Čepeľ je mohutnejšia nie len kvôli svojej hrúbka ale i šírke ako je to u modeloch N III. a N IV. Hrot je mierne nad úrovňou chrbta čepele. Rozdielom od predošlých modeloch tento má falošne ostrie, ktoré konči pri drážkovaní. Rukoväť je s G10 plastu s povrchom SEPIA a všetko hlboko pieskovane čo veľmi dobre vyzdvihuje celkový dizajn noža. Obvod rukoväte je zaoblený podľa ergonómie. Puzdro a Spona typu Pistols. Ku tomuto modelu bolo vyrobene komplet príslušenstvo a to popruh Molle ako i Klasic. Tieto dva druhy popruhov sú vyrobene s kože, farby čiernej. Impregnácia je šelaková čierna farba a napustene olejom. Popruhy majú pekný matný povrch čo pasuje ku celkovému dizajnu.
Čepeľ 126mm, hrúbka 5-5,2mm, celková dĺžka cca 255mm.

NARVAL VI.
Prvý s projektu Narval ma trochu inú čepeľ ako ostatný jeho parťaci prakticky sa líšia detailmi no tento je mimo úplné. Predlohou dizajnu tento čepele bol nôž vyrábaný firmou Marbles a mne sa veľmi páči keďže v mladosti som sa s týmto typom čepele často stretával... Čepeľ má vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Hlavný výbrus je klinový a potiahnutý až na ostrie noža takže je dosť jedovatý. Čepeľ je spojená s rukoväti systémom KEIRA a tromi nerez trubkovými nitmi z nitovaná. Rukoväť je s G10 plastu v ktorej je zapustená čepeľ. Hlboká ergonómia a kohútia hlava na konci nám zabezpečí pohodlnú a rýchlu manipuláciu s nožom hlavne pri dlhšej prací. Povrch rukoväte je RUBKA pričom obvod rukoväte je zaoblený od závislosti na ergonómii. Všetko je to hlboko pieskovane čím sa zocelí povrch ale hlavne odkryje veľmi zaujímavú štruktúru materiálu. Puzdro a spona Pistols je s kydexu.
Čepeľ 110mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 235mm.


Battle Daggers
Ako to býva na každú výstavu si pripravím niečo extra niečo nového a jedinečného!... Nový projekt s názvom Battle daggers je jeden s mnohých projektoch, ktoré boli nesmierne zaujímavé... Čo vlastne je tak jedinečné na tomto projekte? Ako mame možnosť vidieť jedna sa o dýkové nože v konštrukcii fulltang. Existujú všelijaké modely nožov, ktoré vyzerajú s hľadiska dizajnu a výroby náročné ale i ten najjednoduchší dizajn dýky je oveľa náročnejší na výrobu ako napr. NFK nože. Prečo? Dýka je nôž, ktorého čepeľ ma obojstranne ostrie a je ukončené obojstrannou záštitou. Rukovať býva súmerná s oboch strán. Prakticky dýka musí byť v jednej línii t.j. že pravá strana noža je na chlp rovnaká ako ľavá strana. I keď sa jedna o rovnaký koncept i v tejto oblasti je mnoho zaujímavých dizajnov niektoré až legendárne ako napr. FS dýka ala commandos. Ja som zvoli moderny dizajn a samozrejme s riadnou dávkou darkdarkness :-).

Čepeľ  
Obidva modely majú dizajnovo rovnakú čepeľ, ktorá obsahuje obojstranne duté vybrúsi, ktoré prechádza ku hrotu kde sú ukončené ostrím. Vďaka tomuto konceptu je možné s dýkami veľmi dobre rezať a zároveň je hrot dostatočné pevný a odolný. Osobne pred realizáciou tohto projektu som hľadal nejaký nový dizajn a niečo podobného som našiel na konceptoch tzv. Krátkych taktických mečoch... Sú to dýky do dĺžky cca 600mm a je ich možné použiť ako meče alebo mačety... Veľmi sa mi to páčilo a s výsledkom som veľmi spokojný. Čepele sú vyrobene s K110 čo je ekvivalent D2 ocele o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom ShSW.

Záštita 
Záštita u dýky je podľa niektorých veľmi dôležitá u druhých nepodstatná... Môj názor je vždy s pohľadu praktického využitia... Preto je treba zohľadňovať viaceré faktory pri navrhovaný konceptu a jedným s nich je hlavne využitie dýky v praxi. Aby som to dal na správnu mieru napíšem príklad... Dýky ako Battle Daggers sú okrem bodnej zbrane určené i ako bežné úžitkové nože samozrejme v rámci svojich možnosti... existujú ale dýky, ktoré sú určené pre skryte nosenie ich dĺžky sa pohybujú cca do 200mm a jedna sa zväčša o EDC modely. Tieto tzv. EDC dýky bývajú často bez záštity keďže sa primárne používajú čisto ako záložná zbraň v prípade napadnutia alebo zneškodnenia... Záštita by tu viac menej zavadzala resp. pričom  veľká dýka cca od dĺžky 200mm je určená na boj zblízka i proti strelnej zbrane napr. dýka v koncepte bajonet. Alebo na boj nôž proti nožu. A tak ďalej. Všetko závisí od využitia noža... Osobne sa mi páčia oba koncepty :-).

Rukoväť
Azda netreba podrobnejšie písať aká je dôležitá ergonómia rukoväte ;-) ty, ktorý boli na poslednej výstave v BA mali možnosť si moje ergonómie vyskúšať naživo a porovnať si ich zo svojimi nožmi, ktoré mali pri sebe. Čo je ale na týchto rukoväti také zaujímavé? Nuž nič ale vskutku nič ;-) a viete prečo? Jednoducho preto lebo sú tak dokonale, že meniť na tomto koncepte nie je niečo!... O jaky koncept sa to ale jedna? Nuž je to koncept využívaný pri projektoch ako Nautilus a jeho pod sériami ako ChM, NFK.... alebo pri projektu Nutron či DarkStar. Koncept je jednoduchá boky črienkou obsahujú nejaký vzor napr. SEPIA, RING alebo ASTEK a samotný obvod je ergonomický zaoblený poprípade rukoväť obsahuje rôzne vybratia ako napríklad u týchto dýk je to pri záštite. Toto vybranie nám slúži ako nejaký kontrol bod. V prípade kritickej situácii užívateľ po vybratí dýky s puzdra automaticky vie, že dýku ma na plocho t.j. že ostrie čepele smerujú do pravá a láva. Jednoduchosť ergonómie je tiež dôležitý faktor hlavne u dýk... Keďže sa jedna o bodnú zbraň je za potreby okamžité a jednoduché ovládanie zbrane čo v prípade zložitých ergonómii by to bolo komplikovane... Rozdiel medzi BDI a BDII. je iba v koncoch rukoväti, ktoré zároveň obsahujú dieru na šnúru. Rukoväte oboch dýk sú vyrobene s G10 plastu s povrchom ASTEKII. A ASTEK III. a všetko hlboko pieskovane. Črienky sú upnuté torx nerez skrutkami. Samotná rukoväť v čepeli je odľahčená o vývrty a ťažisko noža je cca pri prvej skrutke od záštity dýk...

Puzdro   
Puzdra nožov bývajú zväčša kapitoly samé o sebe... pri tomto projekte bol použitý klasicky koncept t.j. materiál kydex a spona kydex typu PISTOLS. Novinkou je popruh s kože za pomoci, ktorého je možné upnúť dýku na taktickú vestu alebo akúkoľvek vystroj, ktorá ma systém Molle. Na konci puzdra je otvor na vetrané a odtok vody z puzdra. Puzdro okrem krúžkových nitov ma po obvode i diery za pomoci, ktorých je možné upnúť puzdro s paracord šnúrou prakticky kdekoľvek.

Zaver
Dýky Battle Dagger sú dizajnovo veľmi zaujímavé a konečne sa mi podaril koncept pri ktorom je možné s dýkou i veľmi dobre rezať. Celkovo dizajn je podľa mňa veľmi vydarený a považujem ho za jeden s mojich dosiahnutých cieľoch v tomto remesle :-).

Rozmery
Battle Dagger I.
Čepeľ 125mm, hrubka 3,8mm, celkova dlžka 250mm
Battle Dagger II.
Čepeľ 125mm, hrubka 3,8mm, celkova dlžka 250mm

Battle Dagger I.Battle Dagger II.


Nautilus Future Karambit IV. - NFKIV.
Karambity NFK sú bezporne u mňa tie najzaujímavejšie čo sa tyká dizajnu... Vytvoriť niečo takého je veľmi náročného ale ak sa to podarí výsledok stoji za to. NFK-čka už svoji dizajnom dávajú najavo, že ich určenie nebude do kuchyne alebo outdoor. Svoje miesto si nájdu hlavne v ozbrojených zložkách kde môžu slúžiť ako záložňa zbraň na boj s blízka. Kombinácia TDI nožov a karambitu bola s počiatku považovaná skôr za šialenstvo no podarilo sa mi celkový dizajn jednotlivými modelmi vypracovať čím je NFKIV. dôkazom. Mnoho kráť dostávam otázku na čo vlastne takýto hybrid je dobrý?... Nuž hlavne je to obranný nôž, mali by sme dať bokom filmové akčné scény a pozrieť sa na realitu! Ja osobne používam prvý model NFKI. hlavne v práci ako príslušník SBS. Keďže sa pohybujem rôznych častiach stráženého objektu mnohokrát sám a bez okamžitej pomoci musím sa spoliehať na svoju vystroj a skúsenosti. NFKIV. ma čepeľ vyrobenú s N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Črienky rukoväte sú s G10 plastu s povrchom Sepia a všetko hlboko pieskovane. Rukovať je navyše odľahčená o otvory tak aby bola dosiahnutá čo najnižšia hmotnosť a aby nôž bolo možné nosiť celý deň. Kydexove puzdro nám zabezpečí bezpečné nosenie a hlavne pohotove tasenie prípade napadnutia. Čepeľ 85mm, hrúbka 3,7mm, priemer oka cca 26mm, celková dĺžka 183mm.
Chimera Monster VII. - ChMVII.
Nože projektu Chimera Monsters nie sú zaujímavé iba svojim dizajnom ale hlavne svojim využitím, ktoré je veľmi veľké. Vďaka oku na konci rukoväti ako u karambitoch je možné nôž pripevniť za pomoci skoby na vystroj a tak mať voľne ruky a zároveň v prípade potreby v okamžiku použiť. Vďaka tomuto karambit oku je možné ChM použiť efektívnejšie na sebaobranu ako klasicky nôž. Jednoduchá ergonómia nám dovoľuje nôž využiť na 100% a pritom sú zachovane všetky potreby ako pri karambitoch. Čepeľ je vyrobená s overenej oceli N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom SiSW. Črienky rukoväte sú s G10 plastu s povrchom Sepia a hlboko pieskovane. Puzdro s kydexu pričom som bral ohľad na komfort vyberania vďaka prepracovanej technológie sa mi podarilo vyrobiť puzdro tak aby nôž v puzdre dobre držal a zároveň sa pohodne vyberal. Vďaka spone typu Pistols je možné výškové nastavenie spony a mierne do bokoch. Čepeľ 98mm s toho dĺžka ostria 80mm, hrúbka 3,6mm, priemer oka 25mm, celková dĺžka 200mm.DarkStar - Dark Wolric
Ako som už na úvod napísal vychádza priamo s jeho predchodca. Rozdiel je hlavne v dizajne črienkou a použitého materiálu na čepeľ. U tohto modelu je použitá oceľ K110 čo je ekvivalent D2 o tvrdosti 58-60HRc s povrchom ShSW. Rukovať ma povrchovú úpravu RING a všetko hlboko pieskovane. Obvod rukoväte je adekvátne zaoblený pre príjemnejší uchop. Puzdro Dark Wolrica ja s kydexu zo sponou typu Pistols. Čepeľ cca 115mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka cca 230mm.
Nutron Dark
Výnimočnosť noža nedáva iba jeho dizajn ale i materiál s ktorého ma vyrobenú čepeľ. Tento Nutron ma čepeľ vyrobenú s K110 čo je ekvivalent ocele D2 o tvrdosti 60-61 HRc a s povrchom ShSW. Črienky rukoväte sú s G10 plastu s povrchom Ring a hlboko pieskovane čo odkrýva pestrú štruktúru materiálu. Puzdro je vyrobene s kydexu zo sponou typu Pistols. Čepeľ 93mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka cca 197mm.
Nutron Silver
Tento šikovný pomocník je výnimočný hlavne svojim  dizajnom a pôvodnými rozmermi tohto projektu. Tento Nutron ma čepeľ vyrobenú  s ocele N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom SiSW. Novinkou je povrchová úprava rukoväti, ktorej črienky sú s overeného materiálu G10. Povrchová úprava je tvorená zo Sepie a nový povrch s názvom RING čo znamená kruh. Všetko je hlboko pieskovane a samotná kresba materiálu je veľmi zaujímavá. Obvod rukoväte je zaoblený tak aby samotne použitie noža bolo prijemne i pri dlhšej prací. Puzdro ma Nutron s kydexu zo sponou Pistols. Čepeľ 92mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 195mm.Dark Hunter - WAPITI
Projekt Dark Hunter ako som v úvode naznačil bude pojednávať hlavne o loveckých pevných nožoch, ktorých rukoväte budú robene s rôznych prírodných a živočíšnych materiáloch... Dizajnovo budú rôzne kombinovane s povrchovými úpravami hlavne Stonewash, SlSW alebo ShSW no nebudú chýbať ani vysoko leštené čepele ako je to v prípade prototyp modelu s názvom WAPITI čo znamená jeleň. Pri Wapiti je na rukoväti použitý jelení paroh, ktorý som veľmi dlho nepoužil. Tento materiál je veľmi pekný no práca s nim je katastrofálna hlavne keď chcete dosiahnuť primeranú hrúbku finál rukoväti. Ako je to u každého noža druha vec okrem dobrého ostria je dobra ergonómia rukoväte. Tu som zvolil hlbokú a dizajn klasicky... Síce to nie je dizajnovo nič nového alebo tak prepracované ako ergonómie nožov s projektu Nautilus... No vo svojej jednoduchosti ma univerzálne využitie čo je pri loveckom či poľovníckom noži veľmi dôležité!... Poďme ale po poriadku... Dark Hunter - Wapiti ma čepeľ vyrobenú s overenej antikoróznej oceli N690Co Bohler o tvrdosti cca 58-59 HRc povrch je jemne pieskovaný a následné vysoko leštený. Čepeľ je vybavená vysokým jedovatým klinovým výbrusom ukončený jemným ostrím. Rezivosť tohto lovca je veľmi vysoká skoro ako pri kuchynskom noži. Koniec falošného ostrie plynule prechádza až ku drážkovanej časti chrbta noža, ktoré nám slúži ako protišmyk. Rukovať je odľahčená otvormi pre zníženie váhy a črienky s jelenieho parohu sú pripevnene tromi nerez trubkami. Puzdro noža je klasické lovecké vyrobene s hovädzej hladenice s 3x impreg. vrstvou. Konce šitia sú ukončené nitmi. Čepeľ 115mm, hrúbka 3,8mm, celková dĺžka 230mm.Zero II. - EDC&Neck&Bushcraft 
Projekt Zero spája viac kategórii ako EDC, Neck, Bushcraft. Myšlienka bola vytvoriť koncept univerzálneho noža vhodného na skryte nosenie, na každodenné nosenie v spoločnosti, v teréne alebo pri športových aktivitách. Ďalej mal mať čo najmenšiu váhu aby bol vhodný nosiť na krku ako neck v prípade, že nemáte opasok napr. pobyt pri vode a samozrejme bol dostatočne výkonný aby zvládol drobné veci čo sa tyká prežitia v prírode. Čepeľ ma vyrobenú s antikoróznej oceli N690 Bohler o tvrdosti 58-59HRc s povrchom SlSW. Hlavne ostrie ma dutý výbrus, ktorý prechádza ku hrotu do konvexu. Falošné ostrie je konvexne. Chrbát noža je vybavený jemným drážkovaním čo slúži ako protišmyk. Rukovať v čepeli je odľahčená za pomoci dier čo znižuje váhu celkového noža. Črienky sú s overeného materiálu G10 Black s povrchom Termit a všetko hlboko pieskovane. Čo ale robí univerzálnym tento nôž je hlavne puzdro! To je vyrobene s kydexu a opatrene krúžkovými nitmi a dierami pre paracord šnúru za pomoci, ktorej je možné nôž nosiť ako neck na krku alebo nôž upnúť na rôzne časti výstroje... Ako ďalšie príslušenstvo je tu popruh pre klasické nosenie na opasku, ktorý je možné vymeniť za úchyt typu Pistols. Úchyt typu Pistols ma dierkový systém upnutia a tak je možné nôž nastaviť ako vertikálne tak horizontálne a samozrejme pod uhlom. Obidva doplnky sú vyrobene s kvalitnej hovädzej hladenice s 3x impreg. vrstvou v čiernej farbe. Čepeľ 92mm, hrúbka 3,5-3,7mm, celková dĺžka 202mm, váha bez puzdra 142g, s puzdrom 218g.Fairy Of Stars - Víla Hviezd
Táto vila vychádza s konceptu Black Fairy a Ignis Fatuus - Catia. Spojiť tradičný dizajn s modernými prvkami je zložitá vec lebo zväčša sa tieto dve veci bijú a nie moc to dobre vyzerá... Buď je tradičný dizajn potláčaný modernými prvkami alebo moderne prvky sú moc zvýraznené a tak odpútavajú od detailoch. Moderne prvky použite tejto vily sú napr. jemne drážkovanie na chrbte čepele alebo povrchová úprava záštity a hlavice. Samozrejme atypické je predzáštita čo na Fínkach často nebýva no mne sa to veľmi páči a dizajnovo obohacuje celkový vzhľad noža. Prvý pohľad divákov sa zameriava na čepeľ ta je vyrobená s K110 (D2) o tvrdosti 58-59 HRc. Vybavená je vysokým dutým ostrím a falošným ostrím na chrbte čepele. Povrch je to viacvrstvový tak aby vytvoril zaujímavé divadlo hlavne pre tých, ktorý majú radi rôzne kresby na čepeliach. V mojom prípade je to ShSW pod, ktorý je hlavne ostrie vybrúsené na 600Grit a plocha čepele brúsená na hrubo cca 80Grit a zahľadená brusným rúnom 120grit. Všetko je to leptane vo viacerých fázach a následné dokončené ShSW úpravou. Tak sa mi podarilo vytvoriť veľmi zaujímavú povrchovú úpravu ktorá pripomína ako nebo plné hviezd ;-). Aby všetko pekne ladilo ako šaty na krásne žene použil som na predzáštitu, záštitu a hlavicu bronzAl. Povrch je brúsený na 400Grit, hlboko pieskovaný a následné upravený na matný starobronz. Samotná rukovať je s G10 a kožených krúžkov s 3x impreg. vrstvou. Puzdro je s kože s 3x impreg. vrstvou, ručné šite. Čepeľ 102mm, hrúbka 3,8-4mm, celková dĺžka 220mm.
DarkTox Karambit
Tento karambit vznikal podľa predlohy s jedného nemenovaného časopisu. I keď nesie určíte znaky od originálu ma ďaleko. Čo je dobre hlavne pre užívateľa medze pomer čepeľ a rukovať je vyvážený. I napriek future dizajnu sa nôž veľmi dobre drží v ruke čo je veľmi ojedinele pri tomto type dizajnu. Mnoho kráť ide hlavne o dizajn aby bol čo najzaujímavejší, keďže sa často používajú Future nože vo filmoch s sci-fi tematikou... V skutočnosti sú mnohé len pekne ale nepoužiteľné.... U DarkToxu je to iné a preto bol tento projekt zaujímavý.... Čepeľ ma vyrobenú  N690 Bohler  o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Črienky sú G10/RedFiber s povrchom Astek III.. Rukoväť je odľahčená otvormi aby celková váha noža bola čo najnižšia a zároveň vyváženosť noža čo najlepšia. Puzdro ma s kydexu zo sponou typu Pistol. Nepýtajte sa ako sa mi podarilo kydexové puzdro na tuto potvoru ale podarilo sa a v puzdre veľmi dobre drží jak by brnenie :-D... Čepeľ: 105mm, hrúbka: cca 3,5mm, celková dĺžka cca 220mm.
HYDRA
Hydra je známe mytologický netvor, ktorý disponoval viacerými hlavami Drakov a telom hada. Po odseknutí hlavy jej vyrástli ďalšie dve. Tak nejak by sa dal špecifikovať i môj nový model EDC noža. Síce nedisponuje 9 hlavami ale ma podobnú vlastnosť a to tu, že sa dokáže prispôsobiť ku požiadavkám užívateľa či ako záložná zbraň, EDC no a atď. Hydra ma celkovú dĺžku cca 205mm o hrúbke 3,6mm  s čepeľou o dĺžke 93mm. Čepeľ ma vyrobenú s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a povrchom jemne pieskovaným. Okrem hlavného ostrie ma Hydra funkčné i falošné ostrie. Rukovať je s G10 plastu s povrchom Astek III. a všetko hlboko pieskované. Puzdro s Kydexu zo sponou typu Pistols.

Lord ERDIC
Tento prvý lovecky nôž s projektu Lord nesie všetky znaky predošlého projektu Revolt. Dizajnovo je rovnaký no materiálovo už nie.... Čepeľ je vyrobená s nástrojovej  oceli ARNE (19314) parciálne kalená a popúšťaná na tvrdosť cca 58-59 HRc. Povrch čepeľ je brúsený na 600Grit následné leptaný. Čepeľ je vybavená klinovým ostrím a falošným konvexným ostrím. Záštita a hlavica je s BronzuAL. Povrchovo upravená hlbokým pieskovaním a následné vytvorený starobronz. Samotná hlavica sa skladá s troch časti. Hlavica rukoväte je po obvode hlboko pieskovaná pričom plocha kde je zaslepka tŕňa je vysoko leštená a všetko povrchovo upravene tak aby to ladilo celkovému dizajnu. Samotná rukovať je s kožených krúžkov s trojitou impregnáciou. Puzdro je vyrobene s hovädzej hladenice s trojitou impregnáciou a zdobene signatúrou. Čepeľ 145mm, hrúbka čepele cca 6mm, celková dĺžka cca 270mm.
Lord EGAIL
Ďalší v poradí je Egail. Je to taký malý pracant, ktorý je vhodný pre každodenné nosenie a určený hlavne pre farmároch alebo ľudí, ktorý robia v lese... Nie je to ani outdoor ani bushcraft skôr by som povedal woodlander :-D. Nuž nech by bol zaradený do akejkoľvek kategórie nožov  všade by sa určitým  spôsobom zahniezdil. Egail ma rovnakú konštrukciu ako jeho kolegovia, rozdiel je len v použitom materiály na záštitu a hlavicu. Materiál je G10 s povrchom hlboko pieskovaným. Spodná časť záštity je dostatočné dlhá a široká aby plnila svoj účel a tým je neskĺznutie ruky na ostrie čepele. Použitie tohto materiálu nie je náhoda ani len dizajnový doplnok. Vďaka tomu, že povrch je hlboko pieskovaný slúži zároveň ako protišmyk a vďaka výraznej ergonómie rukoväte je uchop bezpečný a hlavne pohodlný vo všetkých polohách. Samotná rukovať je vyrobená s kožených krúžkov s 3x impreg. vrstvou a G10-ky.. Čepeľ je vyrobená s nástrojovej oceli ARNE (19314) s vysokým hamonom a povrchom brúsením na 240Grit. Hlavný výbrus je klinový ukončený konvexným ostrím. Puzdro je s hovädzej hladenice farby čiernej s 2x impreg. vrstvou. Puzdro je jednoduché bez možnosti nosiť firesteel alebo ostatne doplnky osobne si myslím, že je to zbytočné a osobne mi takéto doplnky na puzdre zavadzajú hlavne keď chodím hustým porastom. Čepeľ 125mm, hrúbka cca 6mm, celková dĺžka cca 255mm. 

Lord EARTOC
Posledný s trojice Lordov je Eartoc. Toto lovecké bowičko bola veľmi osviežujúca tvorba :-). Ako je to zvykom u mojich projektoch vždy musí byť nejaký ten bonusik a inač to nie je ani v tomto projekte. Eartoc je také klasické bowičko ale trochu viac  v modernom dizajne. Čepeľ ma vyrobenú s nástrojovej  oceli ARNE (19314) kalená parciálne s vysokým hamonom. Povrch je hrubo brúsený grit 180, následné brúsený brusným rúnom o gritu 400 a výsledok je rovnomerne brúsený povrch po celej ploche čepeli. Hlavný výbrus je konvex s výrazným falošným ostrím... Záštita a hlavica je s bronzuAl s povrchom jemne pieskovaným a úpravou na starobronz. Záštita je obojstranná a výstupky smerovane od čepele smerom ku rukoväti ci je i uchop na krátko jednoduchší.. Rukovať je v kombinácii G10/kožené krúžky. S 3x impreg. vrstvou. Puzdro je s hovädzej hladenice, farby čiernej. Čepeľ 155mm, hrúbka cca 6mm, celková dĺžka cca 280mm.


Nutron SEPIA
Nutron Sepia nesie meno podľa povrchovej úprave použitej na črienkach rukoväte. Tie sú vyrobene s plastu G10/RedFiber. Povrch je ergonomický tvarovaný a plochy črienkou sú upravene vzorom SEPIA. Všetko je to jemne vypieskované tak aby vo finále nám G10 odkryla zaujímavú kresbu, štruktúru. Čepeľ je konštrukcii full tang s ocele N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a s povrchom MOON. Čepeľ je vyzbrojená vysokým dutým výbrusom ukončený klinovým ostrím, ktoré prechádza do konvexného až ku hrotu čepele. Puzdro je vyrobene s kydexu zo sponou tiež z tohto materiálu. Čepeľ cca 93mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 195mm.


BlackSmith
Aby človek niečo pekného a zaujímavého vytvoril sa musí pozerať nielen na seba v zrkadle ale aj za nim a okolo seba. Pri tvorbe Black Smithu to nebolo inač.
Black Smith vznikal v obdoby môjho chaosu. Zrazu ste znova na križovatke a musíte sa rozhodnúť, ktorou cestou pôjdete! Tento krát ste ale o mnoho múdrejší a s minulosti ste sa poučili! Vedomosti, ktorými disponujete sa snažíte zužitkovať a tak sa posunúť ďalej. Black Smith je moja cesta ku dokonalejšiemu dizajnu darkdarkness, prepracovanejšiemu dizajnu a zdokonaľovanie sa v oblasti kalenia čepeli na hamon ako samotne kovanie čepele. Tento predátor má čepeľ kovanú s perovej ocele 14260.3 kalenú na hamon tvrdosť ostria je cca 58-59 HRc. Záštita a hlavica je s G10 plastu s povrchom hlboko pieskovaným, rukovať kožené krúžky s 2x impreg. vrstvou. Tato kombinácia materiálov je síce neobvyklá no v minulosti som ju už pár krát použil a veľmi sa mi páči nielen s dizajnového hľadiska ale hlavne s praktického a technického hľadiska. G10 plast je veľmi odolný a hlavne ľahký! Vzhľadom na to, že obsahuje epoxid je i neškodný. Vďaka tejto kombinácii sa nám nezvyšuje váha noža a tak som dosiahol ťažisko tesne pri ricossu. Puzdro je vyrobene s kože a v novom dizajne, ktorý zabezpečí všestranné nosenie ale i použitie ako pre praváka tak ľaváka.
Black Smith je naozaj zaujímavý bowie nôž nielen svojim vzhľadom ale i detailmi, ktoré potešia nejedno oka nadšenca chladných zbrani snáď i Vás poteší ako mňa. :-)
Čepeľ dĺžka 235mm, hrúbka čepele cca 8mm s postupným zužovaním ku hrotu, celková dĺžka 370mm.

Dark Protect Karambit I. - DPKI.
DPK I. ako jeho predchodcovia i tento bol navrhnutý a vyrobený aby teória bola obrátená na prax! Teoreticky je o karambitoch na internete veľmi veľa veci popísaných, veľa obrázkov a mnoho videí ale to nestačí. Nestačí si to len precitať, naštudovať  vidieť... Treba to prakticky vyskúšať! Prejsť celu cestu až do cieľa. A výsledkom je Projekt Dark Protect Karambits. Primárny cieľ nebol vytvoriť karambit ako typickú chladnu zbraň ale vytvoriť nastroj na každodenné použitie s prvkami karambitu. To sa mi pri  DPK podarilo splniť a navyše sa mi podarilo vďaka tomuto projektu vytvoriť i nové technológie na zvládnutie niektorých náročných procesov vyrobí. Robiť rovne duté ostrie na zahnutú čepeľ je dosť zložitá vec a musí byť všetko presne vypočítané lebo inač výsledok môže byť veľkým sklamaním. To sa mi na šťastie nestalo a dokončením DPK sa mi podarilo úspešné uzatvoriť jednu s kapitol dizajnu darkdarkness. DPK I. má čepeľ vyrobenú s kvalitnej antikoróznej oceli N690Co o tvrdosti 58-59 HRc, s povrchom jemne pieskovaným. Črienky rukoväte sú vyrobene s G10/RedFiber s povrchom ASTEK II., obvod črienkou je zaoblený a všetko je hlboko pieskovane. Puzdro je s Kydexu zo sponou typu PISTOLS s polohovým nastavením. Čepeľ 86mm, hrúbka 3,7mm, priemer prstenca cca 27mm, celková dĺžka 200mm.ZERO - BushCraft knife by DEK
Zero je nový koncept noža v kategórii bushcraft alebo tábornícky nôž. Nie je to nejaká ozruta hrubá masívna skôr veľmi jednoduchý prakticky a ľahký pomocník na drobné veci. Čepeľ ma vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom brúseným na 600grit, jemne pieskovaným a vysoko lešteným. Črienky sú s G10 materiálu s povrchom AstekII. a hlboko pieskovaný, obvod črienkou je zaoblený pre komfortne držanie. Skrutky s antikoru pieskovane pričom  vnútro Torx je pieskovaný a vonkajšok  vysoko leštený čo dodáva zaujímavý kontrast a pasuje ku dizajnu... Puzdro s kydexu ako i spona je možnosť i popruhu s kože pre klasické nosenie ako pri koženom puzdre. Čepeľ 87mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 195mm.
Iw Claw - EDC knife by DEK
Iw Claw je veľmi zaujímavý projekt, ktorý vznikol v okamihu zrodenia myšlienky nie je žiadny projekt nie je žiadny návrh ani výkres. V umeleckej oblasti sa tomu hovorí voľný štýl J. Iw Claw vznikla presne takto a myšlienka bola vytvoriť čo najprovokatívnejší dizajn noža. Dizajn ktorý už svojim vzhľadom budí rešpekt a zároveň núti človeka sa zamyslieť nad svojim konaním to vyjadruje Iw Claw pazúr dravca, ktorý sleduje, hľadá a ak nájde svoju korisť nepusti ju s dohľadu pazúrov. Ona je vládkyňou  okamihu stretu  pani okamihu. Iw Claw ma čepeľ vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc, s 5 vrstvovou povrchovou úpravou. Čepeľ je brúsená na 600Grit, jemne pieskovaná, leptaná v FeCl3 , stonewash a následné jemne leštený tak aby bol vytvorený zaujímavý kontrast medzi plochou čepele a výbrusmi. Rukovať je s G10 plastu, ergonomicky tvarovaná s povrchom Termit. Nôž je odľahčený v rukoväti takže sa dá do určitej miery nosiť i ako neck. Puzdro ma vyrobene s kydexu zo sponou na opasok. Čepeľ: 80mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka cca 185mm.


Chimera Monster VI.
Tato Chimera je zo všetky asi moja najobľúbenejšia nie je to tým, že by bola v niečom iná ako jej predchodkyne ale predsa ma niečo výnimočné a tým je povrchová úprava čepele ako i dizajn. V čom je  tato povrchová úprava zaujímavá? Je to hlavne jej spracovanie, ktoré je trochu komplikovane ale výsledok je veľmi zaujímavý a pekný na detail. Povrch čepele je vybrúsený na 600Grit následné jemne vypieskovaný. Ďalej je povrch hlboko leptaný a po procese neutralizácii kyseliny je povrch na novo jemne prepieskovaný. Výsledok je ten že štruktúra ocele za pomoci kyseliny vystúpila von a vďaka veľmi jemnému prepieskovaniu sa zvýraznila čo mate možnosť vidieť i na fotkách. Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom MOON. Rukovať s G10/RedFibru a povrchom ASTEK III., hlboko pieskovaným. Puzdro je s kydexu ako i spona na opasok. Čepeľ: cca 90mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 200mm.
Chimera Monster II.
ChM II. je kombinácia EDC noža a karambitu s dizajnom darkdarkness. ChM sa od seba všeobecnosti líšia hlavne dizajnom alebo typom čepele. Samozrejme i rukovať je mierne pozmenená ohľadom na použitý typ čepele. U ChMII. je použitá bowie čepeľ, ktorá ma horne falošné ostrie rovne a ošetrené konvexným výbrusom a naostrené. Hlavne ostrie dutý výbrus ukončený klinovým ostrím, ktoré prechádza až k hrotu kde sa rozširuje. Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Rukovať je s G10/RedFiber a s povrchom  typu ASTEK II.. Puzdro je s kydexu a spona na opasok tiež. Čepeľ: cca 90mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 200mm. 


DeFOR - Alfa
DeFOR univerzálny pevný nôž. Prečo univerzálny? Lebo zaradiť ho do nejaké kategórie by bolo asi dosť ťažké. Je vhodný ako pre Outdoor, Military tak Hunting. Hlavná univerzálnosť tohto noža spočíva v jeho možnosti všestranného nosenia ako je klasická na opasku, keďže puzdro je s kydexu a s nastaviteľnou sponou je vhodný pre praváka i ľaváka. Po obvode puzdra sú diery určené pre uchytenie na vystroj, taktickú vestu, batohy a rôzne molle systémy. Dokonca sa nôž dá nosiť ako keď sa nosí pištoľ v pod pazuchou. A netreba tomu moc... Jednu dlhu paracord šnúry, ktorú mame prevlečenú cez obe ramena tak, že na chrbte sa nám križujú a prakticky vytvoria tvar číslice ležatej osmičky. Nôž visí dolu rukoväťou a puzdro je prevlečené za pomoci dier zo šnúrou. Toto nosenie je nenapadne a zároveň v okamžiku použiteľné na obranu.
Univerzálnosť ako taká nespočíva iba v praktickom využití puzdra resp. možnosti všestranného nosenia ale i v samotnom využití noža. Nový koncept čepele a rukoväte nám dáva väčší priestor na realizáciu rôznych úkonov a obmedzenie sa sťahuje len na fantáziu užívateľa J.
Čepeľ
- je vyrobená s overeného materiálu N690Co Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Hlavný výbrus je tu dutý a ostrie je klinové veľmi jemne čo prispieva ku vysokej rezivosti noža. Samotne ostrie noža nie je rovne ale rádiusové a v tomto prípade sa jedna o rádius 500mm. Je to neobvykle riešenie ale ma i mnoho výhod proti rovnému ostriu. Falošné ostrie je jemne konvexne a stačí len pretiahnuť a je ostré. Vysoká záštita nám zabraňuje skĺznutie ruky na čepeľ i keď v prípade tejto ergonómie a štruktúry črienkou je to malo pravdepodobne. Význam ma hlavne bojový alebo obranný.
Rukovať
- ma novy vzhľad hlavne čo sa tyká koncovej časti. Ta je opatrená zo spodnej časti výrazným výstupkom čo nám slúži ku lepšiemu a pohotovostnému taseniu noža v kritických situáciách. Základný dizajn vychádza s projektu Nautilus  hlavne NFK I. NFK III. Jedna sa o spodnú časť ergonómie. Skĺbiť to bola fuška ale výsledok je viac než uspokojivý J. Črienky sú vyrobene s G10/RedFiber po obvode zaoblene zo spodnej časti črienkou výraznejšie. Plocha je opatrene protišmykovou štruktúrou s názov SEPIA. Tato štruktúra je veľmi zaujímavá veľmi dobre sa drží v ruke netlačí ani po dlhšej práci.
Puzdro
- je vyrobene s kydexu z nastaviteľnou sponou tiež s kydexu. Sponu je možné nastaviť výškovo tak i do bokoch cca 20°. Uhol náklonu do boku závisí od výškovej polohy spony. Puzdro ma po obvode diery pre upnutie na vystroj za pomoci paracord šnúry.
Rozmery
- cepel: cca 120mm, hrúbka: 3,7mm, celková dĺžka: cca 240mm
Zaver
DeFOR je veľmi zaujímavý nôž hlavne čo sa tyká dizajnu a ako som už napísal zaradiť ho do nejakej s kategórii je dosť zložité keďže splna s každej dosť podmienok.  Držanie noža v ruke akomkoľvek úchope je prijemne, uhol čepele voči rukoväti je výrazný a okrem úžitkových vlastnosti ma ešte jednu vlastnosť a to tu, že nech nôž mate akokoľvek otočený vždy sa otáča smerom ostrím dole čo môže uľahčiť hlavne v tme pri orientácii noža do správneho úchopu.

Pekný deň prajem :-) 

Gargon
Gargon je jeden s tria prototypov projektu DarkStar. Čepeľ je vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným a typu modern tanto. Hlavný výbrus je dutý ukončený vysokým klinovým ostrím, ktoré prechádza do konvexného u hrotu a falošné ostrie je konvexné. Uhol čepele voči rukoväti je väčší  tak aby práca s nožom bola čo najpohodlnejšia. Na chrbte noža je vybratie pre bezpečnejší uchop noža nakrátko s drážkovanou opierkou. Črienky sú vyrobené s G10/RedFiber výraznou ergonómiou rukoväte a zaoblením  po obvode. Na čo som skutku hrdý je povrch črienkou J. Je to nový vzor INKO I. a na prvý pohľad je to nezaujímavý vzor... to iste som si i ja myslel no časom mi prirástol k srdcu i preto, že nezavádza a neotláča pri prací s nožom J. Základ vzoru tvoria pyramídy zo štvorcovým pôdorysom, ktoré nemajú vrcholy ostré ako pri vzore Astek. V strede každej pyramídy je kruhový otvor čím sa pyramída rozdeľujem na štyri menšie časti a tak vytvárajú dokonalý protišmyk. Puzdro je s kydexu a dierami po obvode pre možnosť upnutia na vystroj za pomoci paracord šnúry. Nastaviteľná spona je upravená pre tento typ tak aby bolo nosenie prijemne samozrejme, že je možnosť výškového nastavenia ako i do bokoch. Čepeľ 115mm , hrúbka 3,7mm, celková dĺžka cca 230mm
Wolric
Wolric je druhy v poradí s tria prototypov projektu DarkStar. Čepeľ ma rovnako ako je predchádza vyrobenú s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným a typom čepeli ala Nutron. Črienky s G10/RedFiber s obvodom zaobleným a s novým povrchom ASTEK II. Celý povrch črienkou je hlboko pieskovaný čím sa dosiahla zaujímavá štruktúra, ktorá okrem estetiky ma i vysoké protišmykové vlastnosti. Puzdro ma vyrobene s kydexu s nastaviteľnou sponou tak ako u Gargona i ku Wolricu je možne vyhotoviť popruh s kože, farby čiernej s 3x impreg. vrstvou. Čepeľ 115mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka cca 230mm. 

Aronn
Posledný s tria je Aronn. Aronn ma tiež čepeľ vyrobenú s ocele N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Typ čepele je dýkovity s dutým hlavným výbrusom a klinovým vysokým ostrím ukončený jemným konvexným pri hrote. Záštita je výrazne predlžená oproti svojim kolegom a opierku na prst ma viac vystrčenú. Uhol čepeli voči rukoväti je tiež väčší i keď na prvý pohľad skoro rovnaký. Je zaujímavé ako pár spupnou môže ovplyvniť použitie noža. Črienky sú G10/RedFiber obvod rukoväte zaoblený s povrchom jemným rubkovaným a pieskovaním. Puzdro kydex z nastaviteľnou sponou (kydex) ako i s popruhom pre pravák. Popruh je s kože s trojitou impregnáciou, farby čiernej. Čepeľ: 115mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka cca 230mm.


Nutron DEK EDC - SAI
Ako som už napísal extra predstavovať nože projektu Nutron netreba preto by som sa zameral na detaily, ktoré boli vyvinuté pre jednotlivé modely ako prvým predstaviteľom je SAI. Tento šikovný EDC nožík ma celkovú dĺžku cca 195mm, čepeľ 90mm a hrúbka 3,7mm. Čepeľ je vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Črienky noža sú vyrobene s G10 plastu/RedFibru upnute nerez torx skrutkami. Povrch črienkou je opatrený novou úpravou s názvom  SEPIA, a obvod rukoväte primerane zaoblený čím  sa zachováva vysoký komfort pri dlhšej prací s nožom. Puzdro je s kydexu s pištoľovým upnutím na opasok, ktoré je možné nastaviť výškovo a mierne do bokov čím sa tasenie noža stáva efektívnejším.

Nutron DEK EDC - SAD
SAD by som  zaradil skôr do kategórie outdoor survival nože ako EDC nože no keď sa tak nad tým zamyslím, všetky Nutrony spĺňajú všetky kategórie alebo zaradenia. SAD ma spodnú prednú časť čepeľ viac zaoblenú ako ostatne Nutrony a dizajnovo by som ho mohol prirovnať ku Reconovi alebo Dark Keinu. Svojou dĺžkou  195mm a hrúbkou cepele 3,7mm je dobra voľba hlavne pre tých, ktorá nemajú radi na turistike veľké záťaže na opaskoch a zväčša nosia v batohu sekerku. Nôž ma vylepšenú ergonómiu  rukoväte a hlavne spodnú časť tak aby viac prispela ku príjemnému a bezpečnému úchopu. Črienky sú vyrobene s overeného materiálu G10/RedFiber povrchovou úpravou rubkovaným a hlbokým pieskovaním. Čepeľ jemne pieskovaná vyrobená s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc. Puzdro je s kydexu s úchytom na opasok, ktorý je možno výškovo nastavovať tak i do boku.Nutron DEK EDC - SAO
SAO je predstaviteľ novej generácie Nutron nožov. Čo je nového? Hlavne vylepšená ergonómia ako u SADa i SAIa, nove štruktúry črienkou vo vzore SEPIA (SAI), vzor ASTEK (SAO). Materiály ako G10/Red Fiber na črienkou bol zachovaný vzhľadom na to, že nepoznám lepší a vhodnejší materiál na črienky ako je G10. N690Co je veľmi dobrá oceľ a zachová si ešte únosnú cenu.

SOA ma čepeľ s N690Co o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Črienky spomenutá G10/redFiber a puzdro s Kydexu.  Jack & James
Jack & James sú dva na chlp rovnaké pevne nože. Jedna sa o malé lovecké nože tak trochu originál bowie s dizajnom darkdarkness. Jack a James mali byť pôvodne dve kópie jedného sériovo vyrábaného noža nemenovanej firmy ale ako to býva hlavne u mňa nepodarilo sa to skoro vôbec :-D. Jedine čo majú spoločné sú cca rozmery, typ čepele a ostatok tak nejak išiel s príbehom o dvoch bratoch, ktorý si prešli peklom v občianskej vojne násilím, zradou, klamstvom aby na konci príbehu spolu spojili v boji za spravodlivosť. Znie to ako s westernu a nemýlite sa!... Finál dizajn vychádza pravé s tohto filmového žánru. Čepele sú vyrobene s antikoróznej oceli N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom vysoko lešteným. Záštita a hlavica je vyrobená s bronzuAL a povrchovo upravovaná na staromosadz. Samotná rukovať sa skladá s čiernych kožených krúžkov na konci, ktorých je G10 Plast hlboko pieskovaný. Rukovať je tvarovaná do výraznej ergonómii s povrchom jemne zamatovým čo dodáva neuveriteľné teplý pocit a príjemný uchop hlavne v tomto ročnom obdoby. Puzdra sú s v čiernej farbe, 3x impreg. vrstvou a dvojitým šitím. Čepeľ: 105mm, hrúbka 3,5mm, celková dĺžka 210mm. 

Nautilus - Future Karambit III. NFKIII.
Ako tu bolo spomenuté projekt Nautilus je plný prekvapení a inač tomu nie je ani u tohto zo všetkých karambitoch najmenšieho, ktorý sa vola VAILO. Ako mate možnosť si všimnúť ostatne nože v sérii nemajú mena iba skratkové označenia série a rady no pri tomto modely mi to jednoducho nedalo a hneď ako uzrel svetlo sveta dostal meno po malom robotovi Vailo s jednej rozprávky a čo vlastne majú spoločné? Obaja sú malý ale neuveriteľné výkonný a na pohľad milý J. Vailo by som už zaradil do kategórie neck karambitov kvôli svojim  malým rozmerom  no výkonnosťou sa vyrovná NFKI. alebo NFKII.. Čepeľ ma vyrobenú s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Rukovať s črienkami  s G10 Plastu / RedFiberu. Povrch črienkou rubkovaný a obvod rukoväte je zaoblený. Puzdro ma vyrobene s kydexu. Čepeľ dĺžka 70mm, hrúbka čepele 3,7mm, celková dĺžka 160mm. Nautilus - Future Karambit II.
NFK II. je v skutku podarený nôž a dizajnovo sa mi najviac páči s celého projektu Nautilus je to taký môj miláčik J. Dizajn NFK nie je jedinečný len svojim vzhľadom ale i použitím,  nôž vďaka výraznej ergonómii rukoväte sa bezpečné drží a pritom spodná časť ( výbrusy na prsty) nezavádza a samotne držanie je prijemne až by som mohol povedať, že splýva s rukou ;-). K tomu všetkému prispieva i správne zvolený povrch črienkou ako ich obvod. Pričom samotný obvod je oblý a jemne pieskovaný povrch je opatrený rybinou, ktorá je hlboko pieskovaná. Samotný materiál G10 plast / RedFiber vyhovuje tomuto účelu asi najlepšie a použiť iný materiál by asi nebol dobrý nápad. Samotná čepeľ je zobákového tvaru s médium ohnutým ostrím. Hlavný výbrus dutý, falošné ostri jemný konvex, ktorý jemne prechádza až do ostria. Obidve ostria sú nabrúsené tak ako to má karambit mať. Povrch je jemne pieskovaný. Čepeľ je vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc. Puzdro je tento krát s Kydexu rozdielom od svojho predchodcu NFKI, ktorý ma s ABS plastu. Čepeľ dĺžka 95mm, hrúbka čepele 3,7mm, celková dĺžka cca182mm.Dark Protect Karambit - DPKIV.
Ako som už v predošlých článkov písal DPK je spojenie obranného karambitu a úžitkového nastroja. U DPK IV. je to viac menej obranný karambit ako úžitkový nastroj a to hlavne kvôli veľkému zahnutiu čepele a uhlu voči rukoväti. Dalo by sa povedať, že sa jedna o ideálny pomer pre karambit.  Čepeľ je vyrobená s kvalitnej antikoróznej oceli N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc. Výbrus čepele je jemne klinové s novou štruktúrou (tigrovaným) pričom plocha je brúsená na 800 Grit samotne tigrovane je vytvorene zrnitosťou 600 Grit čo pri vypieskovaní dodá zaujímavý kontrast samotnej čepeli. Rukovať je vybavená  G10 plastu/RedFibru s povrchom rubkovaným a obvodom rukoväte zaobleným pre pohodlnejší uchop. Puzdro je vyrobene s 1,5mm hrubého kydexu a uchytenie na opasok s 2,5mm kydexu. Čepeľ dĺžka 100mm, hrúbka čepele 3,7mm, celková dĺžka 205mm.

Chimera Monster V.
Chimera Monster je ako vieme univerzálny outdoor nôž, ktorý spája EDC nôž a karambit. Ako jeho predchodca tak i toto Monštrum je v dizajne darkdarkness črienky sú vybavene protišmykovým drážkovaním pričom  obvod rukoväte je zaoblený, takže i pri dlhšej prací sa nemusí báť užívateľ, že ryhovanie bude nejakým spôsobom tlačiť do ruky. Vďaka oku na konci rukoväte je zvýšená bezpečnosť držania noža akomkoľvek úchope a vďaka Firefly je bezpečnosť o to väčšia. Čepeľ ako u jeho predchodcu je vyrobená s kvalitnej antikorovej oceli N690 o tvrdosti 58-59 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Čepeľ je vybavená hlavným dutým výbrusom a falošným ostrím, ktoré je vybavene jemným konvexným ostrím v prípade potreby stačí prebehnúť na brusnom kameni a je tiež ostré. Črienky sú vyrobene z G10 plastu a RedFibru, plochy črienkou sú pieskovane hlbšie a obvody jemne tak aby bol zachovaný vysoký komfort držania noža. Puzdro je vyrobene s 1,5mm hrubého kydexu a s nastaviteľným uchytením na opasok. Čepeľ dĺžka 100mm, hrúbka 3,7mm, celková dĺžka 200mm.

Black Men - African
Je to ďalší EDC nôž z projektu Nautilus. Tento zvláštne tvarovaný nôž je inšpirovaný vrhacou zbraňou, ktorú používali bojovníci s Afriky. Tieto zbrane mali mnohokrát dve a viac kopijovitých čepeli v určitom tvare čím sa účinnosť zbrane zvyšovala tak i pravdepodobnosť zásahu útočníka. Black Men - African obsahuje dve čepele a to hlavnú typu karambit a hornú samostatnú čepeľ. Nôž ma štyri hroty a tri ostrie. Medzi týmito dvoma čepeľami je výrazné vybratie, ktoré slúži na zastavenie ruky alebo zbrane útočníka a zároveň mame možnosť do oboch strán vykonať rez. Horná čepeľ resp. čepeľ na chrbte noža je smerovaná smerom ku rukoväti čím je vytvorený hák. Dolná čepeľ hlavne je v tvare karambit čím je dosiahnutá vysoká rezivosť. Čepeľ je vyrobená s kvalitnej antikoróznej ocele N690 Bohler o tvrdosti 59-60 HRc povrch jemne pieskovaný. Všetky ostria sú konvexne brúsene na 800Grit a jemne pieskovane. Rukovať je tvarovo podobná ChM s črienkami s G10/RedFiber. Puzdro je vyrobene s ABS plastu s pištoľovým upnutím a uchytene dvomi skrutkami. Upnutie je možné prestaviť ako pre ľaváka tak praváka. Hlavná čepeľ dĺžka: 73mm, horná čepeľ dĺžka: 24mm, hrúbka čepele: 3,7mm, celková dĺžka 185mm.

Exzemter Karambit
Exzemter je nôž, ktorý ma všetky prvky klasického karambitu pri ktorom boli použite moderne materiály a dizajn. Čo robí tento nôž výnimočným je hlavne čepeľ, ktorej výbrus je jedovato klinový a prechádza až na ostrie pričom hrúbka čepele voči celkovej hrúbka noža je menšia čím som dosiahol vysokú rezivosť k čomu prispieva i zobákový dizajn čepele. Tá je  vyrobená s N690 Bohler o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom jemne pieskovaným. Rukovať je kapitola sama o sebe. Ergonómia je použitá podobná ako u NFK I. len v menšom vydaní. Protišmykové drážkovanie na ploche črienkou vyrobene s G10 plastu majú nový vzhľad a obvod rukoväte je primerane tvarovaný tak aby manipulácia s nožom  bola 100%-na kto mu prispieva i výrazné zrazene hrany celého noža. Čím je zvýšená bezpečná práca s karambitom i po dlhšom používaní. Vyrobiť puzdro na takú to potvoru je dosť náročné i s ABS plastu no po druhom nepodarku sa mi to nakoniec podarilo a s výsledkom som viac než spokojný. Celkovo Exzemter by som prirovnal ku trojskému koňu na prvý pohľad nič moc no v akcii je to skutočný dravec, ktorý nemá za úmysel sa maznať ;-). Čepeľ 78mm, hrúbka čepele cca 2,5mm, hrúbka čepele v rukoväti cca 3,5mm, celková dĺžka 165mm.EDC Knives - Chimera Monsters
Chimera Monsters je ďalšia zo sérii v projektu Nautilus. Chimera Monster I. (ChM I.)  je edc nôž s modifikáciou karambitu. Dlho som rozmýšľal nad multifunkčným nožom, ktorý by bol vhodný ako EDC a zároveň i pre outdoor a v ďalších oblastiach. Multifunkčnosť spočíva vo využití noža keďže nie každý nôž je vhodný napr. pre poľovníka, rybára alebo outdoor, bike, airsoft nadšencoch. ChM I. je vyrobený s nenáročných materiálov na údržbu s jednoduchým dizajnom, ktorý nám zabezpečuje všestranné využitie noža. Vďaka modifikácie s karambitom t.j. oko na konci rukoväte nie je len  dizajnový doplnok ale hlavne ma zvýšiť bezpečnosť uchopu a prispieva ku všestrannému využitiu. Čepeľ je vyrobená s kvalitne ocele N690 Bohler o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom brúseným na 800 Grit a jemne pieskovaním. Výbrus je dutý ukončený vysokým konvexným ostrím a falošné konvexne ostrie na chrbte čepele. Črienky sú s overeného plastu G10 a RedFibru. Plocha črienkou je opatrená frézovaním, ktoré tvorí pravidelne kosoštvorce vďaka, ktorým je zvýšený protišmyk rukoväte. Ku bezpečnejšiemu uchopu prispieva tiež drážkovaná opierka prstu. Puzdro je vyrobene s ABS plastu vyrobene tak aby využitie upnutia bolo všestranné pre všetky oblasti využitia. ChM I. s celkovou dĺžkou 200mm s čepeľou 90mm a o hrúbke 3,7mm je skvelým pomocníkom  pre každú pracú, ktorú nám  uľahčí svojimi všestrannými vlastnosťami.

Nautilus - Future Karambit I.
Nautilus Future Karambit (NFK I.) je nový karambit z projektu Nautilus a zástupcom obranných nožov (Defenses Knives). Obranne nože často nerobím, keďže ako samotný koncept karambitu tak i koncept kvalitného obranného noža si vyžaduje viac než pekný výzor a kvalitne materiály. NFK I. je modifikácia karambitu a TDI LAW nožov podobne vyrábaným firmou Ka-bar. Hlavným znakom tohto typu noža je pištoľový uchop noža čo znamená, že nôž držíme ako pištoľ. Čepeľ je vyrobená s kvalitnej N690 Bohler oceli  o tvrdosti 59-60 HRc, povrch brúsený na 800Grit a jemne pieskovaný pričom povrch plochy čepele je pôvodný a jemne pieskovaný. Výbrus je vysoký dutý s konvexným ostrím na chrbte čepele. Pri ricossu je drážkovaná opierka na prst čo zvyšuje pohody a bezpečný uchop. Ten je tvorený precíznou ergonómiou rukoväte na konci, ktorej je prstenec resp. otvor pre prst. Otvor nám prispieva ku bezpečnejšiemu uchopu ale hlavne je možné využiť určíte prvky manipulácie ako pri karambite. Črienky rukoväte s G10 plastu a RedFibru, ktoré sú opatrene špeciálnym protišmykovým povrchom, ktorý by som mohol prirovnať ku ryhovaniu požívane na zbraniach. Ryhovanie nie je ostré a ani moc hlboké a navyše obvod črienkou je ergonomicky tvarovane do oblá čo zvyšuje dokonalý uchop noža i celkovú manipuláciu s nim. Povrch je jemne pieskovaný čím sa všetky ostré hrany ryhovania otupili, takže nehrozí poškodenie dlane pri prací s nožom. Puzdro NFK I. je vyrobene s ABS plastu na ktoré je možné namontovať pištoľový uchop ako pri DERKu tak dvoj polohové upnutie na opasok. Vďaka dieram po obvode puzdra je možné puzdro za pomoci Paracordu upnúť prakticky na čokoľvek. V prípade upnutia na taktickú vestu so systémom Molle je možné použiť zaves na puzdro, ktoré je vyrobene s ABS plastu a suchých zipsoch. Čepeľ 88mm, hrúbka 3,7mm, priemer oka na konci rukoväte 26mm, celková dĺžka 190mm.Dark Protect Karambit II. - DPK II.
DPK II. je druhy karambit s tejto zaujímavej série rozdiel od DPKIII. je hlavne v čepeli, ktorá ma ostrie rovne a mierne zahnute voči rukoväti. Dizajn je viac kompaktnejší ako predošlý a tvary oblejšie, keďže je tu predpoklad využitia karambitu hlavne ako nastroj na bežné využitie v oblasti Outdoor, poľovníctvo samozrejme, že si zachováva všetky vlastnosti obranného karambitu. Základná myšlienka pri tvorbe dizajnu DPK bola univerzálne využitie nie len ako obranný nôž ale i nôž na bežnú pracú ako pri cyklistike, turistike alebo pri love. Čepeľ noža je vyrobená s kvalitnej oceli N690 Bohler o tvrdosti 59-60 HRc s povrchom brúseným na 1200Grit a jemne pieskovaným. Výbrus je vysoký dutý pričom fasáda ostria je hrubá cca 0,5mm a ukončená klinovým ostrím. Falošné ostrie je opatrene konvexným výbrusom, ktorý ide do stratená nie je nabrúsené keďže nie každému vyhovuje keď je i horne ostrie ostré. Rukovať ako som písal je oveľa oválnejšia skoro sa podoba  DPKIII. Rozdiel je hlavne obvode, ktorý je menej progresívny. Črienky noža sú vybavene klasickým materiálom a to G10 plast/ Red fiber. Ergonómia je tu podobná typu DarkStar čo znamená, že obvod črienkou je zaoblený a povrch ergonomicky tvarovaný tak aby bol dosiahnutý čo  najpohodlnejší uchop keďže hlavne pri Outdoor alebo Hunting je predpoklad dlhšej prace s týmto dizajnovo zaujímavým a jedinečným  nástrojom J. Puzdro je typu Nutron ako i istiaci systém noža. Úchyt je obojstranný a nôž môžme nosiť ako vertikálnej tak horizontálnej polohe tým  je vhodný ako pre ľaváka tak i praváka čím zvyšuje svoju univerzálnosť. Čepeľ 86mm, hrúbka 3,7mm celková dĺžka 200mm.Dark Protect Karambit III.
DPK III. ako som už písal na úvod je nepriamym následníkom  prvého karambitu Dark Raptoru. Rozdiely sú hlavne v ergonómii rukoväte i v pomere rukoväti voči čepeli pri zachovaní rovnakej celkovej dĺžke noža 200mm. Základné črty môžeme spoznať hlavne v ergonómii rukoväte  a niektorých prvkov na čepeli, ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou dizajnu darkdarkness. DPK III. je vyzbrojený 87mm dlhou a 3,7mm hrubou čepeľou, zobákového tvaru (Médium zahnutie). Zahnutie je stredne teda médium čo je podľa mňa taký strieborný stred pri ktorom je zachovaná maximálna využiteľnosť  na bežné prace s nožom. Čepeľ je vyrobená s nového materiálu N690 Bohler o tvrdosti 58-59 HRC a povrchom čepele brúseným na zrnitosť 1200Grit následné jemne pieskovaným. Výbrus je použitý jemne klinový čo zvyšuje hlavne rezivosť tejto potvory. Povrch celého noža je pôvodný od materiálu takže zdrsnenie je voči povrchu čepele výrazný čo dodáva po vypieskovaní zaujímavý vzhľad a tak je možné zachovať i maximálnu hrúbku materiálu. Črienky noža sú vyrobene s overeného materiálu G10plast/RedFiber. Nenašiel som iný ako tak dostupný a cenovo ešte prijateľný materiál s vlastnosťami, ktoré vyžadujem hlavne od črienkou noža, keďže pravé tie zabezpečujú správnu manipuláciu s nožom a prispievajú ku dokonalému dizajnu J. Puzdro je tu riešené s nového materiálu ABS plast čo je termoplast využívaný hlavne automobilovom priemysle. Ja som použil čierny ABS s kresbou ako u slávnejšiemu Kydexu. Uchyť je riešený ako u puzdra na noži Derk, ktoré som vám už predstavil... DPK začína novú epochu dizajnu, ktorá je zhrnutá v projekte Nautilus no viac nabudúce... ;-) 


Neck Karambits
Neck Karambits sú malé nože bez črienkou o celkovej dĺžke 100mm, hrúbke 3,7mm a s účinnou zahnutou čepeľou o dĺžke 30mm. Čepeľ je obojstranne brúsená a s povrchom jemne pieskovaným. Rukovať je opatrená rubkovaným povrchom a jemne pieskovaným. Oko karambitov je o priemere cca 26mm čo je výhoda v prípade použitia rukavíc alebo hrubších prstou. Hrany oka ako i celého obvodu rukoväte sú hlboko zrazené a zabrúsené tak aby pri manipulácii nedochádzalo ku poraneniu užívateľa a uchop bol príjemný aj pri väčšom tlaku. Puzdro je vyrobene s ABS plastu, farby čiernej a opatrene štyrmi krúžkovými nitmy. Puzdro je možné nosiť na krku ako prívesok vďaka odľahčeným dieram v rukoväti a malým rozmerom. Samozrejme je ho možné upnúť i na opasok či taktickú vestu za pomoci paracord šnúry.Akayn Queen of Daggers
Akayn kráľovná, ktorá vládne najstaršej ,najznámejšej a legendami opradenej chladnej zbrani na tejto planéte. Dýka chladna zbraň, ktorá sprevádza človeka od doby kamenej a prešla viacerými vývojmi od čepele s pazúrika cez bronzovú až železnú... Je symbolom pravdy, cti ale i znakom zákernosti a temnej duši človeka. Akayn je dýka zložená s viacerých typov v tejto kategórii. Snažil som sa spojiť klasicky dizajn s moderným i keď to nie je jednoduché ako som už písal snáď sa mi to aspoň trochu podarilo a tak posunul dizajn vpred aj pri tejto krásavici J.
Čepeľ je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59HRc, brúsená na 600Grit a jemne pieskovaná. Záštita a hlavica je vyskladaná s materiálu G10 plast, povrch hrubo pieskovaný čo zvýraznilo celkový tvar a štruktúru záštity/hlavice. Rukovať je vyskladaná s kožených krúžkov kože. S brúsením povrchom na 400Grit leštená. Rukovať je impregnovaná olejom  na kožu. Puzdro je s kože a vyrobene tak aby ladilo s nožom. Farba puzdra je svetlejšia ako celkový dizajn noža. Chcel som aby dýka v puzdre viac vyznela a odtiene noža prevládali nad odtieňami puzdra prechod s tmavej do svetlej kontrast temna a svetla. To je Akayn Kráľovná Dýk.   Sea Rover
Sea Rover je názov nového bowiak noža v dokonalejšom dizajne darkdarkness vychádzajúci s jeho prechodov Raider, Explorer... Čo je na tomto Pirátovi nového,  hneď môžeme vidieť, že čepeľ je zakalená na hamon samozrejme vďaka Robovi Balekovi  a hlavne vďaka jeho radám ako spracovať takúto čepeľ bez toho aby výsledok bol menej než štandardný. Čepeľ je vykovaná s ocele 19191 kalená parciálne pričom sa podaril dvojitý hamon jeden výrazný a druhy oveľa menej snáď to bude vidieť na fotkách ;-). Povrch je ručné brúsený do 600Grit následne vysoko leštený a nakoniec niekoľko krát leptaný až kým sa dostatočné nezobrazila jednoduchá ale za to krásna kresba ocele. Záštita a hlavica je vyrobená s konštrukčnej ocele povrch upravený tak aby po povrchovej úprave Čiernením bola vytvorená zaujímavá kresba. Rukovať je tvorená s kožených krúžkov kože a G10 plastu s povrchom ručné brúsením až na 400 Grit a v prírodnej farbe. Rukovať je impregnovaná olejom na kožu a následné leštená.  Puzdro je s argentínskej hladenice, farba puzdra je prispôsobená ku dizajnu noža pričom farba puzdra je tmavšia ako rukovať noža tak aby spolu ladili... Čepeľ 130mm, hrúbka 5mm, celková dĺžka 255mm.


Ignis Fatuus - Afra
Základný dizajn Afry je odvodený od projektu Fairies konkrétne koncept Fire Fairy. Projekt Ignis Fatuus je zameraný hlavne na dizajnovú dokonalosť tvarov tak aby nôž nespĺňal len pracovne využitie ale i dizajnovú lahôdku. V čom spočíva výnimočnosť? Je to hlavne v novom spracovaní koženej časti rukoväte, precíznejšie zdobenie záštity a hlavice ako i samotná čepeľ. Čepeľ noža Afra je vyrobená s kovanej K720 ocele, kalená parciálne. Povrch je vybrúsený na 600 grit vysoko leštený a následné 5- kráť leptaný. Záštita a hlavica je s konštrukčnej oceli, povrch upravovaný a čiernení tak aby zvýraznilo zdobenie  záštity/hlavice a prispelo tak ku dokonalejšiemu  dizajn darkdarkness. Rukovať je vyrobená s G10 a kožených plátkov  s argentínskej hladenice, farba prírodná, povrch brúsený na 400Grit až na finál pod olejom následné leštená. Rukovať je impregnovaná olejom na kozu. Puzdro koža, farba svetlý dub s 3x impreg.


Ignis Fatuus - Catia
Catia ako jej sestra Afra je odvodená od projektu Fairies v dizajne Black Fairy. Výnimočnosť týchto nových nožov nespočíva iba vo využití nových technológii na výrobu a použitých materiáloch, ktoré prispievajú ku dokonalejšiemu dizajnu ale hlavne použitie novej výraznejšej ergonómie rukoväte. Inšpirácia mi bola postava ženy J no nie akejkoľvek... Moravianska venuša je ta žena alebo skôr obrys tejto pozoruhodnej sošky. Ergonómia rukoväte smerom od záštity sa mierne rozširuje a v 1/3 sa prudko zužuje až ku hlavici. Rovnomernosť ergonómie vrchnej a spodnej časti rukoväte nám  zabezpečí univerzálne držanie a výbrus v prednej spodnej časti rukoväte, ktorý prechádza viac ku Záštite nám slúži pre bezpečnejšie držanie noža a zamedzuje skĺznutie ruky na ostrie čepele. Rukovať ako u predošlého noža je vyrobená s G10-ky a kožených plátkov argentínskej hladenice, farby svetlý gaštan, mahagón a nádychom odtieňu palisandra. Povrch rukoväte je podobne spracovaný ako u Afry aj impregnácia olejom. Záštita a hlavica je podobne spracovaná ako u Afry len kresba ryhovania (zdobenia) je iná tak aby pasovala ku nádhernej kresbe čepele. Tá je vyrobená s kovanej oceli Arne (19314), kalená parciálna pričom sa vytvorili až dve línie hamonu v troch rôznych tvrdostiach čepele. Čepeľ je brúsená na 600Grit, vysoko leštená a 6x leptaná. Výsledná kresba ocele hovorí za seba ;-). Čepeľ je vybavená dutým kombinovaným výbrusom pričom ostrie je klinové a prechádza do konvex hrotu. Puzdro je s kože s farebným odtieňom podobným rukoväte tak aby vo finále všetko pekne ladilo.
Revolt
Tyrania, nepravosť, vzbura! Veľký lovecky nôž typu Bowii s použitím moderných materiáloch pri zachovaní klasického dizajnu. Vyrobiť nôž len tak bez nejakej myšlienky si osobne myslím, že nemá zmysel... Prečo? Hlavne kvôli tomu, že venujem výrobe nožu hodne času, prace a štúdia kým je kompletný. Každé umelecké dielo ma svoju podstatu na ktorej je položeny základný dizajn podľa, ktorého sú volene materiály a finálne úpravy jednotlivých časti noža. Ja som zväčša ovplyvnený dianím okolo mňa problémy blízkych, spoločnosti a atď. Temna stránka ľudskej povahy, zákernosť a podlosť no zároveň i ta svetla stránka ako rovnosť, priateľstvo, sila vzbúriť sa a dosiahnuť tak rovnováhu :-). Tento môj Revolt spočíva hlavne v použitých materiáloch na rukoväti a to kombinácia moderného materiálu G10 a kože s klasickou bronzovou Al záštitou a zaslepkou. Čepeľ vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a hrúbke 4,5mm. Povrch je jemne pieskovaný následné vyleštený čím sa dosiahne ostrého dizajnu čepele a z jemní tvary. Hlavný výbrus je dutý a ukončený vysokým klinovým ostrím, ktoré prechádza do konvexného ostria na hrote čepele. Falošné ostrie je vybrúsené na konvex čo dodáva celkovému dizajnu čepele zaujímavý vzhľad a ladí s rukoväťou ako dokonalý celok. Puzdro je robene na mieru s prvotriednej ladenice. Na prednej časti puzdra je signatúra vytvorená kožokresbou s povrchom postupne tieňovaním čím sa dosiahne zaujímavý vzhľad. Tri vrstvy impregnácie kože zvyšujú kvalitu puzdra predlžujú životnosť samotného vzhľadu.
Ever - EDC série DarkStar
Ever je nový prototyp edc noža so série DarkStar a zároveň posledný, ktorý bol odvodený od dizajnu Recon so série Nutron. Tento typ noža je veľmi obľúbený snáď vďaka jednoduchosti dizajnu i keď to je pohľad iba s jednej strany. Ever pritom nemá prakticky s Reconom nič spoločné. Mnoho kráť mi je kladená otázka, že ten čí onen nôž je lepší a prečo a začo... Ja hovorím, že každý nôž je výnimočný tak ako ľudia ich povahy nie sú rovnaké i keď na prvý pohľad sa podobajú každý ma rôzne vlastnosti. Tak je to i u mojich nožoch alebo sa o to aspoň snažím. Existujú dizajny kde jednoducho sa nedá pohnúť a vymýšľať niečo nového. No predsa pri trochu snahy a zapálenosti pre vec sa dá vždy niečo dosiahnuť inak to nie je ani u EVERu.
Ever je ako v čepeli i v rukoväti širší a tým vhodnejší i do mohutnejšej  ruky čo ma samozrejme vplyv hlavne na váhu noža. Odľahčenie je riešené dierami v rukoväti čepele a vysokým dutým kombinovaným výbrusom. Mnohý si mýlia tento výbrus s výbrusom britvy. Rozdiel je v hrúbke ostria. Pri britve je ostrie či najtenšie aby rezivosť bola čo najvyššia pričom u Everu je ostrie hrubé cca 0,5mm - 0,8mm a ukončené jemným konvexným výbrusom čím sa dosiahne vysoká rezivosť pri dostatočné pevnom ostrí. Čepeľ je vyrobená s N695 Bohler ocele o tvrdosti 58-59 HRc a podobne ako u Derku je povrch pôvodný jemne pieskovaný. Výbrus a obvod celého  noža je brúsený na zrnitosť 600 Grit s povrchom jemne pieskovaným čo výtvory podobnú kresbu ako u Derku. Keďže Ever vychádza zo série DarkStar podobnosť dizajnu je tu rovnaká ako u Derku. Puzdro koža s trojitou impregnáciou a poistným systémom Nutron. Čepeľ: 95mm, hrúbka cca 4,5mm, celková dĺžka 200mm.
DERK – EDC série DarkStar
Derk je nový edc nôž vyrobený ako prototyp série DarkStar. Čím je vlastne tak výnimočný? Je to hlavne nový dizajn čepeľ ako i črienkou rukoväte. Oproti Nutronov DarkStary majú obvod črienkou zaoblený a povrch rubkovaný tak ako na PTK čím vznikol zaujímavý kontrast. Čepeľ DERKu je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s pôvodným povrchom materiálu. Ostrie a obvod celého noža je brúsený na zrnitosť 600Grit a všetko jemne pieskovane tak som dosiahol toho, že som vytiahol zaujímavú kresbu ocele a povrch nie je jednotvárny. Rukovať je po obvode komplet odihlovaná takže sa nemôže stať, že by ste sa na hranách mohli poraniť tak isto je to i na chrbte a ricossu čepele. Črienky sú s overenej G10/RedFiber. Puzdro je v základnom dizajne podľa Nutronov rozdiel je v menších úpravách ako dizajn všestranného pútka, nová raznica. Istiaci systém prešiel tiež úpravou. Hlavný rozdiel je v použitých materiáloch konkrétne u tohto je použitý materiál čierny Polyamid s gumeným puzdrom a s teflonovými vložkami je to všetko na čape z dvomi torx skrutkami. Funguje to tak, že keď je nôž vkladaný do puzdra koliesok sa posune dopredu a vďaka gumenej vložke sa vráti späť čím sa uzatvorí nôž v puzdre. Tento systém ma jednu nevýhodu a to, že je náročný na presnosť a hlavne výroba je oveľa komplikovanejšia no výsledok je o to zaujímavejší aspoň pre mňa. Vďaka polyamidovému koliesku môže poistný systém slúžiť ako vodítko pre vloženie noža do puzdra jedna sa hlavne o prípad keď je nosení noža v polohe horizontál upnutom za chrbtom. A ďalšia výhoda je že Polyamid je odolnejší voči kontaktu s ostrím ako guma. Hlavná výhoda nového konceptu DarkStar nie je založená len na dizajne ale spĺňa i technické veci ako rozobrateľnosť istiaceho systému noža a použite materiály sú do určitej miery vhodne na priamy kontakt s potravinami. Čepeľ: 95mm, hrúbka cca 4,5mm, celková dĺžka 200mm.


Nordic
Nový pevný nôž určený pre rybároch v modernom dizajne darkdarkness. Koncept noža, ktorý tvory univerzálnu úzku čepeľ vyrobenú s N685 Bohler pri tvrdosti 56-57 HRc a o hrúbke cca 2,7mm pričom sa hrúbka čepele smerom ku hrotu zužuje. Čepeľ je jemne pieskovaná následné vysoko leštená čo vytvorí zaujímavý povrch. Výbrus je to použitý dutý veľmi jedovatý, ktorý prechádza do výbrusu klinového na hrote. Konštrukcia noža je fulltang črienky sú upnute imbus nerez skrutkami, materiál črienkou laminát. Spodná časť je FR4 sklotextit žltý a vrchná časť čierny plast G10. Puzdro je vyrobene s kože s trojitou impregnáciou. Čepeľ dĺžka 175mm, hrúbka 2,7mm,  celková dĺžka cca 300mm.


Pekiti Tirsia Kali Knife by DEK
V skratke PTK – DEK je názov nového bojového noža určeného výlučné na boj. Ako už názov hovorí jedna sa o nôž, ktorý je určený pre filipínske bojove umenie Pekiti Tirsia Kali. Vyrobiť nôž pre konkrétne bojove umenie je niekedy oveľa zložitejšie ako pri výrobe klasického noža. Dôvodov je niekoľko no vytýčme tie hlavne. Je mnoho bojových umení, ktoré využívajú zbraň ako je nôž... no techniky sú rôzne a hlavne použitie tým vzniká dizajnovo - konštrukčná dilema lebo nôž určený na PTK nemusí byť vhodný pre iné odvetia kali systému alebo pre iné bojove umenia Wing Tsun a tak ďalej je toho mnoho na diskusiu no pre laika je dobre si pozrieť napr. blog http://kyarorusan.blogspot.com/. V spolupráci s budúcim užívateľom sme dali do kopí hrubý koncept budúceho bojového noža a skombinovali s dizajnom darkdarkness tak aby nôž plnil svoju hlavnú úlohu no zároveň bol dizajnovo zaujímavý. Čepeľ je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRC, povrch čepele je pôvodný, povrch hlavného a falošného ostria vybrúsený na 600 Grit, pritom hlavne duté ostrie tak i falošné konvexne ostrie sú nabrúsené, všetko jemne pieskované. Črienky rukoväte sú s plastu G10 hlboko rubkovaný povrch a pieskovane. Na chrbte čepele sú protišmykové drážky pre istejší uchop a manipuláciu ku ktorej prispieva i predlžená medzi prstová záštita. Novinka pri tomto projekte je samosvorne puzdro, konštrukčne je podobne ako pri noži Kentaur rozdiel je v istení. Pri Kentaury je to systém Nutron a pri tomto je to systém, ktorý nezaisťuje gumený krúžok  ale dve skrutky, ktoré sú spojene kolíkom čím sa viac pritiahnu k sebe tým sa sťahuje obvod okolo rukoväte a nôž nevypadne s puzdra. Výhoda je že po vytiahnutí kože stačí pritiahnuť skrutky a nôž zas isti!... Puzdro je na horizontálne i vertikálne nosenie, s trojitou impregnáciou. Čepeľ dĺžka: 130mm, hrúbka: 4,5mm, celková dĺžka 275mm.
Kentaur
Kentaur napol človek napol zviera dive a bezcitne stvorenia. Môj Kentaur je taký polo EDC nôž a polo Tactical. Základ tohto noža bol vytvorený s  jeho predchodcov série Nutron DarkKein a Recon. Noviniek je viac tak poďme si ich postupne predstaviť. Prvom rade je tu novy dizajn záštity je odvedená od Bk5 kde výstupok záštity je oválny čím som dosiahol lepšie istenie noža v puzdre a zároveň jednoduché tasenie noža samozrejme je zachovaná dostatočná bezpečnosť proti skĺznutiu na ostrie. Protišmyk zvyšuje je materiál použitý na črienkach, ktorým zostal overený plast G10 podlepený RedFibrom. Povrch črienkou je rubkovaný a pieskovaný. Upnutie tromi nerez torx skrutkami, ktoré zabezpečujú jednoduchú demontáž. Pod črienkami sú vyvŕtané  diery na odľahčenie rukoväte, a posunutie ťažiska noža čo najviac dopredu. Diery sú navŕtané tak aby pri demontáži črienkou bola možnosť namotať para šnúru na rukovať resp. použiť nôž i na outdoor účely. Druhom rade mame tu novy dizajn čepele, ktorá je vyrobene s N695 Bohler ocele o tvrdosti 58-59 HRc, povrch vybrúsený na zrnitosť 600 Grit následné jemne vypieskovaný čím som dosiahol presnejšie línie ostria s vysokým dutým výbrusom opatrene kombi fasádou ostria. Fasáda ostria je brúsená tak, že  od záštity smerom ku hrotu čepeľ sa zmenšuje uhol ostria čím som dosiahol zvýšenú univerzálnosť čepele. Známe na to že i keď nôž ma dutý výbrus môžem s nim páčiť pri reze a zároveň v predne časti ostria kde je menší uhol využiť na jemne rezy. Niečo podobne som videl na jednom myslím čínskom meči kde pomaly 70% dĺžky čepele bol skoro dutý pričom zvyšok 30% dĺžky čepele bol jedovato ostrí. Podľa môjho uváženia to bolo robene kvôli tomu aby pri kontakte mečov bola čepeľ odolnejšia a zároveň pri zásahu hornou časťou čepele spôsobovalo hlboké rany. Cely obvod čepele je odihlovaný ako i črienky tak aby pri dlhšom používaní nemohlo dosť ku nepríjemným zraneniam a bol zvýšený komfort uchopu noža. A do tretice je tu ešte jedna novinka a to, že celá čepeľ je vyrezaná s plechu ocele, ktorý nebol strihaný ale rezaný i znak DEK je robený elektrochémiou nie raznicou ak aby boli zminimalizovanie praskliny v materiály. Puzdro je vyrobene s argentínskej hladenice s trojitou impregnáciou. Všestranne nosenie puzdra je vhodne ako pre ľaváka tak praváka. Možnosť montáže pridávnych puzdier na Firesteel, brusný kameň, taktickú baterku... Čepeľ dĺžka: 120mm, hrúbka 4,5mm, celková dĺžka: 240mm.

Kuchynské nože DEK
Kuchynské nože už často nerobím keďže zadovážiť vhodný materiál na ne je problém hlavne keď sa jedna o malé množstvo na dva - tri nože. Mne sa podarilo zohnať kúsok rakúskej oceli Bohler N685 čo zodpovedá  oceli 440B alebo niečo ako 17029 Ak5, črienky rukoväti s dreva Brest. Samozrejme keď je možnosť vyrobiť niečo takéhoto treba toho využiť naplno ;-). Dizajn nožov som nemenil keďže spĺňajú všetky moje kritéria ako je uchop, univerzálnosť použitia. Začneme teda poporiadku... prvý s tejto série je najmenší člen tzv. Orezavák je to malý výkonný nôž, ktorý sa často v kuchyni používa na rôzne malé veci. Základ je ostri hrot, mierne zahnute ostrie, dĺžka noža je prispôsobená tak aby sa s nim robili všetky malé prace hlavne tie jemne ako vykôstkovanie, dlabanie, čistenie ovocia, zeleniny... Stredný vykosťovací slúži na vyskytovanie hlavne mäsa no môže slúžiť tiež na rôzne iné veci. Ja ho používam hlavne pri spracovaní rýb, vďaka úzkej čepeli a veľmi ostrom hrote je priam určený na to J. Posledný je Chlebník, využitie ma hlavne na rezanie chleba, pečiva no prakticky sa dá použiť i pri rezaní veľkého množstva drobné zeleniny ako napr. Pažítka, petržlenová vnaď, tiež mäso... všeobecnosti na rezanie väčších kusov potravín . Ako vidieť univerzálnosť bola zachovaná...  GEPARD EDC by DarkEdge
Gepard zviera, ktoré dokáže dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť pri svojom prenasledovaní koristi, ktorá pred takým lovcom nemá šancu! Tento EDC bol tak trochu inšpirovaný týmto výnimočným zvieraťom akým Gepard. Základný dizajn tohto EDC noža vychádza s modelu  firmy Eickhorn S.E.K.. Čepeľ je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc s dutým jedovatým ostrím a povrchom jemne pieskovaným. Rukovať je odľahčená dierami a črienky s plastu G-10 povrch rubkovaný, pieskovaný. Puzdro koža, farby čiernej s dvojitou impreg. Celková dĺžka cca 200mm.
 

Fire Fairy - Ohnivá Víla
Sestrička Black Fairy rozdielom od svojej mohutnejšej sestričky je tato v elegantnom tmavo hnedom v šate so záštitou bez výstupku. Ergonómia rukoväte u záštity je viac užšia ako pri Black Fairy a mierne väčším zadkom pri hlavici. Šikovný malý pracovný nožík štíhly a pritom sa dobre drží v ruke. Pevný uchop zabezpečuje i zvolený materiál krúžky kože ktoré sú 3x impreg. vrstvách proti vonkajších vplyvom. Záštita a hlavica je viac detailnejšie zdobená následné čiernená aby sa dosiahol jemná a výrazná štruktúra zdobenia. Čepeľ je vyrobená s kutej K720 o tvrdosti 60HRc s leptaným povrchom. Puzdro je s kože, farby rovnakej rukoväte tmavo hneda   s odtieňom  jemne čiernej, ručné šité s 2x impreg.

Black Fairy - Čierna Víla
Skoro vo všetkých národných legendách čí ságach figuruje jedna bytosť a to Víla ma rôzne charaktery no ten najčastejší je že pomáha ľuďom stará sa o prírodu a všetko živé v nej. No niektoré víly sú i vykreslene ako večne tancujúce, a zabavujúce krásavice. Tie moje sú skôr tie, ktoré pomáhajú ľuďom a určené pre tých, ktorý potrebujú malý kompakty pracovný nôž s trochou výnimočnosti. Dlho som rozmýšľal nad konceptom takého nožíka  a použitých materiáloch tak aby to nebol len klasicky pracant.. nakoniec som sa nechal inšpirovať projektom Explorer. Čepeľ kutá K720 o tvrdosti cca 60 HRc, povrch leptaný. Záštita a hlavica konštrukcia oceľ s upravovaným povrchom a čiernená. Rukovať kožené krúžky kože, farby čiernej s 2x impreg. Puzdro koža , farby čiernej, ručné šité s 3x impreg..

RAIDER - Lupič
Raider je pokračovateľ projektu Explorer konštrukcia je rovnaká ako pri predchádzajúcich modeloch  Explorer a Boatmam. Dizajnovo sa už oveľa viac líši a tým približuje k dizajnu darkdarkness. Najväčší rozdiel je v dizajne čepele kde je použitý dutý výbrus s výrazným falošným ostrím, ďalej nerovnomerne leptanie čím je vytvorene viac o tieňov leptu niečo ako maskovanie čo dodáva nožu bojovnejší vzhľad J. Čepeľ je vyrobená s kovanej nástrojovej oceli K720 o tvrdosti 59-60 HRc. Záštita a hlavica je s konštrukčnej oceli povrchovo upravená tak ako Boatman i s čiernením pre zvýraznenie štruktúry. Rukovať je vyrobená s kožených krúžkov kože, ktorá je impreg. olejom  na kozu, farby čiernej. Puzdro koža ručne šité na mieru s 2x impreg., farby čiernej. Čepeľ: 135mm, hrúbka: cca4,5mm, rukovať: 130mm, celkovo 265mm.

BOATMAN - Prievozník
Predstavujem Vám nový lovecky nôž v dizajne Explorer jeho väčší následník. Čo majú vlastne spoločné? Základ je v použitých  materiáloch rukoväte, záštity/hlavice čo je koža a konštrukčná oceľ. Ďalej je to dizajn noža, ergonómia rukoväte a v povrchovej úpravy čepele. Keďže tento typ loveckých nožov nie je zrovná moja šálka kávy snažil som sa o čo najväčšiu rozdielnosť od bežného dizajnu nožov tohto typu čí sa mi to podarilo nechám na Vás J. Čepeľ je vyrobená s kovanej nástrojovej oceli K245 kalená na 58-59 HRc, povrch leptaný. Záštita a hlavica je vyrobená s konštrukčnej oceli s napodobneninou kovaného povrchu upravene čiernením pre zvýraznenie štruktúry povrchu. Rukovať je zložená s kožených krúžkov kože, farba opálené drevo, impregnovane olejom na kožu pre zvýšenú odolnosť voči vode. Puzdro koža, farba čierna s 2x impreg. Čepeľ: 144mm, rukoväť: 130mm, hrúbka: cca 5mm, celkovo: 274mm
 
Black Dog
I keď som hovoril, že s N678 Bohler to bude posledný vyrobený nôž dáko sa mi podarilo nájsť ešte jeden kúsok tejto oceli. Keďže mne osobne sa najviac páčil Destruktor základ dizajnu bol viac menej hotový len niečo mi tam chýbalo tak som upravil ergonómiu mierne skrátil čepeľ a hlavná zmena je v hrote, ktorý sme mohli prirovnať ku bojovým nožom pána Horvatha Filipa B8. Čo je na tomto EDC noži so série Nutron mimoriadne? Hlavne to, že je pokračovateľ, novy vylepšený dizajn, všestranne využitie, mala váha, malé rozmery, kompaktne puzdro všetko tak aby bolo hodne značky DEK. Čepeľ tohto noža je vyrobená s N678 Bohler o tvrdosti 57-58HRc, dutý výbrus na hlavnom ostri s ukončením konvexným hrotom, Falošné ostrie je opatrene klinovým výbrusom  prechádzajúce až ku hrotu čím je zvýšená účinnosť hrotu pri bodaní. Povrch čepele je brúsený. Črienky G10/RedFiber s rubkovaným povrchom hlboko pieskovaným a nerez torx skrutky. Puzdro koža s dvojitou impreg. Dizajn Recon. Čepeľ: 95mm, hrúbka: 5mm, celková dĺžka: 200mm

Explorer - Bádateľ
Zaujímavý projekt teraz keď je to už hotové som rád, že som sa dal na výrobu nahovoriť. Nie je to môj štýl nožov, skôr uprednostňujem moderny dizajn no raz za čas si vyskúšať i niečo nového a osviežiť si i iné oblasti výroby nožov nie je zla vec J. Explorer je nove meno noža, ktorého čepeľ je vyrobená s nástrojovej oceli 19191 kutá a kalená parciálne čo je veľmi pekne vidieť. Čepeľ vyrobil Daniel Švarc (CHAIN)komplet i s dutým jedovatým ostrím a kutým/leptaným povrchom. Rukoväť a s kompletovanie je už moja práca... Záštita a hlavica je vyrobená s uhlíkovej oceli povrch hrubo brúsený následné niekoľkými vrstvami leptaný čím sami podarilo vytvoriť zaujímavý povrch (ako rybie šupiny) a zvýrazniť tvary záštity a hlavice. Rukovať je robená s kožených prúžkov  kože na koncoch ukončené Black Fibrom. Puzdro je robene základnej verzií plus je doplnene o dvojíte šitie, dve diery na šnúrku a na konci puzdra je vytvorená dierka pre odtok vody s puzdra. Čepeľ: 130mm, rukoväť 120mm, hrúbka: cca 5-6mm, celková dĺžka: 250mm.  Destructor - Deštruktor
Ako už z názvu vyplýva, že sa nebude jednať o nejaké neviniatko ale o riadneho borca i keď veľkosťou 200mm by sa človek kto mu zasmial no netreba ho podceňovať. Masívna čepeľ s mierne zahnutým hrotom podľa vzoru tureckých mečov, agresívnym dizajnom priam s neho srší rešpekt a obdiv zároveň. Zaujímavosť je na tomto noži zas hrot i keď neviem čí to bude s fotiek dobre vidieť... Celkový koncept vychádza s DarkEdge Tanto len tvar spodného hlavného ostria nie je v tvare tanto ale klasika, spoločné majú však typ výbrusu. Hlavný dutý výbrus s jemným konvexným ostrím, ktoré prechádza až ku hrotu čim je vytvorená hranica línia medzi dutým výbrusom a konvexným ostrím. Falošný výbrus na chrbte noža je klin čím sa zefektívnila funkčnosť hrotu a dodal zaujímavý dizajn pre celkový vzhľad čepele. Rukoväť je vyvážená a odľahčená dierami, tým sa dosiahla nižšia hmotnosť i napriek masívnym proporciám tak isto je to i u ostaných nožov série Nutron. Črienky G10/redfiber upnuté nerez torx skrutkami. Všetko je rozoberateľné a tak uľahčená údržba noža.

 Recon
Recon je zo série Nutron ako bolo už spomenuté rozdiel od jeho predchodcov je v dizajne. Rozdiel je v povrchovej úprave, povrch čepele je matne brúsený na grit 400, hlavný výbrus, falošný výbrus a hrot je leštený. Použitý materiál na čepeľ je tiež iný a to vanadová oceľ N678 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc. Rukovať G10/Redfiber povrchovo upravený rubkovaním a pieskovaním. Celková dĺžka noža 200mm pri hrúbke 5,3mm sa jedna o prvý masívny EDC pracovný nôž. Rozdiel od iných v tejto kategórii je čepeľ noža opatrená dutým výbrusom  ukončený jemným konvexným ostrím vďaka čomu nôž veľmi dobre reze zároveň bez problémov zvládne i náročnejšie prace. Samozrejme nemôže chýbať zosilnený hrot ako pri Dark Keinu. Drážkovanie na chrbte noža pre lepšie a bezpečnejšie držanie v mokrej ruke ako i celková hlboká ergonómia rukoväte. Recon ma široké využitie nielen ako EDC nôž.

Dark Kein - Temný Kein
Dark Kein je prvý zo serie Nutron ale i pokračovateľ DEK EDC nožov ako boli BlackHawk a SaN. Dĺžka 200mm bola ponechaná, hrúbka čepele 4mm ako i materiál čepele N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc a samozrejme dizajn darkdarkness. Čo je na tomto noži nové? Hlavne ergonómia, ktorá je ešte viac tvarovaná viac progresívna ako je to u finálnej verzie Nutron. Ďalej by stalo za spomenutie vynovený hrot noža odvodený je tak trochu od ruských kolegoch, ktorý sa zaoberajú výrobou taktiež EDC, bojových, taktických nožov. Hrot sa skladá s dvoch druhov výbrusov, ktoré sa v tomto bode spájajú. Mame tu hlavný dutý výbrus, falošný konvexný výbrus a potom finálna jemná fasáda ostria, pričom dutý výbrus je ukončený klinovým ostrím, ktoré prechádza do jemne konvexného až ku hrotu čepele. Spojením týchto dvoch výbrusov s jemným konvexným ostrí sa vytvorí dostatočne pevný a zároveň priebojný hrot čepele. Tento typ hrotu nie je prevratná novinka no s dôvodu náročnejšej výroby sa často nepoužíva. Možnosť ste ho mali vidieť na tanto noži DarkEdge Tanto alebo Thor Set a ty, ktorý mali v ruke útočný nôž ku samopalu AK47 bol tento tým hrotu tiež zvolený len v iných typoch ostri. Vďaka dutému výbrusu môžeme s nožom rezať jemne veci s pevným hrotom bez problémov štiepať drevo na podpálku napr. pri grilovaní :-)Dark Raptor Karambit
Karambit nôž , ktorý je sám  o sebe legendou a pravom lebo nepoznám iný nôž, ktorý by bol tak účinný v boji muža proti mužovi. V ruke skúseného bojovníka je to skutočné nebezpečná zbraň ale i univerzálny nastroj na každodennú pracú... Dizajnovo je tento karambit trochu mimo líniu moderných karambitoch keďže som chcel aby bol i použiteľný ako klasicky nôž ale zároveň schopný zvládnuť veci ako karambit... čí sa mi to podarilo nechám posúdiť odbornú verejnosť. Tento karambit je fulltang oceľ N695 bohler kalená na 58-59 HRc povrch je brúsený na 600 grit následné jemne pieskovaný čím sa zachovala štruktúra ocele, čo dodáva čepeli zaujímavý jedinečný dizajn. Ako som spomenul dizajn je trochu mimo klasiky ako mame možnosť vidieť na internete u rôznych výrobcoch nožov. Rukovať je klasika, zadná časť noža je opatrená okom o priemere cca 23mm, črienky sú vyrobene s G10/RedFiber, ergonomicky tvarovane s rubkovaným povrchom a hlboko pieskovaný čím sa dosahuje kvalitný uchop i v mokrej ruke. Čepeľ je v dizajne BlackHawk len v štíhlejšom vzhľade a s kombi výbrusom duté ostrie ukončené konvex s miernym zakrivením. Falošné ostrie je konvexne a vybratie na chrbte pre prst na jemnejšiu pracú, drážkovaná opierka prsta. Osobne karambit neviem ovládať na 100% no nejaké triky ovládam i keď zväčša to vedie ku porezaniu..., no jo nemôžeme všetci vedieť všetko že áno :-D. I napriek tomu je to pre mňa ako nožiara jeden s obľúbených i keď výnimočných projektov ako po stránke náročnosti i dizajnu J. Čepeľ cca 95mm, hrúbka 4mm, celková dĺžka cca 204mm.DIABOLIC HORN
Diabolic Horn si osobne myslím, že je to najviac vystihujúci názov pre tieto dva skoro rovnaké pevne nože vhodne hlavne na skryte nosenie... Tieto nože by som zaradil do kategórie ako je Desperado od firmy coldsteel samozrejme v mojom dizajne podobný som už v minulosti vyrobil ale nie v takomto dizajne J... Čepeľ je fulltang Ak5-17029 o tvrdosti 55-56 HRc, 2mm hrubá jemne pieskovaná s jedovatým ostrím vďaka jemnému konvexu a úzkej hrúbke noža. Rukoväť je na týchto nožoch najviac zaujímavá... jedna sa o sklotextit G10 s hrubým skleným vláknom podobnému ako na carbon fibry pojivo je epoxit. Všetky vlastnosti ma G10 čo sa týka opracovania a kresba viac než uspokojivá... Keby tento materiál bol v čiernej farbe bolo by to ešte zaujímavejšie. Tento materiál  som už raz použil ale výsledok sa mi nepáčil keďže rukoväť bola len brúsená a leštiť to bola utopia a výsledok nebol zrovná podľa mojich prestav no keď sa opieskuje s rozumov mierov výsledok viac než dobrý a dobre sa to i drží v ruke. Farba žltá pojivo a sklené vlákno na slnku tvoria niečo ako perleť :-D... No veď posúďte sami.
Čepeľ 120mm, celkovo 210mm.  

NUTRON EDC DEK
EDC nôž vhodný na skryté nosenie v meste ale i na pobyt v prírode na bežné práce. Tento univerzálny nožík so zaujímavým dizajnom by som zaradil do kategórie EDC nožov ako sú jeho predchodcovia  BlackHawk a SaN. Rozmerovo je podobný ako spomenuté nože, vďaka malým rozmerom a relatívne nízkej váhe je to ideálny nastroj na každodenné použitie ako zatvárací nôž a s univerzálnym puzdrom i na pohodne nosenie. Pre mňa osobne je nôž pomerne malý no vďaka výraznej ergonómie rukoväte a vhodného  vyváženia noža je práca s nim viac než príjemná. Čepeľ noža je vyrobená s antikorovej ocele N695 Extra Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, povrch je brúsený na 600 Grit následné jemne opieskovaný čo dodáva nožu jedinečný povrch. Na jednej strane pieskovaním zvýrazní sa tvar a línie čepele a na druhej  môžeme vidieť jemnú štruktúru ocele. Črienky rukoväte sú vyrobené s overeného materiálu G10/RedFiber a hlbokou ergonómiou a pieskovaným povrchom čo prispieva ku lepšiemu, bezpečnejšiemu  držaniu noža v mokrej ruke. Črienky sú priskrutkovane antikor Torx skrutkami. Puzdro je robene s kože, farby čiernej a s trojitou impregnáciou proti vlhkosti je ručne šité! Puzdro je možné nosiť horizontálne i vertikálne. Čepeľ 95mm, rukoväť 105mm, celkovo 200mm, hrúbka 4mm. 
SAVERTUS
Pevný nôž, ktorý vznikol úplnou náhodou s nevydareného outdoor - kuchynského noža. Tieto projekty mam najradšej i keď je to komplikovane hlavne kvôli tomu do akej miery zasiahne zla technológia pri výrobe... pri tomto noži to bolo zvlnene ostrie. Tato chyba podľa mňa nastáva vtedy keď moc vybrúsim čepeľ teda je budúce ostrie moc tenké a nepravidelnej hrúbky pri kalení sa zvlní zdeformuje. Na tvrdosť ocele to nemá vplyv ale už sa to nedá použiť, preto ak to dovoľuje rozmer čepele upravuje sa to na iný tvar poprípade výbrus. Je to zdĺhavá práca keďže materiál je už zakalený a musím dávať pozor aby som materiál neprehrial a tým znížil kvalitu kaleného materiálu. Pri Savertune to vyšlo veľmi pekne i dizajnovo. Čepeľ noža je vyrobená s 420MoV o tvrdosti 55-56 HRc s povrchovou úpravou strojovo brúsený o dĺžke 140mm. Kontrasty sú veľmi silne a smer brúsenia pekne oddeľuje jednotlivé časti čepele ako je ostrie, falošné ostrie, plocha čepele. Zrnitosť je 240,320 Grit. Konštrukcia je to fulltang o hrúbke 4mm a celkovej dĺžke 260mm. Črienky rukoväte sú s pareného dubu s povrchovou úpravou divoký kozorožec ( podobná technológie Jana Plichtíka) s impregnáciou o dĺžke 120mm s úzkym profilom a rovnomernou ergonómiou, upnute sú nerez imbus skrutkami. Puzdro noža je koža tmavo hnedej farby samosvorne s dvojitou impregnáciou.Hunter X
Poľovnícky pevný nôž s konštrukciou rukoväte na trň. Čepeľ vyrobená s ocele 420MoV o tvrdosti 56-57 HRc, povrch vysoko leštený s klinovým ostrím. Záštita a zaslepka BronzAL s povrchom lešteným. Rukovať je zložená s BackFiber jelenieho parohu a drevo Marentin mahagón s povrchom vzoru šialený kozorožec. Rukovať s hlbokou ergonómiou s prijemným uchopom vo všetkých polohách je impregnovaná a následné leštená. Puzdro noža je koža farbená na hnedo s dvojitým šitím a 2x impregnácia. Čepeľ 130mm, hrúbka 4mm, rukovať 130mm, celkovo 260mm.


 
Thor Set
Sadá vrhacích nôž vyrobene s ocele Ak5-17029 a 420Mov o tvrdosti 54-55 HRc. Povrch je hrubo pieskovaný. Nože majú odľahčené a vyvážené rukoväte pri čom menšie s celkovou dĺžkou 208mm majú ťažisko v strede a dlhšie s dĺžkou 288mm ťažisko vpredu cca ¾ dĺžky čepele pri hrúbke cca 4mm. Nože majú jednoduchý dizajn kde bol kladený doraz  hlavne na funkčnosť ako obyčajný nôž a vyváženosť pri hádzaní. Hlavne ostrie noža je dutý výbrus, falošné ostrie klin, hrot je konvex brúsený s oboch strán. Puzdra sú robene pre dva nože farby čiernej, s 2x impregnáciou.
 
BLACKHAWK EDC
Takticky EDC nožík vhodný na skryte nosenie a vďaka novému závesnému systému vhodný i na taktické vesty, na rôzne druhy popruhov horolezeckých či batohových... Nôž je vhodný pre všetky oblasti kde je potrebne využitie tohto pomocníka ako v ozbrojených zložkách, bezpečnostných zložkách, outdoor, poľovníctve jednoducho všade tam kde je potrebné niečo urezať, prerezať, rozrezať...Základný dizajn vychádza s projektu DAN no celkový dizajn je nový koncept taktického noža štýle darkdarkness... Čepeľ je opatrená klinovým ostrím až po chrbát čepele opatrene falošným ostrím s antikoróznej ocele N695 Bohler s 58-59 HRc. Črienky rukoväte G10/RedFiber uchytené nerez imbus skrutkami. Puzdro koža farba čierna s dvojitou impregnáciou. Z druhej strany puzdra je uško na opasok, ktoré je na jednom konci pripnute ku cvoku, je to robene hlavne pre tých ktorý nosia taktické vesty ako Polícia, SBS, čí OSSR. Príslušníci takýchto jednotiek majú často okrem zbrane i kopu iných potrebných veci a nie vždy je možnosť zavesiť nôž na opasok alebo priviazať ku taktickej veste...tento systém tomu pomáha.. nie je  to nová vec často sa to využíva hlavne pri puzdrách vyrobených s nylonu (cordury) a kydex vložky... Dĺžka čepele 100mm, celková dĺžka 205mm, hrúbka 4mm.      SAN EDC
Malý šikovný nôž určený na dlhšie nosenie a na skryte nosenie. Dizajn tohto nožika je postavený na základnom dizajne nožov s úspešnej série Sarden  i keď tak na prvý pohľad nevyzerá opak je pravdou.. Základný koncept nožov Sarden bol povodne veľký lovecky nôž keďže požiadavka bola podobný ale menší tak sa to dalo do mierky len menší už nebol tak využiteľný ako jeho predchodca hlavne čo sa tykalo ergonómie rukoväte čím vznikli ďalšie myslím tri nože, ktoré tvoria projekt Sarden.  SaN je pokračovateľ tejto série a to zo základnými črtami dizajnu Sarden... Samozrejme  prevedené do dizajnu darkdarkness s využitím nových technologických postupoch čo prezentuje SaN ako taký :-)... Čepeľ noža je vyrobená s antikoróznej ocele N695 Bohler o tvrdosti 59 HRc s povrchom jemne pieskovaným, ostrie je brúsené do klina ukončené jemným konvex ostrím. Rukovať je opatrená G-10/RedFiber črienkami uchytene nerez imbusmi. Črienky sú tvarovane rubkovaním niečo podobného ako používa Ján Plichtík na svojich nožov technológii hovorí ANTILOPY VZOR bohužiaľ tato technológia sa dá použiť len na drevo nie na G-10 a jej materiálom podobným... Toto takz. zdobenie nie je nove a používa ho mnoho nožiaroch i nožiarskych firiem... Ja som ju možno trochu vylepšil o väčšiu výraznosť štruktúry materiálu. Výhodu ma hlavne tu že slúži pre bezpečnejší uchop noža ale hlavne nie je potrebne robiť drážkovanie rukoväte... čo je veľké plus hlavne pre ľudí, ktorý nôž využívajú ako outdoor alebo lovecky kde je možnosť veľkého znečistenia a každý kútik noža drážka je zanesené... čo je problém hlavne pri čistení noža po vykonanej prací... preto si myslím, že toto je dobrý kompromis keďže rukovať spĺňa svoju bezpečnosť a je jednoduchšia údržba noža....Puzdro je s kydexu opatrene dierami pre klip či šnúru a spevne nitmi. Dĺžka čepele 105mm, celkovo 210mm, hrúbka 4mm


 
DARKEDGE TANTO
Nie často sa mi stáva, že mam možnosť vyrobiť tanto nôž a keď tak sa zväčša jedna o nejakú kópiu noža známej firmy alebo klasika čo v prípade druhom nepovažujem za nezaujímavú vec na rovinu si povedzme :-) koľko je takých nožov vyrobených?... Mnoho... Pre mňa je zaujímavý moderny dizajn tanto. Rozdiel je tu veľký lebo mam veľké možnosti tvarou rukoväte ako i celkového vzhľadu. Na šťastie pri tomto type noža sa nehodia klasické ergonómie rukoväti a človek musí nakopnúť svoju fantáziu a vytvoriť niečo nového, niečo zaujímavého a hlavne prakticky využiteľného so zámerom umeleckého vzhľadu pri zachovaní 100% praktickej využiteľnosti nastroja... To si myslím, že sa mi podarilo i keď na prvý podľa to vyzerá mierne divoko ergonómia rukoväte je maximálne funkčná a hlavne proporčne prispôsobená ku mohutnej tanto čepeli. Čepeľ tohto noža je vyrobená s antikoróznej oceli N678 Bohler o tvrdosti 57-58 HRc a hrúbke 5mm, plocha čepeľ jemne pieskovaná, hlavne duté ostrie, hrot a falošné ostrie matne leštené ( je to dosiahnuté tak že čepeľ je opieskovaná a následné vyleštená). Rukovať je zložená s puzdra textit a črienky G10 pieskovaná. Puzdro koža farba čierna, dvojitá impregnácia proti vlhkosti a znečisteniu... Nové značenie puzdier vďaka raznice od Tomáša Lenča firma EDGE. Dík Tomi ;-) Dĺžka čepele 115mm, celkovo 250mm.
 
GIBB
Gibb nie je nový nôž ale úprava  nôž Gib. Na čepeľ v časti rukoväte som pridal jelení paroh je upnutý nerezovými skrutkami. Povrch bol upravený jemným pieskovaním následným leštením čím  sa vytvoril zaujímavý dizajn čepele, ktorý viac pasuje k jeleniemu parohu  ako pôvodný povrch pieskovaný. Puzdro zostalo kydex... Myslím, že je to celkom dobre spojenie klasického dizajnu s moderným dizajnom  noža čo len potvrdzuje moju myšlienku, že kombinovať klasicky dizajn sa dá bez toho aby to vyzeralo gýčovo čí moc prezdobene... 
KEIRA - Outdoor Big Knife
Keira veľký lovecky nôž opletený rúškom tajomstva... Zaujímavé tvary niekto by povedal, že až moc divoké lenž opak je pravdou veľmi dobre sa drží v ruke v akom koľvek uchope. Čepeľ je vyrobená s Elmaxu o tvrdosti 59 HRc, povrch ručné brúsená 400 Grit,  rukovať kombinácia textit a G-10 vo Voskovej farbe povrch je hrubo pieskovaný, ergonómia hlboká, ktorá Vám sama padne do ruky. :-) Ako som už hovoril tato rukovať je jedna s tých ergonómii ktorá sa oplatí na 100%... Celková dĺžka 325mm, hrúbka 5,2mm.
IBIS – Tactical Knife
IBIS meno tohto noža je odvodene od vtáka Ibis... Ibis ma nova dizajn darkdarkness jemne pieskovaná čepeľ vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, klinový vybrús. Črienky sú vyrobené s červeného fíbru a G-10 plastu novom dizajne. Črienky sú frezované a vypieskované. Puzdro bude s kydexu. Čepeľ 125mm, hrúbka 4mm, rukoväť 130mm celkovo 255mm.


 
GIB - Neck Knife
Malý praktický a predsa výkony nožík. GIB je nôž vhodný ako záložný do ruksaku, do kabelky, do auta no jednoducho všade kde by sa nôž hodil... Osobne podobný nôž som používal ako záložný nôž " keby niečo" ;-). Novinka je povrchová úprava noža... je celá pieskovaná tým pádom antireflexná. Dutý vybrús čepele zaručuje kvalitný jemný rez jak britva. Čepeľ noža je vyrobená s N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, puzdro kydex. Čepeľ 75mm, hrúbka čepele 4mm, celkovo 193mm.


Cat
Vytvoriť niečo nového niečo originálneho nie je vždy tak jednoduché ako by si človek myslel no keď sa podarí je to pocit jak by pokladnicu plnú zlata našiel :-). Cat je jedným s takého pokladu aspoň pre mňa. Ergonómia rukoväti ako i dizajn čepele. Čepeľ je vyrobená s uhlíkového damaškového sendviču 76 prekladaný damašok + 19312 + 76 prekladaný damašok. Rukoväť s dvoch materiálov a to jadro textit a boky zelený sklotextit. Puzdro bude vyrobené s kydexu. Rozmery čepeľ: 95mm, rukoväť 125mm, celková dĺžka 220mm.
Puma
Tento na prvý pohlaď jednoduchý lovecký nôž skrýva oveľa viac než by ste čakali :-). Nôž vznikol s konceptu loveckého noža a kuchynského noža. Keďže ani jeden projekt sa nepodaril nakoniec som prikročil ku radikálnej zmene základného konceptu projektu a vytvoril outdoor nôž, ktorý je vhodný hlavne pre milovníkov guľášových akcii v prírode či poľovníkov alebo i ktorý robia často s nožom a potrebujú nôž s kvalitou čepeľou. Čepeľ noža je vyrobená z antikorovej oceli N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc, povrch čepeľ leptaní. Tŕň rukoväte prechádza celou rukoväťou a črienky sú pripevnené so štyrmi skrytými nitmi. Rukoväť je vyrobená s domácej micarty kde základ je silná latka a pojivo Epoxid 1200, farba červeno-čierna. Hrúbka čepele 4mm pri rukoväti. Puzdro koža s dvojitou impregnáciou s univerzálnym závesom na opasok. Čepeľ 177mm, rukoväť 148mm, celková dĺžka 325.

QMAN- lovecký nôž
Qman lovecký nôž bohato zdobený rytinami dubového listu na hlavici a záštite rukoväte s čepeľou rytou na želanie zákazníka... Čepeľ je vyrobená s Damasteelu o tvrdosti 59-60 HRc, rukoväť hadie drevo, záštita a hlavica antikor 17241. Puzdro koža s dvojitou impregnáciou robené a šité na mieru.
Tento nôž je spolupráca viacerých remeselníkov vrátane mňa.... Nôž vyrobil p. Ján Plichtik, rytiny p. Anton Benčík, puzdro Pavol JARABICA


 
Brutus
Ďalší s tých polomačetových nožov tento vznikol úplne náhodou a počiatočná myšlienka bola vyrobiť pracovnú mačetu na liesky, kriky.... atď. :-) výsledok je ďalší darkdarkness bojový nôž a pri testovaní obstal statočne... Čepeľ noža je vyrobená s perovej ocele kutá 14260 o tvrdosti 58-59 HRc fulltang, povrchová úprava matne brúsená leptaná v chloride železitom, črienky rukoväte textit. Puzdro koža, šité namieru s dvojitou impregnáciou. Celková dĺžka 380mm, dĺžka čepele 260mm, hrúbka 5mm.

Rene
Malý šikovný nožík prvý medzi mnou vykutými a zakalenými nožmi vo vyhni... Tento nožík vznikol so zbytku materiálu s ktorého som robil iný nôž. Výsledkom som bol sám prekvapený.... Čepeľ noža ma jedovaté klinové ostrie o hrúbke 3,5mm, hrúbka rukoväte je cca 6mm s nástrojovej ocele 19191 o tvrdosti 60 HRc, povrchová úprava čepele matne brúsená a leptaná v chloride železitom, črienky rukoväte sú s exotického dreva Ovangol. Puzdro noža je lisované, šite namieru k nožu. Celková dĺžka 225mm. čepeľ dlžka 100mm.Ridik
Veľký polomačetový nôž v klasickom darkdarkness dizajnovom štýle. Čepeľ tohto big noža je vyrobená s antikoróznej ocele N678 BOHLER o tvrdosti 58-59 HRc fulltang s ručne brúseným následne lešteným povrchom. Črienky rukoväte je zložená s G10 plastu a textitu, ergonomicky tvarovaná pre perfektný uchop vo všetkých polohách noža. Puzdro je ručne šité, lisované, zdobené podľa tvaru čepele. Farba čierna s dvojitou impregnáciou. Celková dĺžka 357mm, hrúbka čepele: 5,5mm, váha noža: 524g.
 

Archenemy Unguis
Hi-tec bojový krivák s konvexným výbrusom jedovatým jak jed zmiji s parákom pri rukoväti. Čepeľ tohto noža je vyrobená s nástrojnej oceli o tvrdosti 60-61 HRc, rukoväť osvečený zelený sklotextit (G10), puzdro čierna koža. Celková dĺžka 305mm, čepeľ 160mm, hrúbka 4mm.  
Komodo Dragon
Komodo Dragon ťažký masívni lovecký nôž s dutým výbrusom a s falošným ostrím na hrbte noža opatrene trhacími zubmi. Čepeľ je vyrobená s antikoróznej oceli Ak5-17029 o tvrdosti 54-56 HRc, rukoväť zelený sklotextit (G10)/dural. Lisované puzdro s kože ručne šité na mieru s dvojitou impregnáciou. Celková dĺžka 260mm, čepeľ 140mm, hrúbka 6,2mm. 
Artemis
Artemis grécka bohyňa lovu názov pre tento typ masívneho noža jak stvorený. Nôž je hotové dizajnové šialenstvo ako to nazval môj kamarát :-) a mal pravdu bola to veľmi zaujímavá výroba hlavne s hľadiska technologického a dizajnového. Čepeľ je vyrobená s nerezovej ocele Ak5-17029 o tvrdosti 54-56 HRc fulltang, rukoväť zelený sklotextit (G10)/textit. Puzdro noža je vyrobené s kože s dvojitou impregnáciou. Celková dĺžka 290mm, čepeľ dĺžka 145mm, hrúbka 5,5mm.  
E.M.T. – EmperorMartialTanto
Jeden najzaujímavejší tanto nôž , ktorý som kedy vyrobil. Zaujímavosť je, že hlavné ostrie je dutý výbrus a ostrie hrotu je konvex, čim sa dosiahne záujmový dizajn čepele, tá je ručne leštená na zrnitosť 2000 grit, vyrobená s nerezovej ocele Ak5-17029 o tvrdosti 54-56 HRc fulltang, rukoväť textit, nerez imbus. Puzdro koža tvarované dvojitá impregnácia. Celková dĺžka 300mm, čepeľ dĺžka 170mm, hrúbka 6mm. 
Dragon Tracker
Tento mohutní nôž je vyrobený podľa noža s filmu HUNTER... vyrába ho firma TOPS no od jeho prezentovania v spomínanom filme ubehlo dosť času na to aby vznikli rôznorodé modifikácie či dizajnové vylepšenia Dragon Tracker je jeden s mnohých ale jediný vyrobený ňou. Môj Tracker má čepeľ vyrobenú s oceľ N695 Bohler o tvrdosti 58-59 HRc fulltang, rukoväť ja vyrobená s textitu, povrch čepele leštený. Na puzdro som osobitne hrdý alebo je to jedno s prvých, ktoré bolo zdobené vlastnou technológiou zdobenia KOŽOKRESBA. Ornament Staroveký Drak na brale. Materiál použitý na puzdro koža s dvojitou impregnáciou. Celková dĺžka 302mm, čepeľ dĺžka 170mm, hrúbka 4mm. 

Dagger
Táto štíhla bojová dýka bola vyrobená pre nožiarskú výstavu 2007. Čepeľ je vyrobená s kvalitnej antikorovej oceli N678 BOHLER o tvrdosti 59-60 HRc, záštita a hlavica s duralu, rukoväť kartit a koža. Puzdro noža je ručne šité na mieru zdobene znakom vyrobcu. Celková dĺžka 325mm, dĺžka čepele 190mm, hrúbka čepele: 5mm


Tak pomaly ale isto sa začínam učiť robiť s týmto blogom ako som na začiatku písal budem sa snažiť priniesť viac než nože, za účelom prezentovania sa ci hodnoty... :-) Galériu by som chcel využívať na oboznámenie verejnosti s výnimočnými modelmi nožov čo som v minulosti vyrobil. Samozrejme nebude chýbať ku každému príspevku sa možnosť vyjadriť.... Za každý komentár vopred pekne ďakujem :-)

19 komentárov:

 1. Nadherne prace, na chvilu som ostal v nemom uzase. Len tak dalej!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. je to krááááááááááááááááááásaaaa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. PAN MAJSTER Z VELKYM "M"

  OdpovedaťOdstrániť
 4. bol by si ochotny spravit specialnu verziu artemisu.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Dobrý deň, robíte veľmi pekné nože! aké sú náklady na vás tieto nože:
  EDC noža - Chimera príšery;
  Neck Karambits;
  Ever - EDC Séria Darkstar;
  Destructor - deštruktory;
  Cat;

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Napiste mi email a dam Vam info lebo noze su v osobnej zbierke a sem tam nieco uvolnim... Pekny den :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ahoj Palko, dalo by sa vyrobiť takéto niečo... a zakolik? odkaz:
  http://www.ruskenoze.sk/boyarin-karelska-breza_478_483.html
  nasiel som Ťa nahodou, Tvoj spoluziak Braňo zo ZS Dunajov a ZS Ochodnica, predpokladam, ze uz nevojencis? Chodim do Dunajova, takze by to nebol problem... Ahoj

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nazdar Brano... Jo nie je problem hodmi info na gmail alebo zavolaj dohodneme sa ;-)

   Odstrániť
 8. Dobry den !
  Mohli by ste ma prosim kontaktovat na brokovnice@centrum.sk alebo na telefone 0904222933.
  Mal by som zaujem o vyrobenie nozov pre nasu predajnu. Dakujem jvidan Trencin, Brokovnice s.r.o.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Dobry den!
  Vase noze su nadherne, prajem vela zdaru do dalsej prace :)
  Kedze nie su na predaj, skusim vam poslat svoj mail a mozno budem mat stastie a neaky krasny kusok sa mi podari od vas kupit.
  Najviac sa mi pacia klasiky pevne lovecke noze, nadherne kozene puzdra ale budem vdacny aj za iny typ.Vopred dakujem.
  S pozdravom Roman
  romm@post.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Dobrý deň. Chcel by som pánovi Pavlovi Jarabicovi zložiť veškerú poklonu. Chystal som sa napísať hodnotenie už skôr, ale hovorím si, že počkám, a napíšem o noži, ktorý spravil pre mňa po nejakej dobe používania a skúsenostiach.
  Takže poporiadku, vlastním prototyp noža Dark Hunter - WAPITI...Chcel som, aby mi vyrobil nožík podľa mojich predtstáv ako dar pre otca..po pár vymenených info mi behom krátkeho času odoslal narysovaný návrh a na základe vzájomnej dohody začal pracovať. Už je to dáky rôčik.. Nôž bol naozaj používaný a vyzerá presne tak ako na fotke..rezavosť špičková, úchop takisto..samozrejme každý nôž používaním zatupíte, no tento bol zatiaľ iba jedinýkrát brúsený a naozaj je všestranne používaný. doteraz s ním môžem rezať papier na krásne pásiky. škoda, že nemôžem pridať video alebo fotku. :) pokiaľ niekto váha,či si dať urobiť nôž tomuto pánovi alebo nie, vrelo odporúčam, určite nebudete ľutovať, ba naopak budete len odporúčať kamarátom, alebo chcieť dať si spraviť ďalší.
  super jednanie! naozaj kvalitný výrobok! čakacia doba bola teda aspoň pre mňa presne podľa dohody! cena vzhľadom k vyslovene ručnej práci veľmi uspokojivá!
  kupujte objednávajte. nebudete ľutovať nikto kto chce dobrý nôž! :) s pozdravom
  J. Ondruš

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja nezvyknem pisat recenzie, ale rozhodol som sa spravit malu vynimku a tymto sposobom sa podakovat p. Jarabicovi. Dostali sa mi do ruk 2 jeho noze a to Dark Wood Bocote a Nutron Voayger Ovanglov. Pracu p. Jarabicu sledujem uz dlhsie, no zatial som v rukach nemal ziadny z jeho nozov, az teraz. Obidva noze som vybral ako darcek pre ludi, ktorych si vazim a musim povedat, ze naozaj obidva kusky splnili ocakavania. Nutron je noz, ktory Vam jednoducho predlzi ruku. Tak vyborne ergonomicky noz som hadam v ruke este nemal, na prvy pohlad sme si spolu porozumeli a jednoducho som sa rozhodol si ho tiez objednat. Dark Wood je velkostou ina vahova kategoria, chvilku som si na neho zvykal, potazkaval v ruke, ale je to len o zvyku, nakolko ja skor pracujem s mensimi nozmi. Nie je mu skutocne co vytknut. Puzdra k nozom, to je kategoria sama o sebe, nie je co dodat, snad len, ze krasne doplnaju uz aj tak vynikajucu pracu odvedenu na nozoch samotnych.
  Paci sa mi neustale zvysovanie urovne a narokov na seba sameho u pana Jarabicu, este raz dakujem a prajem vsetko dobre,
  Tomas

  OdpovedaťOdstrániť